Besluit van 10 februari 2025 tot vaststelling van het tijdstip van inwerkingtreding van artikel II van de Wet van 26 juni 2024, houdende goedkeuring en uitvoering van het Protocol van 29 maart 2023 te Brussel tot wijziging van het Verdrag van 9 februari 1994 inzake de heffing van rechten voor het gebruik van bepaalde wegen door zware vrachtwagens

Wij Willem-Alexander, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, enz. enz. enz.

Op de voordracht van de Staatssecretaris van Financiën van 3 februari 2025, nr. 2024-0000552288;

Gelet op artikel III van de Wet van 26 juni 2024, houdende goedkeuring en uitvoering van het Protocol van 29 maart 2023 te Brussel tot wijziging van het Verdrag van 9 februari 1994 inzake de heffing van rechten voor het gebruik van bepaalde wegen door zware vrachtwagens (Trb. 2023, 52) (Stb. 2024, 240);

Hebben goedgevonden en verstaan:

Enig artikel

Artikel II van de Wet van 26 juni 2024, houdende goedkeuring en uitvoering van het Protocol van 29 maart 2023 te Brussel tot wijziging van het Verdrag van 9 februari 1994 inzake de heffing van rechten voor het gebruik van bepaalde wegen door zware vrachtwagens (Trb. 2023, 52) (Stb. 2024, 240) treedt in werking met ingang van 25 maart 2025.

Onze Minister van Financiën is belast met de uitvoering van dit besluit, dat met de daarbij behorende nota van toelichting in het Staatsblad zal worden geplaatst.

’s-Gravenhage, 10 februari 2025

Willem-Alexander

De Staatssecretaris van Financiën, T. van Oostenbruggen

Uitgegeven de eenentwintigste februari 2025

De Minister van Justitie en Veiligheid, D.M. van Weel

NOTA VAN TOELICHTING

Op 17 januari 2025 heeft Luxemburg het Secretariaat-Generaal van de Raad van de Europese Unie geïnformeerd dat het ratificatieproces voor het protocol tot wijziging van het Eurovignetverdrag is afgerond.1 Nederland en Zweden hebben dat eerder gedaan waardoor alle verdragspartijen het protocol nu hebben geratificeerd. Het protocol treedt hierdoor met ingang van 1 februari in werking, de inhoudelijke wijzigingen worden met ingang van 25 maart 2025 van kracht.

Artikel II van de Wet van 26 juni 2024, houdende goedkeuring en uitvoering van het Protocol van 29 maart 2023 te Brussel tot wijziging van het Verdrag van 9 februari 1994 inzake de heffing van rechten voor het gebruik van bepaalde wegen door zware vrachtwagens (Trb. 2023, 52) (Stb. 2024, 240) bevat de bepalingen die nodig zijn om het protocol te implementeren. Artikel II van deze wet treedt als gevolg van artikel III van die wet zoals gewijzigd bij artikel LIA van het Belastingplan 2025 bij koninklijk besluit in werking.

Van vijf tarieven is geconstateerd dat deze abusievelijk afwijken van de tarieven zoals deze in het Protocol van 29 maart 2023 te Brussel tot wijziging van het Verdrag van 9 februari 1994 inzake de heffing van rechten voor het gebruik van bepaalde wegen door zware vrachtwagens (Trb. 2023, 52) zijn opgenomen. Het gaat concreet om:

  • Het jaarvignet voor een motorrijtuig met CO2-emissieklasse 5 en ten minste vier assen. Het tarief bedraagt € 319 in plaats van € 318.

  • Het maandtarief voor een motorrijtuig met CO2-emissieklasse 1 met een EURO-emissieklasse EURO VI of schoner en ten minste vier assen. Het tarief bedraagt € 124 in plaats van € 127.

  • Het weektarief voor een motorrijtuig met CO2-emissieklasse 5 en ten minste vier assen. Het tarief bedraagt € 12 in plaats van € 11.

  • Het dagtarief voor een motorrijtuig met CO2-emissieklasse 2 en ten minste vier assen. Het tarief bedraagt € 12 in plaats van € 11.

  • Het dagtarief voor een motorrijtuig met CO2-emissieklasse 5 en ten minste vier assen. Het tarief bedraagt € 4 in plaats van € 3.

De tarieven zoals deze zijn afgesproken met verdragspartijen en zijn opgenomen in het eerder genoemde Protocol dat Nederland heeft geratificeerd zijn leidend. Niet alleen als verdragsverplichting voor de Staat Nederland maar ook voor belastingplichtige gezien de onmiskenbare bewoordingen van dat protocol. De tarieven in de Wet belasting zware motorrijtuigen worden met terugwerkende kracht via het Belastingplan 2026 hersteld.

De Staatssecretaris van Financiën, T. van Oostenbruggen


X Noot
1

Het op 29 maart 2023 te Brussel tot stand gekomen Protocol tot wijziging van het Verdrag van 9 februari 1994 inzake de heffing van rechten voor het gebruik van bepaalde wegen door zware vrachtwagens, waarvan de Nederlandse en Franse teksten zijn geplaatst in Tractatenblad 2023, 52.

Naar boven