Regeling van de Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap van 10 december 2025, nr. VO/F/55351459, tot het verstrekken van aanvullende bekostiging voor het primair en voortgezet onderwijs voor de uitvoering van een arbeidsmarkttoelage voor 2026 (Regeling aanvullende bekostiging uitvoering arbeidsmarkttoelage 2026)

De Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap,

Gelet op artikel 119, tweede lid, van de Wet op het primair onderwijs, artikel 117, tweede lid, van de Wet op de expertisecentra en artikel 5.9, eerste lid, van de Wet voortgezet onderwijs 2020;

Besluit:

Artikel 1. Begripsbepalingen

In deze regeling wordt verstaan onder:

aanvullende bekostiging:

aanvullende bekostiging als bedoeld in artikel 119, eerste lid, van de WPO, artikel 117, eerste lid, van de WEC en artikel 5.9, eerste lid, van de WVO 2020;

achterstandsscore:
  • a. wat betreft een vestiging van een basisschool: achterstandsscore als bedoeld in artikel 18 van het Besluit bekostiging WPO 2022, zonder drempel, zoals gepubliceerd op 7 oktober 2024 door het Centraal Bureau voor de Statistiek, op basis van de onderwijsscores van de leerlingen die op 1 februari 2024 zijn ingeschreven op een basisschool;

  • b. wat betreft een vestiging van een school voor voortgezet onderwijs: achterstandsscore zonder drempel op 1 oktober 2023 zoals gepubliceerd op 24 december 2024 door het Centraal Bureau voor de Statistiek, met dien verstande dat voor een pro-vestiging de achterstandsscores voor praktijkonderwijs worden gehanteerd en voor overige vestigingen voor voortgezet onderwijs de achterstandsscores voor vmbo, havo of vwo;

basisschool:

basisschool als bedoeld in artikel 1 van de WPO;

bevoegd gezag:

bevoegd gezag als bedoeld in artikel 1 van de WPO, artikel 1 van de WEC of artikel 1.1 van de WVO 2020;

leerling:

leerling als bedoeld in artikel 7 van het Besluit bekostiging WPO 2022, artikel 6 van het Besluit bekostiging WEC 2022 of artikel 6.7 van het Uitvoeringsbesluit WVO 2020, tenzij anders vermeld;

leerling met een niet-Nederlandse culturele achtergrond:

leerling met een niet-Nederlandse culturele achtergrond als bedoeld in artikel 1 van het Besluit bekostiging WPO 2022 of artikel 1 van het Besluit bekostiging WEC 2022;

minister:

Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap;

nieuwkomer:

nieuwkomer als bedoeld in artikel 1.1 van het Uitvoeringsbesluit WVO 2020, met dien verstande dat in afwijking van dat begrip de leerling op 1 oktober 2023 korter dan één jaar in Nederland verblijft;

pro-vestiging:

vestiging waar op 1 oktober 2023 meer dan 50% van de leerlingen praktijkonderwijs volgt, op grond van de leerlingtelling op basis waarvan het Centraal Bureau voor de Statistiek de achterstandsscores als bedoeld in dit artikel heeft berekend;

school voor (voortgezet) speciaal onderwijs:

school als bedoeld in artikel 1 van de WEC;

school voor voortgezet onderwijs:

school als bedoeld in artikel 1.1 van de WVO 2020;

speciale school voor basisonderwijs:

speciale school voor basisonderwijs als bedoeld in artikel 1 van de WPO;

vestiging:

hoofdvestiging of nevenvestiging van een school als bedoeld in de WPO, hoofdvestiging of nevenvestiging van een school als bedoeld in de WEC, hoofdvestiging als bedoeld in artikel 4.13 van de WVO 2020, nevenvestiging als bedoeld in artikel 4.14 van de WVO 2020 of tijdelijke nevenvestiging als bedoeld in artikel 4.16 van de WVO 2020;

WEC:

Wet op de expertisecentra;

WPO:

Wet op het primair onderwijs;

WVO 2020:

Wet voortgezet onderwijs 2020.

Artikel 2. Doel van de aanvullende bekostiging

  • 1. De minister verstrekt aanvullende bekostiging met als doel het versterken van de arbeidsmarktpositie van:

    • a. een basisschool met één of meer vestigingen met de relatief hoogste achterstandsscores op 1 februari 2024;

    • b. een speciale school voor basisonderwijs of een school voor (voortgezet) speciaal onderwijs met één of meer vestigingen met het relatief hoogste aantal leerlingen met een niet-Nederlandse culturele achtergrond op 1 februari 2024; en

    • c. een school voor voortgezet onderwijs met één of meer vestigingen met de relatief hoogste achterstandsscores op 1 oktober 2023, te onderscheiden in pro-vestigingen en overige vestigingen;

    • d. een school voor voortgezet onderwijs met één of meer vestigingen, niet zijnde pro-vestigingen, met de relatief hoogste achterstandsscore op 1 oktober 2023 waar meer dan 20% van de leerlingen op 1 oktober 2023 bestond uit nieuwkomers die korter dan 1 jaar in Nederland verbleven.

  • 2. De aanvullende bekostiging is bedoeld voor het toekennen van een arbeidsmarkttoelage aan al het personeel dat werkzaam is op de vestiging of vestigingen, bedoeld in het eerste lid, onverminderd de mogelijkheid dat de aanvullende bekostiging ook kan worden besteed aan andere activiteiten waarvoor bekostiging wordt verstrekt.

Artikel 3. Aanvullende bekostiging scholen voor primair onderwijs

  • 1. De minister verstrekt aanvullende bekostiging voor het kalenderjaar 2026 aan:

    • a. het bevoegd gezag van een basisschool met één of meer vestigingen, opgenomen in bijlage 1 bij deze regeling; en

    • b. het bevoegd gezag van een speciale school voor basisonderwijs of een school voor (voortgezet) speciaal onderwijs met één of meer vestigingen, opgenomen in bijlage 1 van deze regeling.

  • 2. De aanvullende bekostiging, bedoeld in het eerste lid, bestaat uit een bedrag per leerling.

  • 3. De hoogte van de aanvullende bekostiging wordt berekend op grond van het aantal leerlingen op 1 februari 2025.

  • 4. Het bedrag per leerling bedraagt:

    • a. € 349,13 voor vestigingen van basisscholen, waarbij vestigingen met minder dan 150 leerlingen in aanvulling daarop een vaste voet ontvangen van € 11.510,38 met aftrek van € 76,74 per leerling;

    • b. € 700,01 voor vestigingen van speciale scholen voor basisonderwijs; en

    • c. € 1.468,08 voor vestigingen van scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs.

  • 5. De aanvullende bekostiging, bedoeld in het eerste lid, wordt uiterlijk in maart 2026 vastgesteld.

  • 6. De minister betaalt de aanvullende bekostiging in maandelijkse termijnen van gelijke omvang. In de maand waarin de bekostiging wordt vastgesteld, vindt de eerste betaling plaats. In die maand wordt ook de aanvullende bekostiging van de eventueel voorafgaande maand of maanden betaald.

  • 7. De minister stelt de aanvullende bekostiging uiterlijk in de maand december van 2026 gewijzigd vast op basis van het aantal leerlingen dat op het moment van de berekening staat ingeschreven op de vestiging op 1 februari 2025 en de kabinetsbijdrage voor loon- en prijsbijstelling voor dat jaar.

Artikel 4. Aanvullende bekostiging scholen voor voortgezet onderwijs

  • 1. De minister verstrekt aanvullende bekostiging voor het kalenderjaar 2026 aan het bevoegd gezag van een school:

    • a) voor voortgezet onderwijs, met één of meer pro-vestigingen, opgenomen in bijlage 2 bij deze regeling; en

    • b) voor voortgezet onderwijs, met één of meer vestigingen (niet zijnde pro-vestigingen) opgenomen in bijlage 3 bij deze regeling;

    • c) voor voortgezet onderwijs met één of meer vestigingen (niet zijnde pro-vestigingen) waar meer dan 20% van de leerlingen op teldatum 1 oktober 2023 bestond uit nieuwkomers die korter dan 1 jaar in Nederland verbleven, opgenomen in bijlage 4 bij deze regeling.

  • 2. De aanvullende bekostiging, bedoeld in het eerste lid, bestaat uit een bedrag per leerling.

  • 3. De hoogte van de aanvullende bekostiging, bedoeld in het eerste lid, wordt berekend op grond van het aantal bekostigde leerlingen op 1 oktober 2025.

  • 4. Het bedrag per leerling bedraagt € 1.006,16 voor pro-vestigingen en € 804,49 voor de overige vestigingen van scholen voor voortgezet onderwijs waaronder de vestigingen als bedoeld in lid 1, sub c.

  • 5. De aanvullende bekostiging, bedoeld in het eerste lid, wordt uiterlijk in maart 2026 vastgesteld.

  • 6. De minister betaalt de aanvullende bekostiging in maandelijkse termijnen van gelijke omvang. In de maand waarin de bekostiging wordt vastgesteld, vindt de eerste betaling plaats. In die maand wordt ook de aanvullende bekostiging van de eventueel voorafgaande maand of maanden betaald.

  • 7. De minister stelt de aanvullende bekostiging uiterlijk in de maand december van 2026 gewijzigd vast op basis van het door de accountant gevalideerde aantal leerlingen op 1 oktober 2025 en de kabinetsbijdrage voor loon- en prijsbijstelling voor dat jaar.

Artikel 5. Besteding en verantwoording

De verantwoording van de besteding van deze aanvullende bekostiging geschiedt in de jaarverslaggeving overeenkomstig de Regeling jaarverslaggeving onderwijs.

Artikel 6. Monitoring en evaluatie

Ten behoeve van de monitoring van de implementatie en effecten van deze regeling op landelijk niveau verstrekt het bevoegd gezag desgevraagd een samenhangend overzicht van de gepleegde inspanningen en uitkomsten, waaronder financieel inzicht in de besteding, ter verwezenlijking van het doel, genoemd in artikel 2.

Artikel 7. Hardheidsclausule

De minister kan met betrekking tot de selectie van vestigingen die in aanmerking komen voor de regeling, in bijzondere gevallen afwijken van artikel 3, eerste lid, of artikel 4, eerste lid, voor zover een vestiging van een school voldoet aan de criteria, genoemd in artikel 2, maar niet is opgenomen in de betreffende bijlage.

Artikel 8. Inwerkingtreding

  • 1. Deze regeling treedt in werking met ingang van 1 januari 2026. Indien de Staatscourant waarin deze regeling wordt geplaatst, wordt uitgegeven na 31 december 2025, treedt zij in werking met ingang van de dag na de datum van publicatie van de Staatscourant waarin zij wordt geplaatst, en werkt zij terug tot en met 1 januari 2026.

  • 2. Deze regeling vervalt met ingang van 1 januari 2030.

Artikel 9. Citeertitel

Deze regeling wordt aangehaald als: Regeling aanvullende bekostiging uitvoering arbeidsmarkttoelage 2026.

Deze regeling zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

De Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, K.M. Becking

BIJLAGE 1. LIJST MET PO-VESTIGINGEN DIE IN AANMERKING KOMEN VOOR AANVULLENDE BEKOSTIGING VOOR HET VERSTREKKEN VAN EEN ARBEIDSMARKTTOELAGE BEHORENDE BIJ ARTIKEL 3, EERSTE LID, VAN DE REGELING AANVULLENDE BEKOSTIGING UITVOERING ARBEIDSMARKTTOELAGE 2026

Vestigingsnummer

Sector

00PZ00

(v)so

00PZ02

(v)so

00PZ03

(v)so

00TO00

(v)so

01AI07

(v)so

01BS00

(v)so

01JO00

(v)so

01JO02

(v)so

01JO06

(v)so

01JO07

(v)so

01JO08

(v)so

01JO09

(v)so

01JO12

(v)so

01JO13

(v)so

01JO15

(v)so

01JO20

(v)so

01JO21

(v)so

01RB01

(v)so

02DE00

(v)so

02GA00

(v)so

02XM00

(v)so

02XM02

(v)so

03HW00

(v)so

04AD02

(v)so

04AD03

(v)so

04BF00

(v)so

04YK01

(v)so

04YK05

(v)so

05XA03

(v)so

05YX23

(v)so

07IQ00

(v)so

07IQ02

(v)so

07IQ07

(v)so

07IQ09

(v)so

08ZP04

(v)so

08ZP05

(v)so

09QN00

(v)so

12QB00

(v)so

12QB02

(v)so

14OH00

(v)so

14UA00

(v)so

16QL01

(v)so

17GW05

(v)so

17GW06

(v)so

17GW07

(v)so

17GW11

(v)so

17GW13

(v)so

17GW14

(v)so

17GW21

(v)so

17GW22

(v)so

17GW24

(v)so

17GW25

(v)so

17GW37

(v)so

17WK00

(v)so

18BD00

(v)so

18IS00

(v)so

18IS01

(v)so

18XY00

(v)so

19HT00

(v)so

19QU00

(v)so

20JG00

(v)so

20KH00

(v)so

20KP02

(v)so

20RI00

(v)so

20RI02

(v)so

20RJ00

(v)so

20RL00

(v)so

20WR00

(v)so

20WR02

(v)so

20WR04

(v)so

20WR09

(v)so

20WR11

(v)so

20WR12

(v)so

20WU00

(v)so

20WV00

(v)so

20XV00

(v)so

20YC00

(v)so

20YD00

(v)so

20YN00

(v)so

21EJ00

(v)so

21EN00

(v)so

23GY01

(v)so

23HU12

(v)so

26LF00

(v)so

30EF00

(v)so

30EF02

(v)so

00AP00

bao

03DW00

bao

03EJ00

bao

03GE00

bao

03HG00

bao

03IX00

bao

03JC00

bao

03KX00

bao

03LK00

bao

03MW00

bao

03ON00

bao

03OP00

bao

03QQ00

bao

03SK00

bao

03TS00

bao

03VQ00

bao

03XJ00

bao

04FI00

bao

04HC00

bao

04JJ00

bao

04KM00

bao

04LL00

bao

04NU00

bao

04ON00

bao

04SK00

bao

04TF00

bao

04UT00

bao

04VM00

bao

04XX00

bao

04ZT00

bao

05BO00

bao

05DF00

bao

05DV00

bao

05FS00

bao

05HD00

bao

05HH00

bao

05HV00

bao

05JC00

bao

05KP00

bao

05KQ00

bao

05KX00

bao

05RZ00

bao

05SR00

bao

05ZH00

bao

06AP00

bao

06BE00

bao

06BM00

bao

06BY00

bao

06CA00

bao

06CQ00

bao

06CS00

bao

06CY00

bao

06FF00

bao

06GN00

bao

06IA00

bao

06JZ00

bao

06LC00

bao

06MI00

bao

06MV00

bao

06NS00

bao

06VL00

bao

06XO00

bao

06YB00

bao

06ZV00

bao

07AK00

bao

07AZ00

bao

07BO00

bao

07BW00

bao

07DB00

bao

07DB02

bao

07FY00

bao

07IH00

bao

07LW00

bao

07MK00

bao

07NJ00

bao

07PA00

bao

07QO00

bao

07RQ00

bao

07SO00

bao

07SP00

bao

07SY00

bao

07SZ00

bao

07TJ00

bao

07TJ02

bao

07TM00

bao

07TT00

bao

07TV00

bao

07TY00

bao

07UC00

bao

07UO00

bao

07UU00

bao

07VU00

bao

07VW00

bao

07YR00

bao

08AO00

bao

08CO00

bao

08CP00

bao

08DX00

bao

08EM00

bao

08EN00

bao

08FW00

bao

08GN00

bao

08HM00

bao

08IF00

bao

08JT00

bao

08JV00

bao

08JW00

bao

08KA00

bao

08KC00

bao

08KK00

bao

08LC00

bao

08MJ00

bao

08MK00

bao

08MW00

bao

08ON00

bao

08QB00

bao

08SY00

bao

08UP00

bao

08UT00

bao

08UY00

bao

08WC00

bao

08WM00

bao

08XL00

bao

08XM00

bao

08XR00

bao

08ZE00

bao

08ZO00

bao

08ZU00

bao

09AG00

bao

09BD00

bao

09BY00

bao

09CJ00

bao

09CV00

bao

09DO00

bao

09DQ00

bao

09GQ00

bao

09HC00

bao

09HI00

bao

09IS00

bao

09IT00

bao

09IV00

bao

09JP00

bao

09JT00

bao

09LJ00

bao

09LU00

bao

09ML00

bao

09MN00

bao

09MT00

bao

09MY00

bao

09PD00

bao

09PE00

bao

09RA00

bao

09RU00

bao

09SG00

bao

09ST00

bao

09SW00

bao

09TC00

bao

09TM00

bao

09TP00

bao

09VB00

bao

09VE00

bao

09VJ00

bao

09VO00

bao

09VY00

bao

09WB00

bao

09WS00

bao

09WW00

bao

09WY00

bao

09XI00

bao

09XS00

bao

09YS00

bao

09YW00

bao

09ZU00

bao

09ZZ00

bao

10AF00

bao

10BH00

bao

10BS00

bao

10BV00

bao

10BZ00

bao

10DI00

bao

10EC00

bao

10EW00

bao

10EZ00

bao

10FM00

bao

10FN00

bao

10FO00

bao

10FU00

bao

10GL00

bao

10HE00

bao

10HF00

bao

10HG00

bao

10HM00

bao

10HX00

bao

10ID00

bao

10JF00

bao

10JP00

bao

10KX00

bao

10LX00

bao

10MM00

bao

10OD00

bao

10QA00

bao

10RJ00

bao

10TO00

bao

10UA00

bao

10UB00

bao

10UK00

bao

10VD00

bao

10VR00

bao

10WF00

bao

10WH00

bao

10WQ00

bao

10YA00

bao

10ZK00

bao

10ZN00

bao

11AT00

bao

11BQ00

bao

11BT00

bao

11BY00

bao

11CC00

bao

11CJ00

bao

11DG00

bao

11DV00

bao

11DX00

bao

11EL00

bao

11FZ00

bao

11HR00

bao

11IH00

bao

11IP00

bao

11IP01

bao

11JR00

bao

11KC00

bao

11KN00

bao

11LL00

bao

11MS00

bao

11OA04

bao

11OC00

bao

11OD00

bao

11OE00

bao

11PW00

bao

11QO00

bao

11QV00

bao

11RR00

bao

11RU00

bao

11RZ00

bao

11SJ00

bao

11SY00

bao

11TN00

bao

11UB00

bao

11UY00

bao

11WV00

bao

11YA00

bao

11ZM00

bao

12CX00

bao

12DE00

bao

12DF00

bao

12DY00

bao

12EG00

bao

12FF00

bao

12FW00

bao

12GF00

bao

12GJ00

bao

12HG00

bao

12ID00

bao

12IF00

bao

12IT00

bao

12IX00

bao

12IY00

bao

12JT00

bao

12JX00

bao

12JY00

bao

12KZ00

bao

12LG00

bao

12LV00

bao

12MF00

bao

12MT00

bao

12NX00

bao

12OT00

bao

12PF00

bao

12PM00

bao

12PY00

bao

12QA00

bao

12RE00

bao

12RI00

bao

12RU00

bao

12SY00

bao

12TH00

bao

12TL00

bao

12TM00

bao

12UA00

bao

12UU00

bao

12UV00

bao

12UZ00

bao

12VB00

bao

12VC00

bao

12VU00

bao

12WB00

bao

12WE00

bao

12WL00

bao

12WS00

bao

12WT00

bao

12XM00

bao

12XO00

bao

12XS00

bao

12XW00

bao

12YB00

bao

12YF00

bao

12YM00

bao

12ZG00

bao

12ZR00

bao

12ZS00

bao

13AQ00

bao

13AR00

bao

13AZ00

bao

13BC00

bao

13BQ00

bao

13CN00

bao

13DM00

bao

13DO00

bao

13EK00

bao

13GD00

bao

13GL00

bao

13HD00

bao

13HX00

bao

13HY00

bao

13ID00

bao

13IF00

bao

13JP00

bao

13KD00

bao

13KK00

bao

13LB00

bao

13LM00

bao

13LW00

bao

13MG00

bao

13MN00

bao

13MZ00

bao

13NA00

bao

13NC00

bao

13NI00

bao

13NX00

bao

13OJ00

bao

13PR00

bao

13PS00

bao

13QD00

bao

13QN00

bao

13QZ00

bao

13RB00

bao

13RI00

bao

13RO00

bao

13RP00

bao

13TA00

bao

13TB00

bao

13TG00

bao

13TM00

bao

13TN00

bao

13TY00

bao

13UI00

bao

13UL00

bao

13UO00

bao

13VI00

bao

13VQ00

bao

13WM00

bao

13WR00

bao

13WS00

bao

13WW00

bao

13WX00

bao

13XL00

bao

13XP00

bao

13XS00

bao

13XU00

bao

13YD00

bao

13YX00

bao

13YZ00

bao

13YZ01

bao

13ZE00

bao

13ZY00

bao

14AI00

bao

14AZ00

bao

14BT00

bao

14CL00

bao

14CY00

bao

14DI00

bao

14DZ00

bao

14DZ01

bao

14EC00

bao

14EJ00

bao

14EW00

bao

14EX00

bao

14FC00

bao

14FU00

bao

14FX00

bao

14GL00

bao

14GR00

bao

14GW00

bao

14HT00

bao

14HU00

bao

14IK00

bao

14IM00

bao

14JC00

bao

14JC01

bao

14JK00

bao

14KG00

bao

14KI00

bao

14KK00

bao

14KM00

bao

14KN00

bao

14KP00

bao

14LL00

bao

14LP00

bao

14LQ00

bao

14LR00

bao

14MK00

bao

14ML00

bao

14MT00

bao

14MX00

bao

14QR00

bao

14XM00

bao

14XR00

bao

14YM00

bao

15AB00

bao

15AH00

bao

15AL00

bao

15AN00

bao

15BR00

bao

15CG00

bao

15CO00

bao

15DK00

bao

15EI00

bao

15EJ00

bao

15EQ00

bao

15FO00

bao

15FQ00

bao

15FR00

bao

15FT00

bao

15FZ00

bao

15GL00

bao

15GV00

bao

15HW00

bao

15IR00

bao

15IV00

bao

15IX00

bao

15JI00

bao

15KI00

bao

15KJ00

bao

15KT00

bao

15LA00

bao

15LC00

bao

15LX00

bao

15MN00

bao

15ND00

bao

15NR00

bao

15OF00

bao

15PD00

bao

15PG00

bao

15PJ00

bao

15PJ01

bao

15PV00

bao

15PX00

bao

15RJ00

bao

15RK00

bao

15RL00

bao

15RM00

bao

15RP00

bao

15SM00

bao

15TL00

bao

15TV00

bao

15UC00

bao

15UF00

bao

15UT00

bao

15UU00

bao

15UW00

bao

15VE00

bao

15VN00

bao

15VU00

bao

15VY00

bao

15WF00

bao

15WT00

bao

15WV00

bao

15WW00

bao

15XA00

bao

15XF00

bao

15XP00

bao

15XZ00

bao

15YD00

bao

15YE00

bao

15ZD00

bao

15ZF00

bao

15ZH00

bao

15ZM00

bao

16AA00

bao

16AJ00

bao

16BL01

bao

16BU00

bao

16BZ00

bao

16CA00

bao

16CC00

bao

16CI00

bao

16DE00

bao

16DF00

bao

16DM00

bao

16DY00

bao

16EJ00

bao

16EQ00

bao

16EQ01

bao

16FS00

bao

16FT00

bao

16FU00

bao

16HE00

bao

16HF00

bao

16HI00

bao

16HJ00

bao

16HV00

bao

16IC00

bao

16JC00

bao

16JP00

bao

16KG00

bao

16KS01

bao

16LE00

bao

16MA00

bao

16MB00

bao

16MC00

bao

16MO00

bao

16NG00

bao

16NG01

bao

16NM00

bao

16NN00

bao

16NS00

bao

16NU00

bao

16NV00

bao

16UC00

bao

16UE00

bao

16UG00

bao

16UK00

bao

16UN00

bao

16UW00

bao

16WB00

bao

16WL00

bao

16WQ00

bao

16WW00

bao

16WZ00

bao

16XK00

bao

16XN00

bao

16XQ00

bao

16XY03

bao

16YB00

bao

16YK00

bao

16YM00

bao

16YS00

bao

16YS01

bao

16YU00

bao

16ZC00

bao

16ZD00

bao

16ZG00

bao

16ZT00

bao

16ZX00

bao

17AB00

bao

17AH00

bao

17AP00

bao

17AV00

bao

17BY00

bao

17CB00

bao

17CM00

bao

17CT00

bao

17DA00

bao

17DA03

bao

17DF00

bao

17DK00

bao

17DP00

bao

17EA00

bao

17EF00

bao

17EK00

bao

17EL00

bao

17EO00

bao

17ER00

bao

17ES00

bao

17FE00

bao

17FF00

bao

17FH00

bao

17FN00

bao

17FR00

bao

17FV00

bao

17JH00

bao

17JV00

bao

17JX00

bao

17KM00

bao

17KW00

bao

17LF00

bao

17LT00

bao

17LX00

bao

17MD00

bao

17MJ00

bao

17MQ00

bao

17NB00

bao

17NF00

bao

17NH00

bao

17NM00

bao

17NQ00

bao

17NR00

bao

17NW00

bao

17OB00

bao

17PA00

bao

17PB00

bao

17PG00

bao

17PH00

bao

17PJ00

bao

17PK00

bao

17PQ00

bao

17PR00

bao

17PV00

bao

17QA00

bao

17QE00

bao

17QF00

bao

17QH00

bao

17QK00

bao

17QN00

bao

17QS00

bao

17RD00

bao

17RE00

bao

17RK00

bao

17RO00

bao

17RZ00

bao

17SP00

bao

17SU00

bao

17SY00

bao

17TC00

bao

17TG00

bao

17TT00

bao

17TU00

bao

17TY00

bao

17TZ00

bao

17UD00

bao

17UE00

bao

17YA00

bao

17YE00

bao

17YN00

bao

17YO00

bao

17YV00

bao

17ZD00

bao

17ZH00

bao

17ZI00

bao

17ZM00

bao

17ZO00

bao

17ZR00

bao

17ZR02

bao

17ZS00

bao

17ZU00

bao

17ZZ00

bao

18AA00

bao

18AB00

bao

18AK00

bao

18AP00

bao

18AU00

bao

18BB00

bao

18BJ00

bao

18BK00

bao

18BM00

bao

18BO00

bao

18CF00

bao

18DS00

bao

18ED00

bao

18EE00

bao

18ES00

bao

18FH00

bao

18GU00

bao

18GW00

bao

18GY00

bao

18HL00

bao

18HO00

bao

18HO01

bao

18LM00

bao

18LX00

bao

18LZ00

bao

18NS00

bao

18NV00

bao

18OD00

bao

18OQ00

bao

18OR00

bao

18PA00

bao

18PC00

bao

18PJ00

bao

18PN00

bao

18PQ00

bao

18PT00

bao

18QE00

bao

18QK00

bao

18QY00

bao

18QZ00

bao

18QZ01

bao

18RA00

bao

18RJ00

bao

18SH00

bao

18SU00

bao

18TM00

bao

18TV00

bao

18UC00

bao

18VB00

bao

18VF00

bao

18VR00

bao

18VV00

bao

18WD00

bao

18WF00

bao

18WG00

bao

18WK00

bao

18WN00

bao

18WX00

bao

18WY00

bao

18YS00

bao

18YS03

bao

18YT00

bao

18ZU00

bao

18ZX00

bao

19AF00

bao

19AG00

bao

19AG01

bao

19AI00

bao

19AO00

bao

19AQ00

bao

19AX00

bao

19BA00

bao

19BB00

bao

19BJ00

bao

19BP00

bao

19BU00

bao

19BV00

bao

19CD00

bao

19CH00

bao

19DM00

bao

19DN01

bao

19DP00

bao

19DQ00

bao

19DS00

bao

19JO00

bao

19LU00

bao

19LV00

bao

19MH00

bao

19MN00

bao

19MP00

bao

19MU00

bao

19MZ00

bao

19NE00

bao

19NP00

bao

19NS00

bao

19NT00

bao

19NW00

bao

19NZ00

bao

19OC00

bao

19OM00

bao

19OQ00

bao

19OR00

bao

19OY00

bao

19QD00

bao

19RD00

bao

19SG00

bao

19TA00

bao

19TL00

bao

19UB00

bao

19UK00

bao

19US00

bao

19VB00

bao

19VJ00

bao

19VP00

bao

19VU00

bao

19WO00

bao

19XU00

bao

19YL00

bao

19YO00

bao

19YX00

bao

19ZF00

bao

19ZG00

bao

19ZJ00

bao

20BW00

bao

20FB00

bao

20FI00

bao

20FK00

bao

20HJ00

bao

20HM00

bao

20HQ00

bao

20KR00

bao

20KT00

bao

20SC00

bao

20SE00

bao

20SH00

bao

20SK00

bao

20SL00

bao

20TQ00

bao

20UO00

bao

20VD00

bao

20VF00

bao

20VG00

bao

20VN00

bao

20VX00

bao

20XR00

bao

20XS00

bao

20XZ00

bao

20YF00

bao

20ZB00

bao

20ZE00

bao

20ZG00

bao

20ZW00

bao

20ZZ00

bao

21AD00

bao

21AG00

bao

21AH00

bao

21AI00

bao

21BM00

bao

21EI00

bao

21NF00

bao

22JI00

bao

22KH00

bao

22KP00

bao

22LW00

bao

22MH00

bao

22NM00

bao

22NT00

bao

23DH00

bao

23FD00

bao

23FD01

bao

23GV00

bao

23GW00

bao

23HR00

bao

23RT00

bao

23UP00

bao

23UW00

bao

23UY00

bao

23VF00

bao

24BA00

bao

24DH00

bao

24EE00

bao

24EJ00

bao

24EJ01

bao

24EL00

bao

24ER00

bao

24EY00

bao

24FE00

bao

24FK00

bao

24MW04

bao

24NM00

bao

24PB00

bao

24PV00

bao

24RZ00

bao

24TB00

bao

24TL00

bao

24UE00

bao

24ZE00

bao

24ZH00

bao

24ZJ00

bao

24ZK00

bao

25GH00

bao

25KV00

bao

26AY00

bao

26PP00

bao

27CD00

bao

27LU00

bao

27MA00

bao

27MA01

bao

27MB00

bao

27PC00

bao

27PR00

bao

27PR02

bao

27UB00

bao

27YG00

bao

27YJ00

bao

28BL00

bao

29UC00

bao

29UG00

bao

29XC00

bao

30AK00

bao

30GJ00

bao

30JV00

bao

30UE00

bao

30UF00

bao

30VC00

bao

30WY00

bao

30XB00

bao

31AG00

bao

31BK00

bao

31CJ00

bao

31DE00

bao

31EC00

bao

31EC01

bao

31JX00

bao

31LC00

bao

31LM00

bao

31LZ00

bao

31MG00

bao

31ML00

bao

31MX00

bao

31PG00

bao

31PH00

bao

31PR00

bao

31TW00

bao

31UX00

bao

31VC00

bao

31VP00

bao

31VT00

bao

31VV00

bao

31WB00

bao

32AP00

bao

32AT00

bao

32AX00

bao

32BB00

bao

32BD00

bao

32CA00

bao

32DU00

bao

01VF00

sbas

02WW00

sbas

03AF00

sbas

03HT00

sbas

05YM00

sbas

06RV00

sbas

06UJ00

sbas

06ZQ00

sbas

09EB00

sbas

11XT00

sbas

13IT00

sbas

14RD00

sbas

14XB00

sbas

15SJ00

sbas

16KH00

sbas

16PD00

sbas

16QI00

sbas

16SM00

sbas

18RW00

sbas

18SG00

sbas

18XS00

sbas

18YA00

sbas

18YD00

sbas

19HE00

sbas

19HS00

sbas

19RS00

sbas

19XM00

sbas

20JF00

sbas

20JJ00

sbas

20LI00

sbas

20RD00

sbas

20RV00

sbas

20WT00

sbas

20XC00

sbas

20YX00

sbas

20ZJ00

sbas

21DE00

sbas

21GQ00

sbas

24FT00

sbas

BIJLAGE 2. LIJST MET VO-VESTIGINGEN DIE IN AANMERKING KOMEN VOOR AANVULLENDE BEKOSTIGING VOOR HET VERSTREKKEN VAN EEN ARBEIDSMARKTTOELAGE, BEHORENDE BIJ ARTIKEL 4, EERSTE LID ONDERDEEL A, VAN DE REGELING AANVULLENDE BEKOSTIGING UITVOERING ARBEIDSMARKTTOELAGE 2026

Vestigingsnummer

01EK00

02LB01

04IK00

04NF00

07HF00

10JY00

15NY00

20AT05

20EI04

20KD00

20KD01

20MJ04

21GU09

26HP00

26JT00

27VH00

28CA00

29VW00

29VX00

29VZ00

30FF00

31HN02

BIJLAGE 3. LIJST MET VO-VESTIGINGEN DIE IN AANMERKING KOMEN VOOR AANVULLENDE BEKOSTIGING VOOR HET VERSTREKKEN VAN EEN ARBEIDSMARKTTOELAGE, BEHORENDE BIJ ARTIKEL 4, EERSTE LID ONDERDEEL B, VAN DE REGELING AANVULLENDE BEKOSTIGING UITVOERING ARBEIDSMARKTTOELAGE 2026

Vestigingsnummer

00AH17

00AH18

00ML09

00PS04

00WD00

00XK02

01AA60

01AA86

01EO01

01EO06

01FP00

01GX03

01KF06

01OE18

01OE22

01TC00

01VJ05

01VN04

02CI01

02DO01

02DZ02

02EK01

02HI00

02IB05

02JG04

02KM00

02LB00

02LB08

02LG09

02NZ10

02PA00

02QX03

02TC03

02VG04

02VG05

02VG08

02VG11

02VG22

02VQ01

02VR02

03AQ00

04HR04

04OY08

05EA14

05EA16

05FJ11

07PK05

09VG00

13ZU03

14RC13

14RF03

14RF04

14RF05

14RL00

14SF00

15HX02

15KR09

15KR10

16AW06

16EI00

16OX10

16PK00

16PK07

16PS08

16PS20

16VM00

16VM07

17BI06

17HB00

17HB06

17HB07

17HR00

17HR02

17HR05

17JB02

17VF00

17VF02

17VF03

17VF06

17VN01

17VN09

17WQ08

17XU01

17YF00

17YF02

17YS00

17YS02

17YS04

17YS24

18AN00

18CH02

18CH09

18DD02

18DQ00

18TR00

18TR03

18TR11

19IW04

19KM00

19TI03

19XH04

19XH05

19ZP00

19ZP03

19ZP04

19ZP06

19ZP07

19ZQ02

20AB04

20AT03

20BC01

20BH00

20BK01

20CJ04

20CJ11

20CM10

20CQ00

20CQ04

20DB03

20DB11

20DL21

20EI01

20EM04

20EY10

20FR04

20GD00

20JX00

20KQ04

20MA01

20MJ00

20MJ05

20MJ13

20MM00

20MM01

20MM06

20TZ07

20ZK00

21AS00

21AS03

21AS07

21ET02

21ET04

21ET07

21ET11

21FF00

21GD00

21GD01

21GU00

21GU06

21GU08

21GW03

21GZ06

21SK01

23AP00

23AP01

23FY00

23HC00

23YU00

23YU01

23YU02

23YU08

24PY02

24RW03

24TG04

24TJ00

24TP02

24TR05

25DA08

25GC01

25GE02

25LV00

25LX33

27MD02

27VG01

27ZH00

28DH00

29YT00

30WH00

30WH02

31CH01

31EX01

31GM00

31HN01

31MD02

31MD03

BIJLAGE 4. LIJST MET VO-VESTIGINGEN DIE IN AANMERKING KOMEN VOOR AANVULLENDE BEKOSTIGING VOOR HET VERSTREKKEN VAN EEN ARBEIDSMARKTTOELAGE, BEHORENDE BIJ ARTIKEL 4, EERSTE LID ONDERDEEL C, VAN DE REGELING AANVULLENDE BEKOSTIGING UITVOERING ARBEIDSMARKTTOELAGE 2026

Vestigingsnummer

00AH11

00MV01

00NE02

01AA62

01AA88

01GH04

01KL08

01VJ14

01VN03

01XN07

01XN10

02HI08

02KB06

02KB08

02LG08

02NZ15

02VG10

03XF05

03XS08

04HR07

04XU05

04YE08

05FJ12

12IR11

14RC02

14SM14

16FP05

16IH03

16OX09

16PS19

16YV10

16ZK03

17AA03

18DD06

19IW05

19RX05

19TI06

20AB08

20CJ10

20CR06

20CR07

20DF09

20DH11

20DL16

20EM01

20GD01

20KQ06

20LO08

20MJ12

20MJ14

20TZ13

21GU11

23FY04

24PY08

24PY09

24TP05

24TR02

24TR12

25GF01

25GL04

25LX48

25MB36

27ZH03

30PP02

TOELICHTING

Algemeen

Inleiding

Met het onderwijsakkoord ‘Samen voor het beste onderwijs’1 zijn er middelen beschikbaar voor een arbeidsmarkttoelage, met als doel het versterken van de arbeidsmarktpositie van scholen met veel kwetsbare leerlingen. In afstemming met sociale partners is besloten om de arbeidsmarkttoelage in 2026 hetzelfde vorm te geven als in 2025. De vestigingen die in 2026 in aanmerking komen voor de arbeidsmarkttoelage zijn dezelfde vestigingen als in 2025, met uitzondering van de verwerking van fusies en opheffingen. De selectie van vestigingen (met verwerking van mutaties) blijft gelijk, omdat uit onderzoek is gebleken dat het hebben van een structureel karakter een positief effect heeft op de werking van de toelage. Sociale partners hebben in de CAO PO2 en CAO VO3 afspraken gemaakt over de besteding van deze middelen.

Doel van de regeling

De bekostiging voor de inzet van de arbeidsmarkttoelage is gericht op personeel op vestigingen met relatief de meeste kwetsbare leerlingen. Met deze extra middelen kunnen scholen met de meeste kwetsbare leerlingen4 hun personeel beter behouden en nieuw personeel aantrekken door een arbeidsmarkttoelage toe te kennen aan hun personeel.

Vestigingen met veel kwetsbare leerlingen hebben over het algemeen meer moeite personeel te vinden en te behouden dan andere vestigingen. Een recente rapportage van CentERdata5 naar aanleiding van de landelijke uitvraag van lerarentekorten laat zien dat lerarentekorten groter zijn op scholen met veel achterstandsleerlingen (een hoge achterstandsscore). Goed personeel is echter hard nodig om alle leerlingen een kans op een volwaardige toekomst te geven. Daarom ontvangen schoolbesturen van de 15% vestigingen met relatief de meeste kwetsbare leerlingen, aanvullende bekostiging om het personeel extra te belonen. Dat maakt het aantrekkelijker voor personeel om hier te (blijven) werken.

Evaluatie en conclusie

Gelijktijdig met de invoering van de arbeidsmarkttoelage is er besloten om deze te evalueren. In april 2025 is het eindrapport van deze evaluatie gepubliceerd door het Centraal Planbureau (CPB)6. De conclusie is dat de toelage in de eerste twee jaar na invoering geen groot effect heeft gehad op de instroom, uitstroom en het behoud van leraren op deze scholen. Ook zijn leraren niet meer of minder uren gaan werken. De toelage heeft wel geleid tot een hoger salaris. Het CPB geeft aan dat een belangrijke context bij deze bevindingen is dat de maatregel zeer kort voor de inwerkingtreding werd aangekondigd en in eerste instantie tijdelijk van aard was. Scholen en leraren hadden misschien anders op de maatregel gereageerd als die eerder was aangekondigd en direct structureel was geweest. Pas in het Onderwijsakkoord uit 2022 zijn er structureel middelen vrijgemaakt voor de arbeidsmarkttoelage, terwijl dit in eerste instantie een tijdelijke maatregel was vanuit het Nationaal Programma Onderwijs.

Het CPB geeft ook aan dat stoppen met de toelage mogelijk een negatief effect kan hebben, aangezien mensen over het algemeen sterker reageren op het verlies van inkomen. Een kanttekening bij de bevindingen is dat er in het voortgezet onderwijs aanwijzingen zijn dat de toelage bijdraagt aan het behoud van leraren en een lagere uitstroom naar andere scholen. Deze effecten zijn echter gevoelig voor bepaalde keuzes in de analyse. Buiten de G5-steden ziet het CPB in het voortgezet onderwijs wel duidelijkere effecten in termen van meer behoud van leraren en een lagere uitstroom naar andere scholen.

In het rapport Kiezen voor Kansen van Anderson Elffers Felix (AEF)7 wordt de arbeidsmarkttoelage beoordeeld als aannemelijk doeltreffend. Dit omdat de beleidstheorie volgens hen kloppend en compleet is, er positieve ervaringen zijn in de praktijk en de wetenschappelijke literatuur overwegend positief is over deze maatregelen. Wel wordt de kanttekening gemaakt dat ze niet weten of er daadwerkelijk meer leraren gaan werken op scholen met relatief veel achterstandsleerlingen of behouden worden.

De Onderwijsraad schrijft in het rapport Armoede en onderwijs8 over de arbeidsmarkttoelage: ‘Betere arbeidsvoorwaarden bieden om meer leraren te werven, ondersteunen en behouden, kost geld. De raad beveelt het Rijk aan om scholen met een langdurig en groot lerarentekort, waaronder scholen met relatief veel jongeren uit kwetsbare milieus, voor langere periodes additioneel te bekostigen. Die additionele financiering is niet alleen bedoeld voor een hogere beloning van leraren, maar dient ook om de school als professionele arbeidsorganisatie te versterken en de arbeidsomstandigheden te verbeteren. De Onderwijsraad beveelt daarom aan de bestaande arbeidsmarkttoelage te bestendigen.’

Uit deze drie publicaties wordt geconcludeerd dat het behulpzaam is om de arbeidsmarkttoelage voort te zetten. Het doel om het lerarentekort op scholen met relatief veel kwetsbare leerlingen te verkleinen blijft van groot belang voor de kansengelijkheid in Nederland. Daarbij bestaat er een risico dat stoppen met de toelage het lerarentekort op deze scholen zou kunnen vergroten. Het gelijk houden van de selectie en hier tijdig over communiceren geeft duidelijkheid en draagt bij aan een meerjarig karakter van de toelage, wat de effectiviteit ten goede kan komen. Tegelijkertijd maakt de evaluatie van het CPB ook duidelijk dat grote effecten vooralsnog uit zijn gebleven. Daarom zal in overleg met sociale partners gekeken worden welke verbeteringen er mogelijk zijn aan de arbeidsmarkttoelage.

Selectie van de vestigingen

In het basis- en voortgezet onderwijs is de selectie gebaseerd op de CBS-indicator voor onderwijsachterstanden. Voor de 15% van de vestigingen (per onderwijssoort) met de relatief hoogste achterstandsscore wordt aanvullende bekostiging ontvangen voor de arbeidsmarkttoelage. De relatieve achterstandsscore is berekend door de achterstandsscore van de vestiging te delen door het aantal leerlingen op de vestiging op basis waarvan het Centraal Bureau voor de Statistiek de achterstandsscores heeft berekend, zodat er wordt gecorrigeerd voor de grootte van de vestiging. In het specifieke geval van een dislocatie is – net als in de reguliere bekostiging – de dislocatie samengenomen met de bijbehorende hoofdvestiging voor het bepalen of een vestiging in aanmerking komt voor de aanvullende bekostiging voor de arbeidsmarkttoelage. Bij de berekening van die 15% zal naar boven worden afgerond. Indien er twee scholen zijn met een vestiging met exact dezelfde score en de scores van die vestigingen zitten op de grens, zullen beide scholen in aanmerking komen voor de arbeidsmarkttoelage. Aangezien we de selectie gelijk houden, zijn de selectiecriteria in artikel 2 nog op basis van 1-10-2023 (vo) en 1-2-2024 (po).

In het voortgezet onderwijs zijn overige vo-vestigingen (niet zijnde pro-vestigingen) waar meer dan 20% van de leerlingenpopulatie op teldatum 1 oktober 2023 bestond uit nieuwkomers die korter dan 1 jaar in Nederland verbleven apart in de selectieprocedure betrokken. Naast de geselecteerde 15% pro-vestigingen en 15% overige vo-vestigingen zijn deze vestigingen geselecteerd indien de relatieve achterstandsscore conform de CBS-systematiek tenminste zo hoog is als de laagste score van de 15% geselecteerde overige vo-vestigingen (niet zijnde pro-vestigingen). Deze vestigingen zijn apart meegenomen omdat ze allemaal een relatief hoge achterstandsscore hebben.

Voor de selectie van vestigingen van speciale scholen voor basisonderwijs en van scholen in het (voortgezet) speciaal onderwijs wordt gebruikt gemaakt van het (relatieve) aantal leerlingen met een niet-Nederlandse culturele achtergrond (op 1 februari 2024). In deze sectoren is de CBS-indicator namelijk niet beschikbaar. Voor de 15% van de vestigingen met het relatief hoogste aantal leerlingen met een niet-Nederlandse culturele achtergrond per vestiging wordt extra bekostiging toegekend voor de arbeidsmarkttoelage. Het relatieve aantal leerlingen met een niet-Nederlandse culturele achtergrond is bepaald door het totale aantal leerlingen met een niet-Nederlandse culturele achtergrond op een vestigingen te delen door het totale aantal leerlingen op deze vestiging. Ook hier is dus rekening gehouden met de grootte van de vestiging.

Het is mogelijk dat er vestigingen zijn opgeheven of zijn samengevoegd per 1 augustus 2024 of 1 augustus 2025. Dat is na de teldatum waarop de achterstandsscores zijn gebaseerd. In de lijsten met vestigingen die bekostiging voor de arbeidsmarkttoelage ontvangen zijn deze veranderingen als volgt verwerkt. Vestigingen die voorafgaand aan het bekostigingsjaar zijn gestopt zonder opvolging komen (vanzelfsprekend) niet meer in aanmerking voor de arbeidsmarkttoelage en zijn verwijderd uit de selectie. Als een vestiging als gevolg van een samenvoeging per 1 augustus 2024 of 1 augustus 2025 een andere vestigingscode heeft gekregen wordt het recht op de arbeidsmarkttoelage overgezet naar de nieuwe vestigingscode. Voor vestigingen in het primair onderwijs wordt de hoogte van de aanvullende bekostiging in dat geval berekend op grond van het aantal leerlingen op 1 februari 2025 op de oude vestiging. Dit omdat er op 1 februari 2025 nog geen leerlingen staan ingeschreven op de nieuwe vestiging. In het voortgezet onderwijs is het niet nodig om naar de leerlingaantallen te kijken op de oude vestiging in het geval van een samenvoeging omdat de teldatum na de datum ligt waarop een samenvoeging kan plaatsvinden.

Als bij een samenvoeging per 1 augustus 2024 of 1 augustus 2025 twee vestigingen zijn geïntegreerd tot één vestiging is het recht op de arbeidsmarkttoelage gebaseerd op de achterstandsscore van de vestiging die na samenvoeging in stand is gebleven. De hoogte van de aanvullende bekostiging wordt dan berekend op grond van het aantal leerlingen op de vestiging die na samenvoeging in stand is gebleven omdat er zich op deze vestigingen al wel leerlingen bevonden. Wanneer twee of meer vestigingen worden samengevoegd op 1 augustus 2024 of 1 augustus 2025 onder een nieuwe vestigingscode, vallen zij buiten de selectie. Indien een nevenvestiging is verzelfstandigd, is aan de verzelfstandigde vestiging de achterstandsscore toegekend van vóór de verzelfstandiging. In 2026 houden we de selectie van vestigingen (met verwerking van mutaties) gelijk, omdat uit onderzoek blijkt dat het hebben van een structureel karakter een positief effect heeft op de werking van de toelage.

Caribisch Nederland

Scholen op Caribisch Nederland komen niet in aanmerking voor de extra bekostiging voor een arbeidsmarkttoelage.9 In zowel Europees Nederland als Caribisch Nederland is er weliswaar sprake van een lerarentekort, maar in Europees Nederland is er sprake van een relatief probleem: niet overal is het lerarentekort in dezelfde mate aanwezig of is het zelfs afwezig. Dit kan leiden tot mobilisatie van een school met veel kwetsbare leerlingen naar een school met minder kwetsbare leerlingen. Op Caribisch Nederland is er echter sprake van een generiek arbeidsmarktprobleem: hoe krijgen we leerkrachten en hoe blijven leerkrachten behouden voor de scholen op Caribisch Nederland. De inzet van een relatief arbeidsmarktinstrument als de arbeidsmarkttoelage zal dit probleem niet oplossen. Op Caribisch Nederland zijn er daarom in plaats van middelen voor een arbeidsmarkttoelage jaarlijks al middelen vrijgemaakt voor opleidings- en ontwikkelingsbudget voor personeel.

Bedragen per sector

In totaal is er in 2026 € 174,5 miljoen beschikbaar voor de arbeidsmarkttoelage10. Hiervan is € 88,6 miljoen beschikbaar voor het primair onderwijs en € 85,9 miljoen voor het voortgezet onderwijs. Deze verdeling volgt de afgesproken verdeling uit het onderwijsakkoord, maar het budget voor vo is met € 10 miljoen verlaagd bij de voorjaarsbesluitvorming. Met dit budget kan er naar verwachting in het po een toelage gegeven worden ter hoogte van ongeveer 4% en in het vo een toelage ter hoogte van ongeveer 8%.

Besteding en verantwoording

Als normatieve Rijksbijdrage zijn de middelen voor de arbeidsmarkttoelage geen onderwerp van een specifieke (accountants)controle. Niet of anders bestede middelen kunnen niet worden teruggevorderd. Dit laat onverlet dat de middelen bedoeld zijn voor het verstrekken van een arbeidsmarkttoelage. Over de precieze inzet en verdeling van de voor de arbeidsmarkttoelage beschikbare middelen zijn in de CAO PO en CAO VO afspraken gemaakt. Het overgrote deel van de scholen is gebonden aan deze afspraken.

In de CAO PO 2024–2025 (looptijd 1 oktober 2024 tot en met 31 oktober 2025) is afgesproken dat de arbeidsmarkttoelage wordt toegekend aan de scholen/vestigingen die vallen onder deze regeling, hier kan enkel met instemming van de PGMR anders over worden besloten. Daarnaast wordt de toelage tweemaal per jaar uitgekeerd; in juli 2025 zal 58,33% worden uitgekeerd en in december 2025 41,67%. De toe te kennen bedragen en/of percentages worden berekend op basis van de toegekende bekostiging zoals bedoeld in deze regeling. Nieuwe bedragen en/of percentages moeten worden overeengekomen met de PGMR. De definitieve cao-tekst voor 2025–2027 is nog niet gepubliceerd.11

In de CAO VO 2024–2025 (looptijd 1 oktober 2024 tot en met 31 oktober 2025) is afgesproken dat per vestiging afspraken zijn of worden gemaakt, tussen het bevoegd gezag en het personeelsdeel medezeggenschapsraad P(G)MR, over de precieze inzet en verdeling van de voor arbeidsmarkttoelagen beschikbare middelen. De toe te kennen bedragen en/of percentages worden (jaarlijks) opnieuw berekend indien op moment van toekenning van de bekostiging de (hoogte van de) bekostiging zelf en/of het personeelsbestand is gewijzigd. De definitieve cao-tekst voor 2025–2027 is nog niet gepubliceerd.12

Gevolgen voor de regeldruk

Met deze regeling wordt de bestaande bekostiging voor de arbeidsmarkttoelage een jaar langer voortgezet. Omdat het gaat om het continueren van een bestaand instrument zijn er geen extra gevolgen voor de regeldruk.

Uitvoerbaarheid en handhaafbaarheid

De regeling wordt uitgevoerd door de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). DUO heeft de regeling voor 2026 uitvoerbaar, maakbaar en haalbaar bevonden.

Artikelsgewijs

Artikel 3

De schoolbesturen van vestigingen in het primair onderwijs met relatief veel kwetsbare leerlingen krijgen extra middelen voor een arbeidsmarkttoelage. In het algemene deel van de toelichting is omschreven hoe de selectie tot stand is gekomen. De selectie van vestigingen die in aanmerking komen voor de regeling is gemaakt op basis van de achterstandsscores van 1 februari 2024. De selectie van vestigingen in het primair onderwijs is terug te vinden in bijlage 1 bij deze regeling.

Het bedrag dat het in aanmerking komende bevoegd gezag ontvangt, wordt in eerste instantie berekend aan de hand van het aantal leerlingen op 1 februari 2025 op de in aanmerking komende vestiging(en) die onder dit bevoegd gezag vallen. Het schoolbestuur ontvangt uiterlijk in december 2026 een definitieve beschikking op basis van de kabinetsbijdrage voor de loon- en prijsbijstelling voor 2026. Het aantal leerlingen kan door bezwaar- en beroep op de leerlingtelling (licht) afwijken van eerdere bekende aantallen op 1 februari 2025.

Het bedrag per leerling voor het basisonderwijs (bao), speciaal basis onderwijs (sbao) en (voortgezet) speciaal onderwijs ((v)so) verschilt vanwege het verschil in het gemiddeld aantal leerlingen per leraar en overige personeelsleden. Daarnaast ontvangen scholen in het bao met minder dan 150 leerlingen een extra toeslag. Deze toeslag komt eraan tegemoet dat zij ondanks het relatief lage aantal leerlingen voldoende middelen krijgen voor het betalen van een arbeidsmarkttoelage. Hierbij geldt, hoe kleiner de school, hoe groter deze toeslag.

De bekostiging wordt voor de periode 1 januari tot en met 31 december 2026 toegekend (mits de vestiging niet tussentijds wordt opgeheven). In deze regeling worden daarvoor de bedragen per leerling vastgesteld. De eerste betaling vindt uiterlijk plaats in maart 2026 en betaling vindt plaats in maandelijkse gelijke termijnen. In de maand waarop de vaststelling en de eerste betaling plaatsvindt wordt ook de aanvullende bekostiging van de eventueel voorafgaande maand of maanden betaald. Voor een vestiging die wordt opgeheven op 1 augustus 2026 loopt de bekostiging door tot het einde van het kalenderjaar, mits de school waartoe de vestiging behoorde niet is opgeheven. Bij een fusie op 1 augustus 2026 gaat het recht op de arbeidsmarkttoelage voor een vestiging die bij de fusie is betrokken over naar de nieuwe school of scholengemeenschap en het eventueel gewijzigde bevoegd gezag.

Artikel 4

De schoolbesturen van vestigingen in het vo met relatief veel kwetsbare leerlingen krijgen extra middelen voor een arbeidsmarkttoelage. In het algemene deel van de toelichting is omschreven hoe de selectie tot stand is gekomen. De selectie van vestigingen die in aanmerking komen voor de regeling is gemaakt op basis van de achterstandsscores van 1 oktober 2023. De selectie van vestigingen in het voortgezet onderwijs is terug te vinden in bijlagen 2 t/m 4 bij deze regeling.

Het bedrag dat de vestiging per schooljaar ontvangt, wordt berekend aan de hand van het aantal leerlingen op 1 oktober 2025 van de vestiging. Schoolbesturen ontvangen in eerste instantie een bedrag dat gebaseerd is op de voorlopige telling. Uiterlijk in december 2026 wordt het bedrag definitief vastgesteld op basis van het definitieve leerlingenaantal en de kabinetsbijdrage voor de loon- en prijsbijstelling voor 2026. Het bedrag per leerling voor pro-vestigingen en overige voortgezet onderwijs vestigingen verschilt vanwege het verschil in het gemiddeld aantal leerlingen per leraar en overige personeelsleden. Een vestiging wordt als praktijkonderwijsvestiging beschouwd indien meer dan 50% van de leerlingen, op basis waarvan CBS de achterstandsscores heeft berekend, praktijkonderwijs volgt.

De aanvullende bekostiging wordt voor de periode 1 januari tot en met 31 december 2026 toegekend. In deze regeling worden daarvoor de bedragen per leerling vastgesteld. De eerste betaling vindt uiterlijk plaats in maart 2026 en betaling vindt plaats in maandelijkse gelijke termijnen. In de maand waarop de vaststelling en de eerste betaling plaatsvindt wordt ook de aanvullende bekostiging van de eventueel voorafgaande maand of maanden betaald. Voor een vestiging die wordt opgeheven op 1 augustus 2026 loopt de bekostiging door tot het einde van het kalenderjaar, mits de school waartoe de vestiging behoorde niet is opgeheven. Bij een fusie op 1 augustus 2026 gaat het recht op de arbeidsmarkttoelage voor een vestiging die bij de fusie is betrokken over naar de nieuwe school of scholengemeenschap en het eventueel gewijzigde bevoegd gezag.

Artikel 6

In het kader van de reguliere gegevenslevering op grond van de Regeling Informatievoorziening WPO/WEC en de Regeling informatievoorziening WVO leveren schoolbesturen en salarisadministratiekantoren al periodiek personeels- en salarisgegevens aan DUO. Het is de bedoeling dat scholen de toelage in de salarisadministratie boeken op veld ‘LTK0460 bruto toelagen arbeidsmarkt’. Dit veld maakt deel uit van de reguliere levering van personeelsgegevens aan DUO. Voor de monitoring van deze maatregel wordt gebruik gemaakt van deze uit reguliere processen voortvloeiende data.

Artikel 7

De hardheidsclausule is opgenomen om de Minister de mogelijkheid te geven om in individuele gevallen van de regeling af te wijken, met betrekking tot de selectie van vestigingen die in aanmerking komen voor de regeling. Het is mogelijk dat vestigingen van scholen wel voldoen aan de criteria, genoemd in artikel 2, maar niet worden genoemd in de betreffende bijlage. Voor dergelijke gevallen is een afwijkingsbevoegdheid opgenomen van artikel 3, eerste lid, en artikel 4, eerste lid.

Artikel 8

De regeling vervalt met ingang van 1 januari 2030. Dit geeft de tijd om monitoringsinformatie op te vragen, op grond van artikel 6.

De Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, K.M. Becking


X Noot
2

CAO PO [2024/2025], artikel [6.10a]. De cao-tekst voor 2025/2026 is nog niet gepubliceerd.

X Noot
3

CAO VO [2024/2025], artikel [3.11]. De cao-tekst voor 2025/2026 is nog niet gepubliceerd.

X Noot
4

Een kwetsbare leerling wordt gezien als een leerling met een groot risico op een onderwijsachterstand.

X Noot
5

Rapport ‘Personeelstekorten primair onderwijs’ dat is terug te vinden op: https:// www.rijksoverheid.nl/documenten/rapporten/2024/12/17/personeelstekorten-primair-onderwijs-peildatum-1-oktober-2024. En Rapport ‘Personeelstekorten voortgezet onderwijs’ dat is terug te vinden op: https://www.rijksoverheid.nl/documenten/rapporten/2024/12/17/personeelstekorten-voortgezet-onderwijs-peildatum-1-oktober-2024.

X Noot
9

Alternatief zijn er op Caribisch Nederland wel middelen vrijgemaakt voor een opleidings- en ontwikkelingstoelage.

X Noot
10

Dit bedrag is hoger dan in het onderwijsakkoord opgenomen, doordat het reeds geïndexeerd is met de loon- en prijsbijstelling voor het kalenderjaar 2023, het kalenderjaar 2024 en het kalenderjaar 2025.

X Noot
11

Stand van zaken op 18 november 2025

X Noot
12

Stand van zaken op 18 november 2025

Naar boven