33 532 Nationalisatie SNS REAAL

Nr. 102 BRIEF VAN DE MINISTER VAN FINANCIËN

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 8 juni 2026

In 2024 heb ik een richtinggevend besluit genomen om ASN Bank en NLFI te vragen zich voor te bereiden op een beursgang of onderhandse verkoop van ASN Bank. Dit betrof geen definitief verkoopbesluit.1 Dat besluit kan pas genomen worden als de bank daar klaar voor is. NLFI stelt jaarlijks een rapportage op over de stand van zaken bij ASN Bank en de gereedheid van de bank om een definitief besluit te kunnen nemen over haar toekomst. Deze rapportages worden met uw Kamer gedeeld. Met deze brief informeer ik u over de voortgangsrapportage over 2025. De voortgangsrapportage treft u aan als bijlage bij deze brief.

Voortgangsrapportage NLFI over 2025

In haar voortgangsrapportage over 2025 constateert NLFI dat, sinds de nationalisatie in 2013, ASN Bank nog niet klaar is voor een definitief besluit over privatisering. Hoewel ASN Bank in het afgelopen jaar vooruitgang heeft geboekt, verwacht NLFI niet in 2026 tot een andere conclusie te komen.

NLFI beschrijft in de voortgangsrapportage dat ASN Bank gedurende 2025 al is gestart met de strategie voor de periode 2026–2030. Onderdeel van deze nieuwe strategie, «Versimpel en Groei», is de naamswijziging van de Volksbank naar ASN Bank, de bundeling van de merken2 en de vereenvoudiging van het bedrijfsmodel en het kantorennetwerk.

Tegelijkertijd werkt de bank aan twee omvangrijke herstelprogramma’s naar aanleiding van door DNB geconstateerde tekortkomingen inzake de naleving van de Wet ter voorkoming van witwassen en financieren van terrorisme («Wwft») en de Wet op het financieel toezicht («Wft»). NLFI concludeert dat de bank goede stappen zet. Volgens ASN Bank zal het echter nog tot eind 2026 duren voordat beide programma’s (grotendeels) zijn afgerond.

Verder beschrijft NLFI de financiële resultaten van de bank. De bank is volgens NLFI ruim gekapitaliseerd en met een leverage ratio van boven de 5% heeft de bank een beperkt risicoprofiel. Het rendement op eigen vermogen is volgens NLFI nog aanzienlijk onder de eigen doelstelling van ASN Bank en het kostenniveau is volgens NLFI nog te hoog.

NLFI stelt dat de bank klaar is voor privatisering als de uitvoering van de herstelprogramma’s in zoverre gevorderd is dat er sprake is van een stabiele en voorspelbare situatie. Daarnaast dient de bank volgens NLFI voortgang te boeken op de lopende transformatie, haar commerciële ambities te realiseren en aldus gezond en stabiel te opereren. NLFI wijst er volledigheidshalve op dat de implementatie van de ingezette transformatie, de herstelprogramma’s en de nieuwe commerciële strategie niet één op één tot privatisering zullen leiden, omdat privatiseringsopties worden beïnvloed door zowel ondernemingsgerelateerde als marktgerelateerde factoren.

Appreciatie

Het is positief dat NLFI concludeert dat ASN Bank in het afgelopen jaar vooruitgang heeft geboekt. NLFI stelt dat de bank goede stappen heeft gezet in de herstelprogramma’s op het gebied van de Wwft en Wft. Ik vind het van groot belang dat ASN Bank de noodzakelijke verbeteringen op het gebied van compliance en risicomanagement realiseert. Deze herstelprogramma’s dienen daarom onverminderd prioriteit te houden.

Ik deel de conclusie van NLFI dat ASN Bank op dit moment nog niet klaar is om een definitief besluit te nemen over haar toekomst. Ik vind het belangrijk dat NLFI de voortgang kritisch volgt en ASN Bank hierop uitdaagt.

Vervolg

NLFI geeft aan zich nu vooral te richten op de eerste randvoorwaarde voor privatisering: dat de bank verkoopgereed dient te zijn. Tegelijkertijd met het monitoren van de vraag of aan de eerste randvoorwaarde wordt voldaan, volgt NLFI voortdurend de ontwikkelingen met betrekking tot de overige drie gebruikelijke randvoorwaarden voor privatisering: een stabiele financiële sector, voldoende interesse in de markt en het streven om zoveel mogelijk kapitaaluitgaven terug te verdienen.

Uit de voortgangsrapportage over 2025 blijkt dat ASN Bank op dit moment nog niet gereed is voor een besluit over haar toekomst. Wanneer daar in de toekomst aanleiding toe is, zal het gesprek met uw Kamer hierover uiteraard worden gevoerd.

De Minister van Financiën, E. Heinen


X Noot
1

Kamerstukken II vergaderjaar 2024/25, 33 532, nr. 98

X Noot
2

De voorheen zelfstandige merken SNS, RegioBank en BLG Wonen zijn opgegaan in het merk ASN Bank.


X Noot
1

Kamerstukken II vergaderjaar 2024/25, 33 532, nr. 98

X Noot
2

De voorheen zelfstandige merken SNS, RegioBank en BLG Wonen zijn opgegaan in het merk ASN Bank.

Naar boven