Gemeenteblad van Utrecht
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Utrecht | Gemeenteblad 2025, 46796 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Utrecht | Gemeenteblad 2025, 46796 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
Nadere regel subsidie woning isoleren gemeente Utrecht
Burgemeester en wethouders van de gemeente Utrecht;
de gemeenteraad 16 juni 2022 het Programma energie besparen gebouwde omgeving heeft vastgesteld
gelet op de rijksregeling Regeling specifieke uitkering verduurzaming slecht geïsoleerde woningen van eigenaar-bewoners en woningen van verenigingen van eigenaars, woonverenigingen en wooncoöperaties in het kader van het Nationaal Isolatieprogramma (verder te noemen Lokale aanpak isolatie) en de daarvoor ontvangen middelen door de gemeente Utrecht;
eigenaar-bewoners in aanmerking kunnen komen voor een vergoeding bij het uitvoeren van een isolatiemaatregel (Raadsbrief subsidie aanvraag lokale aanpak isolatie, 9 mei 2023)
Besluiten vast te stellen de volgende Nadere regel subsidie woning isoleren gemeente Utrecht.
Deze nadere regel verstaat onder:
Eigenaar-bewoner: 1) een natuurlijke persoon die een grondgebonden woning in eigendom heeft, die voor permanente bewoning is bestemd, waarin hij/zij zijn hoofdverblijf heeft of direct na renovatie van deze woning zal hebben. Of 2) een natuurlijke persoon die eigenaar is van een woning binnen een vve, woonvereniging of wooncoöperatie, die voor permanente bewoning is bestemd, waarin hij/zij zijn hoofdverblijf heeft of direct na renovatie van deze woning zal hebben.
Eigenaar-bewoners met een laag inkomen: eigenaar-bewoner is in het bezit van een geldige U-Pas.
Slecht geïsoleerde woning: Een slecht geïsoleerde woning zoals beschreven in de rijksregeling SpUK Lokale Aanpak Isolatie artikel 1.1. Bij inwerkingtreding van deze regeling is dit:
een woning met een energielabelklasse D, E, F, G of een met die labelklassen vergelijkbare energetische staat, waaronder wordt verstaan een woning waarin ten minste twee van de volgende bestaande bouwdelen niet of slecht geïsoleerd zijn: a.de vloer en de bodem; b.de gevel, waaronder de spouwmuur; c.het dak en de zoldervloer en vlieringvloer; d.de ramen, panelen in kozijnen en deuren, zoals beschreven in bijlage 1.
in een gebouw van een kleine of grote collectieve woonvorm waarin ten minste twee van de volgende bestaande bouwdelen van het gebouw niet of slecht geïsoleerd zijn: 1°.de vloer en de bodem; 2°.de gevel, waaronder de spouwmuur; 3°.het dak en de zoldervloer en vlieringvloer; 4°.de ramen, panelen in kozijnen en deuren, en waarbij de woning fysiek grenst aan het bouwdeel van het gebouw waaraan ten minste één van de voorgenomen energiebesparende isolatiemaatregelen als bedoeld in artikel 5, eerste lid, worden getroffen;
Waardering onroerende zaken (WOZ)-waarde: binnen deze regeling geldt de WOZ-waarde die wordt gehanteerd in de landelijke SpUk-regeling Lokale aanpak isolatie (Staatscourant 2023, 19021 | Overheid.nl > Officiële bekendmakingen). Op het moment van ingaan van deze regeling is dat de WOZ waarde op peildatum 1-1-2022. Deze WOZ-waarde is te vinden op www.woz-waardeloket.nl.
Deze nadere regel heeft als doel het versneld energetisch verbeteren van woningen door het zelf of laten uitvoeren van energiebesparende isolatiemaatregelen, te weten het aanbrengen van isolerend glas, het isoleren van dak, vloer en/of (spouw)muurisolatie, eventueel in samenhang met energiezuinige ventilatiemaatregelen, in slecht geïsoleerde, grondgebonden woningen of kleine of grote collectieve woonvormen van eigenaar-bewoners onder de gestelde WOZ-waarde in de Rijksregeling specifieke uitkering verduurzaming slecht geïsoleerde woningen.
Artikel 3 Eisen aan de subsidieaanvrager
U kunt subsidie aanvragen als u aan onderstaande eisen voldoet.
De woning heeft een WOZ-waarde koopwoning die gelijk of lager is dan € 488.000 in 2022. Het is mogelijk om hier een uitzondering op te maken als de aanvrager voldoende aannemelijk kan maken dat de WOZ-waarde in 2022 te hoog was ingeschaald. Hiervoor is minimaal een gegrond bezwaar op de WOZ-waarde in 2023, 2024, 2025 of 2026 nodig. De verminderde WOZ-waarde vanuit het bezwaar zal worden afgetrokken van de WOZ-waarde van 2022. Als de WOZ-waarde van 2022 daardoor onder de € 488.000 is, komt de bewoner in aanmerking voor de subsidie.
Artikel 4 Vaststellen subsidieplafond
Burgemeester en wethouders stellen jaarlijks het subsidieplafond vast door middel van de subsidiestaat.
Artikel 5 Subsidiabele activiteiten
De volgende activiteiten komen voor subsidie in aanmerking:
Het nemen van energetische verbeteringen aan een grondgebonden woning of kleine collectieve woonvorm, eventueel in combinatie met energiezuinige ventilatiemaatregelen. Bij grote collectieve woonvormen worden alleen isolatiemaatregelen vergoed die in de splitsingsakte als individueel eigendom staan aangemerkt.
De maatregel wordt uitgevoerd conform instructies van milieucentraal (Zelf isoleren: hoe pak je dat aan? | Milieu Centraal). Potentieel aanvrager kan via subsidiewoningisoleren@utrecht.nl een verzoek indienen om af te wijken van de instructies van milieucentraal. Bij het verzoek moet het desbetreffende adres worden vermeld. Een onafhankelijk energieadviseur zal het verzoek toetsen op noodzaak om af te wijken van de instructies en Burgemeester & Wethouders hierover adviseren.
Het gebruik van purschuim is alleen toegestaan in overleg. Potentieel aanvrager kan hiervoor een verzoek indienen via subsidiewoningisoleren@utrecht.nl. Bij het verzoek moet het desbetreffende adres worden vermeld. Een onafhankelijk energieadviseur zal het verzoek toetsen op noodzaak om purschuim toe te staan en Burgemeester & Wethouders hierover adviseren.
Het door de aanvrager zelf isoleren van andere bouwdelen dan beschreven in Artikel 5 tweede lid i is toegestaan mits aanvrager vooraf aantoont dat aanvrager over voldoende expertise/ervaring beschikt voor het zelf uitvoeren van de isolatiemaatregel voor dat bouwdeel. De aanvrager kan hiervoor een aanvraag indienen via subsidiewoningisoleren@utrecht.nl.
Artikel 6 Eisen aan de aanvraag
De aanvraag van de subsidie wordt ingediend met DigID of e-Herkenning via www.utrecht.nl/subsidiewoningisoleren
Voor rechtspersonen of natuurlijke personen met inschrijving bij de Kamer van Koophandel geldt dat als een aanvrager in de voorgaande drie jaar geen subsidie bij burgemeester en wethouders heeft aangevraagd of indien de onderstaande gegevens zijn gewijzigd, levert de aanvrager bij de aanvraag ook de volgende gegevens aan:
In het geval van isolatie aan het dak (vanaf buitenzijde) of de spouwmuur vindt uitvoering plaats volgens de adviezen van het bevoegd gezag inzake de Wet Natuurbescherming; de provincie Utrecht. Dit betekent dat de uitvoerende partij natuurvriendelijk isoleert (Woningeigenaar - Natuurvriendelijk isoleren).
Dit geldt niet voor collectieve woonvormen, die moeten voldoen aan de Wet Natuurbescherming. Daarvoor is geen korte route: meer informatie kan men vinden via deze webpagina: Natuurvriendelijk isoleren voor vve’s | gemeente Utrecht.
Artikel 7 Indieningstermijn aanvraag
De subsidieaanvraag kan ingediend worden vanaf de inwerkingtreding van deze regeling totdat het budget is uitgeput of uiterlijk tot 31 december 2027.
Het maximaal aan te vragen subsidiebedrag is:
Voor aanvragers die voldoen aan de eisen en voorwaarden in deze regeling én energievergoeding ontvingen én niet in het bezit zijn van een U-pas én eerder al subsidie hebben ontvangen op één maatregel, is maximaal 750 euro beschikbaar voor een tweede isolatiemaatregel. Hierbij geldt voor de maatregelen opgeteld een maximum van 8.000 euro.
Voor aanvragers die voldoen aan de eisen en voorwaarden in deze regeling én vallen onder eigenaar-bewoner met een laag inkomen van een woning in een collectieve woonvorm én reeds het maximum bedrag van 8000 euro hebben ontvangen én vanuit de vve verplicht worden gesteld om aanvullend te investeren in (een) isolatiemaatregel(en), geldt opnieuw het maximum bedrag van 8000 euro.
De aan te vragen subsidie is nooit hoger dan de uitvoeringskosten (inclusief materiaal en huur gereedschap) van de betreffende maatregel met aftrek van rijks- of provinciale of gemeentelijke subsidies, zoals bijvoorbeeld de landelijke ISDE subsidie.
Steekproefsgewijs worden er controles uitgevoerd op de gerealiseerde maatregelen. De aanvragers die de subsidie hebben ontvangen zijn verplicht hieraan mee te werken.
Het beleid waarvoor de subsidie (omschrijving) wordt ingezet, wordt periodiek geëvalueerd en is mogelijk aan wijzigingen door de rijksoverheid opgelegd onderhevig. De evaluatie kan leiden tot bijstellen van deze nadere regel.
Artikel 13 Intrekking en Overgangsbepaling
De Nadere regel subsidie isolatie (zelf of laten) isoleren gemeente Utrecht zoals vastgesteld op 2 april 2024 wordt ingetrokken.
De Nadere regel subsidie isolatie (zelf of laten) isoleren gemeente Utrecht zoals vastgesteld op 2 april 2024 blijft van toepassing op aanvragen die onder de werking van die nadere regel zijn ingediend en op subsidiebesluiten die onder de werking van die nadere regel zijn genomen.
Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders van de gemeente Utrecht, in de vergadering van 28 januari 2025.
De burgemeester
Sharon A.M. Dijksma
De secretaris,
Michiel J. Ruis
Bijlage 1 Slechte isolatie en minimaal te isoleren oppervlakten
We hanteren hierbij de definities en waarden zoals beschreven in de landelijke SpUk-regeling Lokale aanpak isolatie (http://wetten.overheid.nl/jci1.3:c:BWBR0047844). Hieronder staat het overzicht zoals die gold bij ingaan van deze regeling.
Voor monumenten gelden lagere minimale isolatiewaarden, hierbij worden dezelfde waarden gehanteerd als binnen de ISDE voor monumenten gelden.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2025-46796.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.