Inspraak ontwerp-leggers primaire waterkeringen Waterschap Rivierenland

 

Besluit van het college van dijkgraaf en heemraden

Het college van dijkgraaf en heemraden van Waterschap Rivierenland heeft negentien ontwerp-leggers voor de primaire waterkeringen vastgesteld. Daarbij is gelet op:

  • artikel 5.1 van de Waterwet;

  • artikel 78, lid 2 van de Waterschapswet;

  • de Inspraakverordening Waterschap Rivierenland 2010;

  • afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht.

Het college heeft besloten de ontwerp-leggers voor inspraak ter inzage te leggen.

Inhoud ontwerp- legger s

Inleiding

Waterschap Rivierenland is verantwoordelijk voor het beheer van de primaire waterkeringen in het rivierengebied. Primaire waterkeringen zijn dijken die beveiliging bieden tegen overstromingen vanuit de grote rivieren en kanalen. Om het beheer van deze waterkeringen op een goede manier te kunnen uitvoeren, moet informatie over deze waterkeringen actueel en overzichtelijk in leggers worden vastgelegd. Een legger bevat informatie over de ligging, vorm, afmeting en constructie van waterstaatswerken en over de onderhoudsplichten. Waterschap Rivierenland is wettelijk verplicht leggers te hebben en deze actueel te houden.

Profiel van vrije ruimte, bouwgrens en leggervlakken

Aanleiding om de leggers voor de primaire waterkeringen te actualiseren is de wettelijke verplichting om het zogenaamde profiel van vrije ruimte in de legger vast te leggen. Het profiel van vrije ruimte geeft de ruimtelijke reservering weer die nodig is om toekomstige dijkversterking mogelijk te maken. In de ontwerp-leggers zijn bovendien nieuwe inzichten over waterveiligheid verwerkt. Deze verplichting en nieuwe inzichten hebben geleid tot gewijzigde leggers. Door de wijzigingen zullen de beperkingen die gelden voor het gebruik van gronden op en rond de waterkering veranderen. Dat geldt bijvoorbeeld voor bouwen. De regels rondom bouwen langs de waterkering worden aangepast en dit betekent dat er in sommige gevallen minder mag, maar soms ook meer. Op plaatsen waar de regelgeving voor bouwen strenger wordt, worden bestaande bouwrechten gerespecteerd. Het waterschap heeft hiervoor leggervlakken in de legger opgenomen. Deze leggervlakken komen voort uit de gemeentelijke bestemmingsplannen. Onder voorwaarden mag er binnen deze leggervlakken gebouwd worden. Met het opnemen van deze leggervlakken blijven de gevolgen voor de omgeving van de dijk beperkt.

Aparte besluiten, delen

De nieuwe leggers worden opgesteld per dijkpaaltraject. Elke legger wordt vastgesteld met een eigen besluit (in totaal gaat het om negentien ontwerp-besluiten). Bijna het hele rivierengebied krijgt daarmee nieuwe leggers voor de primaire keringen. Uitzonderingen zijn:

  • 1.

    Trajecten waar op dit moment een dijkverbetering uitgevoerd wordt of deze pas kort geleden is afgerond en waarvan de gegevens nog niet verwerkt zijn tot een nieuwe legger. Deze trajecten worden in de toekomst met een aparte procedure vastgesteld.

  • 2.

    De trajecten langs de Afgedamde Maas, de Diefdijklinie, Waalkade Nijmegen en de voorhavendijken van het Amsterdam-Rijnkanaal.

Van de waterkeringen waarvoor een nieuwe legger wordt opgesteld, worden de bestaande leggers ingetrokken. Daar waar geen nieuwe legger komt, blijven de bestaande leggers van kracht.

Schade of nadeel

Als er sprake is van schade of nadeel als gevolg van de vaststelling en inwerkingtreding van de gewijzigde leggers, kan een belanghebbende onder bepaalde omstandigheden een beroep doen op de Verordening schadevergoeding Waterschap Rivierenland.

Ontwerp- legger s m et bijlagen ter inzage

Voordat het algemeen bestuur overgaat tot vaststelling van de leggers liggen de ontwerp-besluiten met bijbehorende documenten van dinsdag 26 januari 2016 tot en met maandag 7 maart 2016 tijdens kantooruren voor iedereen ter inzage in het kantoor van het waterschap, De Blomboogerd 1 in Tiel.

Vanwege de omvang en het grote aantal van de ontwerp-leggers liggen deze niet op papier ter inzage. U kunt deze documenten digitaal inzien na het maken van een afspraak via mailadres: nieuweleggers@wsrl.nl. Er is dan iemand beschikbaar voor toelichting en uitleg.

De ontwerp-leggers en bijlagen zijn digitaal te raadplegen via de website: http://www.wsrl.nl/common/beleid/keur-en-legger/nieuwe-legger-waterkeringen-2015.html

Reageren

Tijdens de inzagetermijn kunnen belanghebbenden en inwoners mondeling, schriftelijk of digitaal reageren op de ontwerpbesluiten en bijbehorende documenten (zoals de ontwerp-leggers). Geef bij uw reactie aan op welk ontwerp-besluit en ontwerplegger(s) uw inspraakreactie betrekking heeft, dus noteer de naam en het registratienummer van de ontwerplegger.

  • Voor een mondelinge inspraakreactie kunt u een afspraak maken door een mail te sturen naar nieuweleggers@wsrl.nl. U kunt ook telefonisch een afspraak maken via telefoonnummer 0344-649090. U wordt dan teruggebeld.

  • Voor een schriftelijke reactie kunt u een brief richten aan het college van dijkgraaf en heemraden van Waterschap Rivierenland, Postbus 599, 4000 AN Tiel.

  • Voor het indienen van een digitale inspraakreactie kunt u het geschikte formulier vinden op http://www.waterschaprivierenland.nl/common/regelen-en-aanvragen/zienswijze.html 

Reacties per e-mail nemen wij niet in behandeling. Het mailadres nieuweleggers@wsrl.nl (of enig ander mailadres van het waterschap) kunt u niet gebruiken voor het indienen van een inspraakreactie.

Degenen die een inspraakreactie hebben ingediend, worden op de hoogte gehouden van het genomen besluit en van de manier waarop de resultaten van de inspraak zijn verwerkt.

 

Meer informatie

Wilt u meer weten over de ontwerplegger? U kunt hiervoor terecht op de website van het waterschap http://www.wsrl.nl/common/beleid/keur-en-legger/nieuwe-legger-waterkeringen-2015.html 

U kunt ook contact opnemen met het waterschap via: nieuweleggers@wsrl.nl. Vermeld daarin duidelijk uw vraag en de manier waarop wij met u in contact kunnen komen (telefonisch of via de mail).

Naar boven