Autorisatiebesluit voor de Minister van Defensie t.b.v. de Koninklijke Marechaussee, Rijksdienst voor Identiteitsgegevens

Datum 9 december 2025

Kenmerk 2025-0000669243

Naar aanleiding van het verzoek van 18 december 2024, 2024-0000978684, is de Minister van Defensie ten behoeve van de Koninklijke Marechaussee geautoriseerd voor de systematische verstrekking van gegevens uit de basisregistratie personen in verband met het uitvoeren van de politietaken bij besluit van 20 januari 2025, 2025-0000014036. Het voornoemde besluit wordt gewijzigd als gevolg van het verwijderen van gegevens over het reisdocument (categorie 12) uit de autorisatie.

Gelet op de artikelen 3.1 en 3.2 van de Wet basisregistratie personen besluit ik het volgende.

Paragraaf 1. Begripsbepalingen

Artikel 1

In dit besluit wordt verstaan onder:

a. de Koninklijke Marechaussee:

de Minister van Defensie ten behoeve van de Koninklijke Marechaussee;

b. de Wet BRP:

de Wet basis registratie personen;

c. het Besluit BRP:

het Besluit basis registratie personen;

d. de basisregistratie personen:

de basisregistratie personen, bedoeld in artikel 1.2 van de Wet BRP;

e. de systematische verstrekking:

de systematische verstrekking, bedoeld in artikel 1.1, onder g, van de Wet BRP;

f. de systeembeschrijving:

de systeembeschrijving, bedoeld in artikel 1 van het Besluit BRP;

g. de persoonslijst:

de persoonslijst, bedoeld in artikel 1.1, onder c, van de Wet BRP;

h. de ingeschrevene:

de ingeschrevene, bedoeld in artikel 1.1, onder e, van de Wet BRP;

i. autorisatietabelregel:

de tabel ten behoeve van de systematische verstrekking van gegevens, bedoeld in artikel 1.1, onder g, van de Wet BRP;

j. de afnemersindicatie:

de codering die de Koninklijke Marechaussee aanduidt in verband met de uitvoering van dit besluit en die is vermeld in de autorisatietabelregel;

k. de spontane verstrekking van gegevens:

de verstrekking van gegevens, bedoeld in artikel 37, eerste lid, onder a, van het Besluit BRP;

l. de verstrekking van gegevens op verzoek:

de verstrekking van gegevens, bedoeld in artikel 37, eerste lid, onder c, van het Besluit BRP, waarbij het aantal personen waarover informatie wordt verstrekt per verzoek ten hoogste tien bedraagt;

m. een actueel gegeven:

een gegeven dat overeenkomstig de systeembeschrijving als actueel gegeven in de basisregistratie personen is vermeld;

n. een infrastructurele wijziging:

een wijziging van de Categorie Verblijfplaats die overeenkomstig de systeembeschrijving wordt beschouwd als een infrastructurele wijziging;

o. de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens:

de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties;

p. politietaken:

de politietaken die in artikel 4, eerste lid, van de Politiewet 2012 aan de Koninklijke Marechaussee zijn opgedragen.

Paragraaf 2. De spontane verstrekking van gegevens aan de Koninklijke Marechaussee

Artikel 2

  • 1. Zodra de afnemersindicatie bij de persoonslijst van een ingeschrevene is op genomen worden aan de Koninklijke Marechaussee eenmaal de gegevens verstrekt die zijn opgenomen in bijlage I bij dit besluit voor zover deze gegevens zijn opgenomen op de persoonslijst van de ingeschrevene.

  • 2. Indien een gegeven dat is opgenomen in bijlage I op de persoonslijst van een ingeschrevene wordt gewijzigd, verwijderd of opgenomen en de afnemersindicatie als actuele aanduiding bij deze persoonslijst is vermeld, krijgt de Koninklijke Marechaussee deze wijziging, verwijdering of opname van het gegeven verstrekt.

  • 3. De verstrekking bevat bij de wijziging van een gegeven het gegeven zoals dit luidde voor de wijziging en het gegeven zoals dit luidt na de wijziging. Bij een verwijdering van een gegeven bevat de verstrekking het verwijderde gegeven. Bij een eerste opneming van een gegeven op de persoonslijst bevat de verstrekking het opgenomen gegeven. De verstrekking bevat tevens het administratienummer van de ingeschrevene, dat als actueel gegeven op de persoonslijst is vermeld.

  • 4. De verstrekking aan de Koninklijke Marechaussee naar aanleiding van de wijziging van het administratienummer van de ingeschrevene bevat een set identificerende gegevens en de ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Persoon. De verstrekking vindt plaats overeenkomstig hetgeen is bepaald in de systeembeschrijving.

Artikel 3

  • 1. De afnemersindicatie wordt op verzoek van de Koninklijke Marechaussee bij de persoonslijst van een ingeschrevene opgenomen. De Koninklijke Marechaussee verzoekt slechts om de opneming indien de spontane verstrekking van gegevens noodzakelijk is voor de uitvoering van de politietaken en het verzoek gericht is op het verkrijgen van gegevens over een ingeschrevene die:

    • a. een verdachte is als bedoeld in artikel 27, eerste en tweede lid, van het Wetboek van Strafvordering, of

    • b. een persoon is die van belang is voor de tenuitvoerlegging van een rechterlijke beslissing of strafbeschikking, ten aanzien waarvan de Koninklijke Marechaussee door de Minister van Justitie en Veiligheid is ingezet, zoals bedoeld in artikel 6:1:5 van het Wetboek van Strafvordering.

  • 2. De afnemersindicatie wordt niet bij de persoonslijst van een ingeschrevene opgenomen, indien de afnemersindicatie reeds als actuele aanduiding bij de persoonslijst van de ingeschrevene is vermeld.

Artikel 4

De afnemersindicatie wordt op verzoek van de Koninklijke Marechaussee verwijderd als actuele aanduiding bij de persoonslijst van een ingeschrevene. De Koninklijke Marechaussee verzoekt in ieder geval om de verwijdering, indien de spontane verstrekking van gegevens over de ingeschrevene niet of niet meer noodzakelijk is voor de uitvoering van de taak zoals genoemd in artikel 3 of indien:

  • a. de ingeschrevene geen verdachte meer is als bedoeld in artikel 27, eerste en tweede lid, van het Wetboek van Strafvordering, tenzij op grond van de Wet politiegegevens verwerking van diens gegevens nog is toegestaan;

  • b. de ingeschrevene overlijdt.

Paragraaf 3. De verstrekking van gegevens op verzoek aan de Koninklijke Marechaussee

Artikel 5

  • 1. Aan de Koninklijke Marechaussee wordt op haar verzoek een gegeven verstrekt dat is vermeld op de persoonslijst van een ingeschrevene, indien het een gegeven betreft dat is opgenomen in bijlage II tot en met VI bij dit besluit.

  • 2. De Koninklijke Marechaussee verzoekt om een gegeven in bijlage II indien het verzoek gericht is op het verkrijgen van gegevens over de ingeschrevene wiens gegevens noodzakelijk zijn ter uitvoering van de politietaken.

  • 3. Aanvullend op het tweede lid verzoekt de Koninklijke Marechaussee slechts om een gegeven in bijlage III voor zover het voor de uitvoering van de genoemde taken noodzakelijk is om te weten wat de nationaliteit of verblijfstitel is van de ingeschrevene als bedoeld in het tweede lid.

  • 4. Aanvullend op het tweede lid verzoekt de Koninklijke Marechaussee slechts om een gegeven in bijlage IV voor zover het voor de uitvoering van de genoemde taken noodzakelijk is om te weten wie de ouders, kinderen, huwelijkspartner of geregistreerd partner is van de ingeschrevene als bedoeld in het tweede lid.

  • 5. Aanvullend op het tweede lid verzoekt de Koninklijke Marechaussee slechts om een gegeven in bijlage V voor zover het voor de uitvoering van de genoemde taken noodzakelijk is om vast te stellen wat in het verleden het adres is geweest van de ingeschrevene als bedoeld in het tweede lid.

  • 6. Aanvullend op het tweede lid verzoekt de Koninklijke Marechaussee slechts om een gegeven in bijlage VI voor zover het voor de uitvoering van de genoemde taken noodzakelijk is nader onderzoek te verrichten over de ingeschrevene als bedoeld in het tweede lid.

  • 7. Aan de Koninklijke Marechaussee worden geen gegevens verstrekt, indien een of meer van de gegevens waarvan de Koninklijke Marechaussee bij haar verzoek gebruik heeft gemaakt, niet is opgenomen in bijlagen II tot en met VI bij dit besluit.

Paragraaf 4. De verstrekking van adresgegevens op verzoek aan de Koninklijke Marechaussee

Artikel 6

  • 1. Aan de Koninklijke Marechaussee wordt op haar verzoek een gegeven als opgenomen in bijlage I verstrekt dat is vermeld op de persoonslijst van iedere ingeschrevene van wie de actuele adresgegevens in Nederland, die op de persoonslijst zijn opgenomen overeenkomen met:

    • a. een in het verzoek aangegeven adres, of

    • b. het actuele adres dat op de persoonslijst van een in het verzoek aangegeven ingeschrevene is opgenomen.

  • 2. De Koninklijke Marechaussee verzoekt slechts om een gegeven dat is opgenomen in bijlage I bij dit besluit indien een van de op het adres ingeschreven personen een ingeschrevene is wiens gegevens noodzakelijk zijn ter uitvoering van de politietaken.

  • 3. Aan de Koninklijke Marechaussee worden slechts gegevens verstrekt, indien de gegevens waarvan de Koninklijke Marechaussee in haar verzoek gebruik heeft gemaakt zijn opgenomen in bijlage I bij dit besluit.

Paragraaf 5. Overige verstrekkingen aan de Koninklijke Marechaussee

Artikel 7

  • 1. Indien de gegevensverstrekking die op grond van dit besluit aan de Koninklijke Marechaussee dient plaats te vinden niet of op onjuiste wijze is geschied, wordt dit overeenkomstig hetgeen hierover is geregeld in de systeembeschrijving hersteld. Indien de afnemersindicatie ten onrechte niet bij een persoonslijst is geplaatst, ten onrechte is verwijderd of ten onrechte niet is verwijderd wordt dit hersteld overeenkomstig hetgeen hierover is bepaald in de systeembeschrijving.

  • 2. Indien een verstrekking aan de Koninklijke Marechaussee op grond van dit besluit een gegeven betreft dat op juistheid wordt of is onderzocht, bevat de verstrekking naast dit gegeven tevens de gegevens over dat onderzoek. Indien de afnemersindicatie als actuele aanduiding bij de persoonslijst is vermeld worden tevens gegevens over het begin, de wijziging of de beëindiging van het onderzoek zelf verstrekt.

  • 3. Indien de spontane verstrekking van gegevens aan de Koninklijke Marechaussee een gegeven bevat waarbij ‘indicatie onjuist dan wel strijdigheid met de openbare orde’ is vermeld, bevat de verstrekking tevens deze indicatie. De overige verstrekkingen aan Koninklijke Marechaussee die plaatsvinden op grond van dit besluit bevatten geen gegevens waarbij ‘indicatie onjuist dan wel strijdigheid met de openbare orde’ is vermeld.

  • 4. Indien aan de Koninklijke Marechaussee gegevens worden verstrekt van een persoonslijst waarvan de bijhouding is opgeschort, bevat de verstrekking tevens de gegevens omtrent de reden en de datum van de opschorting, alsmede, voor zover deze gegevens zijn opgenomen op de persoonslijst, gegevens over de verificatie en de aanlevering van de verstrekte gegevens.

  • 5. Bij de afvoering van een persoonslijst uit de basisregistratie personen worden aan de Koninklijke Marechaussee, indien de code ‘fout’ als omschrijving reden opschorting bijhouding op de persoonslijst is vermeld en de afnemersindicatie als actuele aanduiding bij de persoonslijst is vermeld, de volgende gegevens verstrekt:

    • a. A-nummer persoon;

    • b. omschrijving reden opschorting bijhouding;

    • c. datum opschorting bijhouding.

Paragraaf 6. De verzending en de ontvangst van berichten

Artikel 8

Indien als gevolg van infrastructurele wijzigingen aan de Koninklijke Marechaussee op grond van dit besluit gegevens moeten worden verstrekt, kan de Koninklijke Marechaussee met de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens overeenkomen dat de gegevens niet worden verstrekt. De overeenstemming tussen de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens en de Koninklijke Marechaussee wordt schriftelijk vastgelegd.

Artikel 9

Nadat schriftelijke overeenstemming is bereikt met de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens kan de Koninklijke Marechaussee gebruik maken van een alternatief medium als bedoeld in de systeembeschrijving bij verstrekking van gegevens als bedoeld in paragraaf 2 en in geval van verstrekking van gegevens als gevolg van infrastructurele wijzigingen.

Paragraaf 7. Slotbepalingen

Artikel 10

  • 1. De Koninklijke Marechaussee verstrekt aan de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties onverwijld alle nieuw gebleken informatie die betrekking heeft op hetgeen geregeld is in dit besluit.

  • 2. Deze informatie betreft in ieder geval wijzigingen in:

    • a. de taak of de wijze van uitvoering van de taak van de Koninklijke Marechaussee;

    • b. de regelgeving ten aanzien van de taak of de wijze van uitvoering van de taak van de Koninklijke Marechaussee;

    • c. de gegevens uit de basisregistratie personen die noodzakelijk zijn voor de uitvoering van de taak van de Koninklijke Marechaussee.

Artikel 11

De Rijksdienst voor Identiteitsgegevens draagt er zorg voor dat slechts daartoe bevoegde functionarissen informatie kunnen verkrijgen over de verstrekking van gegevens aan de Koninklijke Marechaussee op basis van dit besluit.

Artikel 12

Het besluit van de Staatssecretaris van 20 januari 2025, 2025-0000014036, wordt ingetrokken.

Artikel 13

Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 januari 2026.

Het besluit en de bijlagen bij het besluit worden gepubliceerd in de Staatscourant.

’s-Gravenhage, 9 december 2025

De Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, Herstel Groningen, Koninkrijksrelaties en Digitalisering namens deze, wnd. Directeur Uitvoering

Bezwaar

Belanghebbenden kunnen binnen zes weken na bekendmaking van dit besluit daartegen per brief bezwaar maken bij de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, Postbus 10451, 2501 HL Den Haag. Het bezwaarschrift moet zijn ondertekend, voorzien zijn van een datum alsmede de naam en het adres van de indiener en dient vergezeld te gaan van de gronden waarop het bezwaar berust en, zo mogelijk, een afschrift van het besluit waartegen het bezwaar is gericht.

BIJLAGE I

Bijlage bij de artikelen 2 en 6 van dit besluit.

RUBRIEK

OMSCHRIJVING

   

01

PERSOON

   

01.01.10

A-nummer persoon

01.01.20

Burgerservicenummer persoon

01.02.10

Voornamen persoon

01.02.20

Adellijke titel/predicaat persoon

01.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam persoon

01.02.40

Geslachtsnaam persoon

01.03.10

Geboortedatum persoon

01.03.20

Geboorteplaats persoon

01.03.30

Geboorteland persoon

01.04.10

Geslachtsaanduiding

01.61.10

Aanduiding naamgebruik

   

04

NATIONALITEIT

   

04.05.10

Nationaliteit

04.65.10

Aanduiding bijzonder Nederlanderschap

   

05

HUWELIJK/GEREGISTREERD PARTNERSCHAP

   

05.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam echtgenoot/geregistreerd partner

05.02.40

Geslachtsnaam echtgenoot/geregistreerd partner

05.06.10

Datum huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap

05.07.10

Datum ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap

   

06

OVERLIJDEN

   

06.08.10

Datum overlijden

06.08.20

Plaats overlijden

06.08.30

Land overlijden

   

07

INSCHRIJVING

   

07.70.10

Indicatie geheim

   

08

VERBLIJFPLAATS

   

08.09.10

Gemeente van inschrijving

08.10.10

Functie adres

08.10.20

Gemeentedeel

08.10.30

Datum aanvang adreshouding

08.11.10

Straatnaam

08.11.20

Huisnummer

08.11.30

Huisletter

08.11.40

Huisnummertoevoeging

08.11.50

Aanduiding bij huisnummer

08.11.60

Postcode

08.11.70

Woonplaatsnaam

08.12.10

Locatiebeschrijving

08.13.10

Land adres buitenland

08.13.20

Datum aanvang adres buitenland

BIJLAGE II

Bijlage bij artikel 5, tweede lid, van dit besluit.

RUBRIEK

OMSCHRIJVING

   

01

PERSOON

   

01.01.10

A-nummer persoon

01.01.20

Burgerservicenummer persoon

01.02.10

Voornamen persoon

01.02.20

Adellijke titel/predicaat persoon

01.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam persoon

01.02.40

Geslachtsnaam persoon

01.03.10

Geboortedatum persoon

01.03.20

Geboorteplaats persoon

01.03.30

Geboorteland persoon

01.04.10

Geslachtsaanduiding

01.61.10

Aanduiding naamgebruik

   

06

OVERLIJDEN

   

06.08.10

Datum overlijden

06.08.20

Plaats overlijden

06.08.30

Land overlijden

   

07

INSCHRIJVING

   

07.70.10

Indicatie geheim

   

08

VERBLIJFPLAATS

   

08.09.10

Gemeente van inschrijving

08.09.20

Datum inschrijving in de gemeente

08.10.10

Functie adres

08.10.20

Gemeentedeel

08.10.30

Datum aanvang adreshouding

08.11.10

Straatnaam

08.11.15

Naam openbare ruimte

08.11.20

Huisnummer

08.11.30

Huisletter

08.11.40

Huisnummertoevoeging

08.11.50

Aanduiding bij huisnummer

08.11.60

Postcode

08.11.70

Woonplaatsnaam

08.12.10

Locatiebeschrijving

08.13.10

Land adres buitenland

08.13.20

Datum aanvang adres buitenland

08.13.30

Regel 1 adres buitenland

08.13.40

Regel 2 adres buitenland

08.13.50

Regel 3 adres buitenland

BIJLAGE III

Bijlage bij 5, derde lid, van dit besluit.

RUBRIEK

OMSCHRIJVING

   

04

NATIONALITEIT

   

04.05.10

Nationaliteit

04.63.10

Reden verkrijging Nederlandse nationaliteit

04.64.10

Reden verlies Nederlandse nationaliteit

04.65.10

Aanduiding bijzonder Nederlanderschap

04.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Nationaliteit

   

54

NATIONALITEIT

   

54.05.10

Nationaliteit

54.63.10

Reden verkrijging Nederlandse nationaliteit

54.64.10

Reden verlies Nederlandse nationaliteit

54.65.10

Aanduiding bijzonder Nederlanderschap

54.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Nationaliteit

   

10

VERBLIJFSTITEL

   

10.39.10

Aanduiding verblijfstitel

10.39.20

Datum einde verblijfstitel

10.39.30

Ingangsdatum verblijfstitel

10.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Verblijfstitel

   

60

VERBLIJFSTITEL

   

60.39.10

Aanduiding verblijfstitel

60.39.20

Datum einde verblijfstitel

60.39.30

Ingangsdatum verblijfstitel

60.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Verblijfstitel

BIJLAGE IV

Bijlage bij artikel 5, vierde lid, van dit besluit.

RUBRIEK

OMSCHRIJVING

   

02

OUDER1

   

02.01.10

A-nummer ouder1

02.01.20

Burgerservicenummer ouder1

02.02.10

Voornamen ouder1

02.02.20

Adellijke titel/predicaat ouder1

02.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam ouder1

02.02.40

Geslachtsnaam ouder1

02.03.10

Geboortedatum ouder1

02.04.10

Geslachtsaanduiding ouder1

02.62.10

Datum ingang familierechtelijke betrekking ouder1

   

03

OUDER2

   

03.01.10

A-nummer ouder2

03.01.20

Burgerservicenummer ouder2

03.02.10

Voornamen ouder2

03.02.20

Adellijke titel/predicaat ouder2

03.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam ouder2

03.02.40

Geslachtsnaam ouder2

03.03.10

Geboortedatum ouder2

03.04.10

03.62.10

Geslachtsaanduiding ouder2

Datum ingang familierechtelijke betrekking ouder2

   

05

HUWELIJK/GEREGISTREERD PARTNERSCHAP

   

05.01.10

A-nummer echtgenoot/geregistreerd partner

05.01.20

Burgerservicenummer echtgenoot/geregistreerd partner

05.02.10

Voornamen echtgenoot/geregistreerd partner

05.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam echtgenoot/geregistreerd partner

05.02.40

Geslachtsnaam echtgenoot/geregistreerd partner

05.03.10

Geboortedatum echtgenoot/geregistreerd partner

05.06.10

Datum huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap

05.07.10

Datum ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap

05.07.40

Reden ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap

   

09

KIND

   

09.01.10

A-nummer kind

09.01.20

Burgerservicenummer kind

09.02.10

Voornamen kind

09.02.20

Adellijke titel/predicaat kind

09.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam kind

09.02.40

Geslachtsnaam kind

09.03.10

Geboortedatum kind

   

11

GEZAGSVERHOUDING

   

11.32.10

Indicatie gezag minderjarige

11.33.10

Indicatie curateleregister

11.82.10

Gemeente waar de gegevens over gezagsverhouding aan het document ontleend zijn

11.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over gezagsverhouding ontleend zijn

11.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Gezagsverhouding

BIJLAGE V

Bijlage bij artikel 5, vijfde lid, van dit besluit.

RUBRIEK

OMSCHRIJVING

   

58

VERBLIJFPLAATS

   

58.09.10

Gemeente van inschrijving

58.09.20

Datum inschrijving in de gemeente

58.10.10

Functie adres

58.10.20

Gemeentedeel

58.10.30

Datum aanvang adreshouding

58.11.10

Straatnaam

58.11.15

Naam openbare ruimte

58.11.20

Huisnummer

58.11.30

Huisletter

58.11.40

Huisnummertoevoeging

58.11.50

Aanduiding bij huisnummer

58.11.60

Postcode

58.11.70

Woonplaatsnaam

58.12.10

Locatiebeschrijving

58.13.10

Land adres buitenland

58.13.20

Datum aanvang adres buitenland

58.13.30

Regel 1 adres buitenland

58.13.40

Regel 2 adres buitenland

58.13.50

Regel 3 adres buitenland

58.14.10

Land vanwaar ingeschreven

58.14.20

Datum vestiging in Nederland

BIJLAGE VI

Bijlage bij artikel 5, zesde lid, van dit besluit.

RUBRIEK

OMSCHRIJVING

   

01

PERSOON

   

01.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over persoon ontleend zijn

01.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over persoon ontleend zijn

01.82.10

Gemeente waar de gegevens over persoon aan het document ontleend zijn

01.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over persoon ontleend zijn

01.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Persoon

   

51

PERSOON

   

51.01.10

A-nummer persoon

51.01.20

Burgerservicenummer persoon

51.02.10

Voornamen persoon

51.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam persoon

51.02.40

Geslachtsnaam persoon

51.04.10

Geslachtsaanduiding

51.61.10

Aanduiding naamgebruik

51.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over persoon ontleend zijn

51.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over persoon ontleend zijn

51.82.10

Gemeente waar de gegevens over persoon aan het document ontleend zijn

51.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over persoon ontleend zijn

51.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Persoon

   

02

OUDER1

   

02.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over ouder1 ontleend zijn

02.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over ouder1 ontleend zijn

02.82.10

Gemeente waar de gegevens over ouder1 aan het document ontleend zijn

02.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over ouder1 ontleend zijn

02.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Ouder1

   

52

OUDER1

   

52.01.10

A-nummer ouder1

52.01.20

Burgerservicenummer ouder1

52.02.10

Voornamen ouder1

52.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam ouder1

52.02.40

Geslachtsnaam ouder1

52.03.10

Geboortedatum ouder1

52.04.10

Geslachtsaanduiding ouder1

52.62.10

Datum ingang familierechtelijke betrekking ouder1

52.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over ouder1 ontleend zijn

52.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over ouder1 ontleend zijn

52.82.10

Gemeente waar de gegevens over ouder1 aan het document ontleend zijn

52.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over ouder1 ontleend zijn

52.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Ouder1

   

03

OUDER2

   

03.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over ouder2 ontleend zijn

03.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over ouder2 ontleend zijn

03.82.10

Gemeente waar de gegevens over ouder2 aan het document ontleend zijn

03.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over ouder2 ontleend zijn

03.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Ouder2

   

53

OUDER2 HISTORISCH

   

53.01.10

A-nummer ouder2

53.01.20

Burgerservicenummer ouder2

53.02.10

Voornamen ouder2

53.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam ouder2

53.02.40

Geslachtsnaam ouder2

53.03.10

Geboortedatum ouder2

53.04.10

Geslachtsaanduiding ouder2

53.62.10

Datum ingang familierechtelijke betrekking ouder2

53.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over ouder2 ontleend zijn

53.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over ouder2 ontleend zijn

53.82.10

Gemeente waar de gegevens over ouder2 aan het document ontleend zijn

53.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over ouder2 ontleend zijn

53.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Ouder2

   

04

NATIONALITEIT

   

04.82.10

Gemeente waar de gegevens over nationaliteit aan het document ontleend dan wel afgeleid zijn

04.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over nationaliteit ontleend dan wel afgeleid zijn

   

54

NATIONALITEIT

   

54.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over nationaliteit ontleend dan wel afgeleid zijn

   

05

HUWELIJK/GEREGISTREERD PARTNERSCHAP

   

05.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap ontleend zijn

05.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over huwelijkssluiting/-aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/-geregistreerd partnerschap ontleend zijn

05.82.10

Gemeente waar de gegevens over huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap aan het document ontleend zijn

05.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap ontleend zijn

05.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Huwelijk/Geregistreerd partnerschap

   

55

HUWELIJK/GEREGISTREERD PARTNERSCHAP

   

55.01.10

A-nummer echtgenoot/geregistreerd partner

55.01.20

Burgerservicenummer echtgenoot/geregistreerd partner

55.02.10

Voornamen echtgenoot/geregistreerd partner

55.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam echtgenoot/geregistreerd partner

55.02.40

Geslachtsnaam echtgenoot/geregistreerd partner

55.03.10

Geboortedatum echtgenoot/geregistreerd partner

55.06.10

Datum huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap

55.07.10

Datum ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap

55.07.40

Reden ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap

55.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap ontleend zijn

55.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over huwelijkssluiting/-aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/-geregistreerd partnerschap ontleend zijn

55.82.10

Gemeente waar de gegevens over huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/geregistreerd partnerschap aan het document ontleend zijn

55.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over huwelijkssluiting/aangaan geregistreerd partnerschap of ontbinding huwelijk/-geregistreerd partnerschap ontleend zijn

55.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Huwelijk/Geregistreerd partnerschap

   

06

OVERLIJDEN

   

06.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over overlijden ontleend zijn

06.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over overlijden ontleend zijn

06.82.10

Gemeente waar de gegevens over overlijden aan het document ontleend zijn

06.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over overlijden ontleend zijn

06.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Overlijden

   

07

INSCHRIJVING

   

07.69.10

Gemeente waar de persoonskaart zich bevindt

07.87.10

PK-gegevens volledig meegeconverteerd

   

08

VERBLIJFPLAATS

   

08.14.10

Land vanwaar ingeschreven

08.14.20

Datum vestiging in Nederland

08.72.10

Omschrijving van de aangifte adreshouding

08.75.10

Indicatie document

08.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Verblijfplaats

   

09

KIND

   

09.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over kind ontleend zijn

09.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over kind ontleend zijn

09.82.10

Gemeente waar de gegevens over kind aan het document ontleend zijn

09.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over kind ontleend zijn

09.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Kind

   

59

KIND

   

59.01.10

A-nummer kind

59.01.20

Burgerservicenummer kind

59.02.10

Voornamen kind

59.02.30

Voorvoegsel geslachtsnaam kind

59.02.40

Geslachtsnaam kind

59.81.10

Registergemeente akte waaraan gegevens over kind ontleend zijn

59.81.20

Aktenummer van de akte waaraan gegevens over kind ontleend zijn

59.82.10

Gemeente waar de gegevens over kind aan het document ontleend zijn

59.82.30

Beschrijving van het document waaraan de gegevens over kind ontleend zijn

59.85.10

Ingangsdatum geldigheid met betrekking tot de elementen van de categorie Kind

   

61

GEZAGSVERHOUDING

   

61.32.10

Indicatie gezag minderjarige

61.33.10

Indicatie curateleregister

TOELICHTING

1. Algemeen

Inleiding

De Wet basisregistratie personen (Wet BRP) vormt de juridische basis voor de basisregistratie personen. In de basisregistratie personen zijn persoonsgegevens opgeslagen in de vorm van persoonslijsten.

De basisregistratie personen bevat gegevens over personen die zijn ingeschreven bij een van de gemeenten in Nederland. De gemeenten houden deze gegevens bij.

Verder zijn in de basisregistratie personen gegevens opgenomen van personen die buiten Nederland woonachtig zijn, de niet-ingezetenen. Deze registratie van niet-ingezetenen in de basisregistratie personen wordt aangeduid als de Registratie Niet-Ingezetenen (RNI), waarvoor de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties verantwoordelijk is. Over niet-ingezetenen wordt een beperkter aantal gegevens bijgehouden dan over ingezetenen. In dit besluit vallen onder niet-ingezetenen ook de ingezetenen van Bonaire, Sint Eustatius en Saba, die in de Wet BRP ingezetenen van een openbaar lichaam worden genoemd. De Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties houdt de gegevens van deze niet-ingezetenen ook bij in de RNI.

De Wet BRP biedt de grondslag voor systematische gegevensverstrekking over ingezetenen en niet-ingezetenen aan overheidsorganen en daartoe aangewezen andere organisaties. Bij de systematische verstrekking worden vanuit een centraal bestand op geautomatiseerde wijze persoonsgegevens uit de basisregistratie personen verstrekt.

Organisaties die in aanmerking komen voor systematische gegevensverstrekking

Allereerst komen overheidsorganen in aanmerking voor systematische gegevensverstrekking uit de basisregistratie personen. Daarnaast kunnen ook organisaties die werkzaamheden verrichten met een gewichtig maatschappelijk belang daarvoor in aanmerking komen, indien deze werkzaamheden en deze organisaties op grond van artikel 3.3 van de Wet BRP zijn aangewezen. Voorts voorziet artikel 3.13 Wet BRP in systematische gegevensverstrekking aan onderzoeksinstellingen. Waar in het vervolg van deze toelichting zal worden gesproken over ‘de afnemer’ worden daarmee zowel overheidsorganen als derden als onderzoeksinstellingen bedoeld.

Het autorisatiebesluit

Afnemers die systematisch gegevens verstrekt willen krijgen uit de basisregistratie personen dienen hiertoe een verzoek in bij de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Het verzoek wordt gedaan in de vorm van een autorisatieaanvraagformulier. In dit formulier is aangegeven welke gegevens, over welke personen en voor welke taken de aanvrager op systematische wijze verstrekt wenst te krijgen. Het verzoek wordt getoetst, waarbij wordt uitgegaan van de beoordelingscriteria zoals deze zijn neergelegd in de Wet BRP en het Besluit basisregistratie personen (Besluit BRP). Onder meer bepalend is of en in hoeverre de verstrekking van de gegevens noodzakelijk is voor de goede vervulling van de taak van de aanvrager. Hierbij wordt steeds de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de personen, van wie de aanvrager gegevens verstrekt wenst te krijgen, gewaarborgd.

Na toetsing van het autorisatieverzoek wordt door de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties een autorisatiebesluit ten behoeve van de aanvrager genomen. In dit autorisatiebesluit wordt bepaald welke gegevens over welke categorieën van personen en in welke gevallen aan de afnemer worden verstrekt. Aan het autorisatiebesluit kunnen voorschriften en beperkingen worden verbonden in het belang van een zorgvuldige en doelmatige gegevensverstrekking.

Het autorisatiebesluit wordt voor zover mogelijk technisch vertaald in een zogenoemde autorisatie tabelregel. Aan de hand van de autorisatietabelregel wordt de geautoriseerde afnemer herkend en kan de gegevensverstrekking vanuit de basisregistratie personen geautomatiseerd afgewikkeld worden.

2. Toelichting op de wijzen van verstrekken

De systematische gegevensverstrekking uit de basisregistratie personen kan op verschillende wijzen plaatsvinden. Op grond van dit besluit vindt de verstrekking op de volgende manieren plaats:

De spontane verstrekking van gegevens

Met behulp van de spontane verstrekking van gegevens kan een afnemer zijn eigen bestand actueel houden. De afnemer wordt met behulp van deze gegevensverstrekking op de hoogte gehouden van mutaties in de gegevens van de personen die tot de doelgroep van de afnemer behoren. Om de spontane verstrekking mogelijk te maken moeten de persoonslijsten van deze personen worden gemarkeerd. De markering vindt plaats door het opnemen van de afnemersindicatie van de afnemer bij de betreffende persoonslijst.

De spontane verstrekking betreft een vastgestelde (sub)set van gegevens van een persoonslijst. Zodra de afnemersindicatie van een afnemer bij een persoonslijst is geplaatst krijgt deze afnemer eenmalig de gehele set gegevens verstrekt. Hierna krijgt de afnemer, indien een van de in de set opgenomen gegevens wijzigt, het oude en het nieuwe gegeven verstrekt. Bij opname van een gegeven bevat de verstrekking het nieuwe gegeven, bij verwijdering van een gegeven bevat de verstrekking het verwijderde gegeven.

Afnemersindicaties kunnen op drie verschillende wijzen bij een persoonslijst worden geplaatst. In de eerste plaats op verzoek van een afnemer. Ten tweede door middel van een selectie: eenmalig of periodiek worden afnemersindicaties geplaatst bij persoonslijsten die aan een bepaalde voorwaarde voldoen. Ten derde door middel van sleutelrubrieken, waarbij een afnemersindicatie bij de persoonslijst wordt opgenomen indien een bepaald gegeven op de persoonslijst van een persoon wordt opgenomen of gewijzigd en de desbetreffende persoonslijst na die wijziging of opneming aan één of meer gestelde voorwaarden voldoet.

De afnemersindicatie wordt niet bij een persoonslijst geplaatst als dezelfde afnemersindicatie reeds als actuele aanduiding bij de persoonslijst is opgenomen.

In het geval dat een ingeschrevene over wie gegevens verstrekt worden niet (meer) behoort tot de doelgroep dient bij de persoonslijst van die ingeschrevene geen afnemersindicatie (meer) voor te komen. Dit betekent dat de afnemer de verplichting heeft de eerder geplaatste afnemersindicatie te laten verwijderen. De afnemersindicatie blijft als historische aanduiding bij de persoonslijst van de ingeschrevene staan.

De verstrekking op verzoek

Een afnemer kan op verzoek een set gegevens van een persoonslijst verstrekt krijgen. In het autorisatiebesluit is opgenomen welke gegevens van welke categorieën personen mogen worden opgevraagd.

De adresverstrekking op verzoek

Op verzoek worden gegevens verstrekt van alle personen die op dat moment zijn ingeschreven op een bepaald adres in Nederland. In het verzoek kan worden aangegeven welk adres het betreft. Echter, in het verzoek kunnen in plaats van het adres ook gegevens van een ingeschrevene worden opgenomen. De gegevensverstrekking bevat dan de gegevens van alle personen die op dat moment op hetzelfde adres zijn ingeschreven als de (in het verzoek aangeduide) ingeschrevene. De set gegevens die mag worden opgevraagd is opgenomen in het autorisatiebesluit.

Overige verstrekkingen

Door technische problemen kan het voorkomen dat het berichtenverkeer in een bepaalde periode niet of niet juist heeft plaatsgevonden. Ook kan voorkomen dat afnemersindicaties ten onrechte zijn verwijderd of niet zijn opgenomen. Om dit te herstellen wordt een zogenaamd ‘herstelbericht’ verstuurd. Tevens worden de ontbrekende afnemersindicaties (opnieuw) geplaatst of verwijderd.

Indien een onderzoek is ingesteld of afgerond naar een gegeven of een verzameling van gegevens, wordt hiervan melding gedaan.

Op een persoonslijst kan bij historische gegevens de indicatie ‘onjuist dan wel strijdigheid met de openbare orde’ geplaatst worden. Deze gegevens zijn foutief en worden daarom in principe niet verstrekt. Uitzondering hierop is de spontane verstrekking die het gevolg is van de correctie van het foutieve gegeven. Deze spontane verstrekking vindt wel plaats, waarbij met het oude gegeven dat wordt verstrekt tevens de indicatie ‘onjuist dan wel strijdigheid met de openbare orde’ wordt meeverstrekt.

Indien gegevens worden opgevraagd van een persoonslijst die is opgeschort, hetgeen ondermeer gebeurt indien een ingeschrevene is overleden of geëmigreerd, worden de reden en datum opschorting bijhouding van de persoonslijst meeverstrekt. Bij verstrekking van gegevens van een persoonslijst van een niet-ingezetene, is het van belang om aan te geven wanneer de gegevens op de persoonslijst geverifieerd zijn en welke organisatie de in een categorie opgenomen gegevens heeft aangeleverd. Om dit te bereiken, worden de verificatiegegevens of de gegevens over de aanleverende organisatie, voor zover die gegevens zijn opgenomen op de persoonslijst, meeverstrekt als er gegevens worden verstrekt uit een categorie waarin die gegevensgroepen voorkomen.

Een persoonslijst die ten onrechte in de basisregistratie personen is opgenomen, wordt afgevoerd. Bij afvoering worden de reden en datum opschorting bijhouding van de persoonslijst en het administratienummer van de ingeschrevene verstrekt.

3. De verzending en ontvangst van berichten

Onder infrastructurele wijziging wordt verstaan een gemeentenaamswijziging, een samenvoeging van gemeenten, een opdeling van een gemeente in een aantal nieuwe gemeenten of een gemeentedeelwijziging. Door een infrastructurele wijziging kan een groot aantal persoonslijsten gewijzigd worden met als gevolg dat aan de afnemer gegevens worden verstrekt. Het is mogelijk dat de afnemer geen behoefte heeft aan de ontvangst van deze gegevens of deze gegevens op andere wijze verstrekt wenst te krijgen. Om de verstrekking van overbodige gegevens te voorkomen, maakt het besluit het mogelijk dat overeengekomen wordt dat deze gegevens niet of op andere wijze worden verstrekt.

Over de verstrekking van gegevens via alternatieve media, al dan niet naar aanleiding van infrastructurele wijzigingen, over de leverings- en selectiedata en over andere relevante onderwerpen dient overeenstemming te zijn met de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens.

4. Gevoelige gegevensverstrekking

Op basis van dit besluit vindt de gegevensverstrekking plaats onder een zogenoemd gevoelig regime.

Het feit dat er gegevensverstrekking aan een bepaalde afnemer plaatsvindt kan stigmatiserend werken voor de ingeschrevene. In die situatie wordt in het autorisatiebesluit bepaald dat de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens beveiligingsmaatregelen treft tegen onnodige kennisname van gegevensverstrekking aan de Koninklijke Marechaussee door functionarissen die deze gegevens niet nodig hebben voor hun taak.

5. De Minister van Defensie ten behoeve van de Koninklijke Marechaussee

Dit besluit is een autorisatiebesluit dat is genomen ten behoeve van de Minister van Defensie ten behoeve van de Koninklijke Marechaussee (in deze toelichting genoemd: de Koninklijke Marechaussee).

De Koninklijke Marechaussee is een overheidsorgaan als bedoeld in artikel 1. 1, onder t, van de Wet BRP.

5.1. Taken van de Koninklijke Marechaussee

Voor het uitvoeren van de politietaken van de Koninklijke Marechaussee heeft de Koninklijke Marechaussee gegevens uit de basisregistratie personen nodig. De politietaken van de Koninklijke Marechaussee bestaan uit het waken over de veiligheid van de leden van het koninklijk huis, het uitvoeren van de dagelijkse politietaak zoals het handhaven van de openbare orde en het verlenen van hulp aan mensen die deze nodig hebben, maar ook het uitvoeren van de dagelijkse politietaak op de luchthaven Schiphol of het ondersteunen van de politie. Daarnaast bestrijdt de Koninklijke Marechaussee ook mensensmokkel, fraude met reis- en identiteitsdocumenten en voert de Koninklijke Marechaussee beveiligingswerkzaamheden uit voor de Nederlandse Bank.

De Koninklijke Marechaussee voert ook persoonscontroles uit aan de grens en houdt toezicht op rechtmatig verblijf van vreemdelingen in Nederland en doet onderzoek naar de identiteit en de verblijfsrechtelijke status van vreemdelingen die in Nederland verblijven.

De Koninklijke Marechaussee kan voor de uitvoering van de politietaken, het vreemdelingentoezicht en grensbewaking gegevens opvragen uit de basisregistratie personen. De groep personen waarvan de Koninklijke Marechaussee gegevens nodig heeft voor de uitvoering van die taken is divers. Te denken valt bijvoorbeeld aan verdachten, getuigen, slachtoffers of betrokkenen bij de verstoring van de openbare orde.

Onder de uitvoering van de taken vallen vele werkzaamheden waarbij de informatie die de Koninklijke Marechaussee nodig heeft per werkzaamheid kan verschillen. De Koninklijke Marechaussee bevraagt de basisregistratie personen daarom ‘getrapt’ waarbij de Koninklijke Marechaussee, afhankelijk van de situatie, verschillende sets gegevens uit de basisregistratie personen kan opvragen. Welke set de Koninklijke Marechaussee opvraagt in een bepaalde situatie is een afweging en verantwoordelijkheid van de Koninklijke Marechaussee. Hierbij is de Koninklijke Marechaussee gebonden aan de regels die zijn opgenomen in de Wet politiegegevens en/of de Algemene verordening gegevensbescherming. De verschillende gegevenssets die de Koninklijke Marechaussee uit de BRP kan opvragen zijn:

  • 1. Persoonsnummers en naam- en adresgegevens

    Voor alle werkzaamheden van de Koninklijke Marechaussee is het nodig om een set naam- en adresgegevens, het administratienummer en het burgerservicenummer uit de basisregistratie personen op te vragen om zich te verzekeren dat het om de juiste persoon gaat. Identificatie aan de hand van de naam- en adresgegevens is bijvoorbeeld nodig als de Koninklijke Marechaussee iemand staande houdt, om te controleren of zij de juiste persoon voor zich heeft of ter controle van iemand die via het Rotterdamse havengebied Nederland in wil reizen.

    Het administratienummer en het burgerservicenummer van de persoon kan de Koninklijke Marechaussee onder meer gebruiken om een van de andere gegevenssets uit de basisregistratie personen op te vragen of om gegevens uit andere bronnen op te vragen.

  • 2. Gegevens over nationaliteit en verblijfsrecht

    Bij het uitvoeren van toezicht op vreemdelingen of onderzoek naar de identiteit en de verblijfsrechtelijke status heeft de Koninklijke Marechaussee deze set gegevens nodig. Ook kan bijvoorbeeld bij strafrechtelijk onderzoek nodig zijn om de nationaliteit van een verdachte te weten om meer gegevens uit het land van herkomst op te kunnen vragen.

  • 3. Gegevens over ouders, kinderen en echtgeno(o)t(e)/geregistreerd partner

    Deze gegevens kunnen bijvoorbeeld nodig zijn om familieleden op de hoogte te stellen als er met iemand een ongeluk is gebeurd. Of als het nodig is om voor een strafrechtelijk onderzoek de omgeving van de verdachte in kaart te brengen.

  • 4. Gegevens over vorige adressen

    Om de juiste persoon te kunnen identificeren kan het nodig zijn dat de Koninklijke Marechaussee ‘historische’ adresgegevens uit de basisregistratie personen opvraagt. Als de Koninklijke Marechaussee zelf informatie heeft over een adres waar iemand ooit heeft gewoond, dan moet dit adres overeenkomen met het historisch adres waarop degene in die periode in de basisregistratie personen stond ingeschreven. Historische adresgegevens uit de basisregistratie personen kunnen bijvoorbeeld ook nodig zijn voor een onderzoek dat de Koninklijke Marechaussee uitvoert.

  • 5. Historie en brondocumenten

    Deze set gegevens zal de Koninklijke Marechaussee voornamelijk opvragen voor diepgravend onderzoek. De set bevat bijvoorbeeld gegevens over vorige namen van een persoon. Deze kunnen bijvoorbeeld van belang zijn als deze persoon in de Koninklijke Marechaussee bestanden of andere bronbestanden nog onder deze naam bekend staat. De set bevat ook informatie over brondocumenten waaruit de gegevens uit de basisregistratie personen zijn overgenomen. De Koninklijke Marechaussee kan met behulp van deze informatie het brondocument traceren voor nader onderzoek.

De Koninklijke Marechaussee kan uit de basisregistratie personen ook gegevens opvragen van de bewoners van een bepaald adres. Dit omdat de Koninklijke Marechaussee bijvoorbeeld moet weten wie er op een adres aanwezig kan zijn als er een inval wordt gedaan. Of omdat het voor een onderzoek van de Koninklijke Marechaussee nodig is om de omgeving van een verdachte in kaart te brengen. Dit kan ook gaan om eventuele huisgenoten. Bij het invoeren van pakketten met een illegale inhoud kan de Koninklijke Marechaussee ook via een bevraging op het adres zien aan wie het pakket is gericht en verder onderzoek doen.

Voor de uitvoering van de algemene politietaken krijgt de Koninklijke Marechaussee ook spontane verstrekkingen uit de basisregistratie personen om het eigen bestand actueel te houden. Om spontane verstrekkingen te kunnen krijgen moet de Koninklijke Marechaussee eerst een afnemersindicatie bij een persoon in de basisregistratie personen plaatsen. De Koninklijke Marechaussee plaatst de afnemersindicatie alleen bij de volgende personen:

  • Verdachten. Wanneer de politie of het Openbaar Ministerie een redelijk vermoeden heeft dat een persoon zich schuldig heeft gemaakt aan een strafbaar feit, dan wordt deze persoon gezien als verdachte. Ook een persoon die vervolgd wordt voor een strafbaar feit is een verdachte. Bij de verwerking van deze persoonsgegevens moeten de verwerkingstermijnen van de Wet politiegegevens worden toegepast. Welke verwerkingstermijn van toepassing is hangt af van het strafbare feit. Indien een zaak wordt beëindigd of geseponeerd, is de persoon geen verdachte meer en wordt de afnemersindicatie verwijderd.

  • Personen die van belang zijn bij de uitvoering van strafrechtelijke beslissingen. Het gaat hierbij om de tenuitvoerlegging van rechterlijke beslissingen en strafbeschikkingen door de Minister van Justitie en Veiligheid.

5.2. Wijzen van verstrekken aan de Koninklijke Marechaussee

De Koninklijke Marechaussee krijgt de gegevens die noodzakelijk zijn voor de vervulling van de hierboven beschreven taken op systematische wijze verstrekt uit de basisregistratie personen. De systematische verstrekking aan de Koninklijke Marechaussee vindt plaats door middel van spontane verstrekking, gegevensverstrekking op verzoek en de verstrekking van adresgegevens op verzoek. Tot de doelgroep van de Koninklijke Marechaussee behoren zowel ingezetenen als niet-ingezetenen.

De spontane verstrekking van gegevens aan de Koninklijke Marechaussee

De Koninklijke Marechaussee krijgt spontane verstrekking van gegevens die zijn opgenomen in bijlage I voor de uitvoering van de politietaken. De Koninklijke Marechaussee kan afnemersindicaties plaatsen bij persoonslijsten van ingeschrevenen wiens gegevens noodzakelijk zijn ter uitvoering van de politietaken, en die tevens:

  • een verdachte is als bedoeld in artikel 27, eerste en tweede lid, van het Wetboek van Strafvordering, of

  • een persoon is die van belang is voor de tenuitvoerlegging van een rechterlijke beslissing of strafbeschikking, ten aanzien waarvan de Koninklijke Marechaussee door de Minister van Justitie en Veiligheid is ingezet, zoals bedoeld in artikel 6:1:5 van het Wetboek van Strafvordering.

De afnemersindicatie wordt op verzoek van de Koninklijke Marechaussee verwijderd als actuele aanduiding bij de persoonslijst van een ingeschrevene. De Koninklijke Marechaussee verzoekt in ieder geval om de verwijdering, indien de spontane verstrekking van gegevens over de ingeschrevene niet of niet meer noodzakelijk is voor de uitvoering van de politietaken, waaronder de taken inzake het toezicht op vreemdelingen en grensbewaking, of indien:

  • de ingeschrevene geen verdachte meer is als bedoeld in artikel 27, eerste en tweede lid, van het Wetboek van Strafvordering, tenzij op grond van de Wet politiegegevens verwerking van diens gegevens nog is toegestaan;

  • de ingeschrevene overlijdt.

De verstrekking van gegevens op verzoek aan de Koninklijke Marechaussee

De Koninklijke Marechaussee mag tevens op verzoek gegevens opvragen uit de basisregistratie personen. Het betreft de gegevens die zijn opgenomen in bijlagen II tot en met VI. De Koninklijke Marechaussee mag gegevens opvragen over een ingeschrevene wiens gegevens noodzakelijk zijn ter uitvoering van de politietaken.

Adresverstrekking op verzoek aan de Koninklijke Marechaussee

De Koninklijke Marechaussee kan tevens gegevens verstrekt krijgen van personen wiens gegevens noodzakelijk zijn ter uitvoering van de politietaken. De Koninklijke Marechaussee verzoekt slechts om gegevens die zijn aangegeven in bijlage I.

5.3. Toelichting te verstrekken gegevens

Categorie 01 en 51 Persoon

De Koninklijke Marechaussee gebruikt het gegeven ‘01.01.20 Burgerservicenummer persoon’ om koppelingen aan te leggen tussen de verschillende verstrekkingen die uit de basisregistratie personen worden ontvangen.

De gegevens ‘01.01.10 A-nummer’, ‘01.01.20 Burgerservicenummer’, ‘01.02.40 Geslachtsnaam’, ‘01.02.30 Voorvoegsel geslachtsnaam’, ‘01.02.10 Voornamen’, ‘01.03.10 Geboortedatum’ zijn nodig om personen te identificeren en hun persoonslijsten te kunnen vinden in de basisregistratie personen.

Het gegeven ‘01.03.10 Geboortedatum persoon’ is van de betrokkene tevens nodig om te bepalen of de betrokkene minder- of meerderjarig is.

Categorie 02 en 52 Ouder 1, categorie 03 en 53 Ouder 02

De Koninklijke Marechaussee heeft gegevens uit categorie 02 en 03 en 52 en 53 van de persoonslijst van de betrokkene nodig om vast te stellen wie de ouders van de betrokkene zijn.

Met behulp van het gegeven ‘02.01.10/03.01.10 A-nummer’, ‘02.01.20/03.01.20 Burgerservicenummer’, ‘02.02.10/03.02.10 Voornamen’, ‘02.02.30/03.02.30 Voorvoegsel geslachtsnaam’, ‘02.02.40/03.02.40 Geslachtsnaam’ en ‘02.03.10/03.03.10 Geboortedatum’ kan de persoonslijst van de ouder van de betrokkene in de basisregistratie personen worden gevonden.

De gegevens ‘02.62.10 datum ingang familierechtelijke betrekking ouder1’ en ‘03.62.10 datum ingang familierechtelijke betrekking ouder2’ zijn nodig om te bepalen of de ouders gezag hebben over de minderjarige betrokkene. Als een kind wordt geboren voor het geregistreerd partnerschap c.q. huwelijk dan is het gezag anders dan tijdens het geregistreerd partnerschap of huwelijk. In het eerste geval krijgt de moeder uit wie het kind geboren is automatisch het gezag over het kind, maar de vader niet. In het laatste geval krijgen beide ouders gezamenlijk het gezag over het kind.

Categorie 04 en 54

Als het voor de Koninklijke Marechaussee noodzakelijk is om vast te stellen welke nationaliteit de betrokkene heeft, wat de reden is voor opname van de nationaliteit en eventueel wat de reden is voor het beëindigen van de nationaliteit, dan gebruikt de Koninklijke Marechaussee hiervoor de gegevens ‘04.05.10 Nationaliteit’, ‘04.63.10 Reden opname nationaliteit’, ‘04.64.10 Reden beëindiging nationaliteit’.

Categorie 05 en 55 Huwelijk/geregistreerd partnerschap

De Koninklijke Marechaussee heeft gegevens over huwelijk en geregistreerd partnerschap uit de categorieën 05 en 55 van de persoonslijst van de betrokkene nodig om vast te kunnen stellen of de ingeschrevene getrouwd, dan wel geregistreerd partner is.

Met behulp van het gegeven ‘05.01.10 A-nummer’, ‘05.01.20 Burgerservicenummer’, ‘05.02.10 Voornamen’, ‘05.02.30 Voorvoegsel geslachtsnaam’, ‘05.02.40 Geslachtsnaam’ en ‘05.03.10 Geboortedatum’ van de (ex-)partner kan de persoonslijst van de partner van de betrokkene in de basisregistratie personen worden gevonden.

Categorie 06 Overlijden

Het gegeven ‘06.08.10 Datum overlijden’ is nodig om te bepalen wanneer de betrokkene is overleden. Met de gegevens ‘06.08.20 Plaats Overlijden’ en ‘06.08.30 Land Overlijden’ kan de Koninklijke Marechaussee inzicht krijgen in waar de betrokkene is overleden. De gegevens ‘06.81.10 Registergemeente akte’, ‘06.81.20 Aktenummer’, ‘06.82.10 gemeente ontlening’ en ‘06.82.30 Beschrijving Document’ zijn nodig voor de Koninklijke Marechaussee om de akte met informatie over het overlijden van de betrokkene op te kunnen vragen bij de gemeente van inschrijving.

Categorie 08 en 58 Verblijfplaats

Gegevens uit de categorieën 08 en 58 van de persoonslijst van de ingeschrevene worden verstrekt om informatie te delen met de Koninklijke Marechaussee om vast te stellen wat het actuele adres is van de betrokkene of waar de betrokkene eerder stond ingeschreven. De Koninklijke Marechaussee krijgt van de ingeschrevene die in het buitenland woont ook het adres in het buitenland verstrekt.

Categorie 09 en 59 Kind

De Koninklijke Marechaussee heeft gegevens uit categorie 09 en 59 van de persoonslijst van de betrokkene nodig om vast te stellen of de betrokkene kinderen heeft. Met behulp van het gegeven ‘09.01.10 A-nummer’, ‘09.01.20 Burgerservicenummer’, ‘09.02.10 Voornamen’, ‘09.02.30 Voorvoegsel geslachtsnaam’, ‘09.02.40 Geslachtsnaam’ en ‘09.03.10 Geboortedatum’ van het kind kan de persoonslijst van het kind van de betrokkene in de basisregistratie personen worden gevonden.

Categorie 10 en 60 Verblijfstitel

Aan de hand van gegevens uit de categorieën 10 en 60 kan de Koninklijke Marechaussee vaststellen welke verblijfstitel de betrokkene heeft, wanneer de verblijfstitel is ingegaan en beëindigd.

Categorie 11 en 61 Gezagsverhouding

Aan de hand van de categorieën 11 en 61 kan de Koninklijke Marechaussee vaststellen of de betrokkene onder gezag valt van ouders of voogd, of onder curatele is gesteld.

Automatisch meeverstrekte gegevens

De automatische meeverstrekte gegevens zoals onderzoeksgegevens, gegevens over de RNI-deelnemer en de verificatiegegevens uit categorie 07 kunnen voor de Koninklijke Marechaussee een indicatie zijn voor de betrouwbaarheid en/of actualiteit van de gegevens die over de betrokkene in de basisregistratie personen zijn opgenomen.

6. Inlichtingenplicht

Teneinde de autorisatie actueel te houden dient de Koninklijke Marechaussee tijdig inlichtingen te verschaffen over wijzigingen die zich voordoen in haar taak, in de regelingen waarop die taak is gebaseerd of wijzigingen in de gegevens uit de basisregistratie personen die noodzakelijk zijn voor de uitvoering van die taak. Het is de uitdrukkelijke verantwoordelijkheid van de Koninklijke Marechaussee om deze informatie onverwijld kenbaar te maken aan de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Eventuele gevolgen van onjuistheden in de autorisatie als gevolg van het niet of niet tijdig doorgeven van dergelijke wijzigingen komen voor de verantwoordelijkheid van de Koninklijke Marechaussee.

7. Wijzigingen

Met dit besluit wordt het autorisatiebesluit van 20 januari 2025, met kenmerk 2025-0000014036, ingetrokken. De reden voor deze intrekking is het verwijderen van gegevens over het reisdocument (categorie 12) uit de autorisatie. Met de komst van het Basisregister Reisdocumenten is de noodzaak voor verstrekking van gegevens uit categorie 12 van de BRP komen te vervallen.

8. Publicatie

Dit besluit wordt gepubliceerd in de Staatscourant. Het besluit wordt tevens geplaatst op de internetpagina van de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens, publicaties.rvig.nl.

Naar boven