Besluit van de Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur 28 juli 2026, nr. 107844428, houdende tijdelijke vrijstelling op grond van artikel 38 van de Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden voor de bestrijding van Scirtothrips dorsalis en Scirtothrips aurantii in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen (Tijdelijke vrijstelling voor de bestrijding van Scirtothrips dorsalis en Scirtothrips aurantii in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen, 2026)

De Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur,

handelende in overeenstemming met de Minister van Infrastructuur en Waterstaat;

Gelet op artikel 38 van de Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden en artikel 53 van de Verordening (EG) nr. 1107/2009 van het Europese Parlement en de Raad van 21 oktober 2009 betreffende het op de markt brengen van gewasbeschermingsmiddelen en tot intrekking van de Richtlijnen nr. 79/117/EEG en 91/414/EEG van de Raad (PbEU 2009, L 309);

BESLUIT:

Artikel 1

Tijdelijke vrijstelling als bedoeld in artikel 38 van de Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden en artikel 53 van Verordening (EG) nr. 1107/2009 wordt verleend voor het gebruik van Gazelle voor de bestrijding van de quarantaineorganisme Scirtothrips dorsalisen Scirtothrips auranti in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen.

Artikel 2

Aan de vrijstelling bedoeld in artikel 1 zijn de in de bijlage bij dit besluit opgenomen voorschriften en beperkingen verbonden.

Artikel 3

Dit besluit wordt bekendgemaakt op open.overheid.nl en treedt onmiddellijk na haar bekendmaking op het internet op 30 juli 2026 in werking en vervalt na 120 dagen.

Artikel 4

Dit besluit wordt aangehaald als: Tijdelijke vrijstelling voor de bestrijding van het quarantaineorganisme Scirtothrips dorsalisenScirtothrips aurantii in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen, 2026.

Dit besluit zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

De Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur, namens deze, F. Wolf Directeur Plantaardige Agroketens en Voedselkwaliteit

Bezwaar

Als u het niet eens bent met deze beslissing, kunt u binnen zes weken na dagtekening van dit besluit digitaal of schriftelijk een bezwaarschrift indienen.

Een digitaal bezwaarschrift kunt u indienen via "mijn.rvo.nl". Om in te loggen heeft u uw gebruikerscode en wachtwoord nodig, voor de ondertekening een TAN-code. Bij een digitaal bezwaarschrift stuurt u een kopie van dit besluit mee als pdf-bestand of u stuurt een kopie per post na.

Als u schriftelijk bezwaar wilt maken, stuurt u het ondertekende bezwaarschrift naar de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, afdeling Juridische Zaken, Postbus 40219, 8004 DE Zwolle. Bij een schriftelijk bezwaar stuurt u een kopie van dit besluit mee met uw bezwaarschrift.

Op mijn.rvo.nl/bezwaar vindt u meer belangrijke informatie over het digitaal en schriftelijk indienen van een bezwaarschrift.

Meer informatie

Heeft u nog vragen over uw bezwaarschrift, kijk dan op de website: mijn.rvo.nl. of bel: 088 042 42 42 (lokaal tarief).

BIJLAGE: WETTELIJK GEBRUIKSVOORSCHRIFT GAZELLE (12809 N)

Wettelijk Gebruiksvoorschrift

Het middel is uitsluitend toegestaan als door of namens de Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur maatregelen zijn opgelegd, ter bestrijding van Scirtothrips dorsalis en Scirtothrips aurantii voor het professionele gebruik door middel van een gewasbehandeling in het volgende toepassingsgebied (volgens Definitielijsttoepassingsgebieden versie 2.2, Ctgb juni 2019) onder de hierna vermelde toepassingsvoorwaarden.

Toepassingsgebied

Type toepassing

Te bestrijden organisme

Dosering (middel) per toepassing

Maximale dosering (middel) per toepassing

Maximaal aantal toepassingen per 12 maanden

Minimum interval tussen toepassingen in dagen

Boomkwekerijgewassen (bedekte niet-grondgebonden teelt)

Gewasbehandeling

Scirtothrips dorsalis

Scirtothrips aurantii

0,05% (50 gr/100 L)

462 g/ha

2

7

Toepassingsvoorwaarden

Draag geschikte handschoenen bij werkzaamheden aan behandeld gewas

Om de bijen te beschermen mag u dit product niet gebruiken in tankmix met fungiciden uit de groep ergosterol-biosyntheseblokkers (FRAC code 3 fungicide) op in bloei staande gewassen of op niet-bloeiende gewassen die actief bezocht worden door bijen.

Let op: dit middel kan schadelijk zijn voor natuurlijke vijanden. Raadpleeg deskundigen (uw leverancier van natuurlijke vijanden, de producent van dit middel, uw adviseur) over het gebruik van dit middel in combinatie met het gebruik van natuurlijke vijanden

TOELICHTING

1 Algemeen

Artikel 53 van Verordening (EG) nr. 1107/2009 van het Europese Parlement en de Raad van 21 oktober 2009 betreffende het op de markt brengen van gewasbeschermingsmiddelen en tot intrekking van de Richtlijnen nr. 79/117/EEG en nr. 91/414/EEG van de Raad (PbEU 2009, L 309) (hierna: Verordening (EG) nr. 1107/2009) en artikel 38 van de Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Wgb) maken het mogelijk in bijzondere omstandigheden een tijdelijke vrijstelling te verlenen van het verbod om een niet toegelaten gewasbeschermingsmiddel binnen Nederland te brengen, op de markt te brengen, voorhanden te hebben of te gebruiken.

Een ambtshalve tijdelijke vrijstelling kan worden verleend als een maatregel nodig blijkt voor een gecontroleerd en beperkt gebruik ter beheersing van een quarantaineorganisme die op geen enkele andere redelijke manier te bestrijden is.

De NVWA heeft een verzoek ingediend voor een ambtshalve vrijstelling voor het gewasbeschermingsmiddel Gazelle ter beheersing van een quarantaineorganisme. Dit verzoek is omkleed met een advies van de NVWA over de fytosanitaire noodsituatie en een risicobeoordeling van het CTGB voor de vrijstelling van het gewasbeschermingsmiddel Gazelle.

2 Adviezen

2.1 Fytosanitaire noodsituatie

Bijzondere omstandigheden en gevaar

In Nederland zijn S. dorsalis en S. aurantii vastgesteld in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen. Deze organismen zijn opgenomen in bijlage IIA van de Uitvoeringsverordening EU 2019/2072. Bij een vondst is Nederland verplicht maatregelen te nemen om de organismen te elimineren.

Eliminatiemaatregelen en alternatieven

In de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen zijn diverse middelen toegelaten met een werking tegen trips. Deze middelen werken echter onvoldoende voor het gestelde doel, eliminatie. Een behandelingsschema met middelen op basis van abamectine, cyantraniliprole en formetanaat bleek onvoldoende werkzaam voor het gestelde doel. Er zijn geen maatregelen beschikbaar die voldoende werkzaam zijn om het organisme te elimineren.

Conclusie

Bij een vondst van de quarantaine-organismen S. dorsalis en S. aurantii in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen wordt voldaan aan de eisen van bijzondere omstandigheden en gevaar. Maatregelen zijn noodzakelijk en verplicht op basis van Verordening (EU) 2016/2031 en Uitvoeringsverordening (EU) 2019/2072.

Er zijn geen redelijke alternatieve maatregelen en/of middelen beschikbaar om aan de wettelijke bestrijdingsverplichtingen te voldoen.

Ambtshalve vrijstelling conform art. 38 Wgb van Gazelle bij een dosering van 462 g middel /ha in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen voldoet aan de criteria voor een noodsituatie op het gebied van gewasbescherming.

2.2 Risicobeoordeling

Het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) heeft een advies opgesteld waarin de vraag wordt beantwoord of er sprake is van aanvaardbare risico’s. Bij de beoordeling van de risico’s is het Ctgb uitgegaan van een gebruiksvoorschrift met maximaal twee toepassing per 12 maanden.

Humane toxiciteit

Voldoet aan de eisen met inachtneming van de volgende risicoreducerende maatregelen / restrictiezinnen:

Draag geschikte handschoenen bij werkzaamheden aan behandeld gewas.

Volksgezondheid

Voldoet aan de eisen.

Gedrag in het milieu

Voldoet aan de eisen.

Ecotoxiciteit

Voldoet aan de eisen bij 2 keer toepassen. Voldoet niet aan de eisen vanaf 3 keer toepassen vanwege een risico voor aquatische organismen.

De volgende risicoreducerende maatregelen / restrictiezinnen zijn van toepassing:

Om de bijen te beschermen mag u dit product niet gebruiken in tankmix met fungiciden uit de groep ergosterol-biosyntheseblokkers (FRAC code 3 fungicide) op in bloei staande gewassen of op niet-bloeiende gewassen die actief bezocht worden door bijen.”

“Let op: dit middel kan schadelijk zijn voor natuurlijke vijanden. Raadpleeg deskundigen (uw leverancier van natuurlijke vijanden, de producent van dit middel, uw adviseur) over het gebruik van dit middel in combinatie met het gebruik van natuurlijke vijanden

Conclusie

Het College constateert dat na het nemen van risicoreducerende maatregelen / het inachtnemen van restrictiezinnen het risico verbonden aan de vrijstelling acceptabel is bij 2 keer toepassen. Vanaf 3 keer toepassen is het risico niet acceptabel voor aquatische organismen.

Advies

Gezien het risico adviseert het College een vrijstelling ex artikel 38 Wgb van het gewasbeschermingsmiddel Gazelle, in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen te verlenen onder vermelding van de risicoreducerende maatregelen / restrictiezinnen benoemd onder Beoordeling en met inachtneming van het aantal toepassingen per jaar.

3 Overwegingen

Scirthothrips dorsalis en Scirtothrips auranti zijn als EU quarantaine-organisme opgenomen in de bijlage IIA van de Uitvoeringsverordening (EU) 2019/2072. Artikel 17 van de Verordening (EU) 2016/2031 schrijft voor dat lidstaten bij een vondst van een EU quarantaine-organisme maatregelen nemen voor de eliminatie van het quarantaine-organisme. Er zijn geen redelijke alternatieve maatregelen en/of middelen beschikbaar om aan de wettelijke bestrijdingsverplichtingen te voldoen. Bij een vondst van het quarantaine-organisme S. dorsalis of S. aurantii in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen wordt voldaan aan de eisen van bijzondere omstandigheden en gevaar.

In het Wettelijk Gebruiksvoorschrift (zie bijlage bij dit besluit) zijn de risico reducerende maatregelen overgenomen die door het Ctgb zijn voorgesteld.

4 Besluit

De adviezen van de NVWA en het Ctgb overnemend, heb ik in overeenstemming met de Minister van Infrastructuur en Waterstaat, besloten om op grond van artikel 38 van de Wgb tijdelijke vrijstelling te verlenen voor het gebruik van het gewasbeschermingsmiddel Gazelle voor de bestrijding van Scirtothrips dorsalis en Scirtothrips aurantii in de bedekte niet-grondgebonden teelt van boomkwekerijgewassen.

Dit besluit wordt bekend gemaakt op www.overheid.nl, en treedt onmiddellijk na haar bekendmaking op het internet op 30 juli 2026 om 02:00 uur 2026 in werking en vervalt na 120 dagen.

De Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur, namens deze, F. Wolf Directeur Plantaardige Agroketens en Voedselkwaliteit

Naar boven