Staatscourant van het Koninkrijk der Nederlanden
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Ministerie van Economische Zaken | Staatscourant 2025, 44652 | overige overheidsinformatie |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Ministerie van Economische Zaken | Staatscourant 2025, 44652 | overige overheidsinformatie |
In november 2023 is door de Minister van Klimaat en Energie een subsidiebeschikking verleend aan Gasuniedochter HyNetwork Services (HNS) ter ontwikkeling van het transportnet voor waterstof. Met de beschikking werd HNS belast met het uitvoeren van een Dienst van Algemeen Economisch Belang (DAEB). De DAEB is als volgt omschreven:
1. Het onder economische voorwaarden aanleggen en beheren van het landelijk waterstofnet, inclusief waterstofinterconnectoren, zoals omschreven in het uitrolplan en het door HNS bij deze aanvraag ingediende meerjarig investeringsplan, op zodanige wijze dat de veiligheid, betrouwbaarheid en doelmatigheid zijn geborgd;
2. Het waarborgen dat het landelijk waterstofnet op de korte en lange termijn kan voldoen aan een redelijke vraag naar waterstoftransport;
3. Het aanbieden van de dienst voor waterstoftransport aan netgebruikers tegen non-discriminatoire, transparante en redelijke voorwaarden en tarieven. De goede uitvoering van de dienst omvat daarbij mede de voor uitvoering van deze dienst noodzakelijke waterstoftransport ondersteunende diensten, aanvullende diensten en aansluitdiensten.
Deze DAEB is van kracht tot het moment waarop er sprake is van gereguleerde derdentoegang. Met de implementatie van het Europese Decarbonisatiepakket (herziening Gasrichtlijn en Gasverordening) middels wijziging van de Energiewet, wordt de wettelijke basis voor gereguleerd netbeheer gelegd. Een systeem van gereguleerde derdentoegang treedt uiterlijk per 2033 in werking. De toekomstig toezichthouder ACM zal de voorwaarden voor derdentoegang tot het transportnet goedkeuren.
Tot het moment dat er sprake is van wettelijk geborgde derdentoegang, gelden de voorwaarden die in de subsidiebeschikking aan HNS zijn opgelegd. Omdat potentiële netgebruikers kennis moeten kunnen nemen van deze voorwaarden, worden ze in de Staatscourant gepubliceerd.
Het tarief is voor 2023 gesteld op 42,27 euro/kW/jaar exclusief BTW, (21,13 euro voor entry en 21,13 euro voor exit).
Tarieven worden jaarlijks geïndexeerd op basis van de relatieve wijziging van de consumentenprijsindex (alle huishoudens), berekend uit het quotiënt van deze prijsindex, gepubliceerd in de tiende maand voorafgaande aan het jaar t, en van deze prijsindex, gepubliceerd in de tweeëntwintigste maand voorafgaande aan het jaar t, zoals deze maandelijks wordt vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek.
Met toepassing van deze prijsindex volgt dat het tarief voor 2026 neerkomt op 48,71 euro per kW per jaar exclusief BTW (24,36 euro/kW/jaar voor entry en 24,36 euro/kW/jaar voor exit).
Het transporttarief omvat mede de kosten voor waterstoftransport noodzakelijke ondersteunende diensten. HNS dient voor het leveren van aanvullende diensten en aansluitdiensten tarieven te rekenen op basis van kostendekking inclusief een redelijk rendement op het geïnvesteerd vermogen.
1. HNS verstrekt op verzoek aan netgebruikers de informatie die ze nodig hebben voor een efficiënte toegang tot het waterstoftransportsysteem en het gebruik daarvan.
2. HNS treedt op verzoek van netgebruikers of aangeslotenen in onderhandeling over de dienst voor waterstoftransport, de voor uitvoering van deze dienst noodzakelijke transport ondersteunende diensten, de aansluitdiensten en eventuele aanvullende diensten op basis van in overleg met netgebruikers opgestelde en door HNS gepubliceerde standaardvoorwaarden.
3. HNS kan een verzoek om toegang tot en aansluiting op het waterstofnet met redenen omkleed afwijzen indien:
a. binnen het waterstofnet geen capaciteit beschikbaar is voor de verzochte activiteiten of in redelijkheid niet kan worden gevergd dat HNS de verzochte capaciteit beschikbaar stelt;
b. als gevolg van de uitvoering van de verzochte activiteit de tijdige realisatie van het uitrolplan in het geding komt;
c. of in redelijkheid niet kan worden gevergd dat de verzochte activiteit wordt uitgevoerd, omdat dit een te groot beslag legt op de beschikbare middelen van HNS.
4. De maximale capaciteit van het waterstofnetwerk wordt beschikbaar gesteld aan de netgebruikers, rekening houdend met de systeemintegriteit en een efficiënte en veilige werking van het waterstofnet.
5. De maximale looptijd van de capaciteitscontracten is 20 jaar1.
HNS dient jaarlijks een investeringsplan en de bijbehorende jaarlijkse begroting in. Daarbij dient HNS aan te geven hoe dit aansluit bij het uitrolplan, het meerjarig investeringsplan en de bijbehorende begroting. Daarbij dient te worden geduid of het jaarlijkse investeringsplan en/of de bijbehorende jaarlijkse begroting nopen tot wijziging van het meerjarig investeringsplan en de bijbehorende begroting.
De vaststelling van het jaarlijks investeringsplan, de bijbehorende jaarlijkse begroting en, indien van toepassing, de wijziging van het meerjarig investeringsplan en de bijbehorende begroting behoeven mijn instemming.
HNS kan jaarlijks een voorstel voor een herijking van het uitrolplan indienen indien marktontwikkelingen of veranderende omstandigheden hier aanleiding toe geven. Dit voorstel voor een herijking van het uitrolplan dient HNS in de markt te consulteren. De consultatieperiode zal 4 weken beslaan.
Een herijking van het uitrolplan behoeft de instemming van de Minister van KGG. De Minister van KGG kan, in het belang van de met de aanleg van het landelijk waterstofnet nagestreefde publieke belangen (te weten: duurzaamheid, betaalbaarheid, leveringszekerheid, veiligheid en ruimtelijke inpasbaarheid) komen tot keuzes die afwijken van het voorstel van HNS.
Artikel 7 van de Verordening (EU) 2024/1788 inzake de interne markten voor hernieuwbaar gas, aardgas en waterstof, heeft na afgifte van de DAEB nadere eisen gesteld aan de duur van capaciteitscontracten.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/stcrt-2025-44652.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.