Regeling van de Minister van Klimaat en Groene Groei van 4 november 2025, nr. WJZ/101789403, tot wijziging van de Regeling specifieke uitkeringen gebiedsinvesteringen Net op Zee in verband met aanvullende financiering voor gebiedsinvesteringen [KetenID WGK 28193]

De Minister van Klimaat en Groene Groei,

Gelet op de artikelen 2b, eerste lid, en artikel 3 van de Kaderwet EZ-, LVVN- en KGG-subsidies en artikel 17, vijfde lid, van de Financiële-verhoudingswet;

Besluit:

ARTIKEL I

De Regeling specifieke uitkeringen gebiedsinvesteringen Net op Zee wordt als volgt gewijzigd:

A

In de alfabetische volgorde van artikel 1 worden de volgende begripsbepalingen ingevoegd:

administratieve overeenkomst inzake gebiedsinvesteringen Net op Zee:

convenant gesloten tussen de Minister en de bestuurders in een regio, genoemd in artikel 2a, eerste lid, met een verdere uitwerking van de acties uit het bestuursakkoord inzake gebiedsinvesteringen Net op Zee;

bestuursakkoord inzake een regiopakket:

convenant gesloten tussen de Minister en de bestuurders in een regio, genoemd in artikel 2a, eerste lid, om in aanvulling op een bestuursakkoord inzake gebiedsinvesteringen Net op Zee de aanlanding van de netaansluitingen van de windparken op zee in de aanlandlocatie in een regio verder te mitigeren en om de kwaliteit van de leefomgeving in die regio verder te verbeteren;

regio Net op Zee Nederwiek 3:

gemeentes Voorne aan Zee, Nissewaard, Hoeksche Waard, Dordrecht, Goeree-Overflakkee, Moerdijk, Drimmelen, Geertruidenberg, Altena en Oosterhout;

B

Het opschrift van artikel 2 komt te luiden:

Artikel 2. Specifieke uitkeringen eerste tranche

C

Na artikel 2 wordt een artikel ingevoegd, luidende:

Artikel 2a. Specifieke uitkeringen tweede tranche en regiopakket

  • 1. De Minister kan overeenkomstig een administratieve overeenkomst inzake gebiedsinvesteringen Net op Zee met elk van de onderscheiden regio’s een specifieke uitkering verstrekken aan:

    • a. de provincie Zeeland voor de uitvoering van acties uit het vastgestelde regioplan gebiedsinvesteringen Net op Zee Zeeland van de regio Zeeland;

    • b. de gemeente Rotterdam voor de uitvoering van acties uit het vastgestelde regioplan gebiedsinvesteringen Net op Zee Maasvlakte van de regio Maasvlakte;

    • c. de provincie Noord-Holland voor de uitvoering van acties uit het vastgestelde regioplan gebiedsinvesteringen Net op Zee Noordzeekanaalgebied van de regio Noordzeekanaalgebied;

    • d. de provincie Groningen voor de uitvoering van acties uit het vastgestelde regioplan gebiedsinvesteringen Net op Zee van de regio PAWOZ-Eemshaven;

    • e. de provincie Noord-Brabant voor de uitvoering van acties uit het vastgestelde regioplan gebiedsinvesteringen Net op Zee van de regio Net op Zee Nederwiek 3.

  • 2. De Minister kan overeenkomstig een bestuursakkoord inzake een regiopakket met elk van de onderscheiden regio’s een specifieke uitkering verstrekken aan:

    • a. de provincie Zeeland voor de uitvoering van acties voor de bestrijding van verzilting in de regio Zeeland;

    • b. de provincie Groningen voor de uitvoering van acties voor natuurversterking en de bestrijding van verzilting in de regio PAWOZ-Eemshaven.

  • 3. Indien de middelen worden besteed via een fonds, bedraagt het gedeelte dat via het fonds wordt besteed ten hoogste 20% per specifieke uitkering.

  • 4. De specifieke uitkering wordt verstrekt voor acties die zijn opgenomen in het definitieve regioplan. De acties in dat plan zijn niet aangegaan voor 1 februari 2020 en zijn uiterlijk vastgelegd op:

    • a. 31 maart 2026, voor de regio’s Zeeland, Maasvlakte en Noordzeekanaalgebied;

    • b. 31 december 2026, voor de regio’s PAWOZ-Eemshaven en Net op Zee Nederwiek 3.

  • 5. De specifieke uitkering wordt niet verstrekt voor kosten die reeds uit anderen hoofde zijn of worden gesubsidieerd.

  • 6. De uitvoeringsperiode is:

    • a. 2024 tot en met 2030 voor de regio’s Zeeland en Maasvlakte;

    • b. 2024 tot en met 2034 voor de regio Net op Zee Nederwiek 3;

    • c. 2024 tot en met 2037 voor de regio’s Noordzeekanaalgebied en PAWOZ-Eemshaven.

D

Het opschrift van artikel 3 komt te luiden:

Artikel 3. Uitkeringsplafond en BTW eerste tranche

E

Na artikel 3 wordt een artikel ingevoegd, luidende:

Artikel 3a. Uitkeringsplafond en BTW tweede tranche

  • 1. Het uitkeringsplafond van de specifieke uitkeringen, bedoeld in artikel 2a, eerste lid, gezamenlijk bedraagt € 245 miljoen, inclusief BTW.

  • 2. Het uitkeringsplafond van de specifieke uitkeringen, bedoeld in artikel 2a, tweede lid, bedraagt:

    • a. € 2 miljoen, inclusief BTW, voor maatregelen op het gebied van natuurversterking voor de regio PAWOZ-Eemshaven;

    • b. € 5 miljoen, inclusief BTW, voor maatregelen op het gebied van verzilting voor de regio PAWOZ-Eemshaven; en

    • c. € 5 miljoen, inclusief BTW, voor maatregelen op het gebied van verzilting voor de regio Zeeland.

  • 3. De betaling wordt verminderd met de kosten waarvoor de regio op grond van de Wet op het BTW-compensatiefonds voor compensatie in aanmerking komt.

F

Aan artikel 4 wordt een lid toegevoegd, luidende:

  • 7. Voor specifieke uitkeringen die zijn verstrekt op grond van artikel 2a, eerste lid, is het derde lid uitsluitend van toepassing op de regio’s Zeeland, Maasvlakte en Noordzeekanaalgebied en op de regio PAWOZ-Eemshaven voor activiteiten voor de bestrijding van verzilting.

G

Artikel 5 wordt als volgt gewijzigd:

1. Het opschrift komt te luiden:

Artikel 5. Betaling eerste tranche

2. In het eerste lid wordt ‘vertrekking’ vervangen door ‘verstrekking’.

H

Na artikel 5 wordt een artikel ingevoegd, luidende:

Artikel 5a. Betaling tweede tranche

  • 1. De Minister verleent de ontvanger van de specifieke uitkering, bedoeld in artikel 2a, eerste lid, in de beschikking tot verstrekking van de specifieke uitkering voorschotten, die worden betaald in 2027 tot en met 2030.

  • 2. De ontvanger van de specifieke uitkering dient jaarlijks een voorstel in bij de Minister met een verdeling van het voorschot over de acties uit het regioplan inzake gebiedsinvesteringen Net op Zee van de desbetreffende regio. De Minister neemt de acties en de verdeling van de uitwerking over de acties per kalenderjaar op in bijlage II.

  • 3. Het eerste jaarlijkse voorstel voor de verdeling van het voorschot wordt uiterlijk ingediend op 1 september 2026.

I

In bijlage I wordt onderdeel 3 als volgt gewijzigd:

1. ‘€ 23.950.000’ wordt vervangen door ‘€ 26.950.000’.

2. ‘€ 11.850.000’ wordt vervangen door ‘€ 12.450.000’.

3. ‘€ 1.100.000’ wordt vervangen door ‘€ 6.100.000’.

4. ‘€ 9.500.000’ wordt vervangen door ‘€ 1.500.000’.

5. ‘€ 600.000’ wordt vervangen door ‘€ 0,–’.

J

Bijlage II wordt vervangen door de bijlage bij deze regeling.

ARTIKEL II

Deze regeling treedt in werking met ingang van de dag na de datum van uitgifte van de Staatscourant waarin zij wordt geplaatst.

Deze regeling zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

's-Gravenhage, 4 november 2025

De Minister van Klimaat en Groene Groei, S.Th.M. Hermans

TOELICHTING

1 Inleiding

Deze regeling wijzigt de Regeling specifieke uitkeringen gebiedsinvesteringen Net op Zee. Met deze wijziging wordt een tweede tranche mogelijk gemaakt van specifieke uitkeringen voor gebiedsinvesteringen in het kader van de aanleg van het net op zee. Het gaat om investeringen in vijf regio's die als aanlandlocatie voor windenergie op zee zijn aangewezen.

Daarnaast wordt met deze wijziging voorzien in specifieke uitkeringen voor regiopakketten met maatregelen die betrekking hebben op het tegengaan van verzilting in de regio’s Zeeland en PAWOZ-Eemshaven en het versterken van natuurwaarden in de regio PAWOZ-Eemshaven.

2 Achtergrond

Om een verantwoorde inpassing van de bijbehorende infrastructuur van het net op zee mogelijk te maken is in 2022 500 miljoen euro beschikbaar gesteld uit het Klimaatfonds voor gebiedsinvesteringen in de omgeving van de vijf aanlandingslocaties van de netaansluitingen. Deze regio’s zijn: Zeeland, PAWOZ-Eemshaven, Noordzeekanaalgebied, Maasvlakte en de regio Net op Zee Nederwiek 3. Deze vijf locaties zijn onderdeel van de aanvullende routekaart windenergie op zee 21 GW.

Van dit bedrag is inmiddels 210 miljoen euro toegekend aan de eerste tranche gebiedsinvesteringen. Als gevolg van de afspraken in de budgettaire bijlage bij het Hoofdlijnenakkoord van 16 mei 2024 resteert voor de tweede tranche gebiedsinvesteringen een bedrag van 245 miljoen euro. Het doel van deze gebiedsinvesteringen is het versterken van de leefkwaliteit in de omgeving van de aanlandlocaties voor windenergie op zee.

De regeling voorziet tevens in regiopakketten voor Zeeland en PAWOZ-Eemshaven, met specifieke uitkeringen voor verziltingsmaatregelen in de regio’s Zeeland en PAWOZ-Eemshaven en versterking van natuurwaarden in de regio PAWOZ-Eemshaven. Door de aanleg van aanlandingen neemt de verziltingsproblematiek op landbouwgrond toe. De middelen zijn bestemd voor onderzoek, mitigatie en compensatie ter bevordering van natuurherstel.

De middelen voor de gebiedsinvesteringen zijn afkomstig uit het Klimaatfonds en worden deels bekostigd door de Europese Herstel- en Veerkracht Faciliteit (HVF). Van het totaal van 459 miljoen euro wordt 220 miljoen euro (exclusief BTW) gefinancierd uit het HVF. Voor het regiopakket PAWOZ-Eemshaven geldt dat 4,875 miljoen euro (exclusief BTW) voor verziltingsmaatregelen eveneens uit het HVF wordt gefinancierd.

3 Kern van de regeling

Met de onderhavige wijziging worden twee zaken geregeld. Allereerst is een grondslag opgenomen voor het verstrekken van de tweede tranche specifieke uitkeringen aan decentrale overheden voor de gebiedsinvesteringen. De resterende middelen die hiervoor zijn gereserveerd in het Klimaatfonds worden ingezet voor gebiedsinvesteringen in de vijf aanlandregio’s. Het gaat om dezelfde regio's waarvoor investeringen waren gereserveerd in de eerste tranche. Deze investeringen zijn, net als bij de eerste tranche, gericht op het versterken van de fysieke leefomgeving rondom de aanlandlocaties van de netaansluitingen.

Ten tweede regelt deze regeling aanvullende maatregelen voor Zeeland en de regio PAWOZ-Eemshaven. Er is een grondslag opgenomen voor het verstrekken van specifieke uitkeringen ten behoeve van maatregelen tegen verzilting en voor versterking van natuurwaarden.

Bovenstaande grondslagen zijn opgenomen in artikel I, onderdeel C, van deze wijzigingsregeling.

De uitbetaling van de middelen vindt plaats in twee tranches en is gekoppeld aan de realisatie van mijlpalen die zijn vastgelegd in het Nederlandse Herstel- en Veerkrachtplan (HVP).De middelen worden beschikbaar gesteld vanuit het Klimaatfonds. De besteding is gebonden aan de mijlpalen in het HVP:

  • Mijlpaal 17: sluiting van bestuursovereenkomsten met de betrokken regio’s (mei 2024 gerealiseerd).

  • Mijlpaal 18: vastleggen van definitieve maatregelpakketten in administratieve overeenkomsten uiterlijk 31 maart 2026.

  • Mijlpaal 20: compensatie en mitigatie van verzilting van landbouwgrond in de regio PAWOZ-Eemshaven.

4 Verdeling van de middelen

4.1 Gebiedsinvesteringen

Met artikel I, onderdeel e, van deze wijzigingsregeling wordt 245 miljoen euro inclusief BTW beschikbaar gesteld als tweede tranche voor de aanlandregio’s, evenredig verdeeld over de vijf regio’s.

De ontvangers van de specifieke uitkering houden daarbij de verdeling van de middelen over de verschillende bestuursorganen in acht die wordt opgenomen in de beschikking tot verlening van de specifieke uitkering. Met artikel I, onderdeel H, van deze wijzigingsregeling is geregeld dat de ontvanger van de specifieke uitkering (regiokassier) jaarlijks, vóór 1 september, de lopende acties die voor financiering in aanmerking komen doorgeeft, zodat de Minister deze kan toevoegen aan bijlage II bij de regeling. Dit geldt tot het einde van de uitvoeringsperiode. Indien de middelen worden besteed via een fonds, dan mag het percentage van de middelen dat via het fonds wordt besteed ten hoogste 20% bedragen. Dit maximum geldt per specifieke uitkering.

4.2 Regiopakketten

Met artikel I, onderdeel E, van deze wijzigingsregeling wordt 12 miljoen euro inclusief BTW beschikbaar gesteld voor verziltingsmaatregelen en maatregelen voor versterking van natuurwaarden. Deze uitkeringen zullen uiterlijk 31 december 2025 worden verleend aan de regio’s die daarvoor in aanmerking komen. Indien de middelen worden besteed via een fonds, dan mag het percentage van de middelen dat via het fonds wordt besteed ten hoogste 20% bedragen. Dit maximum geldt per specifieke uitkering.

4.3 Eerste tranche: verdeling van de uitkering over acties in bijlage II en herstel bijlage I

Met artikel I, onderdeel J, wordt bijlage II opnieuw vastgesteld. Daarmee wordt uitvoering gegeven aan artikel 5, tweede lid, van de Regeling specifieke uitkeringen gebiedsinvesteringen Net op Zee. Het betreft het opnemen van de acties van de eerste tranche en de verdeling van de uitkeringen over de acties.

Met artikel I, onderdeel I, worden een aantal aanpassingen gedaan in onderdeel 3 van bijlage I van de Regeling specifieke uitkeringen gebiedsinvesteringen Net op Zee. Bijlage I regelt voor de eerste tranche de verdeling van de middelen, onderverdeeld naar provincies en gemeenten. In onderdeel 3 waren voor de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Zaanstad en Haarlemmermeer onjuiste bedragen opgenomen. Deze bedragen zijn gecorrigeerd.

5 Verplichting en verantwoording

De ontvanger van de specifieke uitkering (de regiokassier) is verantwoordelijk voor een rechtmatige besteding van de middelen.

Verantwoording voor de tweede tranche vindt op dezelfde manier plaats als voor de eerste tranche, namelijk via:

    • Voldoen aan de eisen van de Herstel- en veerkrachtverordening (Verordening (EU) 2021/241), waaronder het bijhouden van een projectadministratie, het naleven van de regels voor ongeoorloofde staatsteun en overige verplichtingen uit artikel 4 van de Regeling specifieke uitkeringen gebiedsinvesteringen Net op Zee.

    • Halfjaarlijkse rapportages middels een door de Minister aangeleverd format. Deze rapportages vinden vijfmaal plaats (van 31 december 2024 tot 31 december 2026), ter controle van een rechtmatige besteding van de middelen. Deze verantwoording moet de Minister in de gelegenheid stellen om te kunnen voldoen aan de artikelen 22, tweede lid, onderdeel d, en 25 van de Herstel- en veerkrachtverordening.

    • Jaarlijkse Sisa-verantwoording via de Sisa-bijlage bij de jaarrekening, Deze rapportage bevat onder andere de financiële realisatie en de voortgang ten opzichte van de planning. De rapportage wordt uiterlijk op 15 juli van het jaar volgend op het begrotingsjaar ingediend, conform artikel 17a van de Financiële-verhoudingswet

    • Het jaarlijks versturen, te beginnen in september 2025, van een voorstel voor de verdeling van het voorschot over de acties in het desbetreffende regioplan.

6 Regeldruk

Deze regeling heeft betrekking op bestuursorganen en is daarom niet relevant in het kader van regeldruk, aangezien het beleid inzake regeldruk zich richt op het bedrijfsleven en burgers.

7 Inwerkingtreding en horizon van de regeling

De inwerkingtredingsdatum is de dag na de publicatiedatum in de Staatscourant. De inwerkingtreding gebeurt niet op één van de vaste verandermomenten en ook wordt afgeweken van de minimuminvoeringstermijn. Dit is gerechtvaardigd omdat op deze manier negatieve gevolgen voor de doelgroep (de regio’s met aanlandlocaties) wordt voorkomen. De begunstigden van de specifieke uitkering hebben voorts al kennis van de inhoud van de regeling, aangezien deze met hen is afgestemd.

De Regeling specifieke uitkeringen gebiedsinvesteringen Net op Zee vervalt met ingang van 1 januari 2038. Daarmee komen ook de bepalingen te vervallen die met deze wijzigingsregeling aan de oorspronkelijke regeling zijn toegevoegd. Voor een nadere toelichting op dit punt wordt verwezen naar de toelichting bij de oorspronkelijke regeling (paragraaf 11).

De Minister van Klimaat en Groene Groei, S.Th.M. Hermans

BIJLAGE I. BIJ ARTIKEL I, ONDERDEEL J

BIJLAGE II. BIJ ARTIKEL 5, TWEEDE LID

Onderdeel A. Acties regio PAWOZ-Eemshaven

Gemeente

Naam actie

Korte omschrijving

Beoogde impact

Looptijd

Begroot budget

Schiermonnikoog

Zorg op het eiland

meer 24 uurs-zorg door realisatie woon-zorgcentrum

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

dec 2024 tot dec 2027

€ 4.000.000

Schiermonnikoog

Duurzame en betaalbare woningen

realisatie duurzame en betaalbare woningen

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2027

€ 1.500.000

Schiermonnikoog

Maatschappelijke gebouwen klaar voor de toekomst

verduurzaming en modernisering maatschappelijke gebouwen

Versnellen van de energietransitie

feb 2025 tot dec 2027

€ 2.000.000

Schiermonnikoog

Tijdelijk onderdak seizoenspersoneel

tijdelijk onderdak seizoenspersoneel: aantrekkelijke werkgeverschap en verminderen overlast

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

mrt 2025 tot dec 2026

€ 750.000

Schiermonnikoog

Ontwikkeling Gouden Driehoek

herontwikkeling gebied en realisatie Maritiem Centrum

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

apr 2025 tot dec 2027

€ 450.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Dansend door het leven

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 11.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Dojo Wadatsumi

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 17.930

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Walviskaken terug op Schiermonnikoog

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 10.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Vocaal ensemble Steeuwsaun

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 5.380

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Geluidsinstallatie begrafenisvereniging

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 1.200

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Zwaluwtil

Behoud en versterking van de natuur

jan 2025 tot dec 2026

€ 17.500

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Rekwisieten toneelvereniging

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 7.500

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

PTZ camerasysteem

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 14.424

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Eilander taal

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 18.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Lytje Willem

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 25.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Verbetering logistiek van de pluktuin

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 25.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Natuur op het strand

Behoud en versterking van de natuur

jan 2025 tot dec 2026

€ 25.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Got tjark verlichting

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 4.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Buitenkans junior

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 65.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Openbare werkplaats Schiermonnikoog

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 100.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Bioscoop Dorpshuis

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 64.600

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Stag: vervanging en uitbreiding presentatiefaciliteiten

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 66.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Gebouw dier en speelweide

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 350.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Surfaccommodatie

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 40.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Got Tjark, geluidsinstallatie, piano en informatieborden

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 49.999

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Padel op Schiermonnikoog

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 300.000

Schiermonnikoog

Nieuwe Route: inwoners aan zet

Expositieruimte Koningshuis

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025 tot dec 2026

€ 82.467

Eemsdelta

IJsbaanupgrade

Het asfalteren van de ijsbaan, ontwikkelen van de openbare ruimte om de ijsbaan voor integraler gebruik leefbaarheid. Faciliteren voorzieningen voor dorpsbelangen en diverse verenigingen door ontwikkeling van een opslag/loods

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2027

€ 1.155.550

Eemsdelta

Gezondheidscentrum Nije Riep

Onderzoeken (en ontwikkelen) van een gezondheidscentrum in het Nije Riep gebouw.

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2027

€ 250.000

Eemsdelta

MFC Spiekhoes

Het verder verduurzamen en onderhouden van het MFC Spiekhoes en het doorontwikkelen van het buitenterrein

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 434.284

Eemsdelta

Speeltuinen

Het plaatsen van meerdere speelattributen en recreatieve voorzieningen in de speeltuin 'Priegeltoen'

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 12.500

Eemsdelta

Speeltuinen

Het revitaliseren en upgraden van de speeltuinen aan De Jonker/Tuinbouwweg/Hoogakkers

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 6.000

Eemsdelta

Inrichting openbare ruimte

Het aanleggen van een recreatieve plek aan 't Loug

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 2.400

Eemsdelta

Inrichting openbare ruimte

Het plaatsen van nieuwe bewegwijzeringsborden naar o.a. cultuur en recreatieve bestemmingen

Versterken van de regionale economie

2025–2026

€ 32.000

Eemsdelta

Inrichting openbare ruimte

Het verbeteren van de bestaande wandelpadenstructuur

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 200.000

Eemsdelta

Inrichting openbare ruimte

Verbeteren veiligheid fietsverkeer (verlichting fietspad Spijk-Bierum)

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 297.000

Eemsdelta

Inrichting openbare ruimte

Het plaatsen van een pannakooi voor de oudere jeugd

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 65.000

Eemsdelta

Nieuwbouw clubgebouw SVED

Het nieuwbouwen van het vastgoed van de Schiervereniging Eemsdollard, onderdeel van de integrale ontwikkeling van het sportpark

Versnellen van de energietransitie

2025–2026

€ 484.000

Eemsdelta

V.V. Poolster

Het investeren in het vastgoed van de voetbalvereniging Poolster (o.a. een overkapping, tribiune etc.)

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 133.500

Eemsdelta

Muziekvereniging CBS

Investeringsbudget; het aanschaffen van nieuwe instrumenten

Behoud en versterking van de natuur

2025–2026

€ 54.400

Eemsdelta

Stichting Dorpsbelangen Spijk

Investeringsbudget; aanschaf materiaal voor het vrijwillig onderhouden van het (openbaar) groen

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 7.700

Eemsdelta

 

Gemeenschappelijk fonds voor het organiseren van diverse activiteiten

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2030

€ 83.500

Eemsdelta

T.V. Oldencate

Investeringsbudget; het revitaliseren van de tennisbanen, aanschaf van diverse materialen en onderhoud vastgoed

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 190.000

Eemsdelta

Andreaskerk

Restauratie van de Kerkorgel

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2027

€ 400.000

Eemsdelta

Groen Spijk

Het realiseren van een aantrekkelijke recreatieve haven in Spijk (Spijkstermaar)

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025–2026

€ 200.000

Hogeland

Inrichting openbare ruimte

Verbeteringen van de openbare ruimte

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2026–2029

€ 5.115.280

Hogeland

Maatschappelijke gebouwen klaar voor de toekomst

Verbeteringen en verduurzaming van maatschappelijk vastgoed

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2026–2029

€ 8.768.000

Hogeland

Toekomstbestendig wonen

Bijdrage realisatie woningen

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2026–2029

€ 1.103.000

Hogeland

Leefbaarheid en welzijn

Investeringen in diverse leefbaarheids- / welzijnsprojecten

Versterken van de regionale economie

2026–2029

€ 1.440.000

Hogeland

Geluidisolatie Oudeschip / Heuvelderij

Geluidsisolatie Oudeschip en Heuvelderij, bescherming tegen hoogspanningsstations

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2026–2029

€ 1.374.145

Hogeland

Energetische isolatie Oudeschip / Heuvelderij

Energetische verbetering Oudeschip en Heuvelderij

Versnellen van de energietransitie

2026–2029

€ 7.150.000

Hogeland

Groote Tjariet

Opwaardering van de Groote Tjariet

Behoud en versterking van de natuur

2026–2029

€ 2.000.000

Hogeland

Gezondheidsplein

Realisatie van een gezondheidscentrum in Uithuizermeeden

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2026-2027

€ 605.000

Hogeland

Tocamaheerd

Herontwikkeling Tocamaheerd Uithuizen

Versterken van de regionale economie

2026-2029

€ 1.520.984

Hogeland

Menkemaborg

Kwaliteitsplan Menkemaborg Uithuizen, water en groen

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2026-2027

€ 545.256

Hogeland

Molen Goliath

Verbeteringen aan Molen Goliath o.a. vijzel en toegangsweg

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2025-2026

€ 383.212

Onderdeel B. Acties regio Maasvlakte

Gemeente

Naam actie

Korte omschrijving

Beoogde impact

Looptijd

Begroot budget

Rotterdam

Groene Gordel Rozenburg

Groen en ecologie, recreatie en paden

Behoud en versterking van de natuur

feb 2020–dec 2028

€ 2.749.260

Rotterdam

Verduurzamen Gymzaal Rozenburg

Verduurzamen en vernieuwen van de gymzaal in Rozenburg

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025–dec 2028

€ 1.260.740

Rotterdam

Verduurzamen De Ontmoeting

Toekomstbestendig maken en verduurzamen muziektheater De Ontmoeting

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2025–dec 2028

€ 690.000

Voorne aan Zee

Aanzanding Kust

Investeringen op versterken recreatie

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2024–dec 2028

€ 720.000

Voorne aan Zee

Dorpshart Zwartewaal

Voorzieningencluster, verduurzaming

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

mrt 2025–dec 2028

€ 780.000

Voorne aan Zee

Centrumplan Rockanje

verbinding centrum en badstrand

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2024–dec 2028

€ 700.000

Voorne aan Zee

Omgevingsfonds

duurzame en maatschappelijke doeleinden vanuit bottom-up

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

jan 2024–dec 2028

€ 500.000

Voorne aan Zee

Oostvoornse Meer

recreatieve investeringen en behoud en versterking natuur

Behoud en versterking van de natuur

jan 2024–dec 2028

€ 1.000.000

Voorne aan Zee

Zon op parkeerplaatsen

realiseren zonnepanelen op parkeerplaatsen (centrum Hellevoet, Rockanje)

Versnellen van de energietransitie

jan 2024–dec 2028

€ 1.000.000

Onderdeel C. Acties regio Zeeland

Gemeente

Naam actie

Korte omschrijving

Beoogde impact

Looptijd

Begroot budget

Borsele

Groene Ruimte Borsele

Het versterken van de natuurwaarde, landschapswaarde, cultuurhistorie, belevingswaarde en welzijn van inwoners en recreanten, en duurzaam ondernemerschap. > heggen aanleggen, groenstructuurplannen, bloemrijke akkerranden

Behoud & Versterken Natuur

2024–2029

€ 8.127.000,00

Borsele

Lokaal Impact Fonds Borsele

Opzetten van het Lokaal Impact Fonds Borsele, verstrekken van kleine donaties aan burgerinitiatieven, versterken van de sociale cohesie en leefkwaliteit.

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2025–2029

€ 4.675.000,00

Borsele

Gebiedsgerichte uitwerking koppelingsgebied Sloerand

Een uitgewerkte gebiedsvisie voor het koppelingsgebied Sloerand en een uitvoeringsprogramma. Zo mogelijk het verwerven gronden.

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2024–2026

€ 450.000,00

Borsele

Versterken en oplossen knelpunten weginfrastructuur

Het verbeteren van de verkeersveiligheid en bereikbaarheid in Het Veerse Meer Zuid-gebied

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2024–2028

€ 950.000,00

Borsele

Revitaliseren eindpuntvoorziening De Pluimweide van de Stoomtrein Goes-Borsele

Een park met een samenhangend geheel van elementen en objecten dat aantrekkelijk is voor recreatieve bezoekers.

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2025–2027

€ 800.000,00

Borsele

Versterken Sportfaciliteiten

De gemeente Borsele wil de volgende initiatieven realiseren:

• Padelbanen Heinkeszand

• Vissteiger Hengelsportvereniging De Bevelanden Heinkenszand

• Veldrenovatie s.v. Apollo’69 en bouw extra kleedlokalen

• Verbouwing Luctor Heinkenszand

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2024–2027

€ 875.000,00

Borsele

Verduurzamen bedrijven Borsele

Subsidieregeling voor het stimuleren van het verduurzamen van bedrijven.

Versterken Regionale Economie

2025–2029

€ 500.000,00

Borsele

Starters- en Stimuleringsleningen

Starterslening; het voor starters mogelijk maken om hun eerste koopwoning te kunnen aanschaffen, Stimuleringslening; particulieren ondersteunen bij het verbeteren van hun woning op het gebied van cascoverbetering, levensloopbestendig maken en toepassen energiebesparende maatregelen.

Versterken Regionale Economie

2025–2028

€ 700.000,00

Borsele

Dorpsvernieuwing 2.0

Meer particulieren in staat stellen hun woning te verbeteren op het gebied van bouwtechnische staat, onderhoud en verduurzaming. Daarnaast grotere aandachtslocaties een kwaliteitsimpuls geven door te saneren, renoveren en/of herbestemmen.

Versterken Regionale Economie

2025–2029

€ 500.000,00

Borsele

Verduurzaming en renovatie dorpshuizen gemeente Borsele

In 2028 zijn 10 dorpshuizen in de gemeente Borsele in meer of minder mate gerenoveerd en voorzien van hybride warmtepompen en energiezuinige klimaatinstallaties die voldoen aan de huidige normen. Daarnaast zijn de dorpshuizen toegankelijk voor mindervaliden.

Versnellen Energietransitie

2024 -2028

€ 2.500.000,00

Borsele

Ontwikkelen van een informatiecentrum over de energietransitie

Een haalbaarheidsstudie naar een accommodatie waar inwoners en andere geïnteresseerden zich kunnen informeren over de energietransitie

Versnellen Energietransitie

2025–2027

€ 500.000,00

Borsele

Uitbreiding Nationaal Isolatie Programma

Met de inzet van extra middelen kunnen eenmalig circa 175 meer woningen worden geïsoleerd

Versnellen Energietransitie

2025–2029

€ 450.000,00

Borsele

Uitbreiden Energielabel met Maatwerkadvies

Maatwerkadvies aan inwoners over verduurzaming en hun energielabel en de gemeente Borsele krijgt een beter inzicht in het woningbestand waardoor gericht beleid ontwikkeld kan worden

Versnellen Energietransitie

2025–2029

€ 125.000,00

Borsele

Subsidie verduurzaming particuliere woningvoorraad in dorpen met een beschermd dorpsgezicht

Verduurzamen van woningen in dorpen met een beschermd dorpsgezicht; Borsele en Nisse

Versnellen Energietransitie

2025–2029

€ 300.000,00

Goes

Opwaarderen Poelbos

Een opwaardering van het Poelbos waarbij onder andere door uitbreiding van het bosareaal de verbinding met de stad verbeterd wordt waardoor een aantrekkelijk sociaal veilig verblijfsgebied ontstaat met aandacht voor cultuurhistorie en het verbeteren van de biodiversiteit. Daarnaast is de inzet met het knooppunt Poelbos de regionale groenstructuur te versterken.

Behoud & Versterken Natuur

2026–2027

€ 793.000,00

Goes

Bijdrage Gebiedsfonds Veerse Meer

Het realiseren van projecten die een kwaliteitsimpuls geven aan het gebied rond het Veerse Meer.

Behoud & Versterken Natuur

2024–2030

Zie Gebiedsfonds VM van PZ

Kapelle

Verbinding IKC Wemeldinge met park onder de Linden

Wij willen een fysieke verbinding realiseren tussen het park en het IKC en het park vergroenen. Hierdoor kunnen we een grote bijdrage leveren aan de biodiversiteit en ruimte voor natuuronderwijs en natuurspelen creëren

Behoud & Versterken Natuur

aug 2025–dec 2026

€ 25.000,00

Kapelle

Ambitie 10% meer groen in de openbare ruimte in 2030

Eén van de belangrijkste ambities van de gemeente Kapelle uit de bouwsteen Natuur en Biodiversiteit is de ambities om 10% meer groen in de kernen te realiseren voor 2030. Om dit te realiseren moet we in de reguliere onderhouds- en herinrichtingsprojecten meer groen opnemen.

Behoud & Versterken Natuur

jan 24–dec 26

€ 190.000,00

Kapelle

Boulevardvisie Wemeldinge Brug Boulevard Wemeldinge

Het doel van de Boulevardvisie is om de Boulevard een uitnodigende landschappelijke drager, meer leefbaar, aantrekkelijker en verkeersveiliger te maken en om de structuurdragers (kanaal, Oosterschelde, dijken en dorpsstraat) beter met elkaar te verbinden. De Boulevardvisie richt zich op het gebied tussen de hoek Bonzijweg / Boulevard tot en met hoek Binnendijk / Hoogeweg

Verbeteren Fysieke leefomgeving

sep 25- sep 27

€ 607.281,00

Kapelle

Zoetwatervoorziening sportaccommodaties

In Kapelle wordt voor de beregening van de natuurgras voetbalvelden momenteel gebruik gemaakt van landbouwwater. Omdat wij dit geen duurzame manier van beregenen vinden willen wij een zoetwatervoorziening realiseren

Verbeteren Fysieke leefomgeving

jan 24–sep 2026

€ 275.000,00

Kapelle

Verduurzamen en verbeteren dorpshuizen

Het doel van dit project is het verduurzamen van de volgende dorpshuizen in de gemeente Kapelle:

• De wemel, Wemeldinge

• De Vroone, Kapelle

• Dorpshuis Schore, Schore

• Verbouw Nederlands Hervormde Kerk, Schore

Versnellen Energietransitie

sep 23–dec 27

€ 897.000,00

Kapelle

optimalisatie en verduurzaming Coroos

 

Behoud & Versterken Natuur

jan 24–jun 27

€ 450.000,00

Kapelle

Glasvezel buitengebied rond 380kv lijn en Eversdijk

 

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

aug 25–jun 26

€ 110.000,00

Middelburg

Gebiedsontsluiting Veerse Meer fase 1

Dit project betreft de maatregelen voor 1e fase van de zogenaamde BasisPlus variant. Dit betreft in hoofdzaak maatregelen op het grondgebied van Borsele en Goes en op wegen in Middelburg die in beheer zijn bij het Waterschap. De maatregelen overstijgen dus de gemeentegrenzen en ze betreffen wegen van een andere wegbeheerder. Deze maatregelen zijn echter cruciaal voor het verbeteren van de leefbaarheid en de verkeersveiligheid van de bewoners van het Veerse Meergebied. De maatregelen worden weergegeven op de onderstaande kaart.

Behoud & Versterken Natuur

jan 2026–dec 2026

€ 850.000,00

Middelburg

Bijdrage Gebiedsfonds Veerse Meer

Het realiseren van projecten die een kwaliteitsimpuls geven aan het gebied rond het Veerse Meer.

Behoud & Versterken Natuur

2024–2030

Zie Gebiedsfonds VM van PZ

Middelburg

Versnelling verduurzaming particuliere woningen

Voor de inwoners met een inkomen tot 130% van het minimumloon wil Middelburg isolatiemaatregelen uitvoeren die de energielasten sterk terugbrengen; dakisolatie, spouwmuurisolatie, isolerend glas. Het gaat om de wijken Dauwendaele, Stromenwijk en het dorp Nieuwland.

Versnellen Energietransitie

jan 2026-dec 2027

€ 3.273.422,00

Noord Beveland

Bijdrage Gebiedsfonds Veerse Meer

Het realiseren van projecten die een kwaliteitsimpuls geven aan het gebied rond het Veerse Meer.

Behoud & Versterken Natuur

2024–2030

Zie Gebiedsfonds VM van PZ

Noord Beveland

Beleef- en beweegroute Kamperland

Wens van de lokale gemeenschap tot het opwaarderen en logisch koppelen van de buitenruimte van het dorp Kamperland naar het Veerse Meer. Een outdoor ‘Beweeg-route’ met trim-, sport- en speelelementen voor jong en oud, te voet en per fiets.

Verbeteren Fysieke leefomgeving

aug 2025–mei 2026

€ 676.073,–excl. btw

Provincie Zeeland

Gebiedsfonds Veerse Meer en Omgeving t.b.v. uitvoering gebiedsvisie Veerse Meer gebied 2020–2030

Het realiseren van projecten die een kwaliteitsimpuls geven aan het gebied rond het Veerse Meer.

Behoud & Versterken Natuur

2024–2030

€ 4.266.694,00

Provincie Zeeland

Duurzame energieoplossingen icm zoetwater voor de landbouw

Het realiseren van een pilotlocatie met een robuuste en toekomstbestendige zoetwater- en energievoorziening in de regio Walcheren/Bevelanden

Versterken Regionale Economie

2025–2028

€ 1.200.000,00

Provincie Zeeland

Versnellen energietransitie

Binnen dit fiche zijn er 3 projecten: 1. Waterstofproject Kapelle/Reimerswaal

2. Taskforce Netcongestie

3. Energie Transitiefonds

Versnellen Energietransitie

2024–2026

€ 1.200.000,00

Reimerswaal

Speelvoorzieningen kernen en strandjes

a) Verbeteren speelvoorzieningen Oostdijk

b) Aanleg natuurspeeltuin Kruiningen

c) Verbetering voorzieningen strandjes Krabbendijke + Yerseke

Verbeteren Fysieke leefomgeving

a) 2024-2024

b) 2025-2027

c) 2025-2026

a) € 40.289

b) € 500.000

c) € 150.000

Reimerswaal

Voorzieningen: Dorpshuizen kernen

d) Verplaatsen Ons Dorpshuis Kruiningen

e) Uitbreiding dorpshuis Apeldoorn te Oostdijk

f) Uitbreiding dorpshuis Kay Munk in Hansweert

g) Upgraden dorpshuis de Meiboom te Krabbendijke

Verbeteren Fysieke leefomgeving

d) 2025-2027

e) 2024-2026

f) 2024-2026

g) 2024-2024

d) € 1.461.480

e) € 350.000

f) € 400.000

g) € 98.231

Reimerswaal

Voormalig Slibdepot en historische Sluizencomplex Hansweert

Herinrichting voormalig sluizencomplex en slibdepot / Doel is om de contouren van de oude sluizen in ere te herstellen

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2025-2027

€ 1.600.000,00

Reimerswaal

Historische haven Waarde

Het waterschap Scheldestromen wil in samenwerking met de gemeente Reimerswaal de haven graag opknappen. Met de investering in blijft de haven alsnog behouden en wordt gelijk de omliggende openbare ruimte opgeknapt. Hierdoor ontstaat een fraaie ontmoetingsplaats voor de dorpsbewoners van Waarde maar ook voor fietsers die gebruik maken van de buitendijkse fietsroute die langs de haven voert

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2025-2027

€ 300.000,00

Reimerswaal

Gebiedsontwikkeling Groene Kamers van Rilland, realisatie van het recreatieve netwerk en het (be)leefbaar Bath

De gemeentelijke ambitie is om het gebied te ontwikkelen als energielandschap voor grootschalige energieopwekking en slim energiemanagement. Dit mag echter niet ten koste gaan van het landschap, bestaande functies en andere noodzakelijke opgaven die in het gebied een belangrijke rol moeten krijgen. Door de schaarse ruimte is meervoudig en slim ruimtegebruik noodzakelijk. Een integrale aanpak waarbij de onderstaande opgaven worden gecombineerd.

• Een robuust watersysteem, ter voorkoming van een tekort aan zoet water.

• Een toekomstbestendige landbouwsector, verduurzamen en innoveren van de landbouw.

• Robuuste en aantrekkelijke natuur, gezonde leef- en recreatieomgeving en toename van de biodiversiteit op land en in water.

• Beschikbaarheid van voldoende en schone energie en slim lokaal energiemanagement.

• Een waardevol landschap om te recreëren, het landschap aantrekkelijker maken voor inwoners en recreatie.

Verbeteren Fysieke leefomgeving

2025-2027

€ 718.249,00

Veere

Bijdrage Gebiedsfonds Veerse Meer

Het realiseren van projecten die een kwaliteitsimpuls geven aan het gebied rond het Veerse Meer.

Behoud & Versterken Natuur

2024–2030

Zie Gebiedsfonds VM van PZ

Veere

Kwaliteitsverbetering aandachtsgebied Mijnenmagazijn.

In de Gebiedsvisie Veere Meer is het Mijnenmagazijn aangewezen als een aandachtsgebied. Een aandachtsgebied is een gebied waar de ruimtelijke kwaliteit onder druk staat. Met het casco restaureren van het Mijnenmagazijn en Kantinegebouw wordt bijdragen aan de kwaliteitsverbetering van dit aandachtsgebied.

Verbeteren van de fysieke leefomgeving

2026–2027

€ 2.425.727,00

Vlissingen

STROOM Machinefabriek Vlissingen

Inzet van het fiche is de verbreding van het concept STROOM Machinefabriek. Ingezet wordt dit vorm te geven door nadere uitwerking en uitvoering te geven aan de programmatische onderdelen:

Versterken Regionale Economie

2025 -2027

€ 1.372.000,00

Naar boven