Regeling van de Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport van 17 september 2025, kenmerk 4193308-1086962-LZ, tot wijziging van de Subsidieregeling ADL-assistentie in verband met het verhogen van het subsidieplafond voor 2025 [KetenID: WGK28140]

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport,

Gelet op artikel 7.1.1, vierde lid, van het Besluit langdurige zorg;

Besluit:

ARTIKEL I

In artikel 1.6, eerste en tweede lid, van de Subsidieregeling ADL-assistentie wordt ‘€ 137.145.000’ vervangen door ‘€ 144.565.000’.

ARTIKEL II

Deze regeling treedt in werking met ingang van 1 december 2025.

Deze regeling zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, N.J.F. Pouw-Verweij

TOELICHTING

I. Algemeen

Op grond van de Subsidieregeling ADL-assistentie verstrekt het Ministerie van VWS subsidies aan drie aanbieders die ADL-assistentie verlenen aan Wlz-verzekerden bij de algemene dagelijkse levensverrichtingen (ADL) in en om een ADL-woning.

Deze wijzigingsregeling verhoogt het subsidieplafond voor het verstrekken van subsidies op basis van de Subsidieregeling ADL-assistentie in 2025.

In opdracht van het Ministerie van VWS voerde KPMG het ‘Kostenonderzoek ADL-assistentie 2023’ uit. In de Kamerbrief van 9 juni 2023 over de ‘stand van zaken Fokus’ kondigde VWS dit onderzoek aan.1 Het onafhankelijke kostenonderzoek toonde aan dat de tariefstelling van ADL-assistentie niet meer voldeed. Op basis hiervan was per 1 januari 2025 het uurtarief voor ADL-assistentie verhoogd, naast de reguliere indexatie. Voorts was per 1 januari 2025 het subsidieplafond geïndexeerd voor loon- en prijsbijstelling. Destijds was besloten om de hoogte van het subsidieplafond voor ADL-assistentie voor het jaar 2025 op een later moment aan te passen, zodat dit formeel kon worden meegenomen in de financiële besluitvorming van het Rijk.

In de augustusbesluitvorming van 2025 is gekomen tot de financiële dekking van de verhoging van het subsidieplafond voor 2025. Onderhavige wijziging van de Subsidieregeling ADL-assistentie regelt deze verhoging. Het is belangrijk dat de verhoging per 1 december 2025 in werking treedt. Als het subsidieplafond niet per die datum wordt verhoogd, is het subsidieplafond voor 2025 niet toereikend en zullen de drie ADL-aanbieders in december 2025 niet voldoende budget hebben om de benodigde ADL-assistentie te kunnen leveren.

Financiële gevolgen

Het totale subsidiebedrag voor ADL-assistentie is met deze wijziging voor het jaar 2025 met € 7,420 miljoen verhoogd tot € 144,565 miljoen.

Regeldruk

Deze wijziging betreft een verhoging van het subsidieplafond en heeft geen gevolgen voor de regeldruk. Het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR) heeft het dossier niet geselecteerd voor een formeel advies omdat het geen gevolgen voor de regeldruk heeft.

II. Artikelsgewijze toelichting

Artikel I

In artikel 1.6 wordt de hoogte van het subsidieplafond voor het jaar 2025 aangepast in het eerste en tweede lid. In deze leden wordt het subsidieplafond en de wijze van berekenen van de subsidie geregeld. Artikel 1.6 wordt zodanig gewijzigd dat het subsidieplafond voor het verlenen van subsidies op grond van deze subsidieregeling voor het jaar 2025 wordt vastgesteld op € 144.565.000.

Artikel II

Deze wijziging treedt in werking per 1 december 2025. Hiermee wordt afgeweken van de vaste verandermomenten. Aangezien deze wijzigingsregeling geen negatieve gevolgen heeft voor burgers of bedrijven, is afwijken van de vaste verandermomenten niet bezwaarlijk. Zie over het belang van inwerkingtreding van deze wijziging per 1 december 2025 ook het algemeen deel van deze nota van toelichting. Er wordt verder voldaan aan de minimuminvoeringstermijn van twee maanden.

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, N.J.F. Pouw-Verweij


X Noot
1

Kamerstuk 2022/2023, 34 104, nr. 382.

Naar boven