Regeling van de Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport van 11 november 2024, kenmerk 3992443-1074539-VGP, houdende wijziging van de Regeling heroïnebehandeling in verband met aanpassingen van de specifieke uitkeringen voor 2025 en het introduceren ontheffingsmogelijkheid

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport,

Gelet op artikel 3 van de Kaderwet VWS-subsidies;

Besluit:

ARTIKEL I

De Regeling heroïnebehandeling wordt als volgt gewijzigd:

A

Artikel 2, eerste lid, komt te luiden:

  • 1. De Minister kan ten behoeve van het jaar 2025 aan de volgende gemeenten een specifieke uitkering verstrekken voor de kosten van het exploiteren van het bij de desbetreffende gemeente genoemde aantal behandeleenheden, van ten hoogste het bij de desbetreffende gemeente genoemde bedrag, met in totaal ten hoogste het bij de desbetreffende gemeente genoemde aantal behandelplaatsen:

    Amsterdam

    2

    90

    2.210.562

    Apeldoorn

    1

    20

    678.092

    Arnhem

    1

    23

    751.324

    Den Haag

    1

    60

    1.396.857

    Deventer

    1

    20

    678.092

    Eindhoven

    1

    20

    678.092

    Enschede

    1

    25

    800.146

    Groningen

    1

    25

    800.146

    Heerlen

    1

    27

    843.544

    ‘s-Hertogenbosch

    1

    20

    678.092

    Leeuwarden

    1

    30

    908.641

    Maastricht

    1

    20

    678.092

    Nijmegen

    1

    20

    678.092

    Rotterdam

    1

    72

    1.559.593

    Tilburg

    1

    21

    702.503

    Utrecht

    1

    44

    1.163.599

B

Artikel 3 wordt als volgt gewijzigd:

1. Voor de tekst wordt de aanduiding ‘1’ geplaatst.

2. Er wordt een lid toegevoegd, luidende:

  • 2. De Minister kan ontheffing verlenen van de in het eerste lid, onder b, vervatte voorwaarde voor de duur van maximaal één jaar en mits de gemeente hiervan gelijktijdig melding doet aan de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd.

ARTIKEL II

Deze regeling treedt in werking met ingang van 1 januari 2025.

Deze regeling zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, V.P.G. Karremans

TOELICHTING

In de Regeling heroïnebehandeling zijn de uitkeringen aan gemeenten met een of meer heroïnebehandeleenheden opgenomen.

Met de onderhavige wijzigingsregeling zijn de bedragen voor 2025 aangepast in verband met de ontwikkeling van het prijspeil en arbeidsvoorwaarden (OVA 2024). Bovendien is op grond van een meerjarig bezettingsoverzicht voor sommige gemeenten het maximum aantal behandelplaatsen waarvoor een specifieke uitkering wordt verleend gewijzigd ten opzichte van het aantal behandelplaatsen in 2024. De daarop gebaseerde specifieke uitkering voor 2025 is aangepast.

Volgens het huidige beleid worden uitkeringen verleend ter hoogte van de maximumbedragen die in de regeling staan. Zoals aangegeven in mijn besluit van 29 november 2012 (Stcrt. 2012, 24497) is uit bezettingsoverzichten van voorgaande jaren gebleken dat in enkele gemeenten sprake is van onderbezetting. Daarnaast blijkt uit onderzoek dat de populatie heroïneverslaafden kleiner geworden is en bestaat bovendien de verwachting dat het aantal heroïneverslaafden zal blijven afnemen.

Gelet op deze ontwikkelingen wordt vanaf 2015 bij de verlening van de uitkering rekening gehouden met de afnemende populatie. De betrokken colleges van burgemeester en wethouders leveren jaarlijks een overzicht van de bezetting van de behandelplaatsen, de screening en de wachtlijst over voorgaande jaren aan. Deze overzichten vormen de basis voor vaststelling van het maximale aantal behandelplaatsen waarvoor een gemeente een specifieke uitkering ontvangt. Daarbij wordt een ondergrens van 20 behandelplaatsen aangehouden.

In artikel 3 van de Regeling heroïnebehandeling is bepaald dat de uitkering slechts wordt verstrekt voor zover (onder meer) de heroïnebehandeling plaats vindt conform de richtlijnen en protocollen zoals opgenomen in de Handreiking Opiaatonderhoudsbehandeling bij heroïneverslaving met medische heroïne, methadon en buprenorfine, versie 4 mei 2021.

Met deze wijzigingsregeling is voorzien in de situatie dat gemeenten door bijvoorbeeld personeelstekorten of andere omstandigheden genoodzaakt zijn om tijdelijk af te wijken van de Handreiking. De Minister kan in dergelijke gevallen ontheffing verlenen wanneer de operationele situatie daar om vraagt en wanneer de situatie geen onevenredig nadeel oplevert voor de patiënten.

De ontheffing wordt verleend voor de duur van maximaal één jaar en op voorwaarde dat de gemeente hiervan gelijktijdig melding doet bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd.

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, V.P.G. Karremans

Naar boven