Regeling van de Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport van 16 juli 2024, kenmerk 3880104-1068386-S, houdende wijziging van de Subsidieregeling BOSA in verband met de wijziging van de subsidieplafonds en het aanpassen van de aanvraagperiode voor 2024

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport,

Gelet op artikel 3 en artikel 5 van de Kaderwet VWS-subsidies;

Besluit:

ARTIKEL I

De Subsidieregeling BOSA wordt als volgt gewijzigd:

A

Het onderdeel Minister in artikel 1 komt te luiden:

Minister:

Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport;

B

Artikel 8 wordt als volgt gewijzigd:

1. In het tweede lid wordt ‘€ 79.000.000’ vervangen door ‘€ 111.500.000’.

2. In het derde tot en het met vijfde lid wordt ‘€ 79.000.000’ steeds vervangen door ‘€ 71.500.000’.

3. Het achtste lid vervalt, onder vernummering van het negende tot het achtste lid.

C

Na artikel 8 wordt een artikel ingevoegd, luidende:

Artikel 8a. Aanvraag tot verlening of vaststelling 2024

  • 1. In afwijking van artikel 10, tweede lid, en artikel 11, tweede lid, kunnen er geen aanvragen tot directe vaststelling van een subsidie worden ingediend in de periode van 1 augustus 2024 tot en met 31 december 2024.

  • 2. In afwijking van artikel 12, eerste lid, en artikel 13, eerste lid, kunnen er geen aanvragen tot verlening van een subsidie worden ingediend in de periode van 1 augustus 2024 tot en met 31 december 2024.

ARTIKEL II

Deze regeling treedt in werking met ingang van de dag na de datum van uitgifte van de Staatscourant waarin zij wordt geplaatst.

Deze regeling zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, V.P.G. Karremans

TOELICHTING

1. Algemeen

Op 1 januari 2024 is de Subsidieregeling BOSA in werking getreden. Op grond van de Subsidieregeling BOSA kunnen subsidies worden verstrekt voor de ontwikkeling en instandhouding van sportaccommodaties en de aanschaf van sportmaterialen voor amateursportverenigingen en sportstichtingen.

Een half jaar na de inwerkingtreding is gebleken dat er zoveel subsidieaanvragen zijn ingediend dat het beschikbare budget voor het kalenderjaar 2024 waarschijnlijk ruimschoots overtekend is. Het grote aantal aanvragen laat zien dat sportverenigingen en sportstichtingen mensen willen blijven stimuleren om meer te sporten en te bewegen.

2. Noodzaak tot wijziging

Om de subsidie zowel voor het starten van de activiteiten als na afronding van de activiteiten kan worden aangevraagd, moet er voor meerdere jaren subsidiebudget beschikbaar zijn. Het subsidieplafond in de Subsidieregeling BOSA betreft daarom het zogeheten ‘kasbudget’. Dit betekent dat subsidiebedragen die ten laste van een bepaald jaar worden verleend of vastgesteld en in dat jaar worden uitbetaald uit het kasbudget worden gehaald voor dat betreffende jaar.

Het beschikbare kasbudget voor het kalenderjaar 2024 was € 79.00.000. Dit kasbudget voor 2024 wordt verhoogd door de kasbudgetten van volgende kalenderjaren te verlagen. Bovendien is er € 10 miljoen extra beschikbaar gekomen, wat tevens wordt toegevoegd aan het kasbudget voor het kalenderjaar 2024.

Op 10 juni 2024 was er voor ongeveer € 125.000.000 aan subsidie aangevraagd en in behandeling, terwijl het beschikbare budget € 79.000.000 was. Het subsidieplafond voor 2024 is opgehoogd naar een bedrag van € 111.500.000. Ondanks deze verhoging van het subsidieplafond voor het kalenderjaar 2024 is er helaas onvoldoende budget om alle tot nu toe ingediende aanvragen en doorgeschoven aanvragen van 2023 te honoreren.

In het kader van behoorlijk bestuur is daarom besloten het aanvraagportaal voor het kalenderjaar 2024 op 1 augustus 2024 te sluiten. Hiermee wordt voorkomen dat er nieuwe aanvragen onnodig worden ingediend en toekomstige aanvragers schijnzekerheid hebben ten aanzien van hun aanvraag.

Amateursportorganisaties kunnen vanaf 1 januari 2025 weer aanvragen voor de Subsidieregeling BOSA indienen.

3. Artikelsgewijs

Artikel I

Onderdeel A
Wijziging artikel 1. Definities

Onderdeel A bevat een technische wijziging waarbij de begripsomschrijving ‘Minister’ wordt gewijzigd naar de Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport aangezien deze de wijzigingsregeling zal ondertekenen.

Onderdeel B
Wijziging artikel 8. Subsidieplafond

In artikel 8, tweede lid, wordt het subsidieplafond voor het kalenderjaar 2024 verhoogd van € 79.000.000 naar € 111.500.000.

In artikel 8, derde tot en met het vijfde lid, wordt het subsidieplafond voor de kalenderjaren 2025 tot en met 2027 verlaagd van € 79.000.000 naar € 71.500.000, omdat de financiële middelen van deze kalenderjaren worden vooruitgeschoven naar 2024.

Het achtste lid vervalt, omdat dit lid in de praktijk niet toepasbaar blijkt vanwege het kasbudget dat meerdere jaren beslaat. Het subsidieplafond in de Subsidieregeling BOSA betreft het ‘kasbudget’. Dat betekent dat subsidiebedragen die ten laste van een bepaald jaar worden verleend of vastgesteld en in dat jaar worden uitbetaald uit het kasbudget worden gehaald voor dat betreffende jaar. Dit betreft dus het aantal verleende subsidies gezamenlijk dat in de vier voorgaande kalenderjaren op grond van de vorige regeling (Subsidieregeling bouw en onderhoud sportaccommodaties) en de huidige Subsidieregeling BOSA zijn verleend en direct zijn vastgesteld, en zijn uitbetaald.

In het kader van verwachtingsmanagement zou de hoogte van het subsidieplafond periodiek op de website www.dus-i.nl worden gepubliceerd om de werkelijke hoogte van het resterende subsidiebudget inzichtelijk te maken én zou het bereiken van het subsidieplafond door de Minister worden bekendgemaakt in de Staatscourant.

Vanwege de methodiek van het kasbudget blijkt het in de praktijk echter alsnog geen duidelijk moment aan te wijzen waarop het subsidieplafond is bereikt. Daarom is besloten het achtste lid te laten vervallen en deze inzichtelijkheid op een andere manier vorm te geven door nu het aanvraagportaal te sluiten op basis van het tot nu toe ingediende aantal aanvragen en budget.

Onderdeel C
Artikel 8a. Aanvraag tot verlening of vaststelling 2024

In het nieuwe artikel 8a is bepaald dat aanvragen tot verlening of vaststelling van een subsidie in kalenderjaar 2024 – in afwijking van artikel 10, tweede lid, artikel 11, tweede lid, artikel 12, eerste lid en artikel 13, eerste lid – kunnen worden ingediend tót 1 augustus 2024. Dit betekent dat het aanvraagportaal op 1 augustus sluit en het na deze datum niet meer mogelijk is om in 2024 een aanvraag in te dienen. Het aanvraagportaal zal weer openen op 1 januari 2025.

Artikel II

Deze wijzigingsregeling treedt in werking met ingang van de dag na de datum van uitgifte van de Staatscourant waarin zij wordt geplaatst. Bij de vaststelling van het tijdstip van inwerkingtreding is afgeweken van de vaste verandermomenten (Aanwijzingen voor de regelgeving, nr. 4.17, tweede lid) en de minimuminvoeringstermijn van twee maanden (Aanwijzingen voor de regelgeving, nr. 4.17, vierde lid). De reden van deze afwijking is dat hiermee, gelet op de doelgroep, aanmerkelijke ongewenste nadelen worden voorkomen.

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, V.P.G. Karremans

Naar boven