Staatscourant van het Koninkrijk der Nederlanden
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Ministerie van Economische Zaken en Klimaat | Staatscourant 2022, 24370 | andere vergunning |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Ministerie van Economische Zaken en Klimaat | Staatscourant 2022, 24370 | andere vergunning |
Van donderdag 15 september 2022 tot en met donderdag 29 september 2022 ligt de Mededeling voornemen milieueffectrapportage (verder MV), of wel de onderzoeksopzet voor het toekomstig milieueffectrapport voor het voornemen om het aardgasreservoir B16-A in productie te nemen met twee nieuw te boren putten en een te realiseren satellietplatform door Petrogas E&P Netherlands B.V. (hierna: Petrogas) te Rijswijk ter inzage. Belanghebbenden kunnen hierop reageren met een zienswijze.
Petrogas heeft vergunningen in de A-B blokken van het Nederlandse deel van het Continentaal Plat (NCP). De activiteiten richten zich op de exploratie, het boren naar de winning van aardgas.
In 1992 is een exploratieboring uitgevoerd en is er aardgas aangetoond. In 2006 is het voornemen voor het ontwikkelen van gasvelden in de A-B blokken op het NCP al bekrachtig door het indienen van een MER voor het installeren van 5 platforms, inclusief bijhorende boringen en pijpleidingen. In november 2014 heeft Petrogas de activiteiten in de A en B overgenomen. De activiteiten zoals gemeld in de MER uit 2006 zijn inmiddels voor een groot deel gerealiseerd. In september 2020 is een tweede MER ingediend op basis waarvan de vergunningverlening voor platforms B10 en A15 heeft plaatsgevonden. De start voor deze gaswinning is voorzien in 2024.
Petrogas heeft een mijnbouwmilieuvergunning voor het produceren van 3,6 miljoen kubieke meter (3,6 Mm3) gas per dag door middel van het Central Processing Platform A12 (A12-CPP) in blok A12 naar de NOGAT pijpleiding, die in Den Helder aan land komt. Op A12-CPP worden de gasstromen vanuit verschillende gasvelden met Petrogas-vergunningen in de A-B blokken verzameld, behandeld en gecomprimeerd voor transport. Typerend voor deze gasvelden is dat het velden zijn met meerdere kleine ondiepe gasvoorkomens in lagen boven elkaar (diepte hier: 350 – 620 m). Deze gasvoorkomens worden bereikt met diepboringen en produceren vervolgens een beperkt aantal jaren gas (5-15 jaar).
Petrogas heeft het voornemen om het aardgasreservoir B16-A in productie te nemen met twee nieuw te boren putten en een te realiseren satellietplatform. Uitgangspunt daarbij is dat het te produceren gas via een aan te leggen aardgastransportleiding wordt afgevoerd naar één van haar satellietplatforms en daarvandaan via een bestaande leiding naar A12-CPP. Het nieuwe satellietplatform in blok B16 leidt niet tot een hogere productie dan vergund voor A12-CPP (zoals genoemd: 3,6 Mm3 per dag).
Voor de voorgenomen activiteiten (aardgaswinning) is onder meer een mijnbouwmilieuvergunning in het kader van art 40, lid 2 juncto §1.2 en §1.4 van de mijnbouwregeling noodzakelijk, tevens dient er een passende beoordeling ter worden opgesteld en is voor de milieueffectrapportage de uitgebreide voorbereidingsprocedure van toepassing.
De Staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat is ingevolge artikel 40, tweede lid, van de Mijnbouwwet bevoegd hierop te beslissen. Ter voorbereiding op deze procedure dient onderzocht te worden welke mogelijke milieueffecten de voorgenomen activiteiten met zich meebrengen.
In het Besluit m.e.r. zijn in de bijlage, onderdeel C & D, activiteiten opgenomen waarbij op grond van artikel 7.2, vierde lid, van de Wet milieubeheer een beslissing moet worden genomen of bij de voorbereiding van het betrokken besluit voor die activiteiten, vanwege de belangrijke nadelige gevolgen die zij voor het milieu kunnen hebben, een milieueffectrapport (MER) of m.e.r.-beoordeling moet worden gemaakt.
De voorgenomen activiteit het winnen van aardgas valt onder categorie C 17.2: “ De winning van aardolie en aardgas dan wel de wijziging of uitbreiding daarvan. In gevallen waarin de activiteit betrekking heeft op een gewonnen hoeveelheid van: 1°. meer dan 500 ton aardolie per dag, of 2°. meer dan 500.000 m3 aardgas per dag.
In de bijlage bij het Besluit milieueffectrapportage (Besluit m.e.r.3), onderdeel D, zijn activiteiten opgenomen waarvoor een m.e.r.-beoordelingsplicht geldt.
Het aanleggen van pijpleidingen valt onder categorie D 8.1:“ De aanleg, wijziging of uitbreiding van een buisleiding voor het transport van gas, olie of CO2-stromen ten behoeve van geologische opslag of de wijziging of uitbreiding van een buisleiding voor het transport van chemicaliën”.
“In gevallen waarin de activiteit betrekking heeft op een buisleiding die is gelegen of geprojecteerd in een gevoelig gebied als bedoeld onder a, b of d, van punt 1 van onderdeel A van deze bijlage, over een lengte van: 1°. 1 kilometer of meer, in geval van het transport van olie, CO2-stromen of gas, niet zijnde aardgas, 2°. 5 kilometer of meer, in geval van het transport van aardgas.
Het uitvoeren van de diepboringen valt onder categorie D.17.2: “Diepboringen dan wel een wijziging of uitbreiding daarvan, in het bijzonder: a geothermische boringen, b. boringen in verband met de opslag van kernafval, c. boringen voor watervoorziening, met uitzondering van boringen voor het onderzoek naar de stabiliteit van de grond.”
De oprichting van een oppervlakte-installatie voor de winning van aardgas valt onder categorie D 17.3: “De oprichting, wijziging of uitbreiding van oppervlakte-installaties van bedrijven voor de winning van steenkool, ertsen en bitumineuze schisten alsmede de oprichting van oppervlakte installaties van bedrijven voor de winning van aardolie, of aardgas.
De ontwikkeling van platform B16 vindt plaats nabij en in het Natura 2000-gebied Doggersbank. Voor de activiteiten in/nabij het Natura 2000-gebied Doggersbank zal een passende beoordeling worden opgesteld.
Voorliggende MV is hierin de eerste stap voor het opstellen van een MER. De MV beschrijft het voornemen, de wijze waarop dit middels een MER onderzocht kan worden en de benodigde wettelijke procedures. Op verzoek van de initiatiefnemer of ambtshalve kan het bevoegd gezag advies geven aan de initiatiefnemer over de reikwijdte en het detailniveau van het op te stellen MER. Het bevoegd gezag kan ervoor kiezen om de Commissie m.e.r. om advies te vragen over de reikwijdte en het detailniveau van het op te stellen MER.
Dit betekent dat, gelet op ook de andere aspecten van het project, het project onder de reikwijdte van artikel 7:24, eerste lid Wet Milieubeheer valt. Dit wordt ook wel de ‘project’-m.e.r.-procedure genoemd. Van de MV wordt op een kennisgeving gepubliceerd in de Staatscourant en op www.mijnbouwvergunningen.nl
De Mededeling voornemen milieueffectrapportage en andere relevante stukken liggen met ingang van donderdag 15 september 2022 tot en met donderdag 29 september 2022 ter inzage bij het Informatiecentrum van het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat, aan de Bezuidenhoutseweg 73, te Den Haag. Tevens wordt de Mededeling voornemen gepubliceerd op www.mijnbouwvergunningen.nl.
Tot en met donderdag 29 september 2022 kan een ieder die belanghebbende is zienswijzen met betrekking tot de onderzoeksopzet schriftelijk of mondeling kenbaar maken aan:
Ministerie van Economische Zaken en Klimaat
DG Klimaat en Energie, Directie Warmte en Ondergrond
t.a.v. Mijnbouwvergunningen MER-17008
Postbus 20101
2500 EC DEN HAAG
Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot mijnbouwvergunningen@minezk.nl o.v.v. MER 17008
In uw zienswijze kunt u ingaan op de onderzoeksopzet. U kunt hierbij denken aan:
– redelijke alternatieven;
– te onderzoeken milieueffecten;
– het toetsingskader.
De onderzoeksopzet wordt ook voorgelegd aan adviseurs met een wettelijke taak. De zienswijzen en adviezen worden betrokken in het advies reikwijdte en detailniveau dat het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat aan Petrogas stuurt. Mede op basis van dit advies wordt het MER opgesteld. Het toekomstig MER zal ter advies aan de Commissie voor de milieueffectrapportage worden voorgelegd.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/stcrt-2022-24370.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.