Regeling van de Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid van 24 juni 2021, 2021-0000051950, tot wijziging van de Regeling uitvoering Wet arbeid vreemdelingen 2014 in verband met de Floriade 2022

De Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid,

Gelet op de artikelen 8, derde lid, en 22 van de Wet arbeid vreemdelingen;

Besluit:

ARTIKEL I

Er wordt een paragraaf ingevoegd in Bijlage I van de Regeling uitvoering Wet arbeid vreemdelingen 2014, luidende:

19b Tijdelijke tewerkstelling van vreemdelingen ten behoeve van wereldtuinbouwtentoonstelling de Floriade 2022

Ten behoeve van vreemdelingen die arbeid verrichten direct verband houdende met de wereldtuinbouwtentoonstelling de Floriade kan een tewerkstellingsvergunning of een gecombineerde vergunning worden verleend zonder toetsing aan artikel 8, eerste lid, onder a, b, c en d van de Wet arbeid vreemdelingen. Onder arbeid direct verband houdende met de wereldtuinbouwtentoonstelling de Floriade wordt verstaan werkzaamheden die direct in verband staan met het voorbereiden, opbouwen, inrichten, houden, beheren en afbouwen van een tentoonstelling of een stand op het terrein van de Floriade voor een buiten Nederland gevestigde opdrachtgever. Tevens kan worden afgeweken van artikel 8, eerste lid, onder a, b, c en d van de Wet arbeid vreemdelingen ten behoeve van vreemdelingen die als artiest optredens verzorgen op het terrein van de Floriade.

ARTIKEL II

  • 1. Deze regeling treedt in werking met ingang van 1 juli 2021.

  • 2. Deze regeling vervalt met ingang van 1 januari 2023.

Deze regeling zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

Den Haag, 24 juni 2021

De Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, W. Koolmees

TOELICHTING

Algemeen

Van april 2022 tot en met oktober 2022 vindt de wereldtuinbouwtentoonstelling de Floriade Expo 2022 (hierna: de Floriade 2022) plaats in Almere. De Floriade 2022 heeft een unieke positie als grootschalige internationale tentoonstelling die incidenteel (een keer in de 10 jaar) in Nederland wordt gehouden. Voor veel functies zal een internationale deelnemer personeel uit het land van herkomst willen te werkstellen omdat alleen zij aan de specifieke functievereisten voldoen om uitvoering te geven aan de expositie van het deelnemende land. De kans op verdringing van prioriteitgenietend aanbod door vreemdelingen die – op uitnodiging – voor een in het buitenland gevestigde werkgever werkzaam zijn op deze tentoonstelling, is minimaal. Om de deelname van de verschillende landen aan dit uitzonderlijk grote internationale evenement te bevorderen wordt, op grond van artikel 8, derde lid, aanhef en onder c, van de Wav, een soepelere regeling gecreëerd voor de verstrekking van een tewerkstellingsvergunning of een gecombineerde vergunning voor verblijf en arbeid voor deelnemers aan de Floriade 2022.

Voor een limitatief aantal werkzaamheden geldt een uitzondering op de toets aan prioriteitgenietend aanbod (artikel 8, eerste lid, aanhef en onder a, van de Wav), vacaturemelding (artikel 8, eerste lid, aanhef en onder b, van de Wav), wervingsinspanningen van de werkgever (artikel 8, eerste lid, aanhef en onder c, van de Wav) en de marktconforme beloning (artikel 8, eerste lid, aanhef en onder d, van de Wav). De overige afwijzingsgronden uit de Wet arbeid vreemdelingen blijven van toepassing. Dit betekent dat de aanvraag bijvoorbeeld wordt afgewezen indien de vreemdeling niet een bedrag verdient dat ten minste gelijk is aan het minimumloon als bedoeld in artikel 8, eerste lid, aanhef en onder f, van de Wav. Door het laten vervallen van de arbeidsmarkttoets wordt de procedure verkort.

De werkzaamheden dienen direct in verband te staan met het voorbereiden, opbouwen, inrichten, houden, beheren of afbreken van een tentoonstelling of stand op het terrein van de Floriade 2022 voor een buiten Nederland gevestigde opdrachtgever. Hieronder vallen ook het inspecteren en afbouwen van een tentoonstelling of stand op het terrein van de Floriade 2022. Functies zoals schoonmaken en bewaken vallen buiten de regeling omdat hier geen specifieke deskundigheid voor nodig is en prioriteitgenietend aanbod voor kan worden ingezet. Daarnaast geldt de regeling voor vreemdelingen die als artiest optredens verzorgen op het terrein van de Floriade 2022. Ten aanzien van de werkzaamheden is aangesloten bij de vrijstellingen van de plicht om in het bezit te zijn van een tewerkstellingsvergunning die zijn opgenomen in artikel 1, eerste lid, aanhef en onder a, punt 3 en 6, van het Besluit uitvoering Wet arbeid vreemdelingen. Deze vrijstellingen gelden echter slechts voor arbeid met een maximale duur van 12 aaneengesloten weken binnen een tijdbestek van 36 weken dan wel arbeid met een maximale duur van 6 aaneengesloten weken binnen een tijdbestek van 13 weken. Met deze regeling wordt gefaciliteerd dat een tewerkstellingsvergunning of een gecombineerde vergunning voor verblijf en arbeid kan worden verleend met een soepelere toets voor een langere duur.

De regeling vervalt per 1 januari 2023. De Floriade 2022 vindt plaats tot en met eind oktober 2022. Omdat er na deze datum nog afbouw werkzaamheden plaats kunnen vinden vervalt de regeling per 1 januari 2023.

Handhavingstoets

De Inspectie SZW heeft een handhavingstoets uitgevoerd en beoordeelt het ontwerpbesluit als handhaafbaar. Er wordt geen extra beslag op de capaciteit van de Inspectie SZW voorzien.

Uitvoeringstoets

UWV heeft een uitvoeringstoets uitgevoerd en beoordeelt het ontwerpbesluit als uitvoerbaar. De beoogde invoeringsdatum van 1 juli 2021 is haalbaar voor UWV, waarbij het niet bezwaarlijk is dat het specifieke aanvraagformulier Floriade pas uiterlijk 1 oktober 2021 beschikbaar zal zijn. Hierbij speelt een rol dat de verwachting is dat het grootste deel van de aanvragen eind 2021 en begin 2022 zal plaats vinden. Mochten er toch eerder vergunningen worden aangevraagd dan kan gebruik worden gemaakt van het reguliere aanvraagformulier. IND en UWV zullen hierover de organisatie Floriade, waarmee al overleg plaatsvindt, gericht informeren.

Regeldruk

De administratieve lasten (het voldoen aan informatieverplichtingen voortvloeiend uit wet- en regelgeving van de overheid) en de inhoudelijke nalevingskosten (de kosten voor het kunnen voldoen aan de inhoudelijke verplichtingen zoals vastgelegd in wet- en regelgeving) vormen gezamenlijk de kosten die samenhangen met regeldruk. Het kabinet streeft er naar de regeldruk voor burgers, bedrijven en professionals terug te dringen. Bij de voorbereiding van dit voorstel is nagegaan of sprake is van regeldrukeffecten.

Met deze wijziging wordt een soepelere regeling gecreëerd voor de verstrekking van een tewerkstellingsvergunning of een gecombineerde vergunning voor verblijf en arbeid voor deelnemers aan de Floriade 2022. Voor een limitatief aantal werkzaamheden geldt een uitzondering op de toets aan prioriteitgenietend aanbod, vacaturemelding, wervingsinspanningen van de werkgever en de marktconforme beloning. Deze wijzigingen leveren derhalve een verlichting op van de regeldruk.

Het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR) kan zich vinden in de beschrijving van de gevolgen voor de regeldruk.

Den Haag, 24 juni 2021

De Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, W. Koolmees

Naar boven