Staatscourant van het Koninkrijk der Nederlanden
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) | Staatscourant 2021, 31757 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) | Staatscourant 2021, 31757 | beleidsregel |
De Minister voor Medische Zorg en de Minister van Justitie en Veiligheid,
Gelet op artikel 4:81, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht, artikel 9a van de Wet experiment gesloten coffeeshopketen en artikel 8, eerste lid, onder b van het Besluit aanwijzing toezichthouders naleving Wet experiment gesloten coffeeshopketen en verlenen mandaat en machtiging voor uitvoering en handhaving van die wet;
Besluit vast te stellen de volgende beleidsregel:
Overtredingen van het bepaalde bij of krachtens de artikelen 22, aanhef en onder b, 28 en 29 van het Besluit experiment gesloten coffeeshopketen worden bestraft met een bestuurlijke boete van € 450. Dit bedrag wordt verhoogd tot:
– € 1.350 indien de natuurlijke persoon aan wie of de rechtspersoon waaraan de overtreding kan worden toegerekend voor een soortgelijke overtreding eerder is beboet en er nog geen twee jaar zijn verlopen sinds die eerdere bestuurlijke boete onherroepelijk is geworden;
– € 2.250 indien binnen drie jaar na het onherroepelijk worden van de bestuurlijke boete voor de eerste overtreding, een soortgelijke overtreding voor de derde maal wordt begaan; en
– € 4.500 indien binnen vijf jaar na het onherroepelijk worden van de bestuurlijke boete voor de eerste overtreding, een soortgelijke overtreding voor de vierde maal wordt begaan.
Deze beleidsregel zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.
De Minister voor Medische Zorg en de Minister van Justitie en Veiligheid, De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit, namens deze: M.A. Ruys, De inspecteur-generaal van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit
De Wet experiment gesloten coffeeshopketen (hierna: de Wet EGC) maakt de productie van hennep of hasjiesj door aangewezen telers mogelijk. De geproduceerde hennep of hasjiesj mag alleen geleverd worden aan coffeeshops die in de 10 deelnemende gemeenten gevestigd zijn en de coffeeshops in deze gemeenten mogen alleen de hennep of hasjiesj van de aangewezen telers verkopen. De wet is nader uitgewerkt in het Besluit experiment gesloten coffeeshopketen (hierna: het Besluit EGC) en de daarop gebaseerde Regeling experiment gesloten coffeeshopketen (hierna: de Regeling EGC).
De NVWA heeft tot taak er op toe te zien dat wordt voldaan aan de voorschriften die bij of krachtens artikel 28 en 29 van het Besluit EGC zijn gesteld met betrekking tot de kwaliteit en de verpakking van de hennep en hasjiesj. De teler die op basis van artikel 5 van de Wet EGC is aangewezen om ten behoeve van het experiment hennep of hasjiesj telen, moet voldoen aan de voorwaarden die in de aanwijzing zijn opgenomen (artikel 22, aanhef en onder b, van het besluit). Voor zover in de aanwijzing voorwaarden zijn opgenomen die betrekking hebben op de kwaliteit van de hennep en hasjiesj, ziet de NVWA eveneens toe op de naleving daarvan. Voorts ziet de NVWA er op toe dat de het afficheringsverbod van artikel 30 van het Besluit EGC wordt nageleefd.
Artikel 9a van de Wet EGC bepaalt dat een bestuurlijke boete kan worden opgelegd voor zover dat bij algemene maatregel van bestuur is bepaald. Artikel 45 van het Besluit EGC geeft hier invulling aan door te bepalen dat bij de overtreding van nader aangeduide artikelen van het besluit een bestuurlijke boete kan worden opgelegd. Onder meer worden genoemd de artikelen 22, onderdeel b, 28 en 29 van het Besluit EGC. In deze gevallen kan de NVWA derhalve een bestuurlijke boete opleggen. Overtredingen van artikel 22 (aan de aanwijzing verboden voorschriften), artikel 30 van het (afficheringsverbod), artikel 32 (administratie) van het Besluit EGC en artikel 11 en 12 (monsterneming door teler) van de regeling EGC worden met een corrigerende interventie afgedaan omdat in de regelgeving niet is voorzien dat de NVWA hier met een bestuurlijke boete tegen optreedt.
De bevoegdheid om een bestuurlijke boete op te leggen van artikel 45 van het Besluit EGC is een discretionaire bevoegdheid. Bovendien zijn in het Besluit EGC en in de Regeling EGC geen boetebedragen opgenomen. In de Nota van Toelichting bij het Besluit ECG is opgemerkt dat ter zake van de invulling van de bevoegdheid om een bestuurlijke boete op te leggen boetebeleid wordt vastgesteld. Onderhavige beleidsregel geeft daar, voor het werkterrein van de NVWA, nader invulling aan voor wat betreft de hoogte van de op te leggen bestuurlijke boete. Daarnaast zal in het interventiebeleid van de NVWA worden aangegeven in welke gevallen zal worden gekozen voor de bestuurlijke boete als interventie.
De Wet EGC is op 1 juli 2020 in werking getreden. De verwachting is dat in 2021 met de teelt van hennep kan worden begonnen. Daarom is nog geen ervaring opgedaan met het opleggen van bestuurlijke boeten in het kader van Wet EGC. Om deze reden wordt voor de boetehoogten in deze beleidsregel aangesloten bij boetehoogten in vergelijkbare regelgeving. De overtredingen in het kader van het experiment waarvoor de NVWA een bestuurlijke boete op kan opleggen zien op de kwaliteit en verpakking van hennep en hasjiesj. Voor tabak- en rookwaren gelden op basis van de Tabaks- en rookwarenwet (hierna: TRW) vergelijkbare normen. Bovendien worden hennep en hasjiesj veelal op dezelfde wijze geconsumeerd als tabaks- en rookwaren. In aansluiting op de Nota van Toelichting bij het Besluit EGC, waarin verwezen wordt naar de TRW, wordt voor de boetehoogten daarom aangesloten bij artikel 11b TRW en de bijbehorende bijlage. De overtredingen die vallen onder Categorie A van die bijlage zijn goed vergelijkbaar met de overtredingen van de kwaliteits- en verpakkingseisen voor hennep en hasjiesj. Om deze redenen zijn in de onderhavige boetebeleidsregel de betreffende boetebedragen, inclusief de bedragen bij recidive overgenomen voor de overtredingen van het bepaalde bij of krachtens de artikelen 22, aanhef en onder b, 28 en 29 van het Besluit EGC.
Uit de TRW is ook overgenomen dat de bestuurlijke boete voor een soortgelijke overtreding verhoogd wordt naar € 4.500 als de soortgelijke overtreding binnen vijf jaar voor de vierde maal wordt begaan nadat de bestuurlijke boete voor de eerste overtreding onherroepelijk is geworden. De termijn van vijf jaar is langer dan de vier jaar en zes maanden die nu is ingeregeld voor het experiment gesloten coffeeshopketen (vier jaar) en de afbouwfase (zes maanden). Dat gekozen is voor een termijn van vijf jaar, analoog aan de TRW, staat de uitvoering van deze verhoging bij overtredingen die in een korter tijdsbestek worden begaan immers niet in de weg. Daarbij bestaat de mogelijkheid dat een toekomstig kabinet anders kan beslissen over de afbouw van het experiment, zoals in de artikelsgewijze toelichting op artikel 40 tot en met 43 van de Regeling EGC is beschreven. Uit artikel 4 van de Wet EGC blijkt dat bij algemene maatregel van bestuur de looptijd van het experiment met maximaal één jaar en zes maanden kan worden verlengd.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/stcrt-2021-31757.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.