Verkeersbesluit Afsluiten en opheffen éénrichtingsverkeer bromfietsen Kapelstraat - Bussum

Logo Gooise Meren

 

1. Wettelijke bepalingen

Gelet op de Wegenverkeerswet 1994 en het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer (BABW) is namens het college van Burgemeester en wethouders van de gemeente Gooise Meren een verkeersbesluit genomen.

2. Kapelstraat

In dit verkeersbesluit wordt gesproken over de Kapelstraat. Hiermee wordt uitsluitend het gedeelte van de Kapelstraat tussen de Havenstraat en de Kerkstraat bedoeld.

3. Aanleiding verkeersbesluit

Afsluiten Kapelstraat

Aan de Kapelstraat te Bussum zijn diverse horecagelegenheden gevestigd. Op vrijdagavond, zaterdagavond en op zondag worden deze gelegenheden druk bezocht en als de weersomstandigheden het toelaten zitten de terrassen vol. Op de rijbaan van de Kapelstraat staan en lopen veel bezoekers.

De Kapelstraat wordt bij wijze van proef in de periode mei – september 2020 tussen de Havenstraat en de Kerkstraat afgesloten voor bromfietsers en auto’s op vrijdag en zaterdag van 18.00 tot 23.00 uur en op zondag van 12.00 tot 20.00 uur.

Opheffen éénrichtingsverkeer bromfietsen

In de huidige situatie is voor de Kapelstraat éénrichtingsverkeer ingesteld waarbij (brom-)fietsers zijn uitgezonderd. De uitzondering voor bromfietsen wordt permanent opgeheven.

4. Doelstelling verkeersbesluit

Gelet op de Wegenverkeerswet is de volgende doelstelling van het verkeersbesluit van toepassing: het verzekeren van de veiligheid op de weg.

5. Overwegingen afsluiten Kapelstraat

verkeersveiligheid

Het rijden met bromfietsen en auto’s op de smalle rijbaan van de Kapelstraat op het moment dat er veel bezoekers op dezelfde rijbaan aanwezig zijn, is met het oog op de verkeersveiligheid niet wenselijk. Door de afsluiting wordt de verkeersveiligheid verbeterd.

uitgaanssfeer

Het rijden met bromfietsen en auto’s doet afbreuk aan de uitgaanssfeer in de Kapelstraat op vrijdagavond, zaterdagavond en op zondag. Door het verdwijnen van dit verkeer wordt het voor de bezoekers prettiger om in de Kapelstraat te verblijven.

fietsers

Op vrijdagavond en zondagmiddag zijn de winkels in Bussum geopend. Het is dan wenselijk dat de winkels in de Kapelstraat voor fietsers goed bereikbaar zijn. Daarom wordt de Kapelstraat niet voor fietsers afgesloten.

bereikbaarheid

Tijdens de afsluiting op de vrijdagavond zijn de winkels in de Kapelstraat niet meer bereikbaar voor klanten die met de auto komen. Dit is een beperkte periode. Bij de ondernemers in de Kapelstraat die zelf het initiatief hebben genomen voor het uitvoeren van de proef, bestaat veel draagvlak voor het uitvoeren van de proef. Het verbeteren van de verkeersveiligheid en de uitgaanssfeer weegt zwaarder dan de bereikbaarheid per auto van de winkels op vrijdagavond.

Tijdens de twee overige perioden van de afsluiting (zaterdagavond en zondagmiddag) zijn de winkels gesloten, met uitzondering van de maandelijkse koopzondag. De bereikbaarheid van de winkels per auto speelt dan geen rol.

De inrit tussen de woningen met de huisnummers 5 en 9 dient tijdens de afsluiting bereikbaar te zijn vanaf de Havenstraat. Tussen deze inrit en de Havenstraat is geen horeca gevestigd. Om de bereikbaarheid te kunnen garanderen wordt aan de desbetreffende bewoners een ontheffing verstrekt. Het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 maakt dit mogelijk. Met de ontheffing mag tijdens de afsluiting vanuit de Havenstraat de Kapelstraat in worden gereden tot aan de inrit. Tevens mag weer terug worden gereden vanuit de inrit naar de Havenstraat.

hulpdiensten

De afsluiting van de Kapelstraat wordt met bebording zichtbaar gemaakt, de Kapelstraat wordt niet fysiek afgesloten. Hierdoor ondervinden de hulpdiensten geen hinder van de afsluiting.

tegenstrijdigheden bebording

In de Kapelstraat is éénrichtingsverkeer ingesteld, waarbij (brom-)fietsers zijn uitgezonderd. Om tegenstrijdigheden in de bebording tijdens het afsluiten te voorkomen, wordt de bebording m.b.t. het éénrichtingsverkeer tijdens het afsluiten onzichtbaar gemaakt. Als de Kapelstraat niet is afgesloten, dan is de bebording m.b.t. de afsluiting onzichtbaar.

evaluatie

Na de proef in de periode mei – september 2020 wordt het afsluiten van de Kapelstraat samen met de belanghebbenden geëvalueerd. De evaluatie richt zich op de vraag of met de afsluiting het beoogde effect is bereikt m.b.t. de verkeersveiligheid en de uitgaanssfeer en of de beperkte bereikbaarheid tot problemen heeft geleid. Op basis van de evaluatie wordt besloten of het afsluiten van de Kapelstraat ieder jaar gaat plaatsvinden. Als dat zo is, dan wordt hiervoor een nieuw verkeersbesluit genomen.

6. Overwegingen permanent opheffen tweerichtingsverkeer bromfietsen

Het met relatief hoge snelheden tegen de richting inrijden met bromfietsen zorgt in combinatie met winkelend publiek, fietsers (in beide richtingen), auto’s (in één richting) en de smalle rijbaan voor verkeersonveilige situaties. Daarom wordt de uitzondering voor bromfietsen permanent opgeheven zodat ook bromfietsers in één richting door de Kapelstraat mogen rijden.

7. Overleg politie

Gelet op de BABW heeft overleg met de politie plaats gevonden. De politie heeft positief geadviseerd.

8. Bekendmaking

Dit verkeersbesluit wordt gepubliceerd in de Staatscourant en op de website van de gemeente Gooise Meren, alle belanghebbenden in de Kapelstraat krijgen het verkeersbesluit toegestuurd.

9. Besluit

Op grond van de overwegingen heeft het college van burgemeester en wethouders besloten om

vanaf vrijdag 1 mei 2020 tot en met zondag 30 augustus 2020 de Kapelstraat te Bussum tussen de Kerkstraat en de Havenstraat voor het gemotoriseerde verkeer af te sluiten tijdens de perioden vrijdag en zaterdag van 18.00 uur tot 23.00 uur en zondag van 12.00 uur tot 20.00 uur door het zichtbaar maken van borden C1 zoals opgenomen in bijlage I van het RVV1990 waarbij fietsers uit worden gezonderd;

vanaf vrijdag 1 mei 2020 tot en met zondag 30 augustus 2020 het éénrichtingsverkeer in de Kapelstraat te Bussum tussen de Kerkstraat en de Havenstraat tijdens de perioden vrijdag en zaterdag van 18.00 uur tot 23.00 uur en zondag van 12.00 uur tot 20.00 uur op te heffen door het tijdens de genoemde perioden onzichtbaar maken van de borden C2 en C3 zoals opgenomen in bijlage I van het RVV1990;

de uitzondering voor bromfietsen m.b.t. het éénrichtingsverkeer in de Kapelstraat te Bussum tussen de Kerkstraat en de Havenstraat permanent op te heffen.

10. Tekening

Op de tekening staat per situatie weergegeven welke bebording in de Kapelstraat wordt getoond.

Bussum, 6 november 2019

namens Burgemeester en wethouders van Gooise Meren,

Dhr. K. Iskender

Adjunct-afdelingshoofd Mens en Omgeving

Bezwaar

U kunt tegen dit besluit binnen zes weken na dag van bekendmaking bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet gericht worden aan het College van Burgemeester en wethouders van de gemeente Gooise Meren, postbus 6000, 1400 HA Bussum. Het bezwaarschrift dient te zijn ondertekend en het volgende te bevatten: a. naam en adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht; d. de gronden van het bezwaar.

Voorlopige voorziening

Een bezwaar heeft geen opschortende werking van het besluit. Indien er sprake is van onverwijlde spoed, dan kunt u een verzoek indienen om een voorlopige voorziening te laten treffen. U kunt dit verzoek indienen bij de Voorzieningenrechter van de Arrondissementsrechtbank binnen het rechtsgebied waarin u uw woonplaats heeft. Voor het verzoek wordt griffierecht geheven.

Naar boven