Leusden - Verkeersbesluit Hamersveldseweg-zuid (geslotenverklaring voor vrachtauto's) - Verkeersbesluit 2017-22 / L152988

Logo Leusden

Burgemeester en wethouders van Leusden;

Bevoegdheid

Op grond van artikel 18, eerste lid, onder d, van de Wegenverkeerswet 1994 is het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Leusden bevoegd dit verkeersbesluit te nemen.

Besluitverplichting

Op grond van artikel 15 van de Wegenverkeerswet 1994 dient er in de volgende gevallen een verkeersbesluit te worden genomen:

  • 1.

    De plaatsing of verwijdering van verkeerstekens en onderborden (opgenomen in artikel 12 van het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer), voor zover daardoor een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd.

  • 2.

    Maatregelen op of aan de weg tot een wijziging van de inrichting van de weg of het aanbrengen of verwijderen van voorzieningen ter regeling van het verkeer, indien de maatregelen leiden tot een beperking of uitbreiding van het aantal categorieën weggebruikers dat van een weg of weggedeelte gebruik kan maken.

 

Procedure

 

Conform artikel 24 van het Besluit Administratieve Bepalingen inzake het Wegverkeer (BABW) is er overleg geweest met de politie (district Midden-Nederland). Deze heeft geen bedenkingen tegen instelling van dit verkeersbesluit.

 

Motivering

Na herinrichting van het zuidelijk deel van de Hamersveldseweg wordt de Ben Pon Baan aangesloten op de Grasdrogerijweg. Hiermee ontstaat een aaneengesloten verbinding voor autoverkeer tussen de Hamersveldseweg en de Groene Zoom. Bij de inrichting van de Ben Pon Baan is rekening gehouden met een relatief hoog aandeel vrachtverkeer. Uit oogpunt van verkeersveiligheid mag deze ontsluitingsweg dan ook alleen worden gebruikt door (vracht)autoverkeer en bromfietsers. Fietsverkeer is hier niet toegestaan. De Ben Pon Baan is primair bedoeld voor de ontsluiting van de woonwijk Tabaksteeg en (niet onbelangrijk) voor de ontsluiting van automobielbedrijf Pon.

 

In de toelichting op het bestemmingsplan Tabaksteeg 2006 is verwoord dat in het verkeersmodel rekening is gehouden met de mogelijke doortrekking van de Ponroute naar de Hamersveldseweg. Dit zou dan een veilige ontsluitingsroute kunnen worden voor het bedrijventerrein Ambachtsweg.

 

Dit bedrijventerrein is nu uitsluitend bereikbaar via de relatief smalle Hamersveldseweg. De Hamersveldseweg is gekwalificeerd als erftoegangsweg. Hier geldt een maximum-snelheid van 60 km/uur.

 

Met name het zuidelijk deel van deze weg (tussen Grasdrogerijweg en de Leusbroekerweg) wordt door vrachtverkeer als aan-en afvoerroute gebruikt omdat dit de kortste route is voor verkeer dat Leusden vanuit zuidelijke richting nadert (Woudenberg/A12). Een deel van dit verkeer heeft een herkomst of bestemming op het bedrijventerrein Ambachtsweg, dat alleen via de Hamersveldseweg te bereiken is.

Langs beide zijden van de Hamersveldseweg, die niet breder is dan 5 meter, staan forse eikenbomen. Deze bomen staan pal langs de weg. Op sommige plaatsen wordt de verharding van de rijloper omhoog gedrukt door de stamvoet van deze bomen. Met name fietsers die aan de rechterkant van de rijbaan fietsen ondervinden hier hinder van. Ernstiger is dat deze oneffenheden ook tot ongevallen kunnen leiden.

 

De rijbaan van de Hamersveldseweg-zuid is mede daarom dringend aan groot onderhoud toe. Wat de situatie hier ingewikkeld maakt is dat een zwaar gewicht wordt toegekend aan het behoud van karakteristieke bomen die langs deze (cultuur)historisch waardevolle weg staan. Tegen het kappen van deze bomen bestaat brede maatschappelijke weerstand.

 

Voor de technische uitvoering van reconstructiewerkzaamheden zou het beter zijn om deze bomen

(al dan niet met een herplant op enige afstand van de vernieuwde rijloper) te kappen. Tevens zou dit de mogelijkheid kunnen bieden om de rijloper te verbreden.

 

Wanneer de Ben Pon Baan via de Grasdrogerijweg op de Hamersveldseweg wordt aangesloten zal het aantal voertuigen een forse stijging te zien geven. Een deel van de bewoners van de wijk Tabaksteeg zal in dat geval voor deze route kiezen wanneer zij richting het zuiden willen rijden (en weer terug). Op basis van het verkeersmodel wordt verwacht dat het aantal autobewegingen zal toenemen tot ongeveer 4400 per etmaal. Omdat deze rijbaan ook door (brom)fietsverkeer wordt gebruikt wordt de ongevallenkans groter.

 

Om die reden hebben wij besloten de verbinding tussen de Ben Pon Baan en de Hamersveldseweg pas open te stellen nadat het zuidelijk deel van de Hamersveldseweg gereconstrueerd is c.q. deze weg het toekomstig verkeersaanbod op verantwoorde wijze kan verwerken.

 

In 2016 hebben wij een onderzoek laten uitvoeren naar de consequenties van een aantal varianten c.q. oplossingsrichtingen. Mede op basis daarvan heeft de gemeenteraad in mei 2016 een voorkeur uitgesproken voor een variant waarbij beide bomenrijen worden gehandhaafd en waarbij langs de westzijde van de Hamersveldseweg-zuid een vrijliggend fietspad wordt aangelegd. Dit betekent dat fietsverkeer in de toekomstige situatie niet langer gebruik hoeft te maken van de relatief smalle Hamersveldseweg-zuid. De verwachting is dat dit een positief effect zal hebben op de het fietsgebruik op de Hamersveldseweg.

 

Beide karakteristieke bomenrijen kunnen alleen worden gehandhaafd wanneer meergenoemd gedeelte van de Hamersveldseweg uitsluitend wordt opengesteld voor autoverkeer (dus geen vrachtverkeer). Wanneer deze weg ook blijvend opengesteld wordt voor (zwaar) vrachtverkeer moet namelijk een aanzienlijk zwaardere c.q. dikkere wegconstructie worden toegepast. Dit zullen de bomenrijen uiteindelijk niet overleven.

 

Bij een geslotenverklaring voor vrachtverkeer zullen vrachtwagens die vanuit zuidelijke richting (via de A12) richting Leusden rijden en die een herkomst of bestemming hebben op bedrijventerrein Ambachtsweg, voortaan via de route Arnhemseweg (N226)- Groene Zoom-Ben Pon Baan moeten rijden. Per richting leidt dit tot 3,6 extra kilometers.

Heen en terug moeten in dat geval dus 7,2 extra kilometers worden afgelegd ten opzichte van de huidige route via de Leusbroekerweg-Hamersveldseweg.

 

Hier staat tegenover dat vrachtverkeer dat op de A28/Hertekop georiënteerd is, een kortere route hoeft af te leggen. In plaats van 3,9 kilometer nu hoeft voortaan (na doortrekking van de Ben Pon Baan naar de Hamersveldseweg) nog slechts 2,3 kilometer te worden afgelegd.

 

Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer 25 % van het (vracht) autoverkeer op de A12 georiënteerd is. De overige 75 % rijdt via de Groene Zoom van/naar de A28.

 

Uit tellingen is gebleken dat op een gemiddelde werkdag ongeveer 200 vrachtauto’s over het zuidelijk deel van de Hamersveldseweg rijden. Hierbij is geen onderscheid gemaakt tussen middelzwaar en zwaar vrachtverkeer. Verder blijkt dat het aantal voertuigbewegingen per richting ongeveer gelijk is.

 

Evident is dat vrachtverkeer dat gebruik maakt van de Hamersveldseweg om van en naar de A12 c.q. Woudenberg te rijden een aanmerkelijk langere afstand moet afleggen, hetgeen niet alleen meer tijd vraagt maar ook extra bedrijfskosten en meer uitstoot van verbrandingsgassen met zich meebrengt.

 

De huidige breedte van de Hamersveldseweg (4,8 – 5 meter) in combinatie met de bomenrijen pal langs de rijloper kunnen tot gevaarlijke situaties leiden. De rijloper is te smal om elkaar verantwoord te kunnen passeren. De diepe rijsporen in de bermen (in de boomloze gedeeltes) vormen hiervoor het bewijs.

 

Vrachtwagens die elkaar vanuit tegengestelde richting naderen kunnen elkaar nauwelijks passeren. Dit kan alleen stapvoets gebeuren en zelfs dan gebeurt dat niet altijd zonder schade aan het voertuig of aan de bomen.

 

Waar in dit verband ook betekenis aan wordt toegekend is dat een deel van het vrachtverkeer dat over het zuidelijk deel van de Hamersveldseweg rijdt zijn weg vervolgt via het noordelijk deel van de Hamersveldseweg. Op het gedeelte tussen de Leusbroekerweg en de Klepelhoek geldt een maximum-snelheid van 60 km-uur. Langs dit weggedeelte liggen fietssuggestiestroken. Ook hier is de rijbaan relatief smal waardoor fietsers zich hier vaak niet veilig voelen. Dit komt mede doordat sommige automobilisten zich niet aan de maximum-snelheid houden.

 

Ook voor het weggedeelte tussen Grasdrogerijweg en de Klepelhoek geldt dat het vrachtverkeer hier als een bedreiging voor het langzaam verkeer wordt ervaren. Er zijn sterke aanwijzingen dat fietsers deze route mijden omdat zij zich hier niet veilig voelen. Aangezien (vracht)auto’s de fietsers vaak rakelings passeren kunnen wij ons hier iets bij voorstellen.

 

Een geslotenverklaring voor vrachtverkeer op het zuidelijk deel zal ook resulteren in een (forse) afname van het vrachtverkeer op het noordelijk deel van genoemde weg. Uit oogpunt van verkeersveiligheid en vanuit de ambitie om het fietsgebruik te stimuleren vinden wij dit een gewenste ontwikkeling.

 

Alles afwegende menen wij een zwaarder belang te moeten toekennen aan dat van de verkeersveiligheid dan aan het kostenaspect (omrijdkilometers) en het milieu-aspect (extra uitstoot schadelijke stoffen.

 

Mede gelet op het feit dat het vrachtverkeer een redelijk comfortabel alternatief wordt geboden (via de nagenoeg conflictvrije Ben Pon Baan vinden wij het verantwoord de Hamersveldseweg-zuid gesloten te verklaren voor vrachtverkeer.

 

Met dit verkeersbesluit worden, op basis van artikel 2 van de Wegenverkeerswet 1994, de volgende doelstellingen beoogd:

  • 1.

    het verzekeren van de veiligheid op de weg

  • 2.

    het beschermen van weggebruikers en passagiers

  • 3.

    het in stand houden van de weg en het waarborgen van de bruikbaarheid daarvan

 

B E S L U I T E N :

Op grond van voorgaande overwegingen zijn wij tot het besluit gekomen om:

  • 1.

    door plaatsing van borden model C 7 uit Bijlage 1 van RVV 1990, de Hamersveldseweg tussen de Leusbroekerweg en de Ambachtsweg gesloten te verklaren voor vrachtverkeer.

 

Inwerkingtreding

Dit besluit treedt in werking direct na herinrichting van het zuidelijk deel van de Hamersveldseweg.

 

Bekendmaking

Dit besluit wordt gepubliceerd in de Staatscourant en op www.leusden.nl. .

het college van de gemeente Leusden,

   

H.W. de Graaf-Koelewijn G.J. Bouwmeester

directeur-secretaris, burgemeester,

 

Naar boven