Ontwerpbesluiten inzake Programma Stroomlijn, deelgebied 3 (uiterwaarden langs de Onbedijkte Maas), cluster 3, Rijkswaterstaat

Van donderdag 13 april 2017 tot en met woensdag 24 mei 2017 liggen voor het Programma Stroomlijn, deelgebied 3 (uiterwaarden langs de Onbedijkte Maas), cluster 3 de volgende ontwerpbesluiten ter inzage:

  • ontwerpprojectplan op grond van de Waterwet

  • ontwerpvergunning op grond van de Ontgrondingenwet en de Omgevingsverordening Limburg

  • ontwerpwatervergunning op grond van de Keur van Waterschap Peel en Maasvallei (inmiddels opgegaan in Waterschap Limburg)

  • ontwerpomgevingsvergunningen activiteiten ‘bouwen’, ‘werk of werkzaamheden’ en/of ‘afwijken van het bestemmingsplan’ op grond van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo)

Gedurende deze periode kunnen zienswijzen worden ingediend.

Op de voorbereiding en bekendmaking van besluiten ten behoeve van het Programma Stroomlijn is de Rijkscoördinatieregeling van toepassing (op grond van artikel 3.35 van de Wet ruimtelijke ordening). Dit betekent onder andere dat een ieder gedurende een periode van zes weken zienswijzen naar voren kan brengen over de ontwerpbesluiten.

Algemeen

Rijkswaterstaat werkt – vanuit het Programma Stroomlijn – aan het onderhoud van de begroeiing in de uiterwaarden. Het regent vaker en harder. Daardoor krijgen de Nederlandse rivieren en uiterwaarden vaker te maken met hoog water. Bij hoogwater, als het water ook door de uiterwaarden stroomt, kunnen begroeiing en ophopend vuil daarin de doorstroming van het water belemmeren. Dit veroorzaakt een nog hoger waterpeil en vergroot het risico op overstromingen. Goed beheer en onderhoud van de begroeiing in de uiterwaarden is daarom erg belangrijk voor de hoogwaterveiligheid.

Rijkswaterstaat heeft de afgelopen jaren onderzocht op welke plekken het water bij hoogwater het hardst door de uiterwaarden stroomt (de zogenoemde ‘stroombaan’) en vastgesteld welke begroeiing de doorstroming het meest belemmert. In 2016 en 2017 zijn/worden daarom – na een afweging van belangen – zoveel mogelijk bomen en struiken uit de stroombaan van de rivier verwijderd, onder andere op moeilijk te beheren locaties.

Om deze locaties in de toekomst vrij te houden van nieuwe opgaande begroeiing, zijn ter plaatse inrichtingsmaatregelen nodig om het toekomstig beheer relatief eenvoudig (c.q. op reguliere wijze) te kunnen uitvoeren. Deze duurzaam beheer maatregelen betreffen onder andere het herprofileren van oevers en het afgraven en ophogen van terreinen.

Naast deze maatregelen omvat dit cluster het natuurlijk herstel van begroeiing in de uiterwaard Witte Steen (gemeente Boxmeer) en het verplaatsen van een vogelkijkscherm in de uiterwaard Bouxweerd (gemeente Leudal).

Meer informatie over het Programma Stroomlijn vindt u op: www.rws.nl/stroomlijn.

Toelichting ontwerpbesluiten

De ontwerpbesluiten voor deelgebied 3, cluster 3 betreffen werkzaamheden in 7 uiterwaarden, verspreid over 6 gemeenten. Voor de exacte locaties van de werkzaamheden wordt verwezen naar het bij de ontwerpbesluiten ter inzage liggende kaartmateriaal.

Ontwerpprojectplan Waterwet

Dit cluster omvat duurzaam beheer maatregelen in het kader van het Programma Stroomlijn. Om dit te kunnen doen, moet op grond van de Waterwet een projectplan worden opgesteld. In het projectplan wordt de complete ingreep voor deelgebied 3, cluster 3 beoordeeld. Het betreffende projectplan vormt daarmee het overkoepelend juridisch kader voor de werkzaamheden.

Ontwerpvergunning Ontgrondingenwet

Om de werkzaamheden in het kader van het Programma Stroomlijn te kunnen uitvoeren, is voor de uiterwaard Middelaar (gemeente Gennep) een vergunning vereist op grond van de Ontgrondingenwet.

Ontwerpwatervergunning

Om de werkzaamheden in het kader van het Programma Stroomlijn te kunnen uitvoeren, is voor 2 uiterwaarden een watervergunning vereist op grond van de Keur van Waterschap Peel en Maasvallei (inmiddels opgegaan in Waterschap Limburg).

Ontwerpomgevingsvergunning activiteit ‘bouwen’

Om het vogelkijkscherm in de uiterwaard Bouxweerd (gemeente Leudal) te verplaatsen is een omgevingsvergunning vereist voor het bouwen van een bouwwerk (artikel 2.1 lid 1 onder a Wabo).

Ontwerpomgevingsvergunning activiteit ‘werk of werkzaamheden’

Als een bestemmingsplan voor een uiterwaard een verbod bevat voor het uitvoeren van een werk of werkzaamheden, dan is een omgevingsvergunning nodig om hier werkzaamheden te kunnen uitvoeren (artikel 2.1 lid 1 onder b Wabo). Om die reden is voor 5 uiterwaarden een omgevingsvergunning vereist.

Ontwerpomgevingsvergunning ‘afwijken van het bestemmingsplan’

Als de werkzaamheden in het kader van het Programma Stroomlijn het gebruiken van gronden of bouwwerken in strijd met een bestemmingsplan (artikel 2.1 lid 1 onder c Wabo) betreffen, dan is voor de uitvoering hiervan een omgevingsvergunning nodig om af te wijken van het bestemmingsplan (artikel 2.12 lid 1 onder a Wabo). Om die reden is voor 2 uiterwaarden een omgevingsvergunning vereist op grond van artikel 2.12 lid 1 onder a onder 3 van de Wabo.

Welke ontwerpbesluiten liggen nu ter inzage?

  • 1. Ontwerpprojectplan op grond van de Waterwet van de Minister van Infrastructuur en Milieu t.b.v. de uiterwaarden Plassen Roermond en Asseltse Plassen (gemeente Roermond), Bouxweerd (gemeente Leudal), Rijkelse Bemden (gemeente Beesel), Oude Beemden/Venlo (gemeente Venlo), De Witte Steen (gemeente Boxmeer) en Middelaar (gemeente Gennep) met bijbehorende stukken, waaronder de m.e.r.-beoordelingsbeslissing.

  • 2. Ontwerpvergunning op grond van de Ontgrondingenwet en de Omgevingsverordening Limburg van gedeputeerde staten van Limburg t.b.v. de uiterwaard Middelaar (gemeente Gennep) met bijbehorende stukken.

  • 3. Ontwerpwatervergunning van het dagelijks bestuur van Waterschap Limburg op grond van de Keur van Waterschap Peel en Maasvallei (inmiddels opgegaan in Waterschap Limburg) t.b.v. de uiterwaarden Bouxweerd en Oude Beemden/Venlo met bijbehorende stukken.

  • 4. Ontwerpomgevingsvergunning op grond van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht voor de activiteit ‘werk of werkzaamheden’ en ‘afwijken van het bestemmingsplan’ t.b.v. de uiterwaard Asseltse Plassen van het college van B&W van de gemeente Roermond met bijbehorende stukken.

  • 5. Ontwerpomgevingsvergunning op grond van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht voor de activiteit ‘werk of werkzaamheden’ en ‘afwijken van het bestemmingsplan’ t.b.v. de uiterwaard Rijkelse Bemden van het college van B&W van de gemeente Beesel met bijbehorende stukken.

  • 6. Ontwerpomgevingsvergunning op grond van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht voor de activiteiten ‘bouwen’ en ‘werk of werkzaamheden’ t.b.v. de uiterwaard Bouxweerd van het college van B&W van de gemeente Leudal met bijbehorende stukken.

  • 7. Ontwerpomgevingsvergunning op grond van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht voor de activiteit ‘werk of werkzaamheden’ t.b.v. de uiterwaard Oude Beemden/Venlo van het college van B&W van de gemeente Venlo met bijbehorende stukken.

  • 8. Ontwerpomgevingsvergunning op grond van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht voor de activiteit ‘werk of werkzaamheden’ t.b.v. de uiterwaard Middelaar van het college van B&W van de gemeente Gennep met bijbehorende stukken.

Waar en wanneer kunt u de ontwerpbesluiten inzien?

Van donderdag 13 april 2017 tot en met woensdag 24 mei 2017 liggen de ontwerpbesluiten ter inzage samen met de daarop betrekking hebbende stukken, inclusief de aanvragen. U kunt de betreffende documenten tijdens de gebruikelijke openingsuren en/of op afspraak inzien op de volgende locaties:

  • Gemeentehuis Beesel, Raadhuisplein 1, 5953 AL Reuver;

  • Gemeentehuis Boxmeer, Raadhuisplein 1, 5831 JX Boxmeer;

  • Poort van Gennep, Ellen Hoffmannplein 1, 6591 CP Gennep;

  • Gemeentehuis Leudal, Leudalplein 1, 6093 HE Heythuysen;

  • Stadskantoor Roermond, Kazerneplein 7, 6041TG Roermond;

  • Stadskantoor Venlo, Hanzeplaats 1, 5912 AT Venlo;

Digitale inzage

De ontwerpbesluiten met bijbehorende stukken, inclusief de aanvraag, kunt u ook inzien via www.coordinatiestroomlijn.nl, onder Deelgebied 3, Cluster 3, Ontwerpbesluiten.

Hoe kunt u zienswijzen indienen?

Van donderdag 13 april 2017 tot en met woensdag 24 mei 2017 kan een ieder schriftelijk of mondeling zienswijzen naar voren brengen over de ontwerpbesluiten.

Schriftelijk:

Stuur uw schriftelijke zienswijze onder vermelding van de naam van het ontwerpbesluit naar:

De Minister van Infrastructuur en Milieu

Grote Projecten en Onderhoud | Ruimte voor de Rivier

T.a.v. J.J. van Burg

Postbus 24103

3502 MC Utrecht

Mondeling:

Indien u mondeling een zienswijze naar voren wilt brengen over het ontwerpbesluit dient u daarvoor een afspraak te maken met de heer J.J. van Burg via telefoonnummer 06-20613270. Van een mondeling naar voren gebrachte zienswijze wordt verslag opgemaakt.

Wat gebeurt er met uw zienswijzen?

De bevoegd gezagsinstantie betrekt de ingediende zienswijzen bij het nemen van het definitieve besluit. Iedereen die een zienswijze heeft ingediend wordt geïnformeerd over wat daarmee is gedaan.

Tegen het uiteindelijke besluit kan beroep worden ingediend als men belanghebbende is en als men een zienswijze naar voren heeft gebracht over het betreffende ontwerpbesluit, tenzij redelijkerwijs niet kan worden verweten dat geen zienswijze naar voren is gebracht.

Naar boven