Vergunning en ontheffing luchtvaartvertoning Luchtmachtdagen 2014

10 juni 2014

Nr. MLA/079/2014

De Minister van Defensie,

Gelezen het verzoek van de commandant van het Defensie Helikopter Commando;

Gelet op artikel 17, eerste lid, van de Luchtvaartwet en artikel 45, vijfde lid, van het Luchtverkeersreglement;

Handelende in overeenstemming met de Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu;

Besluit:

Artikel 1

  • 1. Aan de commandant van het Defensie Helikopter Commando wordt vergunning verleend om een luchtvaartvertoning te houden van woensdag 18 juni 2014 tot en met zaterdag 21 juni 2014 boven en in de onmiddellijke omgeving van de vliegbasis Gilze-Rijen, waarbij woensdag 18 juni 2014 en donderdag 19 juni 2014 worden beschouwd als oefendagen.

  • 2. Aan de gezagvoerders die deelnemen aan de luchtvaartvertoning, bedoeld in het eerste lid, wordt ontheffing verleend van het verbod een VFR-vlucht uit te voeren beneden de in artikel 45, eerste lid, van het Luchtverkeersreglement omschreven minimum vlieghoogtes.

Artikel 2

Aan de vergunning en de ontheffing zijn de volgende voorwaarden verbonden:

  • a. de gezagvoerders van de deelnemende militaire luchtvaartuigen dienen bij de voorbereiding en de uitvoering van het vliegprogramma strikt de hand te houden aan de voorwaarden en bepalingen vervat in STANAG 3533 (Edition nr. 8) van 8 mei 2009 (Flying and Static Displays);

  • b. de gezagvoerders van de deelnemende burgerluchtvaartuigen dienen zich bij de voorbereiding en de uitvoering van het vliegprogramma te houden aan de artikelen 18, 21 en 32 tot en met 36 van de Regeling luchtvaartvertoningen;

  • c. de minimum vlieghoogte voor langsvluchten met vastvleugelige vliegtuigen is 200 voet, tenzij de Display Director desgevraagd toestemming heeft gegeven aan een gezagvoerder die door zijn eigen autoriteit is geautoriseerd om displays te verzorgen met een minimum vlieghoogte van 100 voet, een langsvlucht uit te voeren tot 100 voet;

  • d. de minimum vlieghoogte voor hefschroefvliegtuigen tijdens de hover is 1 voet, waarbij de afstand tot het publiek minimaal 65 meter bedraagt, horizontaal gemeten;

  • e. de minimum vlieghoogte voor luchtvaartuigen die verticaal kunnen starten en landen is tijdens de hover 1 voet, waarbij de afstand tot het publiek minimaal 65 meter bedraagt, horizontaal gemeten;

  • f. de minimum afstand tussen het publiek en aanwezige heteluchtballonnen bedraagt 65 meter;

  • g. de Display Director stelt een lijst samen van gezagvoerders die van hem toestemming hebben om langsvluchten uit te voeren tot 100 voet;

  • h. tijdens het voorvliegen mogen uitsluitend personen in het deelnemende luchtvaartuig aanwezig zijn die direct noodzakelijk zijn voor de besturing van het luchtvaartuig en het uitvoeren van de demonstratie;

  • i. de minimum scheidingsafstanden tussen de vertoninglijn en de publieklijn zijn afhankelijk van de maximum snelheid.

Artikel 3

  • 1. Gedurende de vertoning is een Display Director aanwezig. Als Display Director is aangewezen Kapitein F.M.J. Bouwhuis. Als plaatsvervangend Display Director is aangewezen de heer E.C. de Bruijn. Als assistent Display Directors zijn aangewezen Luitenant-kolonel G.J. van Kralingen en Kapitein J.F. ter Haar. De deelnemende gezagvoerders dienen zich te houden aan de door of namens de Display Director uitgegeven richtlijnen en het door of namens hem uitgegeven programma te volgen. Ten tijde van de vertoning liggen een lijst van deelnemers en het programma ter inzage bij de Display Director.

  • 2. Naast de Display Director is er ten tijde van de vertoning een Display Safety Committee aanwezig zijn. Als leden van het Display Safety Committee zijn aangewezen Kolonel F. Gerards, Majoor M.J.M. Peerlkamp, Luitenant-ter-zee der 1e klasse J.F. van der Loo, Majoor W.G. van Thiel en Kapitein T. Kuiper.

  • 3. Luchtverkeersdienstverlening wordt gegeven door een militaire plaatselijke luchtverkeersleider.

Artikel 4

Deze beschikking treedt in werking met ingang van de dag na de dagtekening van de Staatscourant waarin zij wordt geplaatst en vervalt met ingang van 22 juni 2014.

Deze beschikking zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst en zal tevens bekend worden gemaakt door middel van een NOTAM.

De Minister van Defensie, voor deze: De Directeur Militaire Luchtvaart Autoriteit, S.H.P.M. Pellemans Kolonel-vlieger

Tegen deze beschikking kunnen belanghebbenden op grond van de Algemene wet bestuursrecht (Awb), binnen 6 weken na de dag waarop deze beschikking is bekendgemaakt een bezwaarschrift indienen. Het bezwaarschrift dient te worden gericht aan de Minister van Defensie, Dienstencentrum Juridische Dienstverlening, ter attentie van de Commissie advisering bezwaarschriften Defensie, Postbus 90004, 3509 AA Utrecht. Het bezwaarschrift dient te zijn ondertekend en moet ten minste bevatten: de naam en het adres van de indiener; de dagtekening; een omschrijving van de beschikking waartegen het bezwaar is gericht; de gronden van het bezwaar. Indien onverwijlde spoed dat vereist, is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de president van de rechtbank die bevoegd is. In dat geval is griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat een bezwaarschrift is ingediend.

TOELICHTING

Om de Nederlandse samenleving een beeld te geven van de manier waarop het Commando Luchtstrijdkrachten (CLSK) zijn personeel en middelen inzet, organiseert het CLSK de Luchtmachtdagen. Tijdens deze dagen stelt het CLSK de poorten van een van zijn vliegbases open voor publiek. Dit jaar zijn dat de poorten van de vliegbasis Gilze-Rijen. Het programma tijdens deze dagen bestaat uit een grondgebonden tentoonstelling en een vliegprogramma. In het vliegprogramma tonen burger- en militaire gezagvoerders de mogelijkheden tot gebruik van de luchtvaartuigen. Het vliegprogramma draagt het karakter van een luchtvaartvertoning waarbij lager wordt gevlogen dan de in artikel 45, eerste lid, van het Luchtverkeersreglement genoemde hoogtes. Op basis van artikel 17, eerste lid, van de Luchtvaartwet, alsmede artikel 45, vijfde lid, van het Luchtverkeersreglement zijn voor het organiseren van de Luchtmachtdagen derhalve een vergunning en een ontheffing nodig.

Naar boven