Logo MiddelburgGemeente Middelburg – Verkeersbesluit kernwinkelgebied: wijziging venstertijden voor fietsers en bedienend verkeer

Zaaknummer 58731

Besluit

Burgemeester en wethouders besluiten in het kernwinkelgebied de venstertijden voor fietsers en bedienend verkeer zodanig te wijzigen dat in het gehele kernwinkelgebied:

  • a.fietsen is toegestaan tussen 18.00 en 11.00 uur;

  • b.bedienend verkeer is toegestaan op maandag tot en met zaterdag tussen 06.00 en 11.00 uur.

Verkeerssituatie

In het kader van de herinrichting van het kernwinkelgebied hebben wij op 9 juli 2002 een verkeersbesluit genomen om venstertijden in te stellen waarbinnen fietsers en bedienend verkeer zijn toegestaan in het voetgangersgebied: fietsen is toegestaan tussen 18.00 en 10.00 uur (op donderdag van 21.00 tot 10.00 uur in verband met koopavond), bedienend verkeer is toegestaan tussen 06.00 en 12.00 uur. De venstertijden zijn aangegeven op onderborden onder de zoneborden G7 (voetpad). Op de Langeviele (in de richting van de Pottenmarkt) en op het gedeelte van de Lange Geere tussen de Papenstraat en de Langeviele, gelden voor fietsers momenteel geen venstertijden.

Verkeersprobleem

De Politie Zeeland en de verkeerswerkgroep binnenstad hebben aangegeven dat de bebording voor wat betreft het kernwinkelgebied erg onduidelijk is. De borden die het begin van de voetgangerszone aanduiden zijn voorzien van onderborden die de uitzondering voor fietsers en bedienend verkeer aangeven. Deze onderborden zijn op hun beurt beide voorzien van een onderbord dat de venstertijden aangeeft. Daarbij komt dat de venstertijden voor het fietsverkeer en het bedienend verkeer niet gelijk zijn. De hoeveelheid tekst op de onderborden in combinatie met de verschillende venstertijden hebben tot gevolg dat de weggebruikers de huidige bebording niet begrijpen.

Ook de verschillende tijdstippen voor het einde van de venstertijden voor fietsers (tot 10.00 uur) en bedienend verkeer (tot 12.00 uur) leidt tot verwarring. Fietsers begrijpen niet waarom zij tussen 10.00 en 12.00 níet in het kernwinkelgebied mogen rijden, terwijl vrachtauto’s die winkels bevoorraden wél zijn toegestaan. De gevaarzetting van een vrachtwagen is voor voetgangers immers vele malen groter dan de gevaarzetting van een fietser. Doordat fietsers dit niet begrijpen en er dan (al dan niet bewust) voor kiezen om ook buiten de venstertijden het gebied te berijden, tast dit de functie van het voetgangersgebied aan en leidt dit mogelijk tot verkeersveiligheidsproblemen omdat voetgangers buiten de venstertijden geen rekening hoeven te houden met de aanwezigheid van fietsers.

Het ontbreken van venstertijden voor fietsers op de Langeviele (in de richting van de Pottenmarkt) en op het gedeelte van de Lange Geere tussen de Papenstraat en de Langeviele, wijkt af van het regiem voor fietsers in de rest van het kernwinkelgebied. Dit is inconsequent en is daarmee ook een oorzaak van de onduidelijkheid voor fietsers.

Doel

Met het nemen van deze verkeersmaatregel willen we de aantasting van het karakter en de functie van het kernwinkelgebied door bedienend verkeer en fietsers zoveel mogelijk beperken en de veiligheid op de weg verzekeren.

Argumenten

Het instellen van eenzelfde eindvenstertijd voor fietsers en bedienend verkeer leidt tot een uniformere en dus duidelijkere regeling.

Zoals gezegd leidt het verschil in de eindvenstertijden voor fietsers (10.00 uur) en bedienend verkeer (12.00 uur) tot verwarring bij de weggebruikers. Als we dit verschil kunnen wegnemen door eenzelfde eindvenstertijd voor beide categorieën te hanteren, leidt dit tot meer duidelijkheid voor de weggebruikers. Voor het bepalen van de juiste venstertijd hebben wij contact gehad met de VOM (Vereniging Ondernemers Middelburg).

De VOM is het met ons eens dat het karakter en de functie van het kernwinkelgebied als voetgangerszone zo min mogelijk mag worden aangetast door fietsers en bedienend verkeer. Wandelend publiek, fietsers en bedienend verkeer conflicteren immers met elkaar. Om het kernwinkelgebied aantrekkelijker te maken, willen we het voetgangersgebied daarom eerder vrijwaren van bedienend verkeer. In combinatie met een uniforme eindvenstertijd voor fietsers en bedienend verkeer moet dit leiden tot een rustiger straatbeeld waarbij voetgangers niet hoeven te letten op auto’s en fietsen. Dit verhoogt de kwaliteit van het voetgangersgebied en de veiligheid van het winkelend publiek, wat het winkelen ten goede komt. Na overleg met de VOM hebben wij daarom, op voorstel van de VOM, besloten de eindvenstertijd voor bedienend verkeer te stellen op 11.00 uur. Deze regeling geldt van maandag tot en met zaterdag, omdat er op zondagen geen sprake is van bedienend verkeer.

In navolging van deze maatregel willen wij, uit het oogpunt van uniformiteit, de eindvenstertijd voor fietsers eveneens wijzigen naar 11.00 uur. De regeling voor fietsers geldt iedere dag. Door de eindvenstertijd voor fietsers gelijk te stellen met die van het bedienend verkeer, willen we de veiligheid op de weg verzekeren. We verwachten namelijk dat fietsers de regeling beter accepteren en dat ze daarom de maatregel beter naleven. Het verruimen van de venstertijd voor fietsers met één uur betekent weliswaar een aantasting van de functie en het karakter van het kernwinkelgebied, maar het belang van het verzekeren van de veiligheid op de weg (door de betere naleving) weegt voor ons zwaarder.

Het opheffen van de afwijkende venstertijd voor fietsers op donderdag leidt tot een uniformere en dus duidelijkere regeling.

In het huidige regiem is fietsen in het kernwinkelgebied toegestaan vanaf 18.00 uur, met uitzondering van de donderdagavond (vaste koopavond). In de praktijk blijkt dat het fietsen op extra koopavonden niet tot problemen leidt. Wij hebben dit afgestemd met de Fietsersbond en de VOM, die het met ons eens zijn dat de huidige afwijkende venstertijd voor de donderdag kan komen te vervallen ten gunste van een eenduidige regeling.

Voor een uniforme regeling voor fietsers moeten ook in de Langeviele en een deel van de Lange Geere dezelfde venstertijden gelden als in de rest van het kernwinkelgebied.

Een uniforme regeling voor fietsers in het gehele kernwinkelgebied zorgt voor meer duidelijkheid voor alle weggebruikers.

Vermindering aan tekst en het gebruik van symbolen op de onderborden verbetert de leesbaarheid van de aanduiding.

Door het schrappen van de afwijkende donderdagavondvenstertijd voor fietsers en door het gebruik van het fietssymbool (in plaats van ‘fietsers’) en het laad-en-lossymbool (in plaats van ‘bedienend verkeer') vermindert de hoeveelheid tekst op de onderborden.

Deze maatregel draagt bij aan het realiseren van een fietsvriendelijke stad.

De gemeenteraad van Middelburg heeft de ambitie uitgesproken om in 2014 de meest fietsvriendelijke stad van Nederland te zijn. In het kader van het Europese project Bike Friendly Cities zijn we daarom bezig met de uitvoering van maatregelen die de fietsvriendelijkheid in onze stad bevorderen. Bijvoorbeeld het verbeteren van de kwaliteit van fietspaden en het faciliteren van fietsparkeervoorzieningen. Ook het creëren van herkenbare fietsroutes is een onderdeel in dit programma. Voor wat betreft het kernwinkelgebied willen we de weggebruiker duidelijk maken waar en wanneer gefietst mag worden. Hoe duidelijker het voor de weggebruikers is wat wel en niet is toegestaan, hoe beter deze maatregel wordt nageleefd. Dit draagt bij aan het zoveel mogelijk beperken van de aantasting van de functie van met name het voetgangersgebied en aan het verzekeren van de veiligheid op de weg.

Kanttekening

Uit verkeersveiligheidsoogpunt wordt het verschil in venstertijden voor bedienend verkeer en fietsers slechts gedeeltelijk opgeheven.

In het kader van een zo uniform mogelijke regeling is het wenselijk om de venstertijden voor bedienend verkeer en fietsers gelijk te trekken. De venstertijden zouden in dat geval van kracht zijn tussen 18.00 en 11.00 uur. Dit betekent dat de bollards rondom het kernwinkelgebied tussen die tijdstippen naar beneden zouden zijn. Echter, in de praktijk worden de ondernemers in de binnenstad alleen in de ochtenduren bevoorraad, voor het bedienend verkeer volstaat dus een aanvangstijd van 06.00 uur. Een ‘extra’ opening van de bollards tussen 18.00 en 06.00 uur zou kunnen leiden tot sluipverkeer door het kernwinkelgebied, met als gevolg een verhoogde verkeersonveiligheid voor langzaam verkeer en mogelijke geluidsoverlast voor de directe omgeving.

Andersom geredeneerd vinden wij het toelaten van fietsers alleen tussen 06.00 en 11.00 uur niet geloofwaardig omdat er na 18.00 uur geen winkelend publiek meer is in het kernwinkelgebied. Fietsen tussen 18.00 uur en 06.00 uur leidt in onze optiek niet tot verkeersveiligheidsproblemen. Bovendien hebben wij op 9 juli 2002 besloten om fietsen in het kernwinkelgebied toe te staan na 18.00 uur (en op koopavonden na 21.00 uur). Dit is gedaan met het oog op het verbeteren van de leefbaarheid en de sociale veiligheid in de binnenstad. Deze argumenten gelden nog steeds. Voor wat betreft het vervallen van de uitzondering voor de donderdagavond: zie argument 4.2.

De bevoorradingstijd wordt één uur korter

Het beperken van de venstertijd van 12.00 naar 11.00 uur betekent weliswaar dat leveranciers een uur minder hebben voor het bezorgen van goederen. Maar de resterende periode van vijf uur (van 6.00 tot 11.00 uur ’s morgens) is volgens ons en volgens de VOM nog steeds voldoende om te kunnen worden bevoorraad. Omdat de wijziging van de venstertijden voor bedienend verkeer van invloed is op het logistieke proces van de ondernemers in de binnenstad, is een goede communicatie richting de ondernemers noodzakelijk. Alle ondernemers hebben wij bij brief van 12 maart 2013 geïnformeerd over deze maatregel, zodat zij tijdig kunnen inspelen op de wijziging van de venstertijden.

De afhaaltijd voor zware artikelen wordt één uur korter

Het beperken van de venstertijd met één uur betekent weliswaar een beperking van de afhaaltijden voor zware artikelen, maar er blijft naar onze mening voldoende tijd over voor deze vorm van serviceverlening.

Bovendien is dit niet de enige vorm van serviceverlening aan klanten. Ondernemers kunnen immers ook andere vormen van serviceverlening overwegen zoals het thuis afleveren van goederen.

Uitvoering

De onderborden voor fietsers worden vervangen door de onderborden ‘uitgezonderd [fietssymbool] 18-11h’.

Met het plaatsen van onderborden ‘uitgezonderd [fietssymbool] 18-11h’ wordt de werkingssfeer van het bord G7 (voetpad) voor fietsers beperkt tussen 18.00 en 11.00 uur op de volgende straten of weggedeelten:

  • -de Gravenstraat;

  • -het gedeelte van de Herenstraat tussen het ‘Herenpleintje’ ter hoogte van perceel 6B en de Lange Delft;

  • -het gedeelte van de Koorkerkstraat tussen de Nieuwe Wal en de Lange Delft;

  • -de Korte Geere;

  • -de Lammerensteeg;

  • -de Lange Delft;

  • -het gedeelte van de Lange Geere tussen de Papenstraat en de Langeviele het gedeelte van de Sint Janstraat tussen de Zusterstraat en de Lange Delft;

  • -de Langeviele;

  • -de Nieuwe Burg;

  • -het gedeelte van de Segeersstraat tussen de Sint Barbaragang en de Lange Delft;

  • -de Stroopoortgang.

De onderborden voor het bedienend verkeer worden vervangen door de onderborden ‘uitgezonderd [laad-en-lossymbool] ma t/m za 06-11h’.

Met het plaatsen van onderborden ‘uitgezonderd [laad-en-lossymbool] ma t/m za 06-11h’ wordt de werkingssfeer van het bord G7 (voetpad) voor bedienend verkeer beperkt van maandag tot en met zaterdag tussen 06.00 en 11.00 uur op de volgende straten of weggedeelten:

  • -het gedeelte van de Gravenstraat tussen de Zusterstraat en de Markt, in de richting van de Zusterstraat;

  • -de Korte Geere, in de richting van de Hoge Geere;

  • -de Lange Delft, in de richting van de Korte Delft;

  • -de Langeviele, in de richting van de Pottenmarkt;

  • -het gedeelte van de Segeersstraat tussen de Sint Barbaragang en de Lange Delft, in de richting van de Lange Delft.

  • -het gedeelte van de Sint Janstraat tussen de Zusterstraat en de Lange Delft, in de richting van de Lange Delft.

Overleg met politie

Over deze maatregel hebben wij overleg gevoerd met de beleidsmedewerker BABW van de Politie Zeeland, die daartoe is bevoegd krachtens mandaat van de korpschef. De politie is akkoord met deze maatregel.

Wettelijke bepalingen

Onderborden

Onder verkeersborden kunnen onderborden worden geplaatst. Deze onderborden kunnen bij verkeersborden die een gebod of verbod aanduiden, een beperking van de werkingssfeer van die verkeersborden inhouden.

Bij de verkeersborden G7 (voetpad), G9 (ruiterpad), G11 (verplicht fietspad) en G12a (fiets/bromfietspad) kunnen deze onderborden een aanduiding inhouden dat de uit het verkeersbord voortvloeiende geboden of verboden niet gelden voor het verkeersgebruik als op het onderbord is aangegeven.

Op onderborden worden waar mogelijk de symbolen gebruikt zoals die voorkomen op de borden van bijlage 1 van het RVV 1990.

Om een beperking van de werkingssfeer aan te geven wordt het woord ‘uitgezonderd’ gebruikt.

Ingeval op een onderbord het woord ‘uitgezonderd’ in combinatie met symbolen voorkomt, geldt het verkeersbord niet voor de aldus aangeduide weggebruikers of het aldus aangeduide verkeersgedrag.

Symbolen op onderborden hebben dezelfde betekenis als die welke in bijlage 1 van het RVV 1990 zijn opgenomen.

Wettelijke basis en bevoegdheid

Een verkeersbesluit moet worden genomen voor de plaatsing of verwijdering van de in artikel 12 van het Besluit administratieve bepalingen inzake wegverkeer (BABW) genoemde verkeerstekens, en voor onderborden voor zover daardoor een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd. Wij zijn bevoegd om dit verkeersbesluit te nemen omdat de straten in het kernwinkelgebied niet in beheer zijn bij het Rijk, een provincie of een waterschap.

Inwerkingtreding

Dit verkeersbesluit betreft geen infrastructurele maatregelen die leiden tot een beperking of uitbreiding van het aantal categorieën weggebruikers dat van een weg of weggedeelte kan gebruikmaken. Het besluit treedt daarom in werking direct nadat het is bekendgemaakt.

Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders

in hun vergadering van 9 juli 2013.

de secretaris, de burgemeester,

mr. A. van den Brink mr. H.M. Bergmann

Bekendmaking

Dit besluit wordt bekendgemaakt door plaatsing van het besluit in de Staatscourant en door publicatie van de zakelijke inhoud in de Faam van 17 juli 2013.

Beroep

Belanghebbenden kunnen gedurende zes weken, van 18 juli tot en met 28 augustus 2013, een beroepschrift indienen bij de Rechtbank Zeeland-West-Brabant, Team Bestuursrecht, Postbus 90006, 4800 PA Breda.

In het beroepschrift vermeldt u uw naam en adres, de datum, een omschrijving van het besluit waartegen u bezwaar maakt, de reden waarom u bezwaar maakt en uw handtekening.

Het beroep schorst niet de werking van het besluit waartegen het is gericht.

Voor het behandelen van een dergelijk verzoek wordt griffierecht geheven; dit recht bedraagt € 160 voor natuurlijke personen (individuele personen) en € 318 voor niet-natuurlijke personen (zoals verenigingen, stichtingen, B.V.'s).

Belanghebbende

U bent belanghebbende als uw belang rechtstreeks bij een besluit is betrokken. Uw belang moet zich dan wel onderscheiden van de belangen van grote aantallen anderen. Daarvan is bijvoorbeeld sprake als u eigenaar, huurder of gebruiker bent van een perceel in de directe omgeving van de weg waarop een besluit betrekking heeft. Bij een willekeurige verkeersdeelnemer is dat onderscheid onvoldoende aanwezig.

Een belanghebbende die redelijkerwijs kan worden verweten dat hij geen bezwaar heeft gemaakt, kan geen beroep instellen bij de rechtbank.

Voorlopige voorziening

Vereisen uw belangen met spoed tijdelijke maatregelen? Dan kunt u, nadat u beroep hebt ingesteld, een voorlopige voorziening aanvragen bij de voorzieningenrechter van de rechtbank Zeeland-West-Brabant. Voor het behandelen van een dergelijk verzoek wordt eveneens griffierecht geheven. Dit recht bedraagt ook € 160 respectievelijk € 318.

Naar boven