Besluit van de Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit van 26 oktober 2009, nr. 67004 houdende tijdelijke vrijstelling op grond van artikel 38 Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden ter bestrijding van Thaumatotibia leucotreta in de teelt van Spaanse peper (Tijdelijke vrijstelling ter bestrijding van Thaumatotibia leucotreta in de teelt van Spaanse peper)

De Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit,

In overeenstemming met de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer;

Gelet op artikel 38 van de Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden;

Besluit:

Artikel 1

Tijdelijke vrijstelling als bedoeld in artikel 38 van de Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden wordt verleend voor de volgende gewasbeschermingsmiddelen ter bestrijding van Thaumatotibia leucotreta in de teelt van Spaanse peper:

  • a. Agrichem Deltamethrin (toelatingsnummer 11263 N);

  • b. DECIS EC (toelatingsnummers 7774 N);

  • c. Deltamethrin EC 25 (toelatingsnummer 10135 N); en

  • d. Decis Micro (toelatingsnummer 8388 N).

Artikel 2

De vrijstelling, genoemd in artikel 1, is slechts van toepassing indien de gebruiksvoorschriften die zijn opgenomen in de bijlage bij dit besluit, worden nageleefd.

Artikel 3

  • 1. Dit besluit wordt bekendgemaakt door plaatsing op de website www.minlnv.nl.

  • 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van het tijdstip van de publicatie, bedoeld in het eerste lid en vervalt 120 dagen na het tijdstip van inwerkingtreding.

Artikel 4

Dit besluit wordt aangehaald als: Tijdelijke vrijstelling ter bestrijding van Thaumatotibia leucotreta in de teelt van Spaanse peper.

Dit besluit zal met de toelichting in de Staatscourant worden geplaatst.

Den Haag, 26 oktober 2009

De Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit,

G. Verburg.

BIJLAGE

Gebruiksvoorschriften

Toegestaan is uitsluitend het gebruik als insectenbestrijdingsmiddel in de bedekte teelt van Spaanse peper.

Toepassing:

Spaanse peper: ter bestrijding van adulten van Thaumatotibia leucotreta.

Dosering: 0,05% (50 ml per 100 liter water) of 100 ml per 1000 m2 bij gebruik van een straalmotorspuit.

De behandeling enige malen herhalen met een interval van 7 dagen.

Gevaarlijk voor bijen bij toepassingsconcentraties groter dan 250 ml middel/ha. Om de bijen en andere bestuivende insecten te beschermen mag u dit product bij toepassingsconcentraties boven 250 ml middel/ha niet gebruiken op in bloei staande gewassen of op niet-bloeiende gewassen wanneer deze actief bezocht worden door bijen.

Het middel is zeer giftig voor vissen en andere waterorganismen, derhalve het middel zodanig toepassen dat het niet in oppervlaktewater terecht kan komen.

Het middel heeft effect op niet-doelwit arthropoden, waaronder natuurlijke vijanden. Bij geïntegreerde teelten dient hier rekening mee gehouden te worden. Vermijd daarom onnodige blootstelling.

Het middel werkt vooral tegen rupsen, doch is daarnaast werkzaam tegen vele andere insecten en bezit nevenwerking tegen bladluizen voor zover deze goed met het middel in aanraking komen. Bij een specifieke luisaantasting dient hiervoor een speciaal bladluisbestrijdingsmiddel te worden toegepast.

TOELICHTING

Op grond van artikel 38 van de Wet gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Wgb) wordt tijdelijke vrijstelling verleend voor het gebruik van een aantal gewasbeschermingsmiddelen op basis van de werkzame stof deltamethrin ter bestrijding van Thaumatotibia leucotreta in de teelt van Spaanse peper. De Minister kan volgens artikel 38 Wgb in bijzondere omstandigheden vrijstelling verlenen voor het gebruik van een gewasbeschermingsmiddel indien de plantaardige productie door onvoorziene, op geen enkele andere wijze te bestrijden gevaren wordt bedreigd.

In oktober 2009 heeft de plantenziektenkundige dienst (PD) de aanwezigheid van Thaumatotibia leucotreta (Lepidoptera) op een teeltbedrijf met Spaanse pepers geconstateerd. Dit plaaginsect komt oorspronkelijk voor in Afrika en komt normaliter niet voor in de Europese Unie. Het organisme heeft een zeer brede waardplantreeks en tast vruchten aan. In Afrika is economische schade gerapporteerd in de citrus- en maïsteelt. Het insect kan zich waarschijnlijk niet buiten vestigen in het Nederlandse klimaat maar wel in kassen.

T. leucotreta is een insect dat schade kan aanrichten in diverse vruchtenteelten, waaronder Spaanse peper. Het insect is een vruchtboorder en wordt door de PD als zeer schadelijk beschouwd. Nu dit insect is aangetroffen op een teeltbedrijf met Spaanse pepers is er sprake van een bedreiging van de plantaardige productie.

Het voorkomen van dit insect in Nederland was onvoorzienbaar. Het organisme komt normaliter niet voor in de Europese Unie en in oktober 2009 is de aanwezigheid van het organisme voor het eerst op een Nederlands teeltbedrijf vastgesteld.

In de teelt van Spaanse peper zijn indoxacarb, methoxyfenozide en spinosad toegelaten. Deze middelen werken tegen de larvale stadia van vlinders. Het is onbekend hoe effectief deze middelen zullen zijn tegen T. leucotreta. De verwachting is dat de chemische bestrijding van de larvale stadia van dit organisme zeer moeilijk is door de verborgen en beschutte levenswijze van de rupsen. Om het insect effectief te kunnen bestrijden is het noodzakelijk dat er een middel ingezet kan worden tegen adulten. Er zijn geen chemische middelen toegelaten voor het bestrijden van adulte motten.

Gezien het bovenstaande is er sprake van bedreiging van de plantaardige productie door een onvoorzienbaar, op geen enkele andere manier te bestrijden gevaar. Daarom wordt vrijstelling verleend voor een viertal gewasbeschermingsmiddelen op basis van de werkzame stof deltamethrin in de teelt van Spaanse peper. Middelen op basis van deltamethrin zijn reeds toegelaten in diverse andere teelten. Het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) heeft aangegeven dat de middelen op basis van deltamethrin de norm voor aquatoxiciteit overschrijden en dat het middel dus gevaarlijk is voor vissen en andere waterorganismen. Gezien het landbouwkundig belang, en omdat het gaat om een uitroeiactie van een organisme dat slechts in één kas is aangetroffen, wordt toch vrijstelling verleend. Daarbij moet wel worden voldaan aan de voorschriften in de bijlage, waaronder het voorschrift om het middel zodanig toe te passen dat het niet in het oppervlaktewater terecht kan komen.

De vrijstelling wordt verleend voor de duur van 120 dagen voor het gebruik van de genoemde gewasbeschermingsmiddelen in de teelt van Spaanse peper. In verband met het spoedeisende karakter van de vrijstelling wordt deze gepubliceerd op www.minlnv.nl en treedt hij direct na publicatie in werking.

Een belanghebbende kan, binnen zes weken na de datum van publicatie in de Staatscourant, tegen dit besluit of een onderdeel daarvan een met redenen omkleed bezwaarschrift indienen bij de Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, ter attentie van Dienst Regelingen, Afdeling Rechtsbescherming, Postbus 20401, 2500 EK Den Haag.

De Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit,

G. Verburg.

Naar boven