Provinciaal blad van Zeeland
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Zeeland | Provinciaal blad 2025, 17464 | ander besluit van algemene strekking |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Zeeland | Provinciaal blad 2025, 17464 | ander besluit van algemene strekking |
Besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 21 oktober 2025, zaaknummer 766824, houdende de vaststelling van de Luchthavenregeling Adrz
Hoofdstuk 2 Helikopterluchthaven
Deze luchthavenregeling is van toepassing op de luchthaven Adrz gelegen aan de 's-Gravenpolderseweg 114, 4462 RA Goes, gemeente Goes, waartoe het perceel gedeelte behoort dat met opgave van kadastrale aanduiding is aangegeven in bijlage 1.
Op de luchthaven is gelegen een helikopter landingsplaats geografische positie 51°29'05.06"N 003°54'37.53"O ter grootte van 12 bij 12 meter (TLOF) met een final approach and take-off area (FATO) van 20 bij 20 meter en een veiligheidsgebied van 24 bij 36 meter voor het landen en opstijgen met helikopters, zoals aangegeven op de bij dit luchthavenbesluit als bijlage 1 opgenomen kaart.
Hoofdstuk 3 Regels voor het luchthavenverkeer
Het gebruiksjaar van de luchthaven betreft de periode van 1 januari tot en met 31 december van enig jaar.
Tot de luchthaven behorende kadastrale percelen:
G emeente Sectie Perceelnummer
Het besluit tot vaststelling van de Luchthavenregeling Adrz ligt gedurende 6 weken ter inzage van 23 oktober 2025 t/m 5 december 2025.
U kunt op afspraak de stukken inzien in het Provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. U kunt hiervoor contact opnemen met de Provincie Zeeland: 0118-631011. Kopieën van stukken worden op verzoek toegestuurd. In alle gevallen dient u het kenmerk nummer 766824 te vermelden.
Belanghebbenden en niet belanghebbenden, voor zover een niet belanghebbende een ontvankelijke zienswijze heeft ingediend over de ontwerp Luchthavenregeling Adrz kunnen schriftelijk beroep instellen tegen dit besluit bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag.
In het beroepschrift neemt u tenminste op uw naam, uw adres, de datum, tegen welk besluit u beroep instelt (zo mogelijk een kopie meezenden) en waarom. Het beroepschrift dient te worden ondertekend. U moet het beroepschrift indienen binnen zes weken na de dag waarop het besluit ter inzage is gelegd. Overschrijding van de termijn kan er toe leiden dat met uw beroep geen rekening wordt gehouden.
Wij wijzen u er op dat het beroep niet de werking van het besluit schorst. U kunt een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening (artikel 8:81, lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht). U richt het verzoek aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Voor de behandeling van het verzoek is griffierecht verschuldigd.
Op 1 november 2009 is in de Wijzigingswet Wet Luchtvaart Regeling Burgerluchthavens en Militaire Luchthavens (RBML) in werking getreden. De RBML regelt de decentralisatie van bepaalde taken en bevoegdheden in het kader van de burgerluchtvaart van Rijk naar provincies. Hierdoor zijn de provincies voor alle luchthaventerreinen, met uitzondering van de luchthaventerreinen van nationaal belang en militaire luchthavens, bevoegd gezag (vergunningverlening en handhaving met betrekking tot de milieugebruiksruimte en daarmee samenhangend de consequenties voor het ruimtegebruik in de omgeving) geworden. Voor de provincie Zeeland geldt, door het ontbreken van luchthaventerreinen van nationaal belang en militaire luchthavens, dat de provincie bevoegd gezag is voor alle luchthaventerreinen.
Het Rijk blijft verantwoordelijk voor de luchtvaartveiligheid (interne veiligheid en beveiliging van de luchthaven) en beheer en gebruik van het luchtruim. Zodra een luchtvaartuig los is van de grond houdt de bevoegdheid van de provincie op. Dit betekent dat de provincie geen of alleen indirecte invloed kan uitoefenen op de wijze waarop een luchtvaartuig zich in de lucht gedraagt.
In de wijzigingswet is geregeld dat de provincie de vergunningen van alle bestaande luchthavens om moet zetten naar het vergunningenstelsel van de nieuwe wet. In de nieuwe wet zijn er twee vergunningen: een luchthavenbesluit of een luchthavenregeling. In artikel 8.1a van de Wet luchtvaart is namelijk bepaald dat het verboden is om:
Een luchthavenbesluit is een verordening die door provinciale staten wordt vastgesteld. Een luchthavenregeling is een besluit welke wordt vastgesteld door gedeputeerde staten. Het vaststellen van een luchthavenbesluit is verplicht voor alle luchthaventerreinen waarvan de milieugevolgen (de 56 dB(A) Lden geluidcontour en/of de 10-6 plaatsgebonden risico contour) buiten het luchthavengebied liggen en ruimtelijke consequenties voor de omgeving van de luchthaven hebben. Voor alle luchthaventerreinen waarbij geen milieueffecten buiten het luchthavengebied optreden geldt de verplichting tot het vaststellen van een luchthavenregeling.
Luchthaven Adrz is een luchthaven die voor de inwerkingtreding van de RBML met toepassing van het Besluit inrichting en gebruik niet aangewezen luchtvaartterreinen (hierna te noemen BIGNAL) in werking was (zie ook punt 5). De RBML bepaalt dat een besluit op grond van het BIGNAL geldig blijft tot aan het moment dat een luchthavenbesluit of –regeling in werking is getreden. In de luchthavenregeling of het luchthavenbesluit worden de op basis van het BIGNAL toegestane activiteiten getoetst aan de Wet luchtvaart, aanverwante besluiten en regelingen en het provinciaal beleid met betrekking tot luchtvaart. Uit deze toetsing moet ook blijken of voor luchthaven Adrz een luchthavenregeling of een luchthavenbesluit moet worden afgegeven (zie punt 6.1).
2.2. Verklaring veilig gebruik
In artikel 8.49 eerste lid juncto artikel 8.64 zesde lid van de wet is aangeven dat een luchthavenbesluit of regeling niet in werking treedt dan nadat de Minister van Infrastructuur en Milieu heeft verklaard dat het veilig gebruik van het luchtruim door het luchthavenluchtverkeer is gewaarborgd. Voor het omzetten van een luchthaven die met toepassing van het BIGNAL in werking was geldt overgangsrecht zoals aangegeven in de artikelen XIV en XV van de RBML. In het tweede lid van artikel XIV en XV is bepaald dat artikel 8.49, eerste lid, juncto artikel 8.64 zesde lid van de wet niet van toepassing is indien het aantal bewegingen dat op grond van het luchthavenbesluit/regeling mogelijk is, niet hoger is dan het aantal bewegingen dat op grond van het oude besluit was toegestaan. Bij luchthaven Adrz is dat het geval en daarom is er geen verklaring van de minister nodig. Om deze reden is er geen verklaring veilig gebruik bij de minister aangevraagd.
Het landelijk beleid is met name gericht op luchthavens van nationaal belang. Het Rijk heeft geen beleid vastgesteld dat gericht is op regionale luchthavens waar ook Adrz onder valt.
Het provinciaal beleid voor luchtvaart is aangegeven in de Zeeuwse Omgevingsvisie. Het beleid voor bestaande luchthavens, waar luchthaven Adrz toe behoort, is gericht op behoud en continuering van bestaande activiteiten binnen de voor deze luchthaventerreinen geldende besluiten en/of regelingen. Het vaststellen van een luchthavenregeling of –besluit voor Adrz valt binnen het provinciaal beleid.
5. Besluit inrichting en gebruik niet aangewezen luchtvaartterreinen (huidige vergunde situatie)
Luchthaven Adrz is een luchthaven die voor de inwerkingtreding van de RBML conform de “Richtlijn helihavens bij ziekenhuizen” in werking was. Deze richtlijn is gebaseerd op artikel 6, 7 en 8 van het BIGNAL. De luchthaven was daarom voor de inwerkingtreding van de RMBL in werking op basis van het BIGNAL. Op 16 augustus 2010 is door de toenmalige Inspectie Verkeer en Waterstaat een certificaat afgegeven waarin wordt verklaard dat de luchthaven voldoet aan de in de richtlijn genoemde voorschriften. Het certificaat is geldig tot 1 september 2012. In het door het ministerie verstrekte overdrachtsdossier is na deze datum geen correspondentie met het ministerie meer opgenomen. De situatie zoals beschreven in het certificaat van 16 augustus 2010 is daarom aangehouden als de huidige vergunde situatie.
Uit dit certificaat blijkt dat het is toegestaan het terrein te gebruiken:
- voor hefschroefvliegtuigen die conform het flight manual mogen opereren op een helihaven met de in het certificaat opgenomen afmetingen. Geen aantal bewegingen aangegeven.
- voor vluchten die worden uitgevoerd in Visual Meteorological Conditions (VMC).
In de richtlijn is onder meer opgenomen dat van het gebruik van de helihaven voor hefschroefvliegtuigen een register moet worden bijgehouden dat 5 jaar moet worden bewaard en op verzoek ter inzage moet worden gegeven aan de toenmalige Divisie luchtvaart.
In het door het adviesbureau To70 in opdracht van de provincie uitgevoerde onderzoek “Helihaven Admiraal De Ruyter Ziekenhuis: Geluid- en plaatsgebonden risicocontouren en obstakelvrije vlakken” (januari 2015) zijn berekeningen uitgevoerd. In het onderzoek zijn de bijbehorende geluids- en veiligheidscontouren weergegeven. In het onderzoek is rekening gehouden met maximaal 15 bewegingen met helikopters.
Gezien de tijd die ligt tussen de huidige vergunde situatie, het opstellen van de rapportage van To70 en het opstellen van dit besluit is, ter vaststelling van de huidige situatie, op 26 februari 2020 overleg gevoerd met de exploitant van de luchthaven Adrz.
De exploitant heeft tijdens dat overleg aangegeven dat:
- het maximaal aantal bewegingen niet overeenkomt met de in het rapport van To70 opgenomen aantal van 15 bewegingen het betreft hier een aantal van 15 helikopters. Het aantal bewegingen bedraagt daarom 30 in plaats van 15.
- er geen wijzigingen van de luchthaven zijn ten opzichte van de huidige vergunde situatie.
Op grond van het overleg met de exploitant zijn ten opzichte van de huidige vergunde situatie de volgende wijzigingen in het luchthavenbesluit doorgevoerd:
- het aantal bewegingen is vastgesteld op maximaal 30 per gebruiksjaar.
Om te kunnen beoordelen of het vergunde aantal bewegingen leidt tot milieugevolgen buiten het luchthavengebied zijn, in het kader van de verplichting tot het omzetten van het besluit BIGNAL, berekeningen naar de optredende geluidsuitstraling (56 dB(A) Lden contour) en de ligging van de plaatsgebonden risicocontouren (10-5 en 10-6) uitgevoerd.
To70 heeft een nieuw rapport opgesteld (15 april 2022, kenmerk: 21.915.01) waar berekeningen zijn uitgevoerd met maximaal 30 bewegingen. Uit deze berekeningen blijkt dat er zich ook bij maximaal 30 bewegingen per kalenderjaar geen 10-5 of 10-6 plaatsgebonden risicocontour vormt. Een dergelijk plaatsgebonden risico treedt niet op. De 56 dB(A) Lden geluidscontour treedt wel op, maar deze contour bevindt zich niet buiten het grondgebied van het Adrz en het in bijlage 1 aangegeven luchthavengebied. Als gevolg van actualiseringen in de berekeningsprogramma’s voor geluid- en plaatsgebonden risicocontouren heeft TO70 in oktober 2023 een herberekening/actualisatie uitgevoerd (Rapport Heliport Admiraal de Ruyter Ziekenhuis Actualisatie geluid- en plaatsgebonden risicocontouren 2023, 17 oktober 2023 (kenmerk 21.915.01). Deze actualisatie geeft dezelfde conclusies. Dit betekent dat voor luchthaven Adrz een luchthavenregeling moet worden vastgesteld.
6. 2 . Luchtverontreiniging en geuremissies
De luchtverontreiniging en geuremissies van de luchthaven worden veroorzaakt door het opstijgen en landen van de helikopters die gebruik maken van verbrandingsmotoren. Door het opnemen van een maximum aan het aantal toe te laten helikopters per kalenderjaar kan er ten opzichte van de huidige vergunde situatie een geringe afname van de luchtverontreiniging, geuremissie en stikstofdepositie optreden.
6.3. Obstakels/vliegveiligheid
Het vaststellen van een luchthavenregeling betekent dat er in dit besluit geen gebieden worden aangewezen waarvoor hoogtebeperkingen gelden voor obstakels die invloed kunnen hebben op de vliegveiligheid. De voorwaarden voor het wel of niet aanwezig mogen zijn van obstakels bij de luchthaven Adrz zijn opgenomen in de Regeling veilig gebruik luchthavens en andere terreinen die rechtstreeks werkend is. Voor luchthaven Adrz gaat het om de voorwaarden zoals aangeven in de artikelen 23 en 24 van deze regeling.
Het betreft hier een omzetting op basis van artikel XV van de wijzigingswet Wet luchtvaart (Regelgeving burgerluchthavens en militaire luchthavens). De nu op de luchthaven toegestane activiteiten zijn niet vermeld in onderdeel C of D van de bijlage van het Besluit milieueffectrapportage. Nu deze situatie zich niet voordoet is er geen sprake van een m.e.r.-plicht en ook geen m.e.r.-beoordelingsplicht.
Ingevolge artikel 8.64 juncto 8.48 Wet luchtvaart is op de voorbereiding van een luchthavenregeling afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht van toepassing. Dit betekent dat met toepassing van artikel 3 Luchtvaartverordening Zeeland gedeputeerde staten een ontwerp luchthavenregeling opstellen. Ingevolge artikel 3, vierde lid van de Luchtvaartverordening Zeeland plegen gedeputeerde staten met burgemeester en wethouders van de gemeente(n) op wiens grondgebied de luchthaven is gelegen overleg over het voorstel van het ontwerp luchthavenregeling. Gelet hierop heeft met de gemeente Goes overleg plaatsgevonden door het op 10 april 2020 per mail toezenden van het concept ontwerpvoorstel. Gevraagd is hierop uiterlijk 24 april 2020 inhoudelijk te reageren. Tevens is de concept ontwerp luchthavenregeling ook aan Adrz voor reactie toegestuurd.
De gemeente Goes heeft op 16 april 2020 aangegeven geen op- en aanmerkingen te hebben.
Adrz heeft aangegeven in te kunnen stemmen met de concept ontwerp luchthavenregeling. Adrz had enkele vragen over de inhoud van de regeling. Deze zijn in overleg beantwoord en hebben niet geleid tot inhoudelijke wijzigingen in de ontwerp luchthavenregeling.
De ontwerp luchthavenregeling is bekend gemaakt op 20 september 2024 in het provinciaal blad. De ontwerp luchthavenregeling heeft vanaf 19 september 2024 voor een periode van 6 weken ter inzage gelegen. Zienswijzen over de ontwerp luchthavenregeling konden door een ieder naar voren worden gebracht tot en met 31 oktober 2024.
Gedurende de termijn voor het inbrengen van zienswijzen zijn geen zienswijzen over de ontwerp Luchthavenregeling Adrz naar voren gebracht.
Gedeputeerde staten zijn het bevoegd gezag om toezicht te houden op de in de luchthavenregeling opgenomen artikelen en indien noodzakelijk handhavend op te treden. Toezicht en handhaving vindt mede plaats op basis van rapportages die door de exploitant worden aangeleverd. In de Regeling burgerluchthavens, die rechtstreeks werkend is, is in artikel 13 juncto bijlage 7 bepaald wat de exploitant moet registreren en rapporteren.
10. Artikelsgewijze toelichting (voor zover noodzakelijk)
In dit artikel zijn drie definities opgenomen die niet in de Wet luchtvaart en de bijbehorende regelingen zijn gedefinieerd.
Luchthaven: een terrein als bedoeld in artikel 1.1, eerste lid, van de Wet luchtvaart.
De luchthavenregeling is een besluit van gedeputeerde staten. Dit betekent dat in dit besluit geen algemeen verbindende voorschriften zijn opgenomen. De regeling richt zich enkel tot de exploitant/aanvrager. Om die reden wordt in artikel 2 benoemd wie de exploitant is. De exploitant kan door de provincie worden aangesproken op onjuist gebruik door anderen.
De in dit artikel opgenomen locatie wijkt af van de door Inspectie Verkeer en Waterstaat in een op 7 september 2007 afgegeven certificaat aangegeven locatie. In het certificaat is de positie van de luchthaven aangegeven op de coördinaat 51°29'05"N 003°54'40"O. Op basis van gegevens uit luchtfoto’s is vastgesteld dat de in het certificaat locatie niet overeenkomt met de werkelijke ligging van de luchthaven. In dit artikel is daarom de op basis van luchtfoto’s vastgestelde locatie van de luchthaven opgenomen.
De maximale afmeting van de helikopter inclusief rotorbladen (lengte over alles) is afgeleid van de in de vigerende vergunning aangegeven bluscategorie H1 die geldt voor helikopters met een lengte over alles van maximaal 15 meter.
Vliegen onder Visual Meteorological Conditions (VMC) betekent dat gedurende het hele etmaal mag worden gevlogen onder zichtweersomstandigheden zijnde meteorologische omstandigheden, uitgedrukt in termen van zicht, afstand tot wolken en wolkenbasis, die gelijk zijn aan of beter zijn dan de voorgeschreven minima.
Deze uitzondering betreft uitsluitend vluchten met een spoedeisend en incidenteel karakter.
Luchthavengebied: het gebied dat bestemd is voor gebruik als luchthaven. Het luchthavengebied is in bijlage 1 opgenomen. Op deze kaart is ook de locatie van de start- en landingslocatie aangegeven. Ter toelichting zijn de bijbehorende veiligheidsgebieden, FATO en TLOF aangegeven. Dit betreffen onderwerpen die gaan over de inrichting van de luchthaven. Voor de inrichting van het luchthaventerrein gelden Rijksregels waarvoor ILenT bevoegd is.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/prb-2025-17464.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.