36 915 X Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Defensie (X) voor het jaar 2026 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)

Nr. 3 AMENDEMENT VAN DE LEDEN KEIJZER EN MARKUSZOWER

Ontvangen 22 april 2026

De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor:

In artikel 1 Inzet van de begrotingsstaat worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verlaagd met € 250.000 (x € 1.000).

Toelichting

De Voorjaarsnota maakt duidelijk dat de financiële ruimte van de rijksoverheid onder druk staat. Het kabinet ziet zich geconfronteerd met een oplopend begrotingstekort en beperkte budgettaire buffers, terwijl tegelijkertijd de lasten voor huishoudens en ondernemers hoog blijven. Juist in deze situatie is het van belang dat middelen doelmatig worden ingezet en uitgaven tegen het licht worden gehouden.

Op dit moment wordt er in 2026 circa 6,6 miljard euro uitgetrokken voor Oekraïne gerelateerde uitgaven, waarvan rond de drie miljard bestaat uit militaire steun en rond de 1,1 miljard uit niet-militaire steun. Tegen deze achtergrond achten de indieners het gerechtvaardigd om kritisch te kijken naar de prioritering van uitgaven. De indieners stellen daarom voor om 250 miljoen euro te halen uit de steun aan Oekraïne in 2026.

De indieners stellen voor om het totaalbedrag van 250 miljoen om te buigen en het Belastingplan te wijzigen zodat deze middelen kunnen worden ingezet om de accijns op brandstof eenjarig met 2,5 cent per liter te verlagen.

De indieners zijn zich ervan bewust dat een dergelijke inzet een wijziging van de Wet op de accijns vereist. Door dit expliciet in de toelichting te benoemen, wordt de regering opgedragen om, indien het amendement wordt aangenomen, deze wetswijziging voor te bereiden.

Keijzer Markuszower

Naar boven