Kamerstuk
| Datum publicatie | Organisatie | Vergaderjaar | Dossier- en ondernummer |
|---|---|---|---|
| Eerste Kamer der Staten-Generaal | 2025-2026 | 36225 nr. N |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Vergaderjaar | Dossier- en ondernummer |
|---|---|---|---|
| Eerste Kamer der Staten-Generaal | 2025-2026 | 36225 nr. N |
Vastgesteld 9 juni 2026
De vaste commissie voor Justitie en Veiligheid1 heeft nader schriftelijk overleg gevoerd met de Minister van Justitie en Veiligheid inzake de uitvoering van de motie-Nicolaï c.s. over na gaan of er een beroep openstaat op grond van de Algemene wet bestuursrecht. Bijgaand brengt de commissie hiervan verslag uit. Dit verslag bestaat uit:
• De uitgaande brief van 28 mei 2026.
• De antwoordbrief van 8 juni 2026.
De griffier van de vaste commissie voor Justitie en Veiligheid, De Graag
BRIEF VAN DE VOORZITTER VAN DE VASTE COMMISSIE VOOR JUSTITIE EN VEILIGHEID
Aan de Minister van Justitie en Veiligheid
Den Haag, 28 mei 2026
De leden van de vaste commissie voor Justitie en Veiligheid hebben met belangstelling kennisgenomen van uw brief van 21 april 20262 over de uitvoering van de motie-Nicolaï.3 Met deze brief reageert u op de brief van 7 april 2026, waarin de leden van de fracties van GroenLinks-PvdA, BBB, VVD, D66, SP, PvdD, Volt en SGP vragen of u overweegt om de motie uit te voeren en de thans ontbrekende rechtsbescherming alsnog te realiseren en de wet op dit punt aan te passen.4
U geeft aan de zorgen van de Kamer serieus te nemen, maar meer tijd nodig te hebben om het verzoek zorgvuldig te beoordelen. In dat kader overweegt u externe expertise in te winnen en kondigt u aan de Kamer hierover op een later moment nader te informeren.
De leden van de vaste commissie voor Justitie en Veiligheid vernemen graag op welke termijn zij inhoudelijk antwoord op voornoemde brief van 7 april 2026 kunnen verwachten.
De leden van de vaste commissie voor Justitie en Veiligheid zien uw reactie met belangstelling tegemoet en ontvangen deze graag uiterlijk 9 juni 2026.
Voorzitter van de vaste commissie voorJustitie en Veiligheid, B.O. Dittrich
BRIEF VAN DE MINISTER VAN JUSTITIE EN VEILIGHEID
Aan de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal
Den Haag, 8 juni 2026
Op diverse momenten is er met uw Kamer gecorrespondeerd over de uitvoering van de motie Nicolaï c.s. (Kamerstukken I, 36 225, H) ten aanzien van rechtsbescherming in het kader van de Wet gegevensverwerking persoonsgerichte aanpak radicalisering en terroristische activiteiten (hierna: de Wet).
De vaste commissie voor Justitie en Veiligheid heeft mij op 7 april jl. schriftelijk verzocht de wet aan te passen, zodat de volgens hen ontbrekende rechtsbescherming tegen de beslissing tot aanmelding voor bespreking in een casusoverleg alsnog kan worden geboden. Dit verzoek strekt verder dan de oorspronkelijke tekst van de motie zoals deze door uw Kamer is aangenomen. Hierop heb ik op 21 april jl. uw Kamer per brief geïnformeerd dat ik, om de door u geuite zorgen zo goed als mogelijk te kunnen adresseren, overweeg externe expertise in te winnen. Op 28 mei jl. heeft de vaste commissie mij per brief verzocht aan te geven op welke termijn zij inhoudelijk antwoord kunnen verwachten. Door middel van deze brief wil ik u nader informeren over de vervolgstappen en termijnen.
Ik heb besloten om externe expertise in te winnen om de geuite zorgen en het verzoek tot wetswijziging nader te kunnen wegen. Deze expertise is van groot belang voor het maken van een zorgvuldige afweging rondom uw wens. Voor dit advies zal ik de Landsadvocaat bevragen. Concreet zal ik vragen nader onderzoek te doen naar het standpunt dat ik in mijn eerdere brieven aan uw Kamer heb ingenomen met betrekking tot het rechtskarakter van de beslissing tot opname in de persoonsgerichte aanpak radicalisering – te weten dat dit geen besluit is in de zin van de Algemene wet bestuursrecht en niet met een besluit gelijkgesteld behoeft te worden omdat effectieve rechtsbescherming reeds via bestaande wet- en regelgeving aanwezig is.
Het is mijn verwachting dat ik de uitkomsten dit najaar zal ontvangen. Deze zal ik uw Kamer te zijner tijd doen toekomen.
De Minister van Justitie en Veiligheid, D.M. van Weel
Samenstelling:
Beukering (Fractie-Beukering), Bezaan (PVV), Van Bijsterveld (JA21), Croll (D66), Dittrich (D66) (voorzitter), Doornhof (CDA), Van Gasteren (Fractie-Van Gasteren), Van der Goot (OPNL), Hartog (Volt), Janssen (SP), Kluit (GroenLinks-PvdA), Lievense (BBB), Van der Linden (VVD), Marquart Scholtz (BBB) (ondervoorzitter), Martens (GroenLinks-PvdA), Meijer (VVD), Nicolaï (PvdD), Van den Oetelaar (FVD), Ramsodit (GroenLinks-PvdA), Recourt (GroenLinks-PvdA), Van Rooijen (50PLUS), Van de Sanden (Fractie-Van de Sanden), Schalk (SGP), Talsma (ChristenUnie), Van Toorenburg (CDA), Veldhoen (GroenLinks-PvdA), Visseren-Hamakers (Fractie-Visseren-Hamakers), Vogels (VVD), Walenkamp (Fractie-Walenkamp)
Samenstelling:
Beukering (Fractie-Beukering), Bezaan (PVV), Van Bijsterveld (JA21), Croll (D66), Dittrich (D66) (voorzitter), Doornhof (CDA), Van Gasteren (Fractie-Van Gasteren), Van der Goot (OPNL), Hartog (Volt), Janssen (SP), Kluit (GroenLinks-PvdA), Lievense (BBB), Van der Linden (VVD), Marquart Scholtz (BBB) (ondervoorzitter), Martens (GroenLinks-PvdA), Meijer (VVD), Nicolaï (PvdD), Van den Oetelaar (FVD), Ramsodit (GroenLinks-PvdA), Recourt (GroenLinks-PvdA), Van Rooijen (50PLUS), Van de Sanden (Fractie-Van de Sanden), Schalk (SGP), Talsma (ChristenUnie), Van Toorenburg (CDA), Veldhoen (GroenLinks-PvdA), Visseren-Hamakers (Fractie-Visseren-Hamakers), Vogels (VVD), Walenkamp (Fractie-Walenkamp)
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kst-36225-N.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.