36 200 Nota over de toestand van ’s Rijks Financiën

32 637 Bedrijfslevenbeleid

AT1 BRIEF VAN DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN EN KLIMAAT

Aan de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 19 december 2022

Tijdens de plenaire behandeling van de Algemene politieke beschouwingen 2022 op 1 november jl. is een motie ingediend door de leden Schalk (SGP) en Van Dijk (SGP) (Kamerstuk 36 200, nr. U) over exorbitante energiekosten voor mkb’ers. Deze motie is aangenomen op 1 november jl. en met deze brief zal ik reageren op deze aangenomen motie.

Eerder duidelijkheid

Allereerst verzoekt deze motie de regering energie-intensieve mkb'ers eerder duidelijkheid te bieden of zij onder de Tegemoetkoming Energiekosten (TEK) vallen door de referentiedatum te vervroegen, zo mogelijk naar het vierde kwartaal van 2022. Ik begrijp dit verzoek van de leden Schalk (SGP) en Van Dijk (SGP) en ik ga ook alles op alles zetten om energie-intensieve mkb’ers zo snel mogelijk duidelijkheid te geven door de TEK-regeling zo dicht mogelijk op 1 januari 2023 in te laten gaan.

Voorschotten

Daarnaast verzoekt deze motie de regering aansluitend zorg te dragen voor voorschotten aan bedrijven zodra zij kunnen aantonen onder de TEK te vallen, en dit voorschot te verrekenen als de TEK daadwerkelijk in werking treedt, zodat voorkomen wordt dat extra hoge schulden worden opgebouwd, dan wel faillissementen worden aangevraagd als gevolg van te laat verleende ondersteuning. Hoewel ik ook sympathiek sta tegenover dit doel van de motie, moet ik helaas concluderen dat de voorgestelde werkwijze vanuit het oogpunt van uitvoering niet mogelijk is. Voorschotten kunnen namelijk pas verleend worden, nadat de regeling in de Staatscourant is gepubliceerd, zodat getoetst kan worden of iemand recht heeft op een voorschot.

De Minister van Economische Zaken en Klimaat, M.A.M. Adriaansens


X Noot
1

De letters AT hebben alleen betrekking op 36 200.

Naar boven