36 036 Wijziging van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering in verband met het verbeteren van de bestrijding van heling, witwassen en de daaraan ten grondslag liggende vermogensdelicten

Nr. 16 AMENDEMENT VAN HET LID DIEDERIK VAN DIJK C.S. TER VERVANGING VAN DAT GEDRUKT ONDER NR. 151

Ontvangen 4 februari 2026

De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor:

I

In het in artikel I, onderdeel B, voorgestelde artikel 437 wordt na het eerste lid een lid ingevoegd, luidende

  • 1a. Het eerste lid, onderdelen a, b, en g tot en met j, is niet van toepassing op de opkoper of handelaar die in het kader van een algemeen nut beogende instelling als bedoeld in artikel 5b van de Algemene wet inzake rijksbelastingen in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf om niet gebruikte of ongeregelde goederen heeft verworven of voorhanden heeft.

II

In het in artikel I, onderdeel D, voorgestelde artikel 437ter wordt na het tweede lid een lid ingevoegd, luidende:

  • 2a. Het eerste en tweede lid zijn niet van toepassing ten aanzien van de algemeen nut beogende instelling, bedoeld in artikel 437, lid 1a.

Toelichting

Dit amendement regelt dat niet-commerciële kringloopwinkels met een ANBI-status (algemeen nut beogende instelling) van de registratieverplichting worden uitgezonderd. Deze ANBI-status is geregeld in artikel 5b van de Algemene wet inzake rijksbelastingen.

Met dit amendement beogen de indieners erin te voorzien dat kringlooporganisaties met een ANBI-status die hun goederen om niet aangeboden krijgen, uitgezonderd zijn van de in artikel 437, eerste lid, voorgestelde registratieverplichting en de onderdelen die daarmee samenhangen.

De voorgestelde registratieplicht levert een substantiële last op voor deze organisaties die veelal draaien op de inzet van vrijwilligers. Derhalve kiezen de indieners voor een uitzonderingsmogelijkheid voor alle goederen die bij dit soort organisaties worden aangeboden, en niet voor een zoals beperkte registratieplicht in een algemene maatregel van bestuur, zoals voorgesteld in het tweede lid.

De wens voor deze algemene uitzonderingsmogelijkheid komt voort uit het maatschappelijk belang dat kringloopwinkels dienen voor huishoudens met een kleine beurs en het hergebruik van goederen. Met inname van goederen om niet ligt het niet voor de hand dat helers hun goederen via dit soort organisaties opnieuw in het circuit brengen, daar zij geen vergoeding ontvangen voor de door hen ingebrachte goederen. Daarnaast biedt de ANBI-status een wettelijk vastgelegde afbakening.

Eenzelfde uitzondering voor de registratieverplichting van ANBI’s geldt voor het geval het een gaat om een meldplicht bij een gemeentelijke voorziening (arrtikel 437ter).

D. van Dijk Bikker Kostić Van der Plas Michon-Derkzen Straatman Schilder Mutluer Struijs Coenradie


X Noot
1

Vervanging in verband met een wijziging in de ondertekening.


X Noot
1

Vervanging in verband met een wijziging in de ondertekening.

Naar boven