35 594 Wijziging van de Elektriciteitswet 1998 en de Wet belastingen op milieugrondslag ter uitvoering van de afbouw van de salderingsregeling voor kleinverbruikers

E BRIEF VAN DE MINISTER VAN KLIMAAT EN ENERGIE

Aan de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 12 juli 2023

Ter informatie bied ik u hierbij een afschrift aan van mijn brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake het geactualiseerde onderzoek naar de businesscase van zonnepanelen in de huursector. Dit onderzoek is uitgevoerd in het kader van het wetsvoorstel voor afbouw van de salderingsregeling (Kamerstuk 35 594, A).

De Minister voor Klimaat en Energie, R.A.A. Jetten

BRIEF VAN DE MINISTER VAN KLIMAAT EN ENERGIE

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 12 juli 2023

Hierbij stuur ik aan uw Kamer het onderzoek dat is uitgevoerd ter invulling van de motie van de leden Boucke en Grinwis1. Hiertoe heb ik het (in 2020 in opdracht van Aedes uitgevoerde) onderzoek naar de businesscase voor zonnepanelen in de huursector laten actualiseren2. Een afschrift van deze brief wordt aan de Eerste Kamer gestuurd, zodat dit onderzoek desgewenst betrokken kan worden bij de verdere behandeling van het wetsvoorstel in verband met de afbouw van de salderingsregeling.

Een belangrijk verschil tussen de businesscase van zonnepanelen in de koop- en huursector is dat de verhuurder en huurder afspraken maken over de verdeling van de opbrengsten. Een deel van de opbrengsten vloeit terug naar de verhuurder middels een verhoging van de huur- of servicekosten terwijl de huurder door de zonnepanelen een lagere energierekening geniet.

Het onderzoek geeft inzicht in zowel de opbrengsten van zonnepanelen voor de verhuurder, middels projectrendement en netto contante waarde, als voor de huurder, middels de jaarlijks lagere energiekosten. Of er btw ten laste komt van de huurder of van de verhuurder zal van invloed zijn op de opbrengsten voor desbetreffende partij. Beide mogelijkheden zijn onderzocht. Daarnaast is op basis van gesprekken met Aedes, zowel voorafgaand aan het onderzoek als op basis van de eerste resultaten, tot slot een additioneel scenario toegevoegd met aangepaste aannames en een 60/40 verdeling van opbrengsten tussen verhuurder en huurder.

Het onderzoek geeft inzicht in de opbrengsten van investeringen in zonnepanelen in de huursector en de ruimte die er is om deze te verdelen tussen verhuurder en huurder.

De Minister voor Klimaat en Energie, R.A.A. Jetten


X Noot
1

Kamerstuk 35 594, nr. 39.

X Noot
2

De effecten van het wetsvoorstel «afbouw salderingsregeling kleinverbruikers» voor de huursector, Fakton, 2023.

Naar boven