31 936 Luchtvaartbeleid

Nr. 1298 BRIEF VAN DE MINISTER VAN LANDBOUW, VISSERIJ, VOEDSELZEKERHEID EN NATUUR

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 17 juni 2026

In vervolg op mijn brief d.d. 28 mei 2026 (Kamerstuk 31 936, nr. 1294) informeer ik u hierbij nader over de nieuwe besluiten die ik op korte termijn zal afronden1 op de handhavingsverzoeken voor Eindhoven Airport, Rotterdam The Hague Airport en Lelystad Airport.

Ik heb zeer zorgvuldig naar de handhavingsverzoeken gekeken. Ook de zogeheten «Rendac-uitspraak» van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State heb ik bij mijn nieuwe besluiten betrokken omdat de Afdeling in deze uitspraak beperkingen stelt aan de mogelijkheid om handhavend op te treden tegen activiteiten die met intern salderen tot stand zijn gekomen.

Voor mij staat voorop dat ik wil voorkomen dat effecten op de natuur door stikstofemissies van de luchthavens kunnen toenemen. Op basis hiervan heb ik geconstateerd dat, hoewel bij de luchthavens sprake is van situaties met aanzienlijke rechten, het van belang is om stevig vast te leggen aan welke plafonds de luchthavens zijn gehouden.

Door de ingewikkelde juridische situatie hebben de luchthavens momenteel geen natuurvergunning. Daarom stel ik de emissieplafonds voor de jaren 2026 en 2027 vast in de nieuwe besluiten op de bezwaarschriften. Voor Eindhoven Airport is het plafond 143.795 kg NOx per jaar, voor Rotterdam The Hague Airport 88.800 kg NOx per jaar en voor Lelystad Airport 2.490 kg NOx per jaar. Aan Lelystad Airport leg ik daarnaast een plafond op van 97 vliegbewegingen voor het aantal grote vliegtuigen2. Ik voorkom met het plafond dat dit aantal groeit ten opzichte van de situatie vóór ingebruikname van het zogeheten Noordelijk Areaal van de luchthaven.

De luchthavens dienen via jaarlijkse monitoring aan te tonen dat zij binnen de plafonds blijven. Mocht een plafond onverhoopt worden overschreden, zal ik handhavend optreden met het opleggen van een last onder dwangsom.

Tenslotte: het is uiteraard onwenselijk dat de luchthavens niet over de vereiste natuurvergunning beschikken. De huidige situatie onderstreept het belang om spoedig tot een geborgd pakket aan maatregelen voor stikstofreductie en natuurherstel te komen waarmee de vergunningverlening weer mogelijk wordt.

De Minister van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur, J. van Essen


X Noot
1

Naast toezending aan betrokkenen zullen de besluiten worden gepubliceerd op puc.overheid.nl/natuurvergunningen

X Noot
2

Het gaat hier om vliegtuigen categorie ICAO code C. Dit zijn vliegtuigen met een spanwijdte 24–36 meter.


X Noot
1

Naast toezending aan betrokkenen zullen de besluiten worden gepubliceerd op puc.overheid.nl/natuurvergunningen

X Noot
2

Het gaat hier om vliegtuigen categorie ICAO code C. Dit zijn vliegtuigen met een spanwijdte 24–36 meter.

Naar boven