31 839 Jeugdzorg

AJ BRIEF VAN DE STAATSSECRETARIS VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT

Aan de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 16 oktober 2023

Zoals toegezegd tijdens het mondeling overleg met de vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport van 24 mei, 2022 informeer ik uw Kamer middels deze brief over de mogelijkheden van digitalisering in de jeugdzorgsector.

De afgelopen periode heeft KPMG in opdracht voor VWS een onderzoek uitgevoerd om meer inzicht te krijgen in innovatie binnen de jeugdzorgsector.1 Daarbij is ook in kaart gebracht wat er al gebeurt op het gebied van digitalisering in de jeugdzorgsector en waar kansen liggen om dit te versterken.

Uit het rapport van KPMG is naar voren gekomen dat vernieuwing en innovatie in de jeugdzorg veel aandacht krijgt, gedreven door de noodzaak om de hulp toegankelijk, van hoge kwaliteit en betaalbaar te houden. Digitalisering is daarbij, naast geavanceerde technologie en cliëntmanagement, een van de drie thema’s waar meer specifieke innovatie-inzet zich in de jeugdzorg op focust.

Digitalisering wordt gedefinieerd als het slimmer gebruiken van data, computersystemen, apps en gegevensuitwisseling tussen diverse (online) systemen en -toepassingen. Hierbij kan gedacht worden aan het gebruik van digitale apps, wearables en zorgrobots. Deze technologieën kunnen bijdragen aan de toegankelijkheid, betaalbaarheid en kwaliteit van de zorg. Door middel van wearables kan bijvoorbeeld de veiligheid van een client in de gaten gehouden worden en tijdig worden ingegrepen als het geregistreerde patroon afwijkt van het normale patroon. Digitale apps en platformen kunnen een snelle(re) informatieoverdracht waarborgen tussen client en zorgverlener. Ook wordt ingezet op de ontwikkeling van apps, bijvoorbeeld om jongeren meer inzicht te geven in de eigen mentale weerbaarheid en als hulpmiddel bij het voeren van gesprekken. Jongeren gebruiken hun telefoon veelvuldig en apps zijn een toegankelijke manier om deze doelgroep te bereiken.

In het KPMG rapport worden ook verschillende kansen en belemmeringen geschetst voor de jeugdzorgsector. Zo wordt bijvoorbeeld de implementatie en opschaling als grootste uitdaging gezien. De opgedane inzichten, waaronder de geschetste kansen en belemmeringen, nemen wij mee als input voor onze beleidstrajecten. En daarnaast verwijs ik u ook naar de nationale visie op het gezondheidsinformatiestelsel2 die mede namens mij door de Minister van Volksgezondheid Welzijn en Sport in april 2023 naar de Eerste en Tweede Kamer is gestuurd. Met deze visie kunnen keuzes onderbouwd worden op het vlak van digitalisering in de zorg. En uiteraard is de sector aan zet in te spelen op die ontwikkelingen op het gebied van digitalisering die het meeste impact maken op jeugdigen.

De Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, M. van Ooijen


X Noot
1

KPMG, Innovatie in de jeugdzorg, 26 mei 2023.

Naar boven