30 800 XI
Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (XI) voor het jaar 2007

nr. 123
BRIEF VAN DE MINISTER VAN VOLKSHUISVESTING, RUIMTELIJKE ORDENING EN MILIEUBEHEER

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 23 augustus 2007

Tijdens het wetgevingsoverleg Jaarverantwoording VROM 2006 op 14 juni (Kamerstuk 31 031, nr. 10) heb ik u toegezegd met het MNP te bespreken of het MNP voortaan ook een extra kolom «prognose MNP t.a.v. doelbereik inclusief het voorgenomen overheidsbeleid» in zijn kleurentabel in de Milieubalans en Indicatorrapport kan opnemen.

Over deze mogelijkheid heb ik met het MNP overlegd.

De ervaring leert, dat politieke (beleids-)discussies heel vaak juist gaan over de impact van beleids-voornemens en in die zin is de wens van de Tweede Kamer logisch en begrijpelijk. Daarom heb ik met het MNP afgesproken, dat het MNP in toekomstige voortgangsrapportages over de realisatie van milieudoelen (Indicatorrapport) zal rapporteren over de mogelijke effecten van toekomstig beleid. In een Indicatorrapport zal echter nog geen volledige doorkijk gegeven kunnen worden, omdat de rapportage reeds in april wordt opgeleverd. In de jaarlijkse Milieubalans zal het MNP voortaan de door de Kamer gevraagde informatie over de effectiviteit en potentie van aanvullende beleidsopties zo volledig mogelijk opnemen, inclusief een indicatie of de beleidsdoelen daarmee gehaald kunnen worden als een soort gevoeligheidsanalyse. Te beginnen met de Milieubalans 2008. Daarbij zijn als-danformuleringen in de tekst onvermijdelijk over het potentiële effect, over de potentiële bijdrage van een concreet beleidsvoornemen.

Belangrijk is dat volstrekt duidelijk is, welk beleid in de analyses van het MNP is meegenomen, zowel in balansen als in verkenningen. Dat vergt een eenduidige definitie van vastgesteld beleid en een goede beschrijving van voorgenomen beleidsmaatregelen. Het MNP verstaat onder vastgesteld beleid; door het kabinet aan de Tweede Kamer aangeboden maatregelen, die – indien van toepassing – ook van financiering zijn voorzien. Alleen een kolom met voorgenomen beleid erbij in de kleurentabel zonder verdere specificatie is voer voor speculatie. Juist aan zo’n kolom zal in de tekst extra aandacht moeten worden besteed om uit te leggen welke voorgenomen beleidsmaatregelen zijn meegenomen en welke niet.

Met deze toezegging wordt de Tweede Kamer gedurende het jaar op de hoogte gehouden van de bij het MNP op dat moment beschikbare informatie. In ieder geval beschikt de Tweede Kamer vóór een eerstvolgende begrotingsbehandeling over een onafhankelijk oordeel van het MNP; een terugblik over de effectiviteit van (eenduidig gedefinieerd) vastgesteld beleid en een vooruitblik met aanvullende beleidsopties, inclusief een indicatie of de beleidsdoelen daarmee gehaald kunnen worden.

In de Milieubalans 2007 zitten al wel de voorgenomen beleidsopties op het luchtdossier. Dat materiaal zal in de samenvatting goed herkenbaar worden gepresenteerd. Dat is dus een concrete actie naar aanleiding van het verzoek van de Kamer. De tijd ontbreekt echter om nog dit jaar over de volle breedte van het milieubeleid een dergelijke uitwerking te geven.

De minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer,

J. M Cramer

Naar boven