23 634
Wijziging van onder meer de Wet op de studiefinanciering tot onder meer invoering van ouderinkomenonafhankelijk lenen, enkele andere vereenvoudigingen alsmede tot verlaging van de basisbeurs (student op eigen benen)

nr. 18
BRIEF VAN DE MINISTER VAN ONDERWIJS, CULTUUR EN WETENSCHAPPEN

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Zoetermeer, 20 oktober 1995

In het algemeen overleg met de vaste kamercommissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen van 28 september jongstleden is de brief van ondergetekende d.d. 14 juli 1995 (Kamerstukken II 1994–95, 23 634, nr. 16) besproken over de zogenaamde spaaroptie in de tempobeurs.

Ondergetekende heeft toen aangegeven en gehoord dat wat het Kabinet betreft geen behoefte bestaat aan een spaarregeling.

Echter, gezien de toezeggingen in het verleden en gehoord de mening van de Kamer in voornoemd algemeen overleg, heeft ondergetekende toegezegd om alsnog met een voorstel voor een algemene maatregel van bestuur te komen voor een spaarregeling.

Omtrent de hoofdlijnen van een dergelijke spaarregeling zou de Kamer binnen twee weken nader bericht worden. Ondergetekende kan hierover thans het volgende aangeven.

De studentenorganisaties ISO en LSVb hebben de bereidheid getoond om intensief met het ministerie van OCenW over de vormgeving van een spaarregeling te overleggen. Het verheugt ondergetekende dan ook u te kunnen berichten dat met de studentenorganisaties een akkoord over de spaarregeling is bereikt onder voorbehoud van goedkeuring door de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het bereikte akkoord treft u in bijlage aan1. De Ministerraad heeft zijn goedkeuring reeds gegeven aan het akkoord op 20 oktober jl.

Partijen beschouwen het voorstel als de maximaal haalbare uitkomst gezien het verschil in uitgangspunten tussen het ministerie van OCenW en de studentenorgansaties. Ondergetekende stelt de inspanning van de studentenorganisaties zeer op prijs dat zij, ondanks het feit dat zij menen dat het nu bereikte akkoord niet strookt met de uitgangspunten voor een spaarregeling zoals zij die gaarne hadden gezien, desalniettemin bereid zijn de regeling te verdedigen. De brieven van de studentenorganisaties ISO en LSVb waarin zij het akkoord bevestigen treft u eveneens in bijlage aan1.

Voor uw informatie kan ik hier nog aangeven dat het bereikte akkoord de volgende kosten met zich meebrengt:

Jaar19961997199819992000
Kosten (mln.)36915

Na het jaar 2000 zullen de kosten als gevolg van het uitsterven van de tempobeurscohorten afnemen tot nul. Ondergetekende zal bij de begrotingsvoorbereiding 1997 dekking vinden voor deze kosten binnen het begrotingsartikel voor de studiefinanciering.

De Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen,

J. M. M. Ritzen


XNoot
1

Ter inzage gelegd bij de afdeling Parlementaire Documentatie.

XNoot
1

Ter inzage gelegd bij de afdeling Parlementaire Documentatie.

Naar boven