Gemeenteblad van Zwijndrecht
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Zwijndrecht | Gemeenteblad 2026, 73328 | ander besluit van algemene strekking |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Zwijndrecht | Gemeenteblad 2026, 73328 | ander besluit van algemene strekking |
Reglement van orde voor vergaderingen en andere werkzaamheden van de oriëntatie, carrousel en raadsvergadering van de gemeente Zwijndrecht
Hoofdstuk 1. Algemene bepalingen
De agendacommissie is bevoegd, als een raadsvoorstel naar het oordeel van de agendacommissie niet rijp is voor behandeling of als de carrousel een negatief behandeladvies heeft gegeven over het raadsvoorstel, een raadsvoorstel terug te sturen naar het college met het verzoek een aangepast raadsvoorstel naar de raad te brengen.
Hoofdstuk 2. Vergaderingen van de raad
Paragraaf 1 Vormgeving Oriëntaties en carrousels
Wanneer het onderwerp in de carrousel voldoende is besproken, sluit de voorzitter het debat en verwijst het onderwerp zo nodig ter besluitvorming naar de raadsvergadering. Hierbij vat de voorzitter het behandeladvies van de commissie samen, dit advies bevat of het onderwerp als debatstuk of hamerstuk in de raadsvergadering wordt geagendeerd en indien het een debatstuk betreft de reden waarom, hierbij worden eventuele motie(s) en amendement(en) met hun onderwerp vermeld.
Paragraaf 2 Voorbereiding vergaderingen
De (voorlopige) agenda’s voor de oriëntatie, carrousel en raadsvergadering en de daarbij behorende stukken, met uitzondering van de in artikel 25, eerste en tweede lid en artikel 86, eerste en tweede lid, van de Gemeentewet bedoelde stukken, worden tegelijk met de oproep aan de raadsleden en raadscommissieleden digitaal beschikbaar gesteld.
Artikel 15 Zitplaatsen in de raad
De raadsvoorzitter, de leden van de raad en de griffier hebben een vaste zitplaats tijdens de raadsvergaderingen, aangewezen door de raadsvoorzitter bij aanvang van iedere nieuwe zittingsperiode van de raad.
Artikel 18 Deelname aan de beraadslaging door anderen
Onverminderd artikel 21 van de Gemeentewet kan de raad op enig moment besluiten dat anderen mogen deelnemen aan de beraadslaging.
Artikel 20 Geluid- en beeldregistraties
Degenen die van openbare oriëntaties, carrousels en raadsvergaderingen geluid- of beeldregistraties willen maken, doen hiervan mededeling aan de raadsvoorzitter of griffier en gedragen zich naar diens aanwijzingen.
Artikel 21 handhaving van de orde; schorsing
Wanneer de orde wordt verstoord (zoals bedoeld in artikel 6 lid 3 van de bijlage van dit Reglement van Orde), wordt de persoon/personen in kwestie door de (raads)voorzitter van de vergadering tot de orde geroepen. Als de betreffende persoon/personen, hieraan geen gevolg geeft/geven, kan de (raads)voorzitter de persoon/personen het woord ontzeggen dan wel de persoon/personen uit de vergadering laten verwijderen.
Na het sluiten van de beraadslaging en voordat de raad tot stemming overgaat, kunnen raadsleden hun voorgenomen stemgedrag kort toelichten. De stemverklaring betreft geen uitgebreide woordvoering. Tijdens een stemverklaring worden interrupties niet toegestaan.
Artikel 26 Stemming; procedure hoofdelijke stemming
Een raadslid dat zich bij het uitbrengen van zijn stem vergist, kan deze vergissing herstellen totdat het volgende raadslid heeft gestemd. Bemerkt het raadslid zijn vergissing pas later, dan kan deze nadat de raadsvoorzitter de uitslag van de stemming bekend heeft gemaakt aantekening vragen van zijn vergissing. Dit brengt geen verandering in de uitslag van de stemming.
Artikel 31 Spreekrecht inwoners van Zwijndrecht en belanghebbenden
Inwoners van Zwijndrecht en belanghebbenden kunnen tijdens een oriëntatie eenmalig per twee jaar het woord voeren over hetzelfde onderwerp dat op de agenda staat. Indien een eerder genomen besluit opnieuw geagendeerd wordt in de oriëntatie is de twee jaar niet van toepassing. De voorzitter beoordeelt of hieraan wordt voldaan en de voorzitter kan hiervan afwijken mits de orde van de vergadering niet in het geding komt.
Inwoners van Zwijndrecht en belanghebbenden kunnen eenmalig per twee jaar het woord voeren over hetzelfde onderwerp tijdens een carrousel of over hetzelfde raadsvoorstel tijdens een carrousel dat op de agenda staat. Indien een eerder genomen besluit opnieuw geagendeerd wordt in de carrousel is de twee jaar niet van toepassing. De voorzitter beoordeelt of hieraan wordt voldaan en de voorzitter kan hiervan afwijken mits de orde van de vergadering niet in het geding komt.
Inwoners van Zwijndrecht en belanghebbenden kunnen eenmalig per twee jaar het woord voeren over een betreffend raadsvoorstel dat op de agenda staat tijdens een raadsvergadering, mits de inwoner of belanghebbende nog niet heeft ingesproken over het betreffende voorstel tijdens de carrousel. Of eenmalig per twee jaar tijdens een raadsvergadering over onderwerpen die vallen binnen de gemeentelijke taken en bevoegdheden. Indien een eerder genomen besluit opnieuw geagendeerd wordt in de raadsvergadering is de twee jaar niet van toepassing. De raadsvoorzitter beoordeelt of hieraan wordt voldaan en de raadsvoorzitter kan hiervan afwijken mits de orde van de vergadering niet in het geding komt.
De griffie bevestigt de aanmelding en deelt aan degene die gebruik wil maken van het spreekrecht mee welke spelregels er aan het inspreken verbonden zijn. Daarbij wordt aan de inspreker gemeld dat de vergadering openbaar is, er live registratie plaatsvindt van beeld en geluid en dat de uitzending blijvend beschikbaar wordt gesteld via het raadsinformatiesysteem.
Paragraaf 5 Verslaglegging; ingekomen stukken
Artikel 32 Besluitenlijst van de vergaderingen
Het verslag of de besluitenlijst wordt opgesteld onder verantwoordelijkheid van de griffier en wordt zo snel mogelijk digitaal ter beschikking gesteld aan de raadsleden, raadscommissieleden, het college en op de website gepubliceerd, voor zover de aard en inhoud van de besluitvorming zich daartegen niet verzet.
Uit het verslag van de carrousel blijkt in ieder geval:
Het door de voorzitter samengevatte behandeladvies aan de raad. Dit advies bevat of het onderwerp als debatstuk of hamerstuk in de raadsvergadering wordt geagendeerd en indien het een debatstuk betreft met de reden waarom, hierbij worden eventuele motie(s) en amendement(en) met hun onderwerp vermeld.
Paragraaf 6 Besloten raadsvergaderingen
Artikel 34 Toepassing reglement op besloten vergaderingen
Op besloten raadsvergaderingen is dit reglement van overeenkomstige toepassing voor zover dat niet strijdig is met het besloten karakter van de vergadering.
Hoofdstuk 3. Bevoegdheden, instrumenten raadsleden
Nadat het college schriftelijk wensen of bedenkingen ter kennis van de raad heeft gebracht of kenbaar heeft gemaakt hiertoe niet te zullen overgaan, dan wel nadat de in het tweede lid gestelde termijn is verlopen, wordt het voorstel door de agendacommissie op de agenda van de eerstvolgende carrousel geplaatst. Als de schriftelijke oproep hiervoor reeds verzonden is wordt het voorstel op de agenda van de daaropvolgende carrousel geplaatst.
Wanneer de indienende fracties wensen af te wijken van bovengenoemde procedure kunnen de fracties hiervoor een gemotiveerd verzoek indienen bij de agendacommissie. De agendacommissie neemt bij haar uiteindelijke besluit in overweging of er voor de raad voldoende voorbereidingstijd is richting de behandeling van het initiatiefvoorstel en of er voor het college voldoende tijd is om wensen en bedenkingen kenbaar te maken.
Het verzoek van een raadslid tot het houden van een interpellatie wordt, behoudens in - naar het oordeel van de voorzitter - spoedeisende gevallen, ten minste 48 uur voor de aanvang van de raadsvergadering schriftelijk bij de voorzitter ingediend. Het verzoek bevat een duidelijke omschrijving van het onderwerp, waarover inlichtingen worden verlangd alsmede de te stellen vragen.
De voorzitter brengt de inhoud van het verzoek zo spoedig mogelijk ter kennis van de overige leden van de raad en het college. Het interpellatieverzoek wordt de volgende raadsvergadering na indiening van het verzoek in stemming gebracht. De raad bepaalt op welk moment tijdens deze raadsvergadering de interpellatie zal worden gehouden.
Wanneer een lid van de raad over een onderwerp inlichtingen als bedoeld in de artikelen 169, derde lid, en180, derde lid, van de Gemeentewet verlangt, wordt een schriftelijk verzoek daartoe ingediend bij de griffie. Deze draagt er zorg voor dat het verzoek zo spoedig mogelijk naar de gemeentesecretaris wordt doorgezonden ter verdere afhandeling.
In de gevallen waarin dit reglement niet voorziet, of bij twijfel omtrent de toepassingen van dit reglement, beslist de raad op voorstel van de raadsvoorzitter, of beslissen de woordvoerders op voorstel van de voorzitter.
Artikel 46 Intrekken oude reglement
Het reglement van orde voor de vergaderingen en andere werkzaamheden van de raad en de carrousel van de gemeente Zwijndrecht, vastgesteld bij besluit van de raad van de gemeente Zwijndrecht op 30 juni 2020 en alle daarin aangebrachte wijzigingen wordt ingetrokken.
Aldus vastgesteld in de openbare raadsvergadering van 27 januari 2026.
De griffer, De voorzitter,
I.M. Odinot, L.C.A. Anink
Aanvulling op Reglement van orde voor vergaderingen en andere werkzaamheden van de oriëntatie, carrousel en raadsvergadering van de gemeente Zwijndrecht
In deze bijlage zijn een aantal aanvullingen op de artikelen zoals opgenomen in het Reglement van orde opgenomen. Deze aanvullingen dienen als houvast voor het handhaven van de orde door de (raads)voorzitter tijdens vergaderingen. Ook zijn er gespreksregels opgenomen ten behoeve van het debat tijdens de vergaderingen van de gemeenteraad van Zwijndrecht.
Artikel 2. Voeren van het woord
De (raads)voorzitter geeft het woord in de volgorde waarin het is gevraagd. Echter, bij een verzoek tot het houden van een interpellatie, een verzoek om debat, een initiatiefvoorstel, een voorstel van orde, een motie, een amendement of een subamendement mag eerst de voorsteller of verzoeker het woord voeren om toelichting te geven.
Een interruptie, het stellen van een feitelijke vraag over een in behandeling zijnde onderwerp, het spreken over een persoonlijk feit of over een voorstel van orde wordt niet meegerekend bij het bepalen van het aantal keren dat een raadslid over hetzelfde onderwerp of voorstel het woord heeft gevoerd.
Artikel 4. Gebruik mobiele telefoons
In de vergaderzaal, met inbegrip van de publieke tribune, is tijdens de vergadering het gebruik van mobiele telefoons of andere communicatiemiddelen, die inbreuk maken op de orde van de vergadering, zonder toestemming van de voorzitter, niet toegestaan.
Artikel 5. Verbreken orde van beraadslaging
Artikel 6. Handhaving van de orde; spreekregels
Onder het verstoren van de orde wordt verstaan: een spreker of aanwezige laat zich in beledigende of onbetamelijke uitdrukkingen uit, een spreker of aanwezige wijkt af van het in behandeling zijnde onderwerp, een spreker of aanwezige interrumpeert een andere spreker herhaaldelijk, een spreker of aanwezige oefent een (stil) protest uit, een spreker of aanwezige verstoort de orde anderszins.
Artikel 7. Handhaving van de orde; gedragingen raadslid
Over het voorstel om deelname aan de vergadering te ontzeggen aan een raads(commissie)lid dat door zijn gedragingen geregeld de gang van zaken belemmert, wordt niet beraadslaagd. Na aanneming daarvan verlaat het raadslid de vergadering onmiddellijk. Zo nodig doet de (raads)voorzitter hem verwijderen. Bij herhaling van zijn gedrag kan het raads(commissie)lid bovendien voor ten hoogste drie maanden de toegang tot de vergadering worden ontzegd.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2026-73328.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.