Besluit van de burgemeester van de gemeente Aalsmeer tot vaststelling van het Mandaatbesluit SPUK Transformatiemiddelen IZA en AZWA 2024-2028 gemeente Aalsmeer

Zaaknummer: Z26-043132

 

De burgemeester van de gemeente Aalsmeer;

gelezen het advies van afdeling Sociale Sameleving van 16 juni 2026;

gelet op artikel afdeling 10.1.1 van de van de Algemene wet bestuursrecht, het Integraal Zorgakkoord (IZA) en de Regeling Specifieke Uitkering Transformatiemiddelen IZA en AZWA 2024-2028;

overwegende dat;

in het Integraal Zorgakkoord (IZA) afspraken zijn gemaakt over domein-overstijgende samenwerking om de zorg beter toegankelijk, kwalitatief goed en betaalbaar te houden én hiervoor op regionaal niveau afspraken te maken over preventie, mentale gezondheid en zorg en ondersteuning voor ouderen:

  • de Amstellandgemeenten samenwerken op basis van een gezamenlijk met zorg- en welzijnspartijen, zorgverzekeraar en zorgkantoor opgesteld Regioplan en daaruit vloeiende Transformatieplannen;

  • demeenten voor de bekostiging van het sociaal domein voor de activiteiten in deze Transformatieplannen een Specifieke Uitkering (SPUK)Transformatiemiddelen IZA en AZWA 2024-2028 aan kunnen vragen bij het Rijk;

  • gemeente Ouder-Amstel samen met de gemeenten Amstelveen, Aalsmeer en Uithoorn samenwerkt aan de uitvoering van het Transformatieplan Mentaal Gezondheidsnetwerk (MGN) Amstelland en het Transformatieplan Welzijn op Recept Amstelland en dat de Amstelland gemeenten voor beide Transformatieplannen een beroep wil doen op deze uitkering;

  • gemeente Amstelveen bereid is om hiervoor de rol van penvoerder op zich te nemen en voor beide Transformatieplannen de specifieke uitkering namens de Amstellandgemeenten aan te vragen, beheren en verantwoorden.

     

besluit vast te stellen het:

Mandaatbesluit SPUK Transformatiemiddelen IZA en AZWA 2024-2028 gemeente Aalsmeer

 

Artikel 1 Mandaat, volmacht en machtiging

  • 1.

    In het besluit wordt steeds van mandaat gesproken, ook als het feitelijk om een volmacht of machtiging gaat. De bepalingen over mandaat zijn van toepassing op volmacht en machtiging (artikel 10:12 Awb).

Artikel 2 Bevoegdheden voor regionale uitvoering Transformatieplannen

Aan het college van burgemeester en wethouders en de burgemeester van de gemeente Amstelveen wordt mandaat verleend. Hierbij wordt het verlenen van ondermandaat toegestaan, om:

  • a.

    de SPUK Transformatiemiddelen IZA en AZWA 2024-2028 aan te vragen, te beheren, uit te geven en daarover verantwoording af te leggen aan de subsidieverstrekker;

  • b.

    aanspreekpunt te zijn voor zorg- en welzijnsaanbieders, zorgverzekeraars en zorgkantoren, voor afspraken betreft die voortvloeien uit de Transformatieplannen;

  • c.

    aanspreekpunt te zijn voor de projectleiding van de Transformatieplannen voor de activiteiten waarvoor de uitkering is verleend, de verplichtingen die eraan verbonden zijn en de in het transformatieplan vastgelegde mijlpalen.

Artikel 3 Inhoudelijke afstemming

Aan deze verlening de volgende instructies te verbinden:

  • a.

    Dat (een vertegenwoordiger van) het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Amstelveen minimaal een keer per half jaar overlegt met (een vertegenwoordiger van) de gemeente Aalsmeer over de uitoefening.

  • b.

    Dat beleidsadviseurs van Aalsmeer, Ouder-Amstel en Uithoorn periodiek ambtelijk afstemmingsoverleg hebben met de beleidsadviseurs van Amstelveen over de uitvoering van de Transformatieplannen.

Artikel 4 Terugkoppeling mandaatgever

  • a.

    Een in mandaat te nemen besluit wordt vooraf aan de mandaatgevende gemeente voorgelegd, als het in mandaat te nemen besluit grote politieke gevolgen met zich mee kan brengen;

  • b.

    als het in mandaat te nemen besluit precedentwerking kan oproepen;

  • c.

    als het in mandaat te nemen besluit kan betekenen dat de betreffende gemeente op het besluit wordt aangesproken;

  • d.

    uit de te nemen besluiten, privaatrechtelijk rechtshandelingen of feitelijke handelingen, aanzienlijke financiële risico’s of andere belangrijke consequenties kunnen voortvloeien;

  • e.

    de mandaatgever dat wenst.

Artikel 5 Geen mandaat

Onverminderd de mandaatverlening blijft beslissing in een bepaalde zaak voorbehouden aan de mandaatgever indien:

  • a.

    een feitelijk handeling, kan leiden tot overschrijding van het budget c.q. de begroting.

Artikel 6 Looptijd en uittreding

  • a.

    Dit besluit geldt tot en met de vaststelling van de aan te vragen SPUK.

  • b.

    Transformatiemiddelen voor de Transformatieplannen MGN Amstelland en Welzijnop recept Amstelland.

  • c.

    Dit besluit treedt in werking op de dag na bekendmaking ervan.

  • d.

    Gemeenten kunnen indien gewenst het mandaat opzeggen met een opzegtermijn van 1 jaar.

Artikel 7 Risico- en batenverdeling, en inzet ambtelijke capaciteit

De deelnemende gemeenten bespreken en leggen gezamenlijk vast op welke wijze derisico’s, waaronder financiële en organisatorische risico’s, proportioneel worden verdeeld, mede in relatie tot de te behalen baten. Dit geldt eveneens voor de inzet van ambtelijke capaciteit, waarbij wordt vastgesteld welke capaciteit van welke gemeente benodigd is, hoe deze wordt bekostigd en hoe eventuele meer- of minderinzet wordt gecompenseerd.

De betrokken gemeenten spreken af deze afspraken tijdig en zorgvuldig uit te werken, zodat deze voor het zomerreces zijn vastgesteld en als integraal onderdeel van de samenwerking kunnen worden gehanteerd bij de verdere uitvoering van de transformatieplannen.

 

 

Aalsmeer, 1 juli 2026.

De burgemeester van de gemeente Aalsmeer,

mr. G.E. Oude Kotte

Naar boven