Gemeenteblad van Nieuwkoop
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Nieuwkoop | Gemeenteblad 2026, 318620 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Nieuwkoop | Gemeenteblad 2026, 318620 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
11e Verordening tot wijziging van de verordening Sociaal Domein gemeente Nieuwkoop 2015
De Verordening Sociaal Domein gemeente Nieuwkoop 2015 wordt als volgt gewijzigd:
Verordening Participatiewet en Wet Maatschappelijke Ondersteuning gemeente Nieuwkoop 2015
De intitulé wordt gewijzigd in:
Verordening Participatiewet en Wet Maatschappelijke Ondersteuning gemeente Nieuwkoop 2015.
Zoals vastgesteld door de gemeenteraad in zijn vergadering van 16 oktober 2014, nummer 2014-100
Hoofdstuk 1. Algemene bepalingen
Artikel 1. Toepassing en begrippen
Lid 1. Deze verordening is van toepassing op de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 (Wmo), de Participatiewet, de Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers (IOAW), de Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte zelfstandigen (IOAZ) en de wet schuldhulpverlening
Lid 2. Alle begrippen die in deze verordening worden gebruikt en die niet nader worden omschreven hebben dezelfde betekening als in de Awb, de Wmo 2015 of de Participatiewet, IOAW of IOAZ en de Wet gemeentelijke schuldverlening.
Lid 3. a. Algemene voorziening: een voorziening als bedoeld in artikel 1.1.1 van de Wmo en een vrij toegankelijke voorziening als bedoeld in artikel 15 van de Participatiewet.
Lid 3. e. Integraal plan: het persoonlijk plan, als bedoeld in de Wmo en/of een plan, gerelateerd aan de Participatiewet, voor één of meer personen of volgens de Wet gemeentelijke schuldhulpverlening.
Lid 3. f. Inwoner: iemand die woont in de gemeente Nieuwkoop.
Lid 3. g. Maatwerkvoorziening: een voorziening als bedoeld in artikel 1.1.1 van de Wmo, en een voorziening als bedoeld in artikel 7 en artikel 35 van de Participatiewet.
Lid 3. i. Persoonsgebonden budget (pgb): een bedrag waarmee inwoners zelf hun hulp of ondersteuning kunnen inkopen.
Lid 3. k. lid 1. Wordt gewijzigd in:
Lid 3. k. lid 1 medewerkers die over verschillende expertises beschikken en samen inwoners begeleiden als zij niet op eigen kracht en binnen eigen mogelijkheden uit de hulpvraag komen.
Lid 3. k. lid 2 Vervalt geheel
Hoofdstuk 2 Aanvraag- en beoordelingsprocedure
Lid 1. Iedere inwoner kan zich rechtstreeks met een hulpvraag, voor zichzelf of voor een ander, richten tot het Team of het Serviceplein in Alphen aan den Rijn.
Lid 3. Het Team verzamelt in overleg met de inwoner(s), en eventueel samen met diens mantelzorger(s) en/of diens vertegenwoordiger, de noodzakelijke gegevens over de inwoner(s) en zijn/hun situatie
Lid 4. Het Team en het Serviceplein informeren de inwoner(s) over de gang van zaken bij het gesprek, de rechten en plichten en de vervolgprocedure en vraagt zijn of haar toestemming om diens persoonsgegevens te verwerken.
Lid 5. Het Team informeert de inwoner, en/of diens mantelzorger(s) of diens vertegenwoordiger, voorafgaand aan het gesprek over de mogelijkheid om gebruik te maken van gratis cliëntondersteuning.
Lid 6. Een hulpvraag kan enkelvoudig, meervoudig en/of complex zijn. Bij een meervoudige en/of complexe aanvraag vindt afstemming plaats tussen het Team of het Serviceplein. Samen met de inwoner wordt bekeken wat de beste manier is om de hulpvraag te behandelen
Artikel 3. Het gesprek, verslag en integraal plan (Wmo en Jeugd)
Artikel 3. Het gesprek, verslag en integraal plan (Wmo)
Lid 7. Als er een verslag of een integraal plan wordt gemaakt dat betrekking heeft op de Wmo, dan wordt dit toegestuurd aan de betreffende inwoner, tenzij deze heeft aangegeven hierop geen prijs te stellen.
Artikel 5. Verstrekken van een maatwerkvoorziening
Lid 1. a. De eigen mogelijkheden, de inzet van het sociaal netwerk en voor wat betreft de Wmo de mantelzorg en gebruikelijke hulp ontoereikend zijn om zelf de nodige hulp en ondersteuning te verlenen, waarbij bij de Wmo- maatwerkvoorziening hulp bij het huishouden bij de beoordeling van de eigen kracht en eigen mogelijkheden tevens de eigen financiële draagkracht wordt meegewogen, en…
Artikel 5b. Kwaliteitseisen toegang
Artikel 6. Beschikking maatwerkvoorziening Jeugdwet en Wmo
Artikel 6. Beschikking maatwerkvoorziening Wmo
Artikel 7. Maatwerkvoorziening via een pgb
Lid 1. a. Het college verstrekt een pgb in overeenstemming artikel 2.3.6 van de Wmo.
Lid 1 c Het college kan nadere regels stellen over de toekenning van een pgb. Deze zijn opgenomen in Het besluit nadere regels Sociaal Domein gemeente Nieuwkoop.
Lid 2. d. en als voor de aangevraagde maatwerkvoorziening geen tarief bepaald is, dan bedraagt de hoogte van het pgb maximaal de kosten van de goedkoopst adequate maatwerkvoorziening in natura.
Lid 4.Tarieven PGB Ondersteuning met wonen.
Het tarief voor ondersteuning met wonen wordt vastgesteld op basis van het door het college gecontracteerde tarief in natura waarbij wordt uitgegaan van:
Lid 9. c De inwoner zich gemotiveerd op het standpunt stelt dat hij de maatwerkvoorziening als pgb geleverd wenst te krijgen.
Lid 9. i. 1. Wordt gewijzigd in:
Lid 9 i. 1. de inzet van het sociaal netwerk geen gebruikelijke hulp en/of mantelzorg betreft, zoals omschreven in de Nadere regels Sociaal Domein gemeente Nieuwkoop.
Lid 9. i. 6 De inwoner aan wie een pgb wordt toegekend, kan alleen ondersteuning betrekken van personen die tot het sociaal netwerk behoren, wanneer het gaat om huishoudelijke ondersteuning, begeleiding, persoonlijke verzorging en kortdurend verblijf.
Artikel 8. Nieuwe feiten en omstandigheden, herziening, intrekking of terugvordering voor Jeugdwet en Wmo
Artikel 8. Nieuwe feiten en omstandigheden, herziening, intrekking of terugvordering voor Wmo
Lid 2. In aanvulling op artikel 2.3.10 van de Wmo kan het college een beslissing over een maatwerkvoorziening of een pgb herzien dan wel intrekken als het college vaststelt dat:
Lid 2. d. de inwoner(s) niet voldoet/voldoen aan de voorwaarden van de maatwerkvoorziening of het pgb, of
Lid 3. Als het college een beslissing op grond van het tweede lid onder a heeft ingetrokken en de verstrekking van de onjuiste of onvolledige gegevens opzettelijk heeft plaatsgevonden, kan het college van degene(n) die opzettelijk onjuiste of onvolledige gegevens heeft/hebben verschaft geheel of gedeeltelijk de geldwaarde vorderen van de ten onrechte genoten maatwerkvoorziening of het ten onrechte genoten pgb.
Lid 6. b. Het college kan een Toezichthouder Rechtmatigheid aanwijzen belast met het toezicht op de naleving van het bepaalde bij of krachtens de Wmo 2015.
Paragraaf 1 Voorzieningen op grond van de Jeugdwet
Artikel 9. Algemene voorzieningen jeugd
Artikel 10. Maatwerkvoorzieningen jeugd
Hoofdstuk 4 Specifieke bepalingen Jeugdwet en Wmo
Hoofdstuk 4 Specifieke bepalingen Wmo
Artikel 22. Verwijzing naar jeugdhulp door huisarts, medisch specialist of jeugdarts
Artikel 23. Jeugdhulp bij kinderbeschermingsmaatregel en jeugdreclassering
Artikel 24. Jeugdhulp in spoedeisend geval
Artikel 25. Vertrouwenspersoon jeugd
Artikel 30. Kwaliteitseisen maatschappelijke ondersteuning en jeugdhulp
Artikel 30. Kwaliteitseisen maatschappelijke ondersteuning
Lid 1. Aanbieders van maatschappelijke ondersteuning zorgen voor een goede kwaliteit van voorzieningen, waaronder de eisen met betrekking tot de deskundigheid van beroepskrachten, door:
Lid 1. d. De kwaliteitseisen waaraan zowel de maatwerkvoorzieningen in zorg in natura als in PGB moeten voldoen, zijn opgenomen in bijlagen 3 en 4 bij deze Verordening.
Lid 3. Het college kan een nader beleidskader voor toezicht en handhaving Wmo (het handhavingskader) vaststellen dat richting geeft aan de wijze waarop toezicht wordt gehouden, overtredingen worden beoordeeld en handhavingsinstrumenten worden ingezet.
Hoofdstuk 8. Overige bepalingen
Artikel 62. Verhouding prijs en kwaliteit aanbieders jeugdhulp en uitvoerders kinderbeschermingsmaatregelen en jeugdreclassering
Artikel 6a. Verhouding prijs en kwaliteit diensten door derden op grond van de Wmo
Artikel 62a. Verhouding prijs en kwaliteit diensten door derden op grond van de Wmo
Artikel 64. Toepassen verordening en stellen nadere regels
Lid 1. Indien bij het toepassen en uitvoeren van deze verordening onduidelijkheid ontstaat over het gebruik, dan zijn de in de Wmo en Participatiewet opgenomen begrippen en bepalingen leidend.
Het college kan in bijzondere gevallen afwijken van de bepalingen in deze verordening op het gebied van de Wmo, als toepassing van deze verordening tot onbillijkheden van overwegende aard leidt.
Verordening Participatiewet en Wet Maatschappelijke Ondersteuning gemeente Nieuwkoop 2015
Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van de raad van de gemeente Nieuwkoop van 11 juni 2026, nummer 20-034
E.R van Holthe
Griffier
Vanaf 2025… t/m… een zo goed mogelijk afgestemde dienstverlening
Deze inleidende tekst is geheel komen Vervalt .
In dit artikel zijn bepalingen gedefinieerd die niet in de Wmo of Participatiewet of Algemene wet Bestuursrecht voorkomen en/of die kenmerkend zijn voor de situatie in onze gemeente.
In dit artikel staat beschreven hoe een inwoner een hulpvraag kan stellen aan de gemeente. Een hulpvraag kan op verschillende manieren binnenkomen bij:
Artikel 3. Het gesprek, verslag en integraal plan
Artikel 3. Het gesprek, verslag en integraal plan
Het gesprek over de hulpvraag kan overal in de gemeente plaatsvinden, zoals bij de inwoner thuis, in een buurthuis of op het gemeentehuis. In dit artikel staan een aantal punten genoemd die in het gesprek aan de orde kunnen komen. Er zijn nog meer punten die behandeld kunnen worden, afhankelijk van de hulpvraag. Bijvoorbeeld de financiële situatie van de inwoner.
…Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen aanvragen in het kader van de Jeugdwet en in het kader van de Wmo. Dit omdat deze aanvragen een ander karakter hebben die om een specifieke accenten vraagt in de beoordelingsprocedure…
. Hiermee wordt voldaan aan een belangrijk criterium vanuit de Jeugdwet, waarin de toepassing van één gezin, één plan, als één van de belangrijke instrumenten genoemd wordt.
….Door periodiek het plan te gebruiken om vast te stellen wat de ondersteuning/jeugdhulp opgeleverd heeft, wordt ook de kwaliteit en doelmatigheid van de verleende ondersteuning/jeugdhulp inzichtelijk gemaakt. Dat betekent ook dat de budgethouder het team informeert, indien de budgethouder een andere zorgverlener wil gaan inzetten. Het pgb kan overigens deel uitmaken van een arrangement, waarbij onderdelen van ondersteuning/jeugdhulp in natura en onderdelen via een pgb ingezet worden.
Door periodiek het plan te gebruiken om vast te stellen wat de ondersteuning opgeleverd heeft, wordt ook de kwaliteit en doelmatigheid van de verleende ondersteuning inzichtelijk gemaakt. Dat betekent ook dat de budgethouder het team informeert indien de budgethouder een andere zorgverlener wil gaan inzetten. Het pgb kan overigens deel uitmaken van een arrangement, waarbij onderdelen van ondersteuning in natura en onderdelen via een pgb ingezet worden
….De Jeugdwet stelt dat, om in aanmerking te komen voor een pgb, de inwoner zich gemotiveerd op het standpunt moet stellen dat het door de gemeente gecontracteerde aanbod niet passend is in zijn situatie. De aanvrager heeft dus op grond van de Jeugdwet een motiveringsplicht…
…In de voorwaarden is opgenomen dat de inwoner of zijn ouders voldoende in staat moet zijn om zijn belangen te behartigen. In de Jeugdwet is vastgelegd dat een pgb alleen verstrekt kan worden als de jeugdige (of zijn ouders) voldoende in staat is/zijn om zijn belangen te behartigen en de aan het pgb verbonden taken op een verantwoorde manier uit te voeren. …
In de voorwaarden is opgenomen dat de inwoner voldoende in staat moet zijn om zijn belangen te behartigen.
.Het gaat niet om het beheren van het budget, dat doet de SVB. Het is wel van belang om te weten dat een budgethouder, die voor vier of meer dagen per week ondersteuning/jeugdhulp inkoopt, een werkgever is met de werkgeversplichten die daarbij horen…
…Het gaat niet om het beheren van het budget, dat doet de SVB. Het is wel van belang om te weten dat een budgethouder, die voor vier of meer dagen per week ondersteuning inkoopt, een werkgever is met de werkgeversplichten die daarbij horen….
…Indien een pgb een termijn heeft van langer dan een jaar, wordt wèl jaarlijks het zorgplan, inclusief het gebruik van het pgb, geëvalueerd.
…Indien een pgb een termijn heeft van langer dan een jaar, wordt wèl jaarlijks het gezinsplan, inclusief het gebruik van het pgb, geëvalueerd
…In de Wmo en in de Jeugdwet is opgenomen dat de gemeente kan bepalen in welke gevallen en onder welke voorwaarden de inwoner aan wie een pgb verstrekt wordt, de mogelijkheid heeft om ondersteuning/jeugdhulp te betrekken van een persoon die deze anders dan in de uitoefening van een beroep levert.
…In de Wmo is opgenomen dat de gemeente kan bepalen in welke gevallen en onder welke voorwaarden de inwoner aan wie een pgb verstrekt wordt, de mogelijkheid heeft om ondersteuning te betrekken van een persoon die deze anders dan in de uitoefening van een beroep levert.
…Het gaat hier bijvoorbeeld om situaties waarin iemand zijn baan opzegt of minder gaat werken om kinderen intensief te ondersteunen of waarin het veiliger/praktischer is dat een naaste uit het gezin de ondersteuning levert. Als iemand vanuit het sociaal netwerk de ondersteuning gaat bieden, dan moet dat gepaard gaan met een wijziging in de bestaande situatie, omdat uit het gesprek/integraal plan blijkt dat vanuit de bestaande situatie de inzet van het sociaal netwerk ontoereikend is. Extra inzet is dus nodig. Hiervan is ook sprake als de zorg voor een opgroeiend kind als gevolg van beperkingen juist toeneemt waardoor extra ondersteuning noodzakelijk is.
…Als iemand vanuit het sociaal netwerk de ondersteuning/jeugdhulp gaat bieden, dan moet diegene wel over de juiste competenties en expertise beschikken:
…Als iemand vanuit het sociaal netwerk de ondersteuning gaat bieden, dan moet diegene wel over de juiste competenties en expertise beschikken:
…Een periodiek gesprek (1 keer per jaar of vaker) met het team moet inzicht geven in de kwaliteit van de geboden ondersteuning/jeugdhulp in relatie tot het gewenste resultaat. Dit kan gevolgen hebben voor het PGB.
…Een periodiek gesprek (1 keer per jaar of vaker) met het team moet inzicht geven in de kwaliteit van de geboden ondersteuning in relatie tot het gewenste resultaat. Dit kan gevolgen hebben voor het PGB.
…Als ondersteuning/jeugdhulp ingezet wordt in situaties waarin sprake is van onvoldoende opvoedvaardigheden of bij (dreigende) overbelasting, dan kan geen pgb ingezet worden voor het sociaal netwerk.Het is aan de betrokken professional om dit te beoordelen
Artikel 6. Beschikking maatwerkvoorziening Wmo en Jeugdwet
Artikel 6 Beschikking maatwerkvoorziening Wmo
Artikel 7. Maatwerkvoorziening via een pgb
..In het eerste lid is verankerd dat het college van burgemeester en wethouders op grond van artikel 8.1.1 van de Jeugdwet en/of artikel 2.3.6 van de Wmo een pgb kan verstrekken.
…In het eerste lid is verankerd dat het college van burgemeester en wethouders op grond van artikel 2.3.6 van de Wmo een pgb kan verstrekken.
…Zowel in de jeugdwet als in de Wmo wordt een compleet beeld gegeven van de rechten en plichten van de belanghebbende.
In de Wmo wordt een compleet beeld gegeven van de rechten en plichten van de belanghebbende.
…In beiden wetten is bepaald dat een pgb pas verstrekt wordt als:
…In de Wmo is bepaald dat een pgb pas verstrekt wordt als:
Artikel 8. Nieuwe feiten en omstandigheden, herziening, intrekking of terugvordering voor Jeugdwet en Wmo
Artikel 8. Nieuwe feiten en omstandigheden, herziening, intrekking of terugvordering voor Wmo
…Een onderzoek kan zowel betrekking hebben op het handelen van de cliënt, ouders van de cliënt of een pgb-houder, als op de ondersteuningsverlening door een aanbieder.
…Een onderzoek kan zowel betrekking hebben op het handelen van de cliënt, of een pgb-houder, als op de ondersteuningsverlening door een aanbieder.
Paragraaf 1 Voorzieningen op grond van de Jeugdwet
Artikel 9. Algemene voorzieningen jeugd
Artikel 10. Maatwerkvoorzieningen jeugdhulp
Hoofdstuk 4. Specifieke bepalingen jeugdwet
Artikel 22. Verwijzing naar Jeugdhulp door huisarts, medisch specialist of jeugdarts.
Artikel 23. Jeugdhulp bij kinderbeschermingsmaatregel en jeugdreclassering
Artikel 24 Jeugdhulp in spoedeisend geval
Artikel 25. Vertrouwenspersoon
Hoofdstuk 5 Specifieke bepalingen Wmo
Artikel 29. Klachtenregeling en medezeggenschap bij aanbieders van maatschappelijke ondersteuning
Op aanbieders van voorzieningen die onder de Jeugdwet vallen, is een landelijk kader van toepassing.
Artikel 30. Kwaliteitseisen maatschappelijke ondersteuning
…Op voorzieningen die onder de Jeugdwet vallen, is een landelijk kwaliteitskader van toepassing.
Artikel 62 Verhouding prijs en kwaliteit (aanbieders jeugdhulp en uitvoerders kinderbeschermingsmaatregelen en jeugdreclassering en) overige diensten door derden voor de Wmo
Artikel 62. Verhouding prijs en kwaliteit overige diensten te leveren door derden voor de Wmo
Artikel 68. Betrekken van ingezetenen bij het beleid /Cliëntenparticipatie
… Deze bepaling geeft uitvoering aan artikel 2.1.3, derde lid, van de Wmo, art. 2.10 Jeugdwet en art. 47 Participatiewet
…Deze bepaling geeft uitvoering aan artikel 2.1.3, derde lid, van de Wmo, en art. 47 Participatiewet.
In het kader van de integrale benadering en de keuze om binnen de beleidsvelden van het sociaal domein één verordening vast te stellen, is gekozen voor een citeertitel, waaronder de drie beleidsvelden van de Jeugdwet, de Wmo 2015 en de Participatiewet, te rangschikken zijn.
In 2014 werd ervoor gekozen om de beleidsvelden van het sociaal domein in één verordening vast te stellen. In de afgelopen jaren is de verordening steeds complexer geworden. Met het oog op de leesbaarheid krijgt de Jeugdwet een aparte verordening. Er is nu gekozen voor een citeertitel, waaronder de beleidsvelden van de Wmo 2015 en de Participatiewet, te rangschikken zijn.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2026-318620.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.