Gemeenteblad van Scherpenzeel
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Scherpenzeel | Gemeenteblad 2026, 239525 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Scherpenzeel | Gemeenteblad 2026, 239525 | beleidsregel |
Strategisch informatiebeveiligings- en privacybeleid
Deze beleidsnota beschrijft het strategisch informatiebeveiligings- en privacybeleid (IB&P beleid). Het vervangt het in 2021 vastgestelde ‘Strategisch gemeentebreed Informatiebeveiligingsbeleid 2021’ en de in 2018 vastgestelde ‘Beleidsregels Privacy gemeente Scherpenzeel 2018’.
Het IB&P-beleid zorgt voor transparantie en vertrouwen en intern geeft het richting voor verdere invulling op tactisch en operationeel niveau. Het geeft ook invulling aan onze (wettelijke) verplichting voor een gegevensbeschermingsbeleid1 en een informatiebeveiligingsbeleid2.
Het IB&P-beleid ondersteunt in het realiseren van de organisatiedoelen en is uitgangspunt voor:
Dit beleid wordt jaarlijks geëvalueerd en indien nodig geactualiseerd.
1.4 Wat is informatiebeveiliging?
Informatiebeveiliging is het treffen en onderhouden van maatregelen om de benodigde beschikbaarheid, integriteit en vertrouwelijkheid van gegevens te garanderen.
Binnen de overheid is afgesproken om aan de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO)3 te voldoen. De BIO is gebaseerd op de ISO 27001 en 27002. De ISO27001 is een norm voor managementsystemen voor informatiebeveiliging. De ISO27002 is een richtlijn met informatiebeveiligingsmaatregelen als verdieping op de ISO27001.
De Network and Information Security Directive (NIS2-richtlijn) is bedoeld om de informatiebeveiliging en weerbaarheid van essentiële diensten in EU-lidstaten te verbeteren. Het is een Europese richtlijn die wordt omgezet naar Nederlandse wetgeving. Deze Cyberbeveiligingswet treedt waarschijnlijk in 2025 in werking. Organisaties die aan deze wet moeten voldoen (essentiële diensten, waaronder overheden) hebben straks een registratieplicht, meldplicht en zorgplicht. Een onafhankelijke toezichthouder gaat toezicht houden op naleving van de NIS2-richtlijn.
De BIO wordt herzien naar BIO 2.0. Hierin wordt de Cyberbeveiligingswet verwerkt.
Iedereen heeft ‘recht op de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer’. Dit is een grondrecht4. Hieronder valt het huis, briefwisseling, communicatie, innerlijke leven, lichamelijke integriteit, niet te worden bespied of afgeluisterd en het recht op een zorgvuldige behandeling van persoonsgegevens.
Een zorgvuldige behandeling van persoonsgegevens is uitgewerkt in de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Dit is Europese wetgeving. In Nederland staan aanvullende voorwaarden in de Uitvoeringswet Algemene Verordening Gegevensbescherming (UAVG).
Het college van B&W heeft buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s) in dienst. De boa’s hebben zowel toezichts- als opsporingstaken. Binnen de toezichtstaken worden persoonsgegevens verwerkt, waarop de AVG van toepassing is. Binnen de opsporingstaken worden politiegegevens verwerkt. Dit zijn persoonsgegevens die nodig zijn voor voorkoming en opsporing van strafbare feiten. Waar in dit beleid ‘persoonsgegevens’ staat, worden ook politiegegevens bedoeld.
Op politiegegevens is de Europese Richtlijn gegevensbescherming politie & justitie van toepassing. Deze richtlijn is in Nederland voor boa-organisaties onder meer geïmplementeerd in de volgende wetgeving:
Met de steeds geavanceerdere technologieën zoals kunstmatige intelligentie en de toename van cyberaanvallen, is het passend beheersen van de IB&P-risico’s voor inwoners, medewerkers, ondernemers, andere belanghebbenden en de organisatie van cruciaal belang.
Het onzorgvuldig omgaan met gegevens en systemen kan enorme gevolgen hebben voor betrokkenen. Denk aan een inbreuk op het grondrecht privacy of slachtoffer worden van digitale criminaliteit. Dit kan de volgende gevolgen hebben:
Het niet beschikbaar zijn van systemen, dienstverlening en/of bedrijfsvoering kan de organisatie stil leggen. De gevolgen voor (de veiligheid van) inwoners, medewerkers, ondernemers, andere belanghebbenden, kunnen groot zijn en nog veel groter ten tijde van een crisissituatie.
2.2 Risico’s voor de organisatie
Het onvoldoende borgen van informatiebeveiliging en privacy kan leiden tot:
personen kunnen schadevergoeding5 eisen als er schade is omdat de organisatie verwijtbaar in strijd met de privacywetgeving heeft gehandeld.
onder verscherpt toezicht worden gesteld door de Autoriteit Persoonsgegevens6 en sancties opgelegd krijgen. De belangrijkste sancties zijn de boete, de last onder dwangsom, het verwerkingsverbod, de berisping en de waarschuwing.
De gevolgen kunnen hoge (herstel)kosten, impact op de capaciteit, reputatieschade en verlies van vertrouwen in de organisatie zijn. Het niet beschikbaar zijn van systemen, dienstverlening en/of bedrijfsvoering heeft impact op inwoners, ondernemers, andere belanghebbenden en medewerkers omdat ze hun werk niet of minder goed kunnen doen.
Het Dreigingsbeeld Informatiebeveiliging Nederlandse Gemeenten7 onderbouwt de hierboven beschreven risico’s. Het geeft een actueel zicht op incidenten en factoren uit het verleden, aangevuld met een verwachting voor het heden en de nabije toekomst.
De gemeente Scherpenzeel waarborgt niet alleen de continuïteit van haar bedrijfsvoering en dienstverlening maar beheerst de IB&P-risico’s op een passende wijze. Betrokkenen kunnen erop vertrouwen dat de gemeente Scherpenzeel zorgvuldig en veilig met gegevens omgaat.
Dit betekent dat de Gemeente Scherpenzeel de noodzakelijke maatregelen treft om de risico’s8 te beheersen, dat zij hierop monitort en dat zij waar nodig bijstuurt. Het bestuur en management vervult hierin een voorbeeldfunctie en stelt de benodigde middelen en capaciteit beschikbaar.
De gemeente Scherpenzeel streeft ernaar om in 2027 volledig in control te zijn op de naleving de IB&P-kaders9. Dat betekent dat we grote stappen zetten in het zorgvuldig en veilig omgaan met gegevens, zodat onze inwoners, medewerkers, ondernemers en andere belanghebbenden kunnen rekenen op veilige en betrouwbare diensten.
We zorgen voor het planmatig inrichten en borgen van IB&P-maatregelen. Deze maatregelen zijn onderverdeeld naar vijf pijlers en beschreven in de volgende hoofdstukken:
De processen of gegevens (in een systeem) waar de risico’s hoog zijn, krijgen prioriteit. De risico’s zijn in ieder geval hoog als deze processen of gegevens:
gevoelige, bijzondere- strafrechtelijke persoonsgegevens of politiegegevens van een grotere groep personen bevatten10.
Op basis van de ‘Plan-Do-Check-Act cyclus’ zorgen we dat we blijvend voldoen (in control zijn) aan de IB&P-kaders, door te blijven evalueren en verbeteren.
3.3 IB&P-principes en beginselen
Bestuurders en managers hebben een belangrijke rol bij het borgen van IB&P in de organisatie. Als er iets misgaat op het gebied van IB&P, kan dit gevolgen hebben voor inwoners, ondernemers, de gemeentelijke organisatie en andere belanghebbenden.
Daarom geven bestuurders en managers richting en sturing aan IB&P volgens onderstaande principes11:
Daarnaast past elke medewerker de beginselen12 toe:
De kaders zijn complex en veranderen voortdurend en de risico’s zijn hoog. Om de organisatie te adviseren en ondersteunen bij het implementeren van de kaders en het in control blijven, zijn voldoende en kundige medewerkers nodig. Ook is betrokkenheid en sturing van bestuurders en management essentieel.
We zorgen daarom voor een functionerende IB&P-organisatie met duidelijke rollen, taken en verantwoordelijkheden. Onderstaande afbeelding geeft schematisch weer hoe de rollen en verantwoordelijkheden op gebied van IB&P zich tot elkaar verhouden (dit is geen hiërarchisch organogram).
* Deze rollen, taken en verantwoordelijkheden zijn uitgewerkt in bijlage 1.
Medewerkers zijn een belangrijke schakel bij informatiebeveiliging en privacy. We zorgen daarom voor een goed kennisniveau en bewustzijn van IB&P onder medewerkers door:
Op regelmatige basis wordt het niveau van kennis en bewustzijn gemeten, op basis waarvan het IB&P kennis- en bewustzijnsplan opgesteld of aangescherpt wordt.
In de privacywetgeving zijn een aantal instrumenten verplicht gesteld die bijdragen aan een zorgvuldige behandeling met persoonsgegevens:
6.2 DPIA14
We voeren planmatig Data Protection Impact Assessments (DPIA) uit voor verwerkingen van persoonsgegevens die een hoog risico betekenen voor de rechten en vrijheden van een persoon. Een DPIA is een uitgebreid onderzoek naar risico’s en maatregelen die vooraf moet worden uitgevoerd. Het geeft antwoord op vragen als: mag het, wat is noodzakelijk, met wie deel ik, is het goed beveiligd en bewaren we niet langer dan nodig. Waar nodig zorgen we dat verbeteringen worden getroffen.
6.3 Gegevensbescherming door ontwerp en standaard instellingen15
Bij veranderingen en vernieuwingen zorgen we voor een projectmatige aanpak, waarbij vanaf de ontwerpfase een zorgvuldige en veilige behandeling van persoonsgegevens wordt meegenomen. Denk aan minimaal gebruik van persoonsgegevens en een passende bescherming. Standaardinstellingen zijn zo gekozen dat dit maximaal wordt geborgd.
6.4 Privacyafspraken met derden
Als we persoonsgegevens uitwisselen met andere partijen of ze verwerken in opdracht van of in samenwerking met ons persoonsgegevens:
leggen we afspraken over gegevensbescherming vast in een overeenkomst. Bijvoorbeeld in een:
convenant of samenwerkingsovereenkomst als we samenwerken met organisaties als (gezamenlijke) verwerkingsverantwoordelijke18.
6.5 Datalekken19
Bij een datalek zijn persoonsgegevens onterecht vernietigd of verloren gegaan, veranderd, gedeeld of toegankelijk geweest voor anderen. We registreren datalekken in een intern datalekkenregister, melden ernstige datalekken binnen 72 uur bij de Autoriteit Persoonsgegevens en informeren waar nodig de betrokkenen over het datalek. Er zijn procedures, richtlijnen en formats voor de behandeling van datalekken.
6.6 Rechten van betrokkenen20
We zorgen dat betrokkenen invulling kunnen geven aan hun rechten om controle te houden op hun persoonsgegevens. Denk aan het recht op informatie, inzage, aanpassing, verwijdering en bezwaar.
In de privacyverklaring en cookieverklaring op onze websites geven we invulling aan onze actieve plicht om personen vooraf in duidelijke en eenvoudige taal te informeren over de verwerking van persoonsgegevens en hun rechten. Verdere invulling aan de informatieplicht wordt per proces bepaald.
Om gebruik te maken van deze rechten kunnen personen een verzoek indienen. Op de website geven we personen duidelijke informatie over hun rechten en hoe ze hier gebruik van kunnen maken. Intern zorgen we voor procedures, richtlijnen en formats voor de behandeling van verzoeken.
7.1 Informatiebeveiligingsnorm
Om de benodigde beschikbaarheid, integriteit en vertrouwelijkheid van gegevens, en daarmee de continuïteit van onze dienstverlening en bedrijfsvoering, te garanderen, voldoet de gemeente Scherpenzeel aan de Baseline Informatiebeveiliging Overheid21. Binnen de overheid is afgesproken om aan dit normenkader te voldoen. De BIO is gebaseerd op de ISO 27001 en 27002.
In de privacywetgeving is verplicht gesteld dat organisaties zorgen voor passende technische en organisatorische informatiebeveiligingsmaatregelen22. Door aan deze beveiligingsnorm te voldoen en de privacy-instrumenten in hoofdstuk 6 toe te passen, geven we hier invulling aan.
Jaarlijks onderzoeken we aantoonbaar in hoeverre we voldoen aan de BIO. Waar nodig treffen we planmatig verbeteringen.
Wij voeren op nieuwe systemen met hoge IB&P-risico’s23 een basisbeveiligingstoets uit. Op bestaande systemen wordt deze basisbeveiligingstoets om de drie jaar herhaald. Deze toets brengt in beeld of het systeem voldoet aan het benodigde beveiligingsniveau. Indien nodig zorgen we dat verbeteringen planmatig worden ingevoerd.
Gemeenten hebben een verplichting om gegevens te bewaren conform de Archiefwet. Persoonsgegevens mogen niet langer worden bewaard dan noodzakelijk24. De Wet politiegegevens kent specifieke bewaartermijnen25.
We zorgen voor het bepalen en toepassen van de bewaar- en vernietigingstermijnen van (persoons)gegevens. We zorgen ook dat medewerkers zich bewust zijn van de eigen verantwoordelijk om onnodige en meervoudige opslag te voorkomen in mailboxen en persoonlijke schijven.
Om te zorgen dat medewerkers en derden alleen toegang hebben tot persoonsgegevens die noodzakelijk zijn voor de toegewezen werkzaamheden26, treffen we de volgende maatregelen:
Handelingen (raadplegen, aanpassen en verwijderen) in de risicovolle systemen waarin (persoons)gegevens worden verwerkt, worden gelogd27. Het doel is dat herleidbaar is welke gegevens door wie en wanneer zijn geraadpleegd, aangepast of verwijderd. Dit is van belang om te kunnen voldoen aan de rechten van betrokkenen, vragen te beantwoorden of klachten te behandelen.
Het is belangrijk dat de organisatie in control is en dat betrokkenen grip hebben op hun persoonsgegevens.
8.1 Interne controle en audits
We voeren planmatig en aantoonbaar periodieke IB&P-audits en controles uit. Met deze audits en controles monitoren we in hoeverre de organisatie in control is en betrokkenen grip hebben op hun persoonsgegevens. Indien nodig zorgen we dat verbeteringen planmatig worden ingevoerd.
In ieder geval de volgende interne audits en controles worden uitgevoerd:
Wij verantwoorden ons over informatiebeveiliging via Eenduidige Normatiek Single Information Audit (ENSIA)28 door een jaarlijkse zelfevaluatie, waarin we de informatiebeveiliging beoordelen aan de normen en eisen van:
Jaarlijks voeren we de interne WPG-audit uit29. De resultaten van deze audit worden in een rapportage vastgelegd en aangeboden aan de verwerkingsverantwoordelijke.
Jaarlijks en indien nodig brengt de directie schriftelijk verslag uit aan het verantwoordelijke bestuursorgaan over de naleving van de IB&P-kaders. Dit rapport omvat de huidige status, voortgang en geplande verbeteringen op het gebied van IB&P. Met deze rapportages brengen we het verantwoordelijke bestuursorgaan in positie om invulling te geven aan hun verantwoordelijkheid en hierop te kunnen sturen.
In de cyclusdocumenten rapporteert het college aan de gemeenteraad over de plannen en naleving van de IB&P-kaders.
Elke teamleider rapporteert aan de directie over de naleving van de IB&P-kaders door het eigen team. De Chief Information Security Officer en functionaris gegevensbescherming brengen jaarlijks verslag uit aan de verantwoordelijke bestuursorganen30.
Het onderhavige Strategisch informatiebeveiligings- en privacybeleid van de gemeente Scherpenzeel wordt vastgesteld ter vervanging van het Strategisch gemeentebreed Informatiebeveiligingsbeleid 2021 en de Beleidsregels Privacy gemeente Scherpenzeel 2018, die hiermee per datum van ondertekening worden ingetrokken.
Vastgesteld door het college van burgemeester en wethouders van gemeente Scherpenzeel, in de vergadering van het college van burgemeester en wethouders op 11 november 2025:
R. ’t Hoen
Secretaris
M.C. Teunissen-Willemsen
Burgemeester
Vastgesteld door de burgemeester van gemeente Scherpenzeel, in de vergadering van het college van burgemeester en wethouders op 11 november 2025:
M.C. Teunissen-Willemsen
Burgemeester
Bijlage 1 – Rollen en verantwoordelijkheden IB&P
Binnen de eigen taken en verantwoordelijkheden draagt elke medewerkers bij aan IB&P. Dit betekent dat elke medewerker:
Bestuursorganen (college, burgemeester en gemeenteraad)
Betrokkenheid van bestuurders is cruciaal. Het laat zien dat de organisatie IB&P serieus neemt en het een ambitie is om gegevens te beschermen. Elk bestuursorgaan:
is eindverantwoordelijk voor IB&P31.
Het college en de burgemeester leggen verantwoording af over IB&P in de cyclusdocumenten aan de gemeenteraad vanuit de bestuursrechtelijke toezichtstaak.
De gemeentesecretaris is tevens de algemeen directeur van de gemeentelijke organisatie. De gemeentesecretaris is verantwoordelijk voor IB&P in de ambtelijke organisatie. De gemeentesecretaris:
De teamleider is verantwoordelijk voor IB&P binnen het eigen team en de door de directie toegewezen processen en systemen. De teamleider:
De ENSIA32-coordinator:
Deze rol wordt binnen de gemeente Scherpenzeel ingevuld door onderverdeling van audittaken onder CISO, PO en systeem-/applicatiebeheer.
Chief Information Security Officer (CISO)
De functionaris gegevensbescherming:
De functionaris gegevensbescherming33:
We volgen de-10-bestuurlijke-principes-voor 20190109.pdf (vng.nl) van de VNG, aangevuld met privacy.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2026-239525.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.