Gemeenteblad van Apeldoorn
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Apeldoorn | Gemeenteblad 2026, 177003 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Apeldoorn | Gemeenteblad 2026, 177003 | beleidsregel |
Het College van Burgmeester en Wethouders;
gelet op de Gemeentewet artikel 212, de Financiële verordening 2025 artikel 16 en de Wet Financiering decentrale overheden 2013 (Wet Fido);
In de Financiële verordening 2025 is bepaald dat burgemeester en wethouders een Treasurystatuut vaststellen en zorgen voor tijdige actualisatie wanneer nodig.
Het treasurystatuut bevat het beleidskader voor de uitvoering van de treasuryfunctie. Onder treasury wordt verstaan: “Het sturen en beheersen van, het verantwoorden over en het toezicht houden op de financiële vermogenswaarden, de financiële geldstromen, de financiële posities en de hieraan verbonden risico’s”. In het treasurystatuut worden de uitgangspunten, doelstellingen, richtlijnen en limieten voor financiering vastgelegd, evenals taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden. Daarnaast beschrijft het de financiële kaders voor financieringen, uitzettingen, gebruik van derivaten en het verstrekken van leningen en garanties aan derden.
Artikel 2 Uitgangspunten risicobeheer
Met betrekking tot risicobeheer gelden de volgende algemene uitgangspunten:
Bij de uitvoering van alle treasuryactiviteiten dienen de regels en bepalingen van dit treasurystatuut, de actuele Financiële Verordening, de Wet financiering decentrale overheden (Wet Fido), de Regeling Uitzettingen en Derivaten Decentrale Overheden (RUDDO), het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) en aanvullende wettelijke regelgeving in acht te worden genomen;
Financieringen en uitzettingen
Teneinde de kosten van het liquiditeitsbeheer te minimaliseren wordt het liquiditeitsgebruik beperkt door de inkomende en uitgaande geldstromen op gemeenteniveau op elkaar af te stemmen. Hierbij wordt erop toegezien dat er voldoende liquiditeiten zijn om te garanderen dat de verplichtingen tijdig kunnen worden nagekomen.
Artikel 8 Langlopende financiering
Voor het aantrekken van langlopende financiering (looptijd langer dan één jaar) gelden de volgende uitgangspunten:
Artikel 9 Kortlopende financiering
Voor het aantrekken van kortlopende financiering (looptijd tot één jaar) gelden de volgende uitgangspunten:
Leningen en garanties aan derden
Artikel 12 Uitgangspunten voor het verstrekken van leningen en garanties aan derden
De volgende algemene uitgangspunten gelden voor het verstrekken van leningen en garanties aan derden:
Artikel 13 Voorwaarden voor het verstrekken van leningen en garanties aan derden
Ter beperking van het gemeentelijk risico worden hieraan de volgende voorwaarden gesteld:
De door de gemeente aan geldgever betaalde bedragen uit hoofde van de garantie blijven als een direct opeisbare schuld op de geldnemer rusten. Over deze vordering wordt door de gemeente rente in rekening gebracht volgens een door burgemeester en wethouders bij het aangaan van de garantie te bepalen percentage.
Administratieve organisatie en interne controle
Artikel 14 Uitgangspunten administratieve organisatie en interne controle
In het kader van de treasuryfunctie gelden de volgende algemene uitgangspunten op het gebied van administratieve organisatie en interne controle.
TR: Treasurer of plaatvervanger
HfdF&C: Afdelingshoofd Financiën & Control
Artikel 17 Operationele en verantwoordingsinformatie
Apeldoorn, 7 april 2026
Het college van burgemeester en wethouders van Apeldoorn,
Burgemeester
Gemeente secretaris
In dit statuut wordt verstaan onder:
Derivaten: Financiële instrumenten (renteruilcontracten (swaps), renteplafondcontracten (caps), uitgestelde leningen (forward contracten) en uitgestelde geldmarktcontracten (Future Rate Agreement (FRA))) die hun bestaan ontlenen aan een bepaalde onderliggende waarde. De onderliggende waarden kunnen financiële producten, zoals leningen of obligaties zijn. Derivaten worden onder andere gebruikt om renterisico’s te sturen en financieringskosten te minimaliseren;
Treasuryfunctie: De treasuryfunctie omvat alle activiteiten die zich richten op het besturen en beheersen van, het verantwoorden over en het toezicht houden op de financiële vermogenswaarden, de financiële stromen, de financiële posities en de hieraan verbonden risico’s. De treasuryfunctie bestaat uit twee deelfuncties: risicobeheer en te financiering;
Voor kleine en middelgrote ondernemingen geldt een jaarlijkse garantiepremie van minimaal 0,4%, zie ook Marktconformiteit Garanties Europa Decentraal en Garantiepremie Europa Decentraal
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2026-177003.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.