Gemeenteblad van Edam-Volendam
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Edam-Volendam | Gemeenteblad 2026, 167737 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Edam-Volendam | Gemeenteblad 2026, 167737 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
Subsidieregeling van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Edam-Volendam regelende de subsidiëring van inwonersinitiatieven van natuurlijke personen die de leefbaarheid en sociale cohesie verbeteren (Subsidieregeling inwonersinitiatieven Edam-Volendam)
Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Edam-Volendam,
gelet op titel 4.2 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) alsmede gelet op artikel 2 en artikel 3, eerste lid van de Algemene subsidieverordening Edam-Volendam alsmede gelet op het raadsbesluit van 27 februari 2025 waarbij de gemeenteraad heeft besloten: “Maak een laagdrempelig loket voor inwonersinitiatieven en zet het budget daarvoor in via dorps- en wijkraden waar die er zijn. Waar ze er niet zijn, blijven we werken met aanvragen”;
overwegende dat artikel 4:23, eerste lid van de Awb vereist dat voor het verstrekken van subsidie een wettelijk voorschrift is vastgesteld dat regelt voor welke activiteiten subsidie kan worden verstrekt;
dat het gewenst is activiteiten te stimuleren die de sociale samenhang en leefbaarheid binnen de gemeente Edam-Volendam bevorderen;
dat in kleine kernen, waar minder voorzieningen zijn, de sociale samenhang en leefbaarheid in belangrijke mate samenhangt met de mate waarin de inwoners initiatieven op dat vlak ontplooien;
vast te stellen de SUBSIDIEREGELING INWONERSINITIATIEVEN EDAM-VOLENDAM.
In deze regeling wordt verstaan onder:
Leefbaarheid: de mate waarin inwoners een kern aantrekkelijk en geschikt achten om te wonen, werken en leven, door een combinatie van fysieke aspecten (schoon, veilig, groen), sociale aspecten (ontmoeting, sociale binding, veiligheid), en de aansluiting bij de wensen en behoeften van de inwoners, zoals toegang tot voorzieningen, rust, of juist levendigheid;
Sociale samenhang: de mate van onderlinge verbondenheid en het gemeenschaps-gevoel dat inwoners ervaren binnen een wijk of dorp. Dit uit zich in het onderlinge vertrouwen, de bereidheid tot onderlinge hulp, actieve communicatie, en gezamenlijke inspanningen om de leefbaarheid en het saamhorigheidsgevoel te bevorderen, zodat inwoners zich thuis voelen en verbonden zijn met hun directe leefomgeving en mede-inwoners;
Artikel 2 Subsidiabele activiteiten
Een incidentele subsidie kan worden verstrekt voor een inwonersinitiatief.
Artikel 3 Beoogde doelgroep(en)
Een aanvrager komt voor subsidie in aanmerking indien deze een natuurlijk persoon of groep personen is die woonachtig en ingeschreven is of zijn in de gemeente.
Artikel 7 Berekening van de subsidie
De subsidie voor een inwonersinitiatief wordt bepaald op basis van de bij de aanvraag overgelegde kostenraming tot een bedrag van maximaal € 1.000,-.
Artikel 8 Vaststelling van de subsidie
Subsidies op grond van deze regeling worden bij verlening direct vastgesteld.
Aldus vastgesteld in de vergadering van het college van burgemeester en wethouders van 10 maart 2026,
het college van burgemeester en wethouders van Edam-Volendam,
de secretaris, de burgemeester,
C. Rijnberg R.J. Beukers.
Inwoners die zich vanuit betrokkenheid inzetten voor hun gemeenschap zijn buitengewoon waardevol. Dit komt tot uiting in beleidsnota’s. Een van de vormen waarin inwoners dat doen, is door het nemen en uitvoeren van initiatieven die de sociale samenhang en leefbaarheid in de gemeente vergroten.
In dit deel wordt o.a. verwezen naar bepalingen van de Algemene subsidieverordening Edam-Volendam en de Algemene wet bestuursrecht (Awb). De aangehaalde bepalingen gaan over de vraag wat verstaan kan worden onder subsidie, voor welke beleidsterreinen subsidie verstrekt kan worden zonder afzonderlijke verordening, en de bevoegdheid voor het college om voor een beleidsterrein een subsidieregeling vast te stellen.
Het raadsbesluit d.d. 27 februari 2025 is van belang omdat de raad daarin expliciet de wens kenbaar heeft gemaakt voor het bekostigen van inwonersinitiatieven.
Dit artikel bevat de begripsbepalingen.
Bij de definitie van ‘begroting’ is bepaald dat als een initiatief uit meerdere activiteiten bestaat, de begroting onderverdeeld moet zijn per activiteit. Zo wordt duidelijk welke bijdrage nodig is per activiteit.
Verder is gekozen voor een relatief uitbreide definitie voor de begrippen leefbaarheid en sociale samenhang. Die definities geven aan wat voor typen activiteiten in aanmerking kunnen komen voor subsidie, namelijk:
Activiteiten die de fysieke leefomgeving schoner, veiliger en/of groener maken. Overigens geldt bij activiteiten van dit type dat afstemming met de gemeente vooraf altijd noodzakelijk is. De gemeente houdt veel taken op het gebied van het onderhoud van de openbare ruimte en veiligheid namelijk aan zichzelf voor. Die activiteiten komen dan niet in aanmerking voor subsidie.
Artikel 2 Subsidiabele activiteiten
Hier komen de begrippen sociale samenhang en leefbaarheid terug. Zie de omschrijving van die begrippen in artikel 1 en de toelichting daarop.
Artikel 3 Beoogde doelgroep(en)
De regeling is bedoeld voor inwoners van de gemeente.
Een ‘natuurlijke persoon’ is individu. Het begrip doelt op het onderscheid met rechtspersonen.
De regeling staat niet open voor aanvragen van rechtspersonen, voor organisaties.
Artikel 4 Bij aanvraag in te dienen gegevens
In het formulier wordt gevraagd aan te geven hoe de activiteit (het initiatief) bijdraagt aan het vergroten van de sociale samenhang en/of de leefbaarheid, op welke doelgroep het initiatief zich richt, en wie de activiteit organiseert of organiseren. Die informatie is nodig om te bepalen of het initiatief in aanmerking komt voor subsidie.
Als het initiatief uit meerdere activiteiten bestaat, moet de kostenraming onderverdeeld zijn per activiteit. Zo wordt duidelijk welke bijdrage nodig is per activiteit.
Artikel 5 Subsidieplafond en verdeelregels
Door een subsidieplafond in te stellen kan het college aanvragen afwijzen als het budget op is.
Wanneer het budget bijna op is, en er komt een aanvraag binnen die het beschikbare budget overschrijdt, dan zal het college kijken of de activiteit voor het beschikbare budget kan worden uitgevoerd. Het ligt voor de hand dat het college deze vraag met de initiatiefnemer doorspreekt.
Als er meerdere aanvragen tegelijkertijd zijn ingediend die samen het beschikbare budget overschrijden, dan wordt het budget in principe gelijkelijk over die aanvragen verdeeld. Ook dan zal het college kijken of die initiatieven voor het beschikbare budget kunnen worden uitgevoerd.
Artikel 6 Beoordelingscriteria
Onder lid 1 staan de criteria waarop het college de aanvragen beoordeelt.
In lid 1 sub a staat dat de activiteit “(liefst langdurig) bijdraagt aan de leefbaarheid en/of de sociale samenhang".
Zie de definitie van die begrippen in artikel 1 en de toelichting daarop voor de typen activiteiten die hieronder vallen. De toevoeging: “liefst langdurig” speelt een rol bij de beoordeling van de aanvragen. De gemeente kijkt of de activiteit naar verwachting een duurzaam effect heeft op de leefbaarheid en de sociale samenhang. Eenmalige activiteiten hebben vaak slechts een kortdurend effect. De gemeente kijkt of de kosten in verhouding staan tot het verwachte effect.
In lid 1 sub b staat dat het initiatief “in principe de gehele gemeenschap van die kern” ten goede moet komen. De gedachte hierachter is dat de regeling bedoeld is om bij te dragen aan hechte gemeenschappen waarin de inwoners elkaar kennen en met elkaar in verband staan, ook al behoren zij tot verschillende groepen.
In lid 1 sub c staat dat het initiatief “grotendeels door zelfwerkzaamheid (inzet van vrijwilligers) wordt gerealiseerd.” De subsidie is niet bedoeld voor het inhuren van derden die het initiatief uitvoeren. Zelfwerkzaamheid vergroot de sociale samenhang. Het is enorm inspirerend om te zien dat inwoners zich inspannen voor de gemeenschap. Hen daarmee bezig zien kan andere inwoners inspireren om initiatieven te nemen.
Een ander aspect van deze bepaling is dat een activiteit vele malen goedkoper is als mensen die zelf uitvoeren, in plaats van daar een professional voor in te huren. Het maakt de inzet van het subsidiegeld zeer doelmatig; met een klein beetje geld kan heel veel bereikt worden.
De passage “grotendeels door zelfwerkzaamheid“ impliceert dat inhuur niet geheel is uitgesloten van subsidie. De subsidieregeling beoogt activiteiten van en door inwoners mogelijk te maken. Inhuur van een professional kan nodig zijn om de inwoners te ondersteunen bij het uitvoeren van de activiteit. Bijvoorbeeld: een website die gevuld wordt door dorpsgenoten en alleen gebouwd wordt met hulp van een professional, zou in aanmerking kunnen komen voor subsidie. Een website geheel gevuld en gebouwd door professionals niet.
Lid 2 noemt mogelijke afwijzingsgronden.
De begrippen ‘sociale samenhang’ en vooral ‘leefbaarheid’ zijn breed. Als een initiatief past binnen een meer specifieke subsidieregeling, bijvoorbeeld voor cultuur of sport, dan moet de aanvraag bij die subsidieregeling worden ingediend. Als het college van oordeel is dat een aanvraag die bij deze regeling is ingediend, beter past bij een andere, meer specifieke subsidieregeling, zal het de indiener daarop wijzen.
Artikel 7 Berekening van de subsidie
In dit artikel staat onder andere waar geen subsidie voor kan worden verleend.
Maaltijden zijn geen subsidiabele kostenpost. Indien een activiteit deels bestaat uit samen eten, dan is het de bedoeling dat de inwoners zelf voor het eten zorgen of dat er een bijdrage wordt gevraagd waaruit de maaltijd wordt bekostigd. Andere kosten zoals huur van de ruimte waar men samen eet, of een kacheltje om de ruimte te verwarmen, komen wel in aanmerking voor subsidie.
Tenslotte wordt geen subsidie verstrekt voor het dekken van kosten die voortvloeien uit het voeren van juridische procedures. Het is niet in het belang van de gemeente om procedures tegen zichzelf te financieren. Evenmin is het wenselijk dat de schijn ontstaat dat een procedure tegen een derde met steun van de gemeente wordt aangespannen.
Artikel 8 Vaststelling van de subsidie
Op grond van de Algemene subsidieverordening Edam-Volendam worden subsidies met een hoogte van maximaal € 5.000,- vastgesteld op het moment van toekenning. Dit heeft meerdere redenen. Enerzijds werken vanuit vertrouwen. Anderzijds om administratieve lasten te besparen, zowel voor de aanvrager als voor de gemeente. Bij deze regeling gaat het om een subsidie van maximaal 1.000,-. Als daar een deel van overblijft, bedragen de kosten (uren) om dat restant terug te vorderen, al snel meer dan het terug te vorderen bedrag. Aangezien niet wordt teruggevorderd, hoeft de initiatiefnemer de inkomsten en uitgaven ook niet te verantwoorden.
Het college kan de subsidieontvanger verplichten om een verslag in te dienen van de activiteiten, zodat het college kan vaststellen dat de gesubsidieerde activiteiten hebben plaatsgevonden.
Artikel 9 Overgangsbepaling, inwerkingtreding en citeertitel
De overgangsbepalingen zorgt ervoor dat bestaande subsidieaanvragen volgens de nieuwe regeling worden afgehandeld. Met de toepassing van het overgangsrecht komen aanvragers niet in een nadeligere situatie dan daarvoor.
De citeertitel bepaalt hoe deze regeling heet. Dit vergemakkelijkt de vindbaarheid.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2026-167737.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.