Gemeenteblad van Capelle aan den IJssel
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Capelle aan den IJssel | Gemeenteblad 2026, 139105 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Capelle aan den IJssel | Gemeenteblad 2026, 139105 | algemeen verbindend voorschrift (verordening) |
Verordening Commissie Verbonden Partijen 2026
Ter uitvoering van haar taak hanteert de commissie onder meer de volgende instrumenten:
het voeren van (periodieke) gesprekken met ab-/db-leden van verbonden partijen (portefeuillehouder en/of de raadsleden die daarvan deel uitmaken). Het bezien of het verschil in rolverdeling tussen de portefeuillehouder die met de inhoud is belast en de portefeuillehouder die met het toezicht is belast in voldoende mate tot uiting komt;
Raadsleden, burgerraadsleden, collegeleden, de gemeentesecretaris, bij het onderwerp betrokken ambtenaren en medewerkers van de griffie kunnen op hun verzoek als toehoorders bij de vergadering aanwezig zijn. Op uitnodiging van de commissie kunnen zij ook als deelnemer aan de vergadering aanwezig zijn.
Artikel 8 Onvoorziene omstandigheden
In gevallen waarin deze verordening niet voorziet of bij twijfel over de toepassing ervan beslist de commissie op voorstel van de voorzitter.
Vastgesteld in de openbare vergadering van 9 maart 2026,
De griffier,
drs. T.A. de Mik
de voorzitter,
drs. J.J. Manusama
Deze commissie is in 2019 als nieuwe commissie in Capelle aan den IJssel gaan fungeren.
In 2024 heeft een evaluatie plaatsgevonden en heeft de gemeenteraad besloten dat de commissie Verbonden Partijen zal worden voortgezet. Bij de evaluatie is ook de geldende verordening betrokken en is er een zevental aanbevelingen gedaan. Eén en ander heeft geleid tot een aangepaste verordening.
Aanvullend aan art. 3, lid 1 t/m 3, verdient het aanbeveling bij de samenstelling de volgende uitgangspunten te hanteren:
De commissie stelt een jaarplan op dat zal worden afgestemd met de activiteiten van het college, zoals die voortvloeien uit de Nota Verbonden Partijen.
In de Nota Verbonden Partijen is opgenomen dat de bestaande verbonden partijen zijn ingedeeld in enkele groepen, al naar gelang de risico’s zijn. Het gaat daarbij niet alleen over de verbonden partijen, maar ook over overige gerelateerde partijen. Dit betreft partijen die strikt genomen niet aan de definitie van verbonden partijen voldoen, maar waarmee de gemeente Capelle wel een relatie heeft in de vorm van bijvoorbeeld benoemingsrecht of wanneer sprake is van substantiële financiële belangen.
Twee keer per jaar vindt een actualisatie plaats van de hierboven bedoelde risico’s.
De uitkomsten hiervan worden gepresenteerd in de paragraaf verbonden partijen van respectievelijk de begroting en jaarrekening. De formats zelf (vervat in de ‘Rapportage gewenste bestuurlijke betrokkenheid verbonden partijen en overige gerelateerde partijen’) zijn bedoeld voor interne sturing (management en college) en maken geen deel uit van de openbare boekwerken. De Commissie Verbonden Partijen hecht eraan ook deze rapportages met het college te bespreken.
Van belang is dat de taken van de commissie ten aanzien van de verbonden partijen en de overige gerelateerde partijen zijn gericht op de sturing van en het toezicht op deze partijen. Dat betekent dat de commissie zich niet met inhoudelijke onderwerpen van deze partijen zal bezighouden. Dat is en blijft voorbehouden aan de betreffende vakcommissie.
De commissievergaderingen vinden in beginsel zonder aanwezigheid van derden plaats. Raadsleden, burgerraadsleden, collegeleden, de gemeentesecretaris, bij het onderwerp betrokken ambtenaren en medewerkers van de griffie kunnen op hun verzoek als toehoorders bij de vergadering aanwezig zijn. Op uitnodiging van de commissie kunnen zij ook als deelnemer aan de vergadering aanwezig zijn.
De concerncontroller woont in de regel de vergaderingen van de commissie bij. Gezien de rol en positie van de controller en diens bekendheid met de verbonden partijen is dat efficiënt.
In het geval een evaluatie/doorlichting van een verbonden partij plaatsvindt, zal de betrokken beleidsambtenaar van de gemeente als adviseur fungeren en in die hoedanigheid ook aan de vergadering deelnemen.
Het door de commissie zelf uitvoeren van onderzoeken/evaluaties van verbonden partijen is tijdrovend en daarmee voor de leden een zware belasting. Om die reden bestaat de mogelijkheid om een onderzoek/evaluatie aan een derde partij uit te besteden.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2026-139105.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.