Gemeenteblad van Helmond
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Helmond | Gemeenteblad 2026, 134239 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Helmond | Gemeenteblad 2026, 134239 | beleidsregel |
Beleidsregel waterberging bij ruimtelijke ontwikkelingen 2026
In deze beleidsregel wordt verstaan onder:
rekentool: een webpagina waarop de waterbergingsopgave te berekenen is door het invullen van de ruimtelijke inrichting van het plangebied. De webpagina is te raadplegen via: www.helmond.nl/rekentool-waterberging;
Artikel 2 Waterbergingsopgave bij ruimtelijke ontwikkelingen
Het college toetst of de ontwikkeling voldoet aan de volgende uitgangspunten:
Artikel 3 Beloning groene maatregelen
Het college toetst de beloning van groene maatregelen op de volgende manier:
Artikel 4 Uitzonderingen op de waterbergingsopgave
Het college toetst uitzonderingen op volgende manier:
Indien binnen de grondexploitatie al sprake is van gerealiseerde waterberging in de openbare ruimte, wordt de wateropgave zoals genoemd in artikel 2 verminderd met de al gerealiseerde waterberging én verminderd op basis van de stimulering van groene maatregelen zoals bedoeld in artikel 3. Deze verminderingen worden automatisch meegenomen in de berekening via de online rekentool.
Voor vervangen van daken en optoppen van gebouwen geldt geen waterbergingsopgave, ook al is er sprake van een verplichte omgevingsvergunning. In de rekentool dient dan te worden aangegeven dat het dakvlak niet wijzigt. Deze uitzondering geldt alleen voor gebouwen of delen van gebouwen waar sprake is van vervanging van daken of optoppen.
Artikel 5 Afwijken van de waterbergingsopgave
Het college kan afwijken van de waterbergingsopgave zoals beschreven in artikel 2, mits dit goed beargumenteerd is en aan één van de volgende voorwaarden wordt voldaan:
Artikel 6 Verwerking van geborgen hemelwater
Het college hanteert voor het verwerken van het geborgen hemelwater de volgende voorkeursvolgorde:
Artikel 7 Eisen aan de waterbergingsvoorziening
Het college toetst of de waterbergingsvoorzieningen voldoet aan de onderstaande eisen:
Artikel 8 Relatie Waterschapsverordening
Naast het gemeentelijk beleid geldt in sommige gevallen ook de Waterschapsverordening. Deze regels zorgen ervoor dat regenwater niet versneld naar het oppervlaktewater stroomt. Een ruimtelijke ontwikkeling moet voldoen aan beide regels. De hoogste waterbergingsopgave is dan maatgevend.
Besloten in de vergadering van 10 maart 2026
Burgemeester en wethouders van Helmond,
de burgemeester,
mr. S.C.C.M. Potters
de secretaris,
E.P.H. Koop, MSc
Om in 2050 klimaatadaptief te zijn hebben we voor nieuwe ontwikkelingen duidelijke regels nodig. We merken dat er bij veel ruimtelijke ontwikkelingen al rekening wordt gehouden met een waterrobuuste inrichting, maar nog niet overal. Een toetsingskader met concrete regels voor waterberging kan er voor zorgen dat alle gebiedsontwikkelingen klimaatadaptief worden gerealiseerd.
In het Water- en Rioleringsprogramma 2024-2028 (WRP) is omschreven hoe wordt omgegaan met waterberging in verschillende situaties: bestaand gebied, reconstructies/herinrichtingen van publiek terrein, bouwontwikkelingen en gebiedsontwikkelingen. In deze beleidsregel worden de normen en richtlijnen van bouw- en gebiedsontwikkelingen nader beschreven.
De specifieke eisen met betrekking tot de realisatie van waterberging hebben op grond van het bestemmingsplan ‘Paraplubestemmingsplan waterberging 2024’ te gelden als een voorwaardelijke verplichting. Als instrument ter bepaling van de waterbergingsopgave is de online rekentool waterbergingsopgave ontwikkeld, die onderdeel is van deze beleidsregel.
De uitgangspunten van deze beleidsregel zijn als volgt:
De normen en richtlijnen voor waterberging, opgenomen in de onderhavige beleidsregel en de bijbehorende rekentool zijn van toepassing op ruimtelijke ontwikkelingen (zowel nieuwbouw als herbouw) daar waar, conform een geldend (paraplu)bestemmingsplan, een voorwaardelijke verplichting waterberging is opgenomen.
Groene maatregelen worden beloond met een lagere waterbergingsopgave. Door de wateropgave te combineren met groene maatregelen wordt de sponswerking van de stad verbeterd en daarom is minder fysieke waterberging nodig. Groene maatregelen dragen bij aan het tegengaan van verdroging, verminderen van hittestress en het vergroten van de biodiversiteit.
Werking van rekentool waterbergingsopgave
Als instrument ter bepaling van de waterbergingsopgave is de online rekentool waterbergingsopgave ontwikkeld. Website: www.helmond.nl/rekentool-waterberging
De rekentool waterbergingsopgave vraagt de oppervlakken in het plangebied te specificeren (oppervlakken dak, terreinverhardingen en groen). Hieruit berekent de tool de verhouding tussen verharding en groen en daarmee de waterbergingsopgave. Hoe groener het plan is, hoe meer het bijdraagt aan het herstellen van de sponswerking van de stad, des te kleiner de waterbergingsopgave is. In de tool kan worden ingevuld hoe de waterbergingsopgave wordt ingevuld. Op deze manier wordt in een vroegtijdig stadium bepaald hoe de water- (en indirect de) groeninvulling zal plaatsvinden.
De specificatie van maatregelen en oppervlakken vindt interactief plaats: de tool laat direct het effect van deze specificaties zien op de daaruit afgeleide totale waterbergingsopgave.
Vóór elke maatregel staat in de tool een i-symbool; door daarop te klikken wordt meer informatie over die maatregel gegeven zoals specifieke uitvoeringseisen en links naar achtergrondinformatie.
De tool doorloopt vier stappen:
Beloning groene maatregelen en werking in rekentool
Met behulp van de rekentool berekent de initiatiefnemer hoe groot de waterbergingsopgave is en geeft hij aan op welke manier daar invulling aan wordt gegeven. Groene maatregelen worden daarbij gestimuleerd met een lagere waterbergingsopgave, omdat hierdoor de sponswerking van de stad wordt verbeterd. Het resultaat van een ingevulde rekentool wordt als bijlage toegevoegd bij de aanvraag van de omgevingsvergunning.
Stap 1: invullen kerngegevens en stap 2: invulling van oppervlakken
Bij het invullen van de kerngegevens (zoals locatie en totaal oppervlak van het plangebied) en de invulling daarvan (typen en grootte van (groen)daken, verhardingen en de groeninvulling) vertaalt de rekentool de oppervlakken naar ‘grijze’ en ‘groene’ oppervlakken. Op basis van de verhouding groen/grijs volgt een waterbergingsopgave.
In de volgende tabel is weergegeven hoe verschillende typen ‘grijze’ en ‘groene’ maatregelen meetellen in de rekentool waterbergingsopgave. Deze stimulering is gerelateerd aan de mate waarin zij bijdragen aan meerdere opgaven: opvangen hevige regen, grondwateraanvulling tegen droogte, verminderen hittestress, toename biodiversiteit.
Tabel: uitgangspunten voor groen/grijs-verhouding
Opmerkingen bij voorgaande tabel
Groene daken met veel waterberging worden meer dan 100% gestimuleerd. 1 m² wordt gezien als 1,5 of 2 m², afhankelijk van de hoeveelheid waterberging in het groendak. In de berekening ontstaat een fictief totaaloppervlak dat groter is dan het daadwerkelijk oppervlak van het plangebied. Dit is alleen ten behoeve van de berekening van de groen/grijs-verhouding.
Uitgangspunt bij tuinen is dat deze voor 1/3e bestaan uit groen en 2/3e uit verhardingen. Hierbij wordt uitgegaan van verhardingen voor een inrit, terras, pad naar tuinhuis of poort aan de achterzijde van de tuin. Indien de inrichting wel bekend is, wordt in de online rekentool een invulmogelijkheid geboden om het percentage groen en verharding zelf aan te geven. Hiermee is meteen zichtbaar wat keuzes doen voor de wateropgave.
Na het invullen van de oppervlakken per type invulling berekent de online tool de groen/grijs-verhouding op basis van de volgende uitgangspunten:
Tabel: Te realiseren waterberging bij groen/grijs-verhouding.
Afhankelijk van de groen/grijs-verhouding wordt de waterbergingsopgave getoond. Het is mogelijk om eerder ingevulde getallen te wijzigen om de waterbergingsopgave te veranderen.
Stap 3 Invullen hoe de waterbergingsopgave wordt ingevuld
In de derde stap van de online rekentool wordt ingegeven hoe de waterbergingsopgave wordt ingevuld. Dit bestaat uit twee delen: 1) realiseren van waterberging en 2) kiezen voor aanvullende groene maatregelen, die een extra stimulans krijgen.
|
Bovengrondse wateropslag (regenton, regenzuil, regenschutting, etc) |
|
|
Waterberging in ondergrondse voorzieningen (infiltratiekratten, waterbergend steenwol, grind, lavastenen) |
Tabel: Aanvullende groene waterbergingsbeloningen
Opmerkingen bij voorgaande tabellen:
Regenwater benutten voor tuinbewatering of huishoudwater (toiletspoeling, waswater) wordt het meest gestimuleerd, omdat het in de voorkeursvolgorde afkoppelen op de 1e plaats staat. Bij grote platte daken, bijvoorbeeld appartementencomplexen, is de stimulering 150%. Dit houdt in dat iedere kuub (1 m³) wordt gezien als 1,5 kuub. Aandachtspunt is dat er naast het benutten in de tuin of in het gebouw, ook waterberging beschikbaar is voor het opvangen van piekbuien. Uitgangspunt hierbij is dat dit 50% van de wateropgave is. Indien het bouwplan alleen de bouw van woningen betreft, kan de wateropgave ingevuld worden door het toepassen van hergebruiktank van 4500 liter per woning. Hiermee wordt de wateropgave volledig behaald, zonder dat aanvullende waterberging vereist is.
Regenwater bergen op dak (waterdaken) wordt 120% gestimuleerd. Waterdaken met veel waterberging is een vorm van multifunctioneel ruimtegebruik dat bijdraagt aan het opvangen van piekbuien, zorgt voor verminderen hittestress in het gebouw en te combineren is met andere duurzame maatregelen (zoals bijvoorbeeld zonnepanelen) en ontmoetingsfuncties.
Het is mogelijk om eerder ingevulde getallen van stappen 2 en 3 te wijzigen om op deze manier de gewenste invulling van de waterbergingsopgave te kiezen.
Stap 4: download het resultaat, werk het uit, en voeg het bij aanvraag omgevingsvergunning
De laatste stap van de rekentool is het resultaat downloaden. Dit wordt automatisch gegenereerd als pdf. Deze pdf kan worden toegevoegd aan de aanvraag omgevingsvergunning. Een schets toevoegen is verplicht. Op deze schets moet locatiespecifiek worden weergegeven wat de typen en hoeveelheid oppervlakken zijn (zoals vermeld in stap 2) en het type en de hoeveelheid waterberging (zoals vermeld in stap 3).
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2026-134239.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.