Aanwijzingsbesluit functionaris gegevensbescherming voor de verwerkingen vastgelegd in de samenwerkingsovereenkomst Oirschot-Best inzake de uitvoering van de Participatiewet en aanverwante regelingen

Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Oirschot;

gelet op artikel 37 Algemene Verordening Gegevensbescherming en artikel 36 van de Wet politiegegevens;

Collegevoorstel 26.I000278

B e s l u i t:

  • 1.

    Mevrouw E. Lagerwaard aan te wijzen als Functionaris Gegevensbescherming voor de verwerkingen vastgelegd in de Samenwerkingsovereenkomst Oirschot-Best inzake de uitvoering van de Participatiewet en aanverwante regelingen.

  • 2.

    Mevrouw E. Lagerwaard bij de Autoriteit Persoonsgegevens aan te melden als Functionaris Gegevensbescherming voor de verwerkingen genoemd in de samenwerkingsovereenkomst.

  • 3.

    De aanwijzing van mevrouw R. de Zwart als Functionaris Gegevensbescherming voor de verwerkingen in de samenwerkingsovereenkomst in te trekken.

Artikel 1 Definitie

Onder ‘Functionaris Gegevensbescherming’ (hierna: FG) wordt in dit besluit verstaan: de medewerker die binnen de organisatie toezicht houdt op de toepassing en naleving van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (hierna: AVG), Uitvoeringswet Algemene Verordening Gegevensbescherming (UAVG) en Wet politiegegevens (hierna: Wpg).

Artikel 2 Taken

Het college van burgemeester en wethouders is verantwoordelijk voor de bescherming van persoonsgegevens binnen de gemeente en de FG ziet hier op toe, adviseert en stuurt. De AVG, UAVG en Wpg geven aan welke taken de FG (minimaal) heeft, te weten:

  • Het informeren en adviseren van de gemeente en de verwerkers die namens de gemeente persoonsgegevens verwerken over hun verplichtingen uit hoofde van de AVG, UAVG, Wpg en andere EU wet- en regelgeving en nationale bepalingen omtrent gegevensbescherming;

  • Het toezien op naleving van de gemeente en de verwerkers van de AVG, UAVG, Wpg en andere EU wet- en regelgeving en nationale bepalingen omtrent gegevensbescherming;

  • Het toezien op naleving van het gemeentelijke beleid met betrekking tot de bescherming van persoonsgegevens;

  • Het toezien op toewijzing van verantwoordelijkheden, bewustmaking en opleiding van het bij de verwerking betrokken personeel en de betreffende audits;

  • Het geven van advies met betrekking tot de Data Protection Impact Assessment (hierna: DPIA) en het toezien of de uitvoering daarvan in overeenstemming is met de AVG, UAVG en Wpg;

  • Het samenwerken met de Autoriteit Persoonsgegevens (hierna: AP) én

  • Het optreden als contactpunt voor de AP.

Artikel 3 Bevoegdheden

De FG heeft ter vervulling van de taken, de aan toezichthouders toekomende bevoegdheden overeenkomstig titel 5.2 van de Algemene wet bestuursrecht, voor zover die benodigd zijn voor de uitoefening van het toezicht.

Artikel 4 Onafhankelijkheid

Vanuit een onafhankelijke positie houdt de FG intern toezicht op de manier waarop door de gemeente wordt omgegaan met persoonsgegevens en ontvangt daarbij geen instructies vanuit de gemeente en verwerkers. De FG rapporteert zelfstandig en onafhankelijk aan de verantwoordelijke en ondervindt geen nadeel van de uitoefening van zijn/haar taak. Er worden de FG voldoende middelen ter beschikking gesteld om de taken goed te vervullen.

Artikel 5 Belangenconflicten

Bij combinatie van de functie van FG met andere taken worden belangenconflicten vermeden.

Artikel 6 Inwerkingtreding

Dit besluit treedt in werking de eerste dag na bekendmaking en werkt terug tot en met 1 januari 2026.

Besloten in de vergadering van 03-03-2026.

Rob Brekelmans

secretaris a.i.

Judith Keijzers – Verschelling

burgemeester

Naar boven