Gemeenteblad van Nieuwegein
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Nieuwegein | Gemeenteblad 2025, 68091 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Nieuwegein | Gemeenteblad 2025, 68091 | beleidsregel |
Besluit Financieringsstatuut 2025
Er gaat binnen de gemeente jaarlijks veel geld om in de vorm van inkomsten en uitgaven op grond van de vastgestelde begroting. Daaromheen zijn allerlei activiteiten nodig om dit mogelijk te maken, te denken aan het aantrekken van leningen (financiering), betalingsverkeer en dergelijke. De gemeente Nieuwegein heeft haar beleid rondom de financieringsfunctie in een aantal documenten vastgelegd. Dit betreft de financiële beheersverordening, de strategienota en het financieringsstatuut.
In de strategienota is de gemeentelijke strategie rondom de treasuryfunctie vastgelegd. In de financiele beheersverordening Nieuwegein 2024 (art 21) is vastgelegd dat het college nadere regels opstelt ter uitvoering van de financieringsfunctie en dat dit wordt vastgelegd in een Besluit Financieringstatuut. Voorliggend financieringsstatuut bevat deze nadere regels.
Het doel van dit financieringsstatuut is om sturing te geven aan de treasuryfunctie en om de afspraken over de financiële transacties van de gemeente Nieuwegein op korte en lange termijn vast te leggen. Tevens gaat dit statuut in op praktische toepassing van de treasuryfunctie, zoals bevoegdheden en verantwoordelijkheden in het kader van de treasuryfunctie.
Treasuryfunctie: De treasuryfunctie omvat alle activiteiten die zich richten op het besturen en beheersen van, het verantwoorden over en het toezicht houden op de financiële vermogenswaarden, de financiële stromen, de financiële posities en de hieraan verbonden risico’s. De treasuryfunctie bestaat uit vier deelfuncties: risicobeheer, gemeentefinanciering, kasbeheer en debiteuren- en crediteurenbeheer.
Het in dit Financieringsstatuut uitgewerkte treasurybeleid is grotendeels gebaseerd op landelijke wet- en regelgeving. Het dient, als onderdeel van het financieel beleid, de uitvoering van de publieke taken te ondersteunen en waarborgen te bieden voor de financiële continuïteit van de gemeente én sturing te geven aan de treasuryfunctie en risico’s te beperken.
Het belangrijkste wettelijke kader voor de uitvoering van de financieringsfunctie wordt gevormd door:
De Wet financiering decentrale overheden (Wet fido ): het centrale uitgangspunt van de Wet fido is het bevorderen en transparant maken van een solide financieringsbeleid. In deze wet zijn dan ook expliciete bepalingen opgenomen ten aanzien van risicobeheer en transparantie. Zoals het verplicht afleggen van verantwoording in de financieringsparagrafen in begroting en jaarrekening. Daarnaast gaat de Wet fido in op de beheersing van de risico’s die decentrale overheden lopen uit hoofde van hun financieringstaken, waarvan renterisico’s en kredietrisico’s de belangrijkste zijn.
De Wet fido is nader uitgewerkt in aparte ministeriële regelingen. Dit zijn:
Het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Dit betreft de verslaggevingsregels waaraan de begroting en het jaarverslag van elke gemeente moeten voldoen, maar ook enkele zaken die specifiek relevant zijn voor Treasury zoals de voorschriften rond (interne) rente en verplichte financiële kengetallen in begrotings- en jaarstukken. De Treasury-gerelateerde kengetallen zijn: solvabiliteit, netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
Wet Markt en Overheid: Het doel van deze wet is om oneerlijke concurrentie door de overheid te voorkomen als zij economische activiteiten uitvoert. Onder het begrip economische activiteit valt onder ander ook het verstrekken van leningen. Dit mag alleen indien de gemeenteraad hierover een zogenoemd algemeen belang besluit heeft genomen waarin gemotiveerd is waarom de gemeente op een bepaald vlak actief is. Een reden daarvoor kan bijvoorbeeld ‘marktfalen’ zijn.
Het Financieringsstatuut maakt onderdeel uit van de interne documenten waarin de opzet, inrichting en uitvoering van de gemeentelijke financieringsfunctie is uitgewerkt. In het voorliggende Financieringsstatuut zijn daarvan de beleidsmatige uitgangspunten weergegeven.
De overige interne documenten betreffen:
3 Uitgangspunten en doelstellingen van het financieringsbeleid
3.1 Uitgangspunten van het financieringsbeleid
Ons financieringsbeleid kenmerkt zich door een afwachtende houding, waarbij we behoedzaam opereren en daarmee niet snel zullen reageren op incidenten.
Het treasurybeleid is onderdeel van het algemene financiële beleid van de gemeente
Nieuwegein. Het treasurybeleid van de gemeente Nieuwegein zoals vastgelegd in de strategienota kent een defensieve strategie, dat wil zeggen dat risico’s zoveel mogelijk worden vermeden en posities volledig worden afgedekt. Wel blijven we proactief op mogelijke wijzigingen in rente-ontwikkelingen en sturen daar op bij indien nodig.
De activiteiten op het gebied van financiering worden risicomijdend uitgevoerd met inachtneming van de wettelijke en interne kaders en uitsluitend voor de uitoefening van de publieke taak door de gemeente Nieuwegein. Dit betreft renterisico’s, liquiditeitsrisico’s en debiteurenrisico’s.
3.1.4 Inzet van eigen middelen
De financiering van de gemeentelijke investeringen vindt zoveel mogelijk plaats met eigen middelen. Dat betekent dat we jaarlijks aan de hand van een liquiditeitsprognose bepalen welk bedrag aan leningen benodigd is.
Er is sprake van integrale financiering in plaats van projectfinanciering. Bij een beslissing tot (vaste) financiering dient altijd te worden gekeken naar de financieringspositie van de gehele gemeente. Als dit noodzakelijk of rendabel (bijvoorbeeld groenfinanciering) wordt geacht, kan door het college voor het realiseren van grote projecten van dit uitgangspunt worden afgeweken.
Het treasurybeleid is gericht op het uitsluiten danwel minimaliseren van de volgende risico’s: het debiteurenrisico, het renterisico en het interne liquiditeitsrisico.
Het renterisico is het gevaar verbonden aan de veranderingen in de rentestructuur voor de resultaten van de gemeente. Enerzijds bestaat dit uit het risico dat bij te veel uitgezette (resp. opgenomen) kortlopende leningen nadeel wordt ondervonden van een rentedaling (resp. rentestijging.) Anderzijds bestaat dit uit het risico dat bij te veel langlopend uitgezette (resp. opgenomen) leningen niet kan worden geprofiteerd van een rentestijging (resp. rentedaling.) Het renterisico dient te worden afgedekt door het opbouwen van een evenwichtige beleggingsportefeuille in relatie tot de geldende rentestructuur en verwachtingen ten aanzien van de renteontwikkeling (herbeleggingsrisico resp. herfinancieringsrisico). De geldende kasgeldlimiet en renterisiconorm dragen ook bij aan het beheersen van dit risico.
Het interne liquiditeitsrisico is de kans dat opbrengsten worden gemist dan wel kosten worden gemaakt door wijzigingen in de liquiditeitsprognoses en meerjareninvesteringsprogramma's. Dit risico is sterk afhankelijk van planning van projecten in de investeringssfeer alsmede de interne informatieverstrekking. Dit risico dient te worden beperkt door liquiditeitsprognoses regelmatig te actualiseren waarbij de afstemming en input van afdelingen cruciaal is.
Uitzettingen van tijdelijke overtollige financiële middelen uit hoofde van treasury vinden in het kader van het verplicht Schatkistbankieren uitsluitend plaats bij ’s Rijks schatkist. Uitzonderingen hierop zijn middelen voor zover deze, gerekend over een kwartaal gemiddeld, het wettelijk drempelbedrag niet te boven gaan; dan wel middelen in de vorm van leningen aan andere openbare lichamen, met dien verstande dat de gemeente geen leningen kan verstrekken aan openbare lichamen waarmee zij belast is met een toezichtrelatie.
5.4 Kasmanagement / Liquiditeitsrisicobeheer
Kasgeldbeheer/ betalingsverkeer
Het betalingsverkeer wordt gemeentebreed zoveel mogelijk elektronisch uitgevoerd door één huisbank die voldoet aan minimale geschiktheidseisen en in haar handelen aantoonbaar aansluit bij de door de gemeente gehanteerde maatstaven ten aanzien van maatschappelijk verantwoord ondernemen en duurzaamheid;
Op grond van de financiële beheersverordening Nieuwegein 2024 (artikel 22) is het college bevoegd om onder voorwaarden gemeentegaranties af te geven.
In een akte van borgtocht tussen de gemeente en de geldgever worden de voorwaarden vastgelegd waaronder de gemeente zich als borg tegenover een geldgever verbindt tot nakoming van de aan een geldgeverslening verbonden rente- en aflossingsverplichtingen voor zover de geldnemer hiermee in gebreke blijft
6 Administratieve organisatie en controle
6.1 Doel van de administratieve organisatie
De administratieve organisatie en interne controle waarborgen dat de uitvoering rechtmatig en doelmatig is, taken en verantwoordelijkheden ten aanzien van de treasuryfunctie nader schriftelijk zijn vastgelegd, bij de uit te voeren treasuryactiviteiten functiescheiding is doorgevoerd, de treasury-activiteiten adequaat kunnen worden uitgevoerd en bijgestuurd.
Bij de uit te voeren treasuryactiviteiten is functiescheiding doorgevoerd met als belangrijkste voorwaarden dat de uitvoering, de controle en de autorisatie geschieden door afzonderlijke functionarissen: De functies van betalingsverkeer, liquiditeitenbeheer, administratie van transacties en interne controle zijn onverenigbaar.
Jaarlijks vindt in het kader van interne controle een toets plaats op naleving van de regels, zowel wettelijke vereisten als dit financieringsstatuut.
De medewerker interne controle toetst op transacties inzake belegging en opname van liquide middelen. Hij toetst de door de Treasurer gemaakte transactieformulieren aan de voorwaarden genoemd in het financieringsstatuut. Hij controleert voorts periodiek of de verantwoording in de financiële administratie overeenstemt met het register.
De kassier is verantwoordelijk voor de uitvoering van het betalingsverkeer. Hij verricht betalingen in het kader van de treasuryfunctieop schriftelijk verzoek middels een standaardformulier ingevuld door de Treasurer.
De medewerkers administratie zijn verantwoordelijk voor de vastlegging van de geldleningmutaties en de renteopbrengsten in de financiële administratie op basis van de standaardformulieren ingevuld door de Treasurer.
In het treasury overleg wordt de strategie van het treasurybeleid besproken. Naast de het reguliere beheer van geldstromen en advisering over te maken keuzes op het gebied van financieringsbeleid, rente- of borgstellingenbeleid worden er ook afspraken gemaakt over een aantal specifieke aandachtsgebieden:
7.3.1 Prognose/ positiebepaling
De rentestructuur en de verwachtingen hierover worden één keer per half jaar door het treasurycomité besproken of zoveel vaker als de marktsituatie dat verlangt.
Beslissingen tot het aangaan van langlopende financieringstransacties worden genomen op basis van onder meer een liquiditeitsprognose. Bij het nemen van beslissingen wordt rekening gehouden met het beleid, zoals dat door de treasurycommissie is vastgelegd in de strategienota.
De positiebepaling, het afwegen van alternatieven en het aangaan van transacties staan onder de verantwoordelijkheid van het hoofd OPF en wordt door de treasurer uitgevoerd. Bij het nemen van beslissingen wordt rekening gehouden met het beleid, zoals dat door het treasurycomité is vastgelegd in de strategienota.
De rentestructuur en de verwachtingen hierover wor¬den één keer per half jaar door het treasurycomité besproken of zoveel vaker als de marktsituatie dat verlangt.
7.3.4 Beleidsstratie: Strategienota
Twee jaarlijks (of zoveel vaker als de marktsituatie daartoe aanleiding geeft), wordt door de treasurer een strategienota ten behoeve van het college uitgebracht. De strategienotitie heeft de volgende opzet:
Voor het beheer van financieringsinstrumenten zijn de volgende mandaten vastgesteld: (conform de mandaatregeling)
Bij het opstellen van deze nota is rekening gehouden met de volgende regelgeving:
De verantwoordelijkheden en bevoegdheden met betrekking tot de financieringsfunctie van de gemeente staan in de onderstaande tabel gedefinieerd.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2025-68091.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.