Gemeenteblad van Gooise Meren
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Gooise Meren | Gemeenteblad 2025, 565664 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Gooise Meren | Gemeenteblad 2025, 565664 | beleidsregel |
Beleidsregels Meedoen budget kinderen Gooise Meren 2026
Het college van burgemeester en wethouders van Gooise Meren
gelet op artikel 35, lid 1, van de Participatiewet, artikel 108 van de Gemeentewet, advies van de Adviesraad Werk en Inkomen (ARWI) en resultaten van kwalitatief en kwantitatief onderzoek;
Overwegende dat van belang is dat kinderen uit gezinnen met een laag inkomen zich door maatschappelijke participatie kunnen ontwikkelen en ontplooien,
tot het vaststellen van de Beleidsregels Meedoen budget kinderen Gooise Meren 2026.
Alle begrippen die in deze beleidsregels worden gebruikt en die niet nader worden omschreven hebben dezelfde betekenis als in de Participatiewet en de Algemene wet bestuursrecht.
In deze regeling wordt verstaan dat:
In 2023 en 2024 zijn er verschillende onderzoeken (A: data-onderzoek naar gebruik van de minimaregelingen, B: deskresearch naar literatuur en minimabeleid van andere gemeenten, C: brainstormsessies met betrokkenen en D: kwalitatief onderzoek onder de inwoners van Gemeente Gooise Meren) uitgevoerd. Hierbij is de Adviesraad Werk en Inkomen (ARWI) betrokken. Deze onderzoeken en de constructieve gesprekken met de leden van de ARWI hebben geleid tot verbeterpunten die in de nu voorliggende versie zijn verwerkt.
Het doel van het Meedoen budget kinderen is om kinderen die in een gezin opgroeien met een laag inkomen, financiële ondersteuning te bieden bij maatschappelijke participatie. Maatschappelijke participatie is onder andere mogelijk in de volgende categorieën: sociaal, cultureel, sport, school/educatie en open.
Artikel 5. De aanvraag en toekenning
Het recht op het Meedoen budget en de hoogte ervan is afhankelijk van de volgende factoren: de persoonlijke situatie, het inkomen over de maand voorafgaand aan de aanvraag en het vermogen op de laatste dag voorafgaand aan de maand van aanvraag. Dit is niet van toepassing als het voorzienbaar is dat er in de resterende periode tot 30 juni een wijziging optreedt in het recht op het Meedoen budget kinderen.
Artikel 7. Hoogte van het budget
De aanvrager heeft de mogelijkheid om één budget aan te vragen. Het maximale budget wordt met ingang van 1 juli 2026 vastgesteld. Dit maximale budget kan elk jaar vòòr 1 juli worden aangepast voor het daarop volgende jaar.
Met ingang van 1 juli 2026 zijn de volgende budgetten vastgesteld:
Artikel 8. Situaties waarin deze regeling niet voorziet
Het college kan in bijzondere individuele gevallen ten gunste van de belanghebbende afwijken van de bepalingen in deze regeling als de toepassing van deze bepalingen tot onbillijkheden van overwegende aard leidt.
Het college heeft de manager van de Uitvoeringsdienst Sociaal Domein gemandateerd om deze regeling uit te voeren en besluiten te nemen op grond van deze regeling.
Artikel 10. Inwerkingtreding en overgangsrecht
Zolang een aanvrager en/of diens gezinslid een lopend Meedoen budget kinderen op grond van de oude regelgeving heeft, wordt er geen Meedoen budget kinderen op grond van de nieuwe regeling verstrekt. Dit geldt ook als er een verschil zit tussen de bedragen die vóór 1 juli 2026 zijn toegekend en de bedragen die vanaf 1 juli 2026 gelden.
Burgemeester en wethouders van Gooise Meren
de secretaris
M. Voorhorst
burgemeester
drs. H.M.W. ter Heegde
Het Meedoen budget kinderen is bedoeld voor kinderen van inwoners met een laag inkomen. Door middel van dit budget kunnen kinderen maatschappelijk participeren. Het budget kan bijvoorbeeld uitgegeven worden aan het lidmaatschap van een sportclub, bibliotheek of deelname aan een cursus. Daarnaast kan het gebruikt worden om de middelen die nodig zijn om het participeren te betalen, zoals reiskosten, sportkleding, een fiets of een laptop. Voor inwoners van 18 jaar en ouder is het ‘Meedoen budget volwassenen’ van toepassing.
Alleen de bepalingen die om een nadere toelichting vragen worden hier behandeld. Begrippen die al zijn omschreven in de Participatiewet, de Algemene wet bestuursrecht of de Gemeentewet worden niet afzonderlijk gedefinieerd in deze regeling.
Geen toelichting noodzakelijk.
Het Meedoen budget kinderen kan bijvoorbeeld besteed worden aan het lidmaatschap van een sportclub of de scouting of de aanschaf of reparatie van een computer of fiets. Inwoners hebben de mogelijkheid om bij twijfel over een bestedingsdoel naar de gemeente te bellen.
De inkomensgrens wordt voor alleenstaande ouders verhoogd met 20% van de bijstandsnorm, als de alleenstaande ouder geen aanspraak kan maken op de verhoging van het kindgebonden budget. De kostendelersnorm als bedoeld in artikel 22a van de Participatiewet wordt daarbij niet toegepast.
In deze regeling is het mogelijk dat een pleegouder, een zelfstandig ondernemer met een laag inkomen of een woningeigenaar met een krediethypotheek een aanvraag indient.
Wanneer het aanleveren van een definitieve aanslag inkomstenbelasting niet mogelijk is, volstaat het aanleveren van een voorlopige aanslag. Als er een voorlopige aanslag wordt aangeleverd, is de inwoner verplicht om een melding te maken als het belastbare inkomen in de definitieve aanslag meer dan 10% hoger uitvalt.
Wanneer de aanvraag voor een Meedoen budget kinderen wordt gedaan na 1 september wordt het budget aangepast.
Wanneer het Meedoen budget kinderen wordt aangevraagd op 1 januari, is dit op de helft van de gehandhaafde periode (juli-juni) van het Meedoen budget kinderen . De aanvrager ontvangt dan de helft van het aangevraagde Meedoen budget kinderen .
De kosten moeten overeenkomen met het doel van het Meedoen budget kinderen. Het gaat om maatschappelijke participatie en dit wordt ingedeeld naar de categorieën sociaal, cultureel, sport, school/educatie en open.
Er is voor gekozen om bedragen niet automatisch te indexeren. Als de regeling aangepast moet worden, dan wordt hier een collegebesluit over genomen.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2025-565664.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.