Besluit tot wijziging van de Beleidsregels Maatschappelijke Ondersteuning gemeente Heerenveen 2021

Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Heerenveen;

 

Overwegende dat het wenselijk is de beleidsregels aan te passen in verband met een beleidswijziging,

 

Gelet op de Verordening Maatschappelijke Ondersteuning 2024 gemeente Heerenveen

 

B E S L U I T :

Artikel I

De Beleidsregels Maatschappelijke Ondersteuning gemeente Heerenveen 2021 worden als volgt gewijzigd:

 

A.

Alle verwijzingen naar de Verordening Maatschappelijke Ondersteuning 2020 Gemeente Heerenveen worden vervangen door verwijzingen naar de Verordening Maatschappelijke Ondersteuning gemeente Heerenveen 2024.

B.

Alle verwijzingen naar ‘Verordening Wmo 2020’ worden vervangen door verwijzingen naar ‘Verordening WMO 2024’.

C.

Artikel 15 komt te luiden:

 

Artikel 15 Hulp bij het huishouden

  • 1.

    Het college verstrekt een maatwerkvoorziening voor hulp bij het huishouden aan cliënten die beperkingen ondervinden bij:

    • a.

      het schoon en leefbaar houden van hun huis;

    • b.

      het voeren van regie over hun huishouding, waaronder ook het (opnieuw) aanleren van huishoudelijke taken wordt verstaan;

    • c.

      de noodzakelijke zorg voor minderjarige kinderen.

  • 2.

    Voor het bepalen van de omvang van de in te zetten voorziening hulp bij het huishouden wordt gebruik gemaakt van het meest recente normenkader huishoudelijke ondersteuning van Bureau HHM met de bijbehorende beschrijvingen van activiteiten en frequenties, hierna te noemen het Normenkader HHM.

  • 3.

    De maatwerkvoorziening hulp bij het huishouden kan maximaal 3 uren per week voor de duur van maximaal 3 maanden kortdurend worden ingezet wanneer:

    • d.

      De cliënt na een ziekenhuis- of verpleeghuisopname weer naar huis kan, en

    • e.

      De cliënt naar het oordeel van de transitiefunctionaris of het college geen mogelijkheden heeft op eigen kracht, met gebruikelijke hulp of mantelzorg de eigen woning schoon te houden tijdens de herstelperiode. In de bijlage met de titel ‘Nadere uitwerking begrip gebruikelijke hulp’ is het begrip gebruikelijke hulp nader uitgewerkt.

D.

Artikel 16 vervalt.

E.

Artikel 17 vervalt.

F.

De bijlage met de titel 'Normenkader HHM’ vervalt.

G.

De bijlage met de titel ‘Normtijden Ondersteuning bij het voeren van een gestructureerd huishouden’ vervalt.

H.

In de bijlage met de titel ‘Nadere uitwerking begrip gebruikelijke hulp’ worden de volgende wijzigingen aangebracht:

 

  • -

    De alinea met de titel ‘Schoonmaakhulp’ wordt vervangen door:

     

    Hulp bij het Huishouden

    In het kader van Hulp bij het huishouden wordt gebruikelijke hulp als volgt toegepast. Personen die gebruikelijke hulp verlenen nemen de schoonmaakwerkzaamheden over van de personen uit de leefeenheid die beperkingen ondervinden als bedoeld in artikel 15 van deze beleidsregels.

     

  • -

    In de alinea met de titel ‘Volledige overname van schoonmaakwerkzaamheden’ wordt ‘ondersteuning bij een gestructureerd huishouden’ vervangen door ‘hulp bij het huishouden’.

  • -

    De alinea met de titel ‘Zorg voor kinderen’ wordt gewijzigd in ‘Zorg voor minderjarige kinderen’. De tekst: ‘Deze voorziening is echter geen onderdeel van schoonmaakhulp en zal altijd in het kader van ondersteuning bij een gestructureerd huishouden verstrekt worden.’ vervalt.

Artikel II

Dit besluit treedt in werking op 1 januari 2026.

Artikel III

Dit besluit wordt aangehaald als: ‘Wijzigingsbesluit Beleidsregels Maatschappelijke Ondersteuning 2026’.

Burgemeester en wethouders van Heerenveen.

De gemeentesecretaris,

T. van Lenthe

De burgemeester,

M.A. Fokkens-Kelder

TOELICHTING  

Artikelsgewijs

 

Artikel 15 lid 1 sub c

 

Voor wat betreft het onderdeel zorg voor minderjarige kinderen (kindzorg) geldt aanvullend op het normenkader zoals bedoeld in artikel 15 lid 2 het volgende:

 

Wanneer ouders door een beperking of een chronisch, psychisch, of psychosociaal probleem niet in staat zijn de zorg voor hun minderjarige kind(eren) zelf te bieden, kan hulp bij het huishouden in de vorm van kindzorg worden ingezet. Dit omvat bijvoorbeeld hulp bij het wassen, aankleden, voeden of naar bed brengen van jonge kinderen, het schoonmaken van de kinderslaapkamer, opruimen van speelgoed en het wassen van kinderkleding. Ook kan er hulp nodig zijn bij het plannen van schoolspullen, schoolgang, naar school brengen of het begeleiden naar activiteiten. Deze hulp wordt alleen verstrekt wanneer uit het gemeentelijk onderzoek blijkt dat de beperkingen niet op te lossen zijn met het eigen netwerk, gebruikelijke hulp van een andere ouder of partner, huisgenoten, het sociale netwerk, mantelzorg of algemene/voorliggende voorzieningen. Het doel is om ervoor te zorgen dat gezinnen, ook met jonge kinderen, kunnen functioneren in een schoon, leefbaar en gestructureerd huishouden.

 

Artikel 15 lid 2

 

Het college maakt bij de beoordeling van aanvragen gebruik van het meest recente normenkader zoals opgesteld door Bureau HHM. Dit kader biedt een objectieve en uniforme basis voor het bepalen van de aard, omvang en duur van voorzieningen in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning 2015. Het normenkader wordt toegepast als hulpmiddel. De meest recente versie is te vinden op de website van Bureau HHM.

Naar boven