Gemeenteblad van Deventer
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Deventer | Gemeenteblad 2025, 537037 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Deventer | Gemeenteblad 2025, 537037 | beleidsregel |
Beleidsregel Reclame en uitstallingen Deventer 2025
Reclame maakt onderdeel uit van het welstandsbeleid, want reclame kan het beeld van de openbare ruimte sterk beïnvloeden.
Deze reclamenota bevat het beleid en de regels voor handelsreclame die zichtbaar is vanaf het openbaar toegankelijk gebied. Deze wordt geplaatst door ondernemers en andere organisaties op hun privéterrein. Ook is er een hoofdstuk gewijd aan handelsreclame en koopwaaruitstallingen geplaatst door ondernemers in het openbaar gebied grenzend aan het privéterrein van de vestiging.
Ook het beleid ten aanzien van handelsreclame in openbaar gebied zoals tv-schermen, reclame in de A1-zone, alsmede bestaande lichtreclame op bestaande gecontracteerde plekken (billboards, abri’s, lichtmasten e.d.), zonder directe relatie met de in de omgeving aanwezige activiteiten komen in deze reclamenota aan de orde.
De basis voor dit beleid is in 2016 gelegd en is in 2025 geactualiseerd naar aanleiding van een raadsmotie ‘Vormgeving nieuw reclame- en uitstallingenbeleid’ (27 maart 2024). In deze motie heeft de gemeenteraad het college opgedragen het reclamebeleid te herijken en stringenter beleid toe passen op reclame-uitingen, bijvoorbeeld op het vlak van lichtgebruik, verkeersveiligheid, omvang en/of negatieve maatschappelijke impact.
Ook is het beleid voor reclamemasten uit het beleid verwijderd. Hiermee wordt ook vanuit de publiekrechtelijke rol van de gemeente invulling gegeven aan de raadsmotie ‘Reclamemasten langs A1’ (22 maart 2023). Hierin heeft de gemeenteraad het college verzocht geen nieuwe overeenkomsten met eventuele initiatiefnemers met betrekking tot reclamemasten te sluiten. Dit verzoek vraagt vanuit de publiekrechtelijke rol van de overheid ook om vertaling in het geldende (publiekrechtelijke) beleid. In dit beleid is ook overgangsrecht geformuleerd voor de lopende ontvankelijke aanvragen, waaronder de lopende aanvraag voor de reclamemasten.
Het voorliggende beleid is naar aanleiding van bovenstaande geactualiseerd.
1.2 Relatie met andere wet- en regelgeving
Hieronder worden de voor reclame relevante beleidsterreinen genoemd.
De reclamenota is aanvullend op de welstandsnota en vervangt hoofdstuk 5. Reclamebeleid. Alle andere hoofdstukken en onderdelen uit de welstandsnota zijn ook voor reclame-uitingen van kracht.
Het omgevingsplan regelt onder meer de functie en het ruimtebeslag van bouwwerken. Een bouwplan moet altijd voldoen aan het omgevingsplan. Bouwmogelijkheden die het omgevingsplan geeft, kunnen niet door welstandscriteria worden tenietgedaan.
Beeldkwaliteitsplan Deventer Binnenstad
Het Beeldkwaliteitsplan Deventer Binnenstad heeft tot doel het historische karakter en de leefbaarheid van de Deventer binnenstad te behouden en te versterken. Bij reclameaanvragen wordt dit beeldkwaliteitsplan als toetsingskader gebruikt. Wat betreft het onderdeel reclame, vervangen de geactualiseerde reclameregels in deze nota bij eventuele strijdigheid de reclameregels in het Beeldkwaliteitsplan Deventer Binnenstad.
De gemeente kent meer dan 1.000 rijks- en gemeentelijke monumenten en een achttal beschermde stads en dorpsgezichten, waar de binnenstad van Deventer het grootste van is. Reclame aan monumenten wordt ambtelijk beoordeeld, tenzij monumentale waarden in het geding zijn.
Algemene Plaatselijke Verordening
In de Algemeen plaatselijke verordening Deventer (APV) zijn gemeentelijke regels vastgelegd over onder andere de openbare orde en veiligheid. Artikel 4.6 heeft betrekking op handelsreclame die vanaf een voor het publiek toegankelijke plaats zichtbaar is. Het aanbrengen ervan zonder vergunning is kort gezegd verboden.
Er is een lijst opgenomen van reclame-uitingen waarvoor geen omgevingsvergunning voor reclame vereist is. Dit zijn vooral tijdelijk reclame-uitingen, bouw- en makelaarsborden, en ideële en niet-commerciële reclame.
Zodra er echter sprake is van een bouwactiviteit, en dat is voor veel reclame zo, dan moet er een omgevingsvergunning op grond van de Omgevingswet worden aangevraagd.
In het Omgevingsplan zijn regels opgenomen over uitstallingen en losse reclameobjecten in de openbare ruimte. Uitstallingen worden, omdat ze niet vergunningplichtig zijn, niet getoetst aan het welstandsbeleid. Voor de kwaliteit van het straatbeeld en ook voor de winkelier is vaak het geheel aan uitingen van reclame en uitstallingen belangrijk. Om die reden, namelijk dat ze de sfeer meebepalen en voor de ondernemers een manier zijn om zich te presenteren, komen de uitstallingen in deze nota aan de orde. In deze nota geven wij in hoofdstuk 9 ter illustratie met beelden aan welke mogelijkheden en regels er zijn voor uitstallingen.
Wanneer is een vergunning nodig?
Zodra er sprake is van een bouwactiviteit, bouwen of een bouwwerk dan is een omgevingsvergunning vereist. Een uitzondering hierop zijn de vergunningsvrije bouwwerken, maar voor reclame-uitingen is er geen uitzondering gemaakt.
Volgens de Omgevingswet is de definitie van een bouwwerk:
Constructie van enige omvang van hout, steen, metaal of ander materiaal, die op de plaats van bestemming hetzij direct of indirect met de grond verbonden is, hetzij direct of indirect steun vindt in of op de grond, bedoeld om ter plaatse te functioneren, met inbegrip van de daarvan deel uitmakende bouwwerkgebonden installaties anders dan een schip dat wordt gebruikt voor verblijf van personen en dat is bestemd en wordt gebruikt voor de vaart.
Omdat veel reclame is bevestigd met een constructie aan het gebouw of de grond, is een omgevingsvergunning nodig.
Maar als bijvoorbeeld bij vervanging van een reclame de bestaande constructie niet verandert en de nieuwe reclame past binnen de regels van deze reclamenota dan is een vergunning niet meer nodig.
Omdat een losse uitstalling in de openbare ruimte geen bouwwerk is, is geen vergunning nodig.
Wanneer is een welstandstoets nodig?
Elke reclameaanvraag wordt door welstand getoetst. Dit gebeurt ambtelijk (door de gemeentelijke coördinator welstand), tenzij de ambtenaar van mening is dat monumentale waarden worden geschaad of er een andere bijzondere reden is. In dat geval wordt de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit om advies gevraagd.
Een gewone reclame-uiting past binnen de vastgestelde reclameregels. Deze regels zijn objectief, meetbaar en eenduidig en dus goed toetsbaar. Zo kan een ondernemer eenvoudig zelf een passend reclameplan maken. De gemeentelijke coördinator welstand verricht de toets. De vergunning kan dan snel verleend worden.
De regels voor een gewone, standaard reclame worden in deze notitie met illustraties toegelicht.
Een reclame-uiting die niet past binnen de vooraf vastgestelde regels is in principe niet toegestaan. Er kunnen echter bijzondere situaties spelen die maatwerk vragen. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn als een pand ongeschikt is voor een gewone reclame-uiting of omdat de ondernemer iets bijzonders wil. De ondernemer en de gemeente gaan dan in overleg voor een maatwerkoplossing. Om vooraf enige duidelijkheid te kunnen geven, worden enkele kaders voor een maatwerkoplossing aangegeven. De gemeentelijke coördinator welstand beoordeelt of de bijzondere reclame past binnen de beschreven bandbreedte. Eventueel wordt de aanvraag ter advisering voorgelegd aan de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit.
In deze reclamenota komen de volgende typen reclameregels voor:
Algemene reclameregels - hoofdstuk 2
Er gelden algemene regels waar alle reclame aan moet voldoen.
Gebieds- en objectenregels - hoofdstukken 3 tot en met 8
Voor gebieden in de gemeente die een grote overeenkomst in gebruik of ruimtelijke samenhang vertonen, zoals een bedrijventerrein of de binnenstad, gelden dezelfde reclameregels.
De volgende gebiedsindeling wordt voor reclame-uitingen gehanteerd:
De reclamekaart met de gebiedsindeling is opgenomen in dit beleid en te vinden op de website van de gemeente. Voor naamborden (hoofdstuk 7) met een bescheiden oppervlakte (tot 0,5 m2) zijn de regels van toepassing zoals deze in de APV zijn opgenomen.
Reclame en licht - hoofdstuk 8
Veel reclame-uitingen worden ’s avonds verlicht, etalages stralen licht uit en we hebben beeldschermreclames. In dit hoofdstuk worden de beleidsintenties hiervoor uiteengezet en de toepassingsregels behandeld.
In dit hoofdstuk staan de regels voor uitstallingen in de openbare ruimte. Deze uitstallingsregels gelden in een beperkt aantal gebieden die in het omgevingsplan zijn aangewezen. De uitstallingen worden niet vooraf getoetst; ze zijn vergunningsvrij. Wel wordt gecontroleerd of aan de regels wordt voldaan. Indien nodig wordt er handhavend opgetreden.
Als er achteraf in bestaande situaties wordt ingegrepen omdat een reclame in ernstige mate strijdig is met redelijke eisen van welstand, dan kan gebruikgemaakt worden van de bestaande excessenregeling uit de welstandsnota Deventer.
Voor alle reclame-uitingen gelden de volgende algemene regels:
reclame heeft een relatie met de bestemming van de onroerende zaak of met het gedeelte daarvan waarop de reclame is of wordt aangebracht of met het feitelijke gebruik dat van de onroerende zaak of het gedeelte wordt gemaakt, tenzij het handelsreclame van tijdelijke aard betreft of indien het om een door het college aangewezen onroerende zaak gaat (zie hiervoor ook de APV);
2.2 Tijdelijke en niet-commerciële reclames
Er zijn verschillende soorten tijdelijke reclames en niet-commerciële reclames waarvoor geen vergunning vereist is. Dit is vastgelegd in de APV (artikel 4.6.), maar voor het overzicht worden ze hier samengevat. De regels in de APV zijn maatgevend.
Borden voor de verkoop of verhuur van onroerend goed.
Borden waarop wordt vermeld wat er wordt gebouwd en wie dat doet.
Tijdelijke aankondigingen en aanprijzingen
Het gaat hier om reclame-uitingen die betrekking hebben op een evenement, festiviteit, actie of activiteit voor een breed publiek. Er gelden de volgende regels:
Tijdelijke reclames voor seizoensgebonden producten
Het gaat hier om opschriften, aankondigingen, aanprijzingen en afbeeldingen die betrekking hebben op de verkoop van seizoensgebonden producten. De regels zijn:
2.3 Uitzonderingen op de algemene reclameregels
Het kan voorkomen dat een reclameaanvraag niet voldoet aan de algemene reclameregels. Dit kan zijn, omdat er zich een bijzondere situatie voordoet. Ook kan er sprake zijn van een bijzondere aanvraag, omdat een ondernemer iets specifieks wenst. Als uit toetsing blijkt dat de aanvraag een positieve bijdrage levert aan de ruimtelijke kwaliteit van de gemeente, dan kan er van de algemene regels worden afgeweken. Deze toets vindt in eerste instantie ambtelijk plaats, hierover is uiteraard een dialoog mogelijk tussen de initiatiefnemer en de ambtelijke toetser.
Bij twijfel wordt de aanvraag voorgelegd aan de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit. De gebieds- en algemene welstandscriteria uit de welstandsnota Deventer zijn in die situaties ook het toetsingskader.
Het hoofduitgangspunt voor reclame in de binnenstad is dat reclame moet bijdragen aan de sfeer en de ruimtelijke kwaliteit van de historische binnenstad. De reclame moet chique en ingetogen zijn en de ondernemer voldoende mogelijkheden bieden zich te presenteren.
In dit reclamebeleid worden concrete en eenduidige regels voorgesteld voor een gewone, standaard reclame. Ook wordt er ruimte geboden voor maatwerkoplossingen die goed passen bij een gewenst sfeerbeeld of na te streven ruimtelijke kwaliteit.
Er wordt een overzicht gegeven van de reclamevormen waarvoor standaardregels zijn opgesteld. De vorm of het type worden geïllustreerd.
Het stapelen van de reclamevormen
De navolgende reclamevormen kunnen – binnen de voorwaarden die aan de maximale aantallen voor een reclamevorm gesteld worden – met elkaar gecombineerd worden (of anders gezegd gestapeld worden).
Voor een hoekpand worden de voorgevel en de bewinkelde zijgevel opgeteld als strekkende meter gevel. Bijvoorbeeld: aan de voorgevel van 7 m breed kan één van de getoonde reclame vormen geplaatst worden en aan de bewinkelde zijgevel van 5 m breed kan ook één van de getoonde reclamevormen geplaatst worden.
Als een reclamevorm niet in het overzicht staat, dan zijn er geen standaardregels voor opgesteld. Die bepaalde reclamevorm is in de binnenstad ongewenst. Wil een ondernemer toch een afwijkende reclame plaatsen, dan is overleg met de gemeentelijk coördinator welstand mogelijk. Deze beoordeelt of de afwijkende reclamevorm past binnen de algemene en bijzondere reclameregels van deze nota.
Verlichte reclames of lichtgevende reclameobjecten moeten zich houden aan de lichtregels zoals die in hoofdstuk 8 zijn opgenomen.
In de binnenstad zijn geen traditionele lichtbakken toegestaan: witte ondergrond met daarop tekst, logo of afbeelding. Wel zijn van binnenuit verlichte reclames toegestaan, waarbij de ondergrond donker is.
Beeldschermenreclame in de openbare ruimte zijn in de binnenstad toegestaan als vervanging van lichtreclame in abri’s en billboards, mits passend in de bestaande frames of oppervlaktes. Tijdelijke en bijzondere reclame kan in bijzondere gevallen en bij uitzondering. De Planadviesraad beoordeelt.
In de binnenstad zijn geen reclames toegestaan in de vorm van spanframes, banieren en vlaggen aan gevels, beachflags, losse borden op de grond (ook niet in de uitstallingenzone), bewegende of draaiende objecten etc.
Een reclame-uiting die niet past binnen deze standaardregels is bijzonder. Dit kan zijn omdat een pand ongeschikt is voor een gewone reclame-uiting, maar ook omdat de ondernemer het bijzondere karakter van zijn pand of straat wil benadrukken. De ondernemer(s) en de gemeente kunnen in overleg een maatwerkoplossing zoeken. Om vooraf enige duidelijkheid te geven, worden de kaders voor een maatwerkoplossing zo helder mogelijk beschreven. De gemeentelijk coördinator welstand beoordeelt de maatwerkoplossing. Bij twijfel wordt de aanvraag voorgelegd aan de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit.
3.2 Overzicht reclames binnenstad
3.2.1 Reclamebord aan de gevel: Bord
Reclame is afgestemd op de detaillering, maat, materialisatie en kleurstelling van de pui en het pand
3.2.2 Open letters of doosletters aan de gevel
Reclame is afgestemd op de detaillering, maat, materialisatie en kleurstelling van de pui en het Pand.
3.2.3 Uithangbord haaks op de gevel
Reclame is afgestemd op de detaillering, maat, materialisatie en kleurstelling van de pui en het Pand.
Reclame is afgestemd op de detaillering, maat, materialisatie en kleurstelling van de pui en het pand
3.3 Reclames binnenstad bijzonder
Reclame die niet past binnen de regels zoals hiervoor beschreven, is bijzonder. Er zijn geen objectieve eenduidige criteria voor een toetsing voor bijzondere reclame op te stellen. Hieronder worden aan de hand van de mogelijkheden die zich kunnen voordoen de globale criteria beschreven waar een bijzondere reclame aan getoetst kan worden. Een belangrijk criterium is de bijdrage en verhoging van de reclame aan de sfeer in een straat of op een plein. De toetsing van de bijzondere reclame aan redelijke eisen van welstand gebeurt in eerste instantie ambtelijk. Bij twijfel wordt de aanvraag voorgelegd aan de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit. De welstandsnota en het Beeldkwaliteitsplan Deventer Binnenstad zijn in die situaties ook het toetsingskader.
Als de bedrijvigheid zich (ook) op de verdieping bevindt (bijvoorbeeld een hotel of warenhuis) dan kan - mits passend in de gevelopbouw - een plaatsing van de reclame- uiting op een hogere verdieping mogelijk zijn.
Er is een voorkeur voor het gebruik van ambachtelijke uithangborden.
De maatvoering van nieuwe borden aan de bestaande ambachtelijke uithangijzers zijn afgestemd op de bestaande maatvoering en op die voor ‘gewone’ uithangborden.
Nieuwe figuratieve ontwerpen kunnen een afwijkende maat hebben en zullen beoordeeld worden op basis van het Beeldkwaliteitplan Binnenstad Deventer.
De regel is dat bij panden die smaller zijn dan 7,5 m zijn één reclame-uiting aan de gevel is toegestaan.
Indien er bijzondere omstandigheden zijn, kan een tweede reclame-uiting overwogen worden. Belangrijke aspecten hierbij zijn de bijdrage van de reclame aan de sfeer in een straat of plein, de afstemming op de vormgeving van het pand en de afstemming met de eerste reclamevorm (geen twee uithangborden).
Naast restauratie van oude reclame-muurschilderingen kunnen in samenspraak met de gemeente nieuwe reclame- muurschilderingen worden aangebracht.
Belangrijke punten hierbij zijn de situering van de gevel, de ondergrond (bij voorkeur stucwerk) en een ingetogen kleurgebruik.
Er kan om aantoonbare (bedrijfs-)technische redenen of wegens leegstand een grotere oppervlakte dan 25% van de ruit worden dichtgeplakt. In dat geval is er wel een vergunning nodig. Een transparante folie heeft in dat geval de voorkeur.
Het dichtplakken van ruiten zonder een reclame-uiting, huisstijlkleur of logo is vergunningsvrij en ook regelvrij.
4. Reclame buiten de binnenstad
Het gebied ‘Buiten de binnenstad’ omvat het grondgebied van de gehele gemeente Deventer, behalve de binnenstad, De Boreel en de bedrijventerreinen.
Voor de panden en percelen met een woonbestemming zijn geen aparte regels opgesteld. Hier is reclame niet toegestaan. Voor wonen met bedrijf of beroep aan huis geven de regels uit de Algemene plaatselijke verordening Deventer (APV) de mogelijkheid voor een vergunningsvrij naambord. In hoofdstuk 8 is dit naambord geïllustreerd.
In de regels voor de gebieden buiten de binnenstad wordt op onderdelen, bijvoorbeeld voor verlichting, een onderscheid gemaakt tussen reclame binnen en reclame buiten de bebouwde kom.
Het uitgangspunt voor de reclame buiten de binnenstad is dat er een goede balans is tussen de ruimtelijke kwaliteit van de openbare ruimte en het buitengebied enerzijds en de belangen van de ondernemers anderzijds.
De reclame-uitingen moeten er verzorgd uitzien en de ondernemer voldoende mogelijkheden bieden zich te presenteren.
Er wordt een overzicht gegeven van de reclamevormen waarvoor standaardregels zijn opgesteld. De vorm of het type worden geïllustreerd.
Het stapelen van de reclamevormen
De navolgende reclamevormen kunnen – binnen de voorwaarden die aan de maximale aantallen voor een reclamevorm gesteld worden – met elkaar gecombineerd worden (of anders gezegd gestapeld worden).
Vaste reclame: reclame aan de gevel en vrijstaande reclame op eigen terrein.
Binnen de bebouwde kom zijn tot 10 strekkende meter gevel drie reclame-uitingen toegestaan. Op een bredere gevel is per 10 strekkende meter één extra reclame-uiting mogelijk. Bijvoorbeeld voor een 15 m brede gevel kunnen 4 reclame-uitingen geplaatst worden. Voor een hoekpand worden de voorgevel èn de bewinkelde zijgevel samen gerekend als strekkende meter gevel. Bij bijvoorbeeld een voorgevel van 7 m breed en een bewinkelde zijgevel van 5 m breed (samen 12 m gevel) is één extra reclame-uiting mogelijk.
Buiten de bebouwde kom zijn per vestiging drie reclame-uitingen toegestaan. Combinatie naar keuze uit de getoonde reclamevormen in paragraaf 4.2, bijvoorbeeld één uithangbord, één vrijstaand bord en één vlag.
Buiten de bebouwde kom blijft in alle omstandigheden het maximum aantal van drie reclame-uitingen per vestiging gelden.
Als een reclamevorm niet in het overzicht staat, dan zijn er geen standaardregels voor opgesteld. Die bepaalde reclamevorm is dan ongewenst. Maar het kan ook dat het een nieuwe vorm betreft of dat het een afwijkende variant op een reclamevorm of uitstallingstype in het overzicht is. Wil een ondernemer toch een afwijkende reclame plaatsen, dan is overleg met de gemeentelijk coördinator welstand mogelijk. Deze beoordeelt of de afwijkende reclamevorm past binnen de algemene en bijzondere reclameregels van deze nota.
De gebieds- en algemene welstandscriteria uit de welstandsnota Deventer zijn in deze situaties ook het toetsingskader.
Verlichte reclames of lichtgevende reclameobjecten moeten zich houden aan de lichtregels zoals die in hoofdstuk 8 zijn opgenomen.
Verlichte of aangelichte reclame is buiten de bebouwde kom niet toegestaan.
Beeldschermen zijn toegestaan als vervanging van lichtreclame in abri’s en billboards, mits passend in de bestaande frames. Tijdelijke en bijzondere reclame kan in bijzondere gevallen en bij uitzondering. De Planadviesraad beoordeelt.
In de volgende paragraaf worden per reclamevorm aan de hand van een tekening of foto de standaardregels die betrekking hebben op de aantallen, plaatsing, afmetingen en de verlichting toegelicht. Ook wordt aangegeven of een vergunning noodzakelijk is.
Voor de vaste reclame aan de gevel en de vaste vrijstaande reclame op het eigen terrein is een klein onderscheid aangebracht tussen de bebouwde kom en daarbuiten. Buiten de bebouwde kom is het maximale aantal van drie reclame-uitingen gerelateerd aan de vestiging of het gebouw, binnen de bebouwde kom is het gerelateerd aan de gevellengtes. Dit is omdat er binnen de bebouwde kom vaak sprake is van aaneengesloten bebouwing of een lintbebouwing met bedrijvigheid en buiten de bebouwde kom meestal een solitaire bedrijfsvestiging in vrijstaande bebouwing op enige afstand van de openbare weg.
Een reclame-uiting die niet past binnen de standaardregels is bijzonder. Dit kan zijn omdat een pand of de situering ongeschikt is voor een gewone reclame-uiting of omdat bijvoorbeeld de winkeliers in een winkelcentrum iets bijzonders willen. De ondernemer(s) en de gemeente kunnen in overleg een maatwerkoplossing zoeken. Om vooraf enige duidelijkheid te kunnen geven worden de kaders voor een maatwerkoplossing zo helder mogelijk beschreven. De gemeentelijk coördinator welstand beoordeelt de maatwerkoplossing. Bij twijfel wordt de aanvraag voorgelegd aan de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit. De gebieds- en algemene welstandscriteria uit de welstandsnota Deventer zijn in deze situaties ook het toetsingskader.
4.2 Overzicht reclames buiten de binnenstad
4.3 Reclames buiten de binnenstad bijzonder
Reclame die niet past binnen de regels zoals hiervoor beschreven, is bijzonder.
Er zijn geen objectieve eenduidige criteria voor een toetsing voor bijzondere reclame op te stellen. Hieronder worden aan de hand van de mogelijkheden die zich kunnen voordoen de globale criteria beschreven waar een bijzondere reclame aan getoetst kan worden. Een belangrijk criterium is de bijdrage en verhoging van de reclame aan de sfeer in een straat of op een plein. De toetsing van de bijzondere reclame aan redelijke eisen van welstand gebeurt in eerste instantie ambtelijk. Bij twijfel wordt de aanvraag voorgelegd aan de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit. De welstandsnota is in die situaties ook het toetsingskader.
Vrijstaande borden niet op eigen terrein
Het kan zo zijn dat een publieksfunctie, zoals een restaurant, is gevestigd aan een niet doorgaande weg. In dat geval kan plaatsing van een verwijzend naambord op een ander pand of onbebouwd perceel overwogen worden. De reclame-uiting is vergunningplichtig, waarbij het bepalen van het aantal borden en de afmetingen in overleg met de gemeente gebeurt. Eventueel wordt het plan voorgelegd aan de Planadviesraad.
Voor de reclame op of aan gebouwen op de sport- en recreatieterreinen gelden ook de reclameregels ‘buiten de binnenstad’. Dit betekent dat deze reclame een relatie moet hebben met de bestemming. Het is dus niet toegestaan om op of aan gebouwen reclame-uitingen van derden aan te brengen.
Reclame van derden is alleen toegestaan rondom de sportvelden als de reclame op het sportveld is gericht. Als deze reclame-uitingen niet hoger zijn dan 1,0 m zijn ze vergunningsvrij.
Alle andere reclame-uitingen zijn vergunningplichtig. Bij reclame-uitingen hoger dan 1,0 m wordt de situering (zicht vanaf de openbare weg en uitzicht omwonenden) ambtelijk getoetst. Eventueel wordt het plan voorgelegd aan de Planadviesraad.
Er kan om aantoonbare (bedrijfs-)technische redenen of wegens leegstand een grotere oppervlakte dan 25% van de ruit worden dichtgeplakt. In dat geval is er wel een vergunning nodig. Een transparante folie heeft in dat geval de voorkeur.
Het dichtplakken van ruiten zonder een reclame-uiting, huisstijlkleur of logo is vergunningsvrij en ook regelvrij.
5. Reclame op bedrijventerreinen
Voor de bedrijventerreinen worden langs de hoofdwegen en de A1 strengere eisen gesteld aan de reclames aan de gevel dan elders. Over deze wegen komen veel mensen langs en kent de ruimtelijke omgevingskwaliteit ook een sterk algemeen belang.
Uithangborden aan de gevel komen door de vaak ruime afstand tot de weg nauwelijks voor op het bedrijventerrein. Voor de borden of banieren die haaks op de gevel zijn geplaatst, zijn daarom geen aparte regels opgenomen.
Reclame op beeldschermen (op gevel bedrijfspand)
Een beeldscherm is toegestaan aan de gevel op de bedrijventerreinen, mits het reclame van het eigen bedrijf betreft en mits het past binnen het maximaal toegestane aantal en oppervlakte. Er gelden specifieke voorwaarden voor beeldschermen ten aanzien van lichtsterkte en de afbeeldingen. Zie hiervoor hoofdstuk 8.
Er wordt een overzicht gegeven van de reclamevormen waarvoor standaardregels zijn opgesteld. De vorm of het type worden geïllustreerd.
Het stapelen van de reclamevormen
De navolgende reclamevormen kunnen – binnen de voorwaarden die aan de maximale aantallen voor een reclamevorm gesteld worden – met elkaar gecombineerd worden (of anders gezegd gestapeld worden).
5.2 Overzicht reclames bedrijventerreinen
5.3 Reclames bedrijventerreinen bijzonder
Reclame die niet past binnen de regels zoals hiervoor beschreven, is bijzonder.
Er zijn geen objectieve eenduidige criteria voor een toetsing voor bijzondere reclame op te stellen. Hieronder worden aan de hand van de mogelijkheden die zich kunnen voordoen de globale criteria beschreven waar een bijzondere reclame aan getoetst kan worden. Een belangrijk criterium is de bijdrage en verhoging van de reclame aan de sfeer in een straat of op een plein. De toetsing van de bijzondere reclame aan redelijke eisen van welstand gebeurt in eerste instantie ambtelijk. Bij twijfel wordt de aanvraag voorgelegd aan de Planadviesraad Ruimtelijke Kwaliteit. De welstandsnota is in die situaties ook het toetsingskader.
Voor gebouwen waarin meerdere bedrijven zijn ondergebracht of voor gebouwen met een grote omvang of anderszins kan de regel dat er maximaal drie reclame-uitingen aan de gevel per pand toegestaan zijn, te beperkt zijn.
In dat geval kan in overleg met de gemeente een samenhangend reclame-ontwerp gemaakt worden dat op het gebouw is afgestemd. Eventueel wordt het plan voorgelegd aan de Planadviesraad.
Er kan om aantoonbare (bedrijfs-)technische redenen of wegens leegstand een grotere oppervlakte dan 25% van de ruit worden dichtgeplakt. In dat geval is er wel een vergunning nodig. Een transparante folie heeft in dat geval de voorkeur.
Het dichtplakken van ruiten zonder een reclame-uiting, huisstijlkleur of logo is vergunningsvrij en ook regelvrij.
Voor reclame-uitingen binnen het plangebied De Boreel is bij de bouw een specifiek reclameplan opgesteld. Om deze reden wordt een afzonderlijk hoofdstuk aan De Boreel gewijd.
Een sleutelbegrip voor de uitwerking van het reclameplan was destijds integraliteit, waarbij reclame en architectuur in elkaars verlengde moeten liggen om te voorkomen dat er een andere sfeer ontstaat dan door de architectuur wordt opgeroepen. Er is gestreefd naar een eenduidige uitwerking waarin de individuele ondernemer zijn herkenbaarheid niet verliest, maar toch een onderdeel blijft van een totaalconcept. De uitstraling van de reclame-uitingen is daarbij afgestemd op de bijzondere ligging van De Boreel en de economische verbinding aan de binnenstad.
In het reclameplan voor De Boreel is de term ‘thematische beelden’ geïntroduceerd. Thematische beelden zijn geen directe handelsreclame, maar brengen met een verbeelding op een bord een gewenste sfeer tot uitdrukking.
Zodra het donker wordt, verandert het karakter van de omgeving. Overdag is er winkelend publiek of zijn er mensen onderweg naar hun werk of school. ‘s Avonds wordt het bijna overal stiller en in de binnenstad is er uitgaanspubliek.
De avond- en nachtsfeer in de openbare ruimte wordt voor een deel bepaald door de straatverlichting, de aanlichting van gebouwen, de etalageverlichting en de reclameverlichting. Etalage- en reclameverlichting dient naast de aandacht die het vraagt voor een onderneming, product of dienst ook bij te dragen aan de sfeer van de omgeving. In bijvoorbeeld het uitgaansgebied in de binnenstad is sfeervolle verlichting gewenst die gezelligheid en warmte uitstraalt. Voor bijvoorbeeld de winkelstrip in Schalkaar is vooral de sfeer van openbaarheid, functionaliteit en veiligheid belangrijk.
Het licht van etalages en reclames dient een subtiele verlichting te zijn, zodat sprake is van een chique en ingetogen reclame.
Voor de binnenstad zijn in het aanlichtingsbeleid gebieden met een hoog, midden en laag aanlichtingsniveau aangegeven (zie navolgende tekening). De monumentale, grote gebouwen worden met een hoog aanlichtingsniveau de stralende middelpunten in de omgeving. Incidenteel kunnen bijzondere panden op een zorgvuldig ontworpen manier worden aangelicht.
Buiten de bebouwde kom, langs het IJsselfront en in het Bergkwartier is duisternis een kwaliteit. Lichtgevende reclame is hier niet toegestaan. Op zijn hoogst worden de etalages en reclames hier zwak aangelicht.
In alle andere gebieden kan de etalage- en reclameverlichting een redelijk niveau hebben. In de winkel- en uitgaansgebieden is dit één van de middelen die ingezet kunnen worden voor een sfeervolle en gezellige uitstraling. Het verlichtingsniveau van etalages en reclames kan hiertoe op sommige tijdstippen hoger zijn.
Aangezien bij woonbestemmingen geen reclame is toegestaan is reclameverlichting hier niet aan de orde.
Beeldschermreclames op het bedrijventerrein vragen extra aandacht. Zij geven niet alleen veel licht, maar vertonen ook wisselende beelden, wat nog meer de aandacht trekt. In paragraaf 8.2 wordt hier verder op ingegaan.
Bij de beoordeling van een reclameaanvraag wordt de verlichtingssituatie beschouwd. Om lichthinder te voorkomen wordt de meest recente versie van de “Richtlijn Lichthinder van de Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde (NSVV)” gehanteerd. In deze richtlijn staan grenswaarden aangegeven voor verlichtingssterkte op omliggende gevels en lichtsterkte vanaf de armaturen, afgestemd op verschillende omgevingszones (natuurgebied, landelijk gebied, stedelijk gebied en stadscentrum/industriegebied). Ook zijn er verschillende normen opgenomen voor dag-, avond- en nachtperiode. De gemeente kan in voorkomende gevallen een lichthinderonderzoek verlangen van de aanvrager, waarin eventuele maatregelen onderzocht worden om lichthinder te beperken en te onderbouwen dat aan de grenswaarden voldaan kan worden. Dit geldt ook in het geval er sprake is van een constatering van overtreding, bijvoorbeeld naar aanleiding van een verzoek om handhaving.
Aangelichte reclame kan met uitzondering van gebieden buiten de bebouwde kom en bij woonbestemmingen overal worden toegepast. Voor vestigingen buiten de bebouwde kom kan in overleg en met een laag verlichtingsniveau de naamsreclame gedurende openingstijden aangelicht worden. Het bevestigen van verlichtingselementen aan monumentale panden en in een beschermd stads- of dorpsgezicht is vergunningplichtig.
Verlichte reclame kan met uitzondering van het Bergkwartier, het IJsselfront, gebieden buiten de bebouwde kom en bij woonbestemmingen overal worden toegepast.
Etalageverlichting kan overal worden toegepast.
Beeldschermreclame is in de gemeente Deventer maar zeer beperkt toegestaan. Er zijn de volgende mogelijke situaties;
Daarnaast biedt de APV onder voorwaarden mogelijkheden om in het interieur van gebouwen onder beeldschermreclame op de openbare ruimte en (winkelend) publiek te richten.
Abri’s billboards en vrijstaande reclamezuilen
Deze beeldschermen worden uitsluitend toegestaan via specifieke concessies die door de gemeente worden uitgegeven. In de bijbehorende procedures worden de randvoorwaarden meegegeven, ook ten aanzien van de lichtsterkte / luminantie. Hierbij worden de richtlijnen van de NSVV 2020 gehanteerd, voor de omgevingszone E3 (stedelijke omgeving). Ook wordt daarbij naar onderlinge afstanden gekeken tussen beeldschermen in de openbare ruimte. Als vertrekpunt geldt een minimale afstand van ten minste 50 meter.
Naast de al in hoofdstuk 5 opgenomen eisen ten aanzien van locatie en aantallen worden er eisen gesteld aan de te tonen beelden en aan de verlichtingssterkte.
Luminantie gerelateerd aan beeldschermoppervlak
Uit Richtlijn Lichthinder van de NSVV 2020, Omgevingszone E3
De gemeente kan in voorkomende gevallen van de aanvrager een lichthinderonderzoek verlangen, waarin eventuele maatregelen onderzocht worden om lichthinder te beperken en te onderbouwen dat aan de grenswaarden voldaan kan worden. Dit geldt ook in het geval er sprake is van een constatering van overtreding, bijvoorbeeld naar aanleiding van een verzoek om handhaving.
Onder uitstalling wordt in deze nota verstaan:
Alle losse voorwerpen, die op of boven de weg, al dan niet voor of aan een winkel-, horeca- of ander bedrijfspand, worden of zijn geplaatst ter versiering, ter verfraaiing of anderszins, en waarmee kennelijk beoogd wordt het commerciële belang van een bedrijf te dienen; onder uitstallingen vallen in ieder geval: verkoopartikelen, waren, plantenbakken, speeltoestellen, reclameborden, reclamevlaggen en andere losse reclamevoorwerpen. Onder uitstallingen worden niet begrepen: terrassen.
(definitie in het Omgevingsplan, vroeger CHW bestemmingsplan Deventer, stad en dorpen deel B)
Elke vorm van reclame, vastgezet of los geplaatst, wordt in eerdere hoofdstukken van deze nota behandeld. Deze zijn in principe vergunningplichtig.
Alle andere objecten zonder reclame worden in dit hoofdstuk behandeld. Zij zijn vergunningvrij.
In het Omgevingsplan zijn de algemene regels voor uitstallingen opgenomen.
Het uitstallingenbeleid geldt alleen voor het in het omgevingsplan aangewezen gebied (delen van de binnenstad, de Boxbergerweg en de Rielerweg). De regels zijn opgesteld in verband met veiligheidsoverwegingen (doorgang brandweer, ambulance), de mogelijke aantasting van het straatbeeld en het voorkomen van obstakels waardoor wandelend publiek wordt gehinderd.
Voor de overige delen van de gemeente gelden de algemene regels uit het omgevingsplan. Daar zijn uitstallingen niet toegestaan.
Voor uitstallingen is geen vergunning nodig. Wel wordt gecontroleerd of aan de algemene regels wordt voldaan en indien nodig wordt er handhavend opgetreden.
Het omgevingsplan is hiervoor het toetsingskader en niet de reclame- of welstandsnota.
Omdat uitstallingen de sfeer van de openbare ruimte medebepalen en voor de ondernemers een manier zijn om zich te presenteren, worden de mogelijkheden van de uitstallingen voor de aangewezen gebieden in de reclamenota geïllustreerd.
Ook wordt de mogelijkheid geboden de uitstalling uit te breiden met één uitklapbaar schoolkrijtbord als mededelingenbord èn een menustandaard.
Als een uitstallingstype niet in dit overzicht voor de aangewezen gebieden staat dan zijn er geen standaardregels voor opgesteld. Die uitstallingsvorm is dan in principe niet toegestaan bijvoorbeeld beach-vlaggen.
Maar het kan ook dat het een nieuw type of een afwijkende variant op een uitstallingstype uit het overzicht betreft. De ondernemer en de gemeente kunnen dan in overleg treden en bekijken of toestemming kan worden verleend.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2025-537037.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.