Informatie over de subsidieverlening
Burgemeester en wethouders zijn van plan een subsidie te verlenen voor het kalenderjaar 2026 van maximaal € 109.701 aan Stichting “De Instap”. Deze subsidie is bedoeld voor het bieden huisvesting en ambulante begeleiding aan ex-gedetineerden bij hun terugkeer in de samenleving.
Selectiecriteria - Stichting “De Instap” is op dit moment de enige serieuze kandidaat
Burgemeester en wethouders stellen de volgende objectieve, redelijke en toetsbare criteria vast voor de wijze waarop de activiteiten worden uitgevoerd:
- •
De zorgaanbieder moet kunnen voorzien in het bieden van woonruimte voor drie personen uit de doelgroep: ex-gedetineerden. De opvangvoorziening is beschikbaar voor personen die een binding hebben met de regio Foodvalley. De locatie waar de opvang plaatsvindt moet zijn gelegen in de gemeente Ede en worden geëxploiteerd overeenkomstig het geldende omgevingsplan. Er moet sprake zijn van goede afspraken met de omgeving van de opvang/goed omgevingsmanagement zodat overlast door de opvang zoveel mogelijk wordt voorkomen.
- •
De uitvoering van de activiteiten start per 1 januari 2026 zodat continuïteit van zorg voor de doelgroep is gewaarborgd.
- •
De zorgaanbieder levert aan de personen die gebruik maken van de opvang ambulante begeleiding, volgens de kwaliteitsstandaarden die de gemeente Ede hiervoor hanteert volgens de Verordening Maatschappelijke ondersteuning Ede 2024.
- •
De zorgaanbieder ontplooit activiteiten die de doelgroep helpen om weer op een normale wijze deel te nemen aan te maatschappij, al dan niet met behulp van vrijwilligers. Zij hebben aantoonbare kennis en ervaring met het werken met ex-gedetineerden.
Burgemeester en wethouders zijn van oordeel dat alleen stichting “De Instap” kan voldoen aan bovenstaande eisen. Zij bieden deze diensten ook nu al aan en kunnen hun dienstverlening blijven voortzetten. Het gaat om een beperkt aantal plaatsen die zijn gericht op opvang ten behoeve van de hele regio. Een zorgaanbieder moet zorg leveren van goede kwaliteit (volgens de vastgestelde standaarden) en deze moet kunnen ingaan vanaf 1 januari 2026 om continuïteit van zorg te waarborgen. Een zorgaanbieder moet kunnen beschikken over een geschikte locatie én kennis en ervaring hebben met het werken met ex-gedetineerden. Binnen de gemeente Ede zijn er geen andere partijen die aan alle eisen kunnen voldoen.
Gelet op bovenstaande argumenten zijn burgemeester en wethouders van oordeel dat dat er op grond van objectieve, redelijke en toetsbare criteria slechts één serieuze kandidaat in aanmerking komt voor deze subsidie. Ter toelichting vermelden wij hierbij het volgende. Burgemeester en wethouders mogen zelf kiezen voor welke activiteiten zij subsidie willen verlenen. Dit heet: beleidsvrijheid. Daarnaast hebben zij beleidsvrijheid om zelf te bepalen op basis van welke criteria zij bepalen wie de subsidie ontvangt. Voorwaarde hierbij is dat de beoordelingscriteria objectief, redelijk en toetsbaar zijn. Dit staat in een uitspraak van de Raad van State van 23 juli 2025, ECLI:NL:RVS:2025:3399.
Vervaltermijn
Bent u het niet eens met het plan om subsidie te verlenen? Dan moet u binnen acht weken na de bekendmaking van dit bericht uw reactie kenbaar maken bij burgemeester en wethouders. U kunt dit op twee manieren doen:
1. Vul digitaal het formulier ‘zienswijze indienen’ in op www.ede.nl/zienswijze.
2. Of stuur ons een brief. Noem in uw brief:
- uw naam, adres en telefoonnummer;
- de datum waarop u uw brief schrijft;
- met welk plan om subsidie te verlenen u het niet eens bent en waarom;
- uw handtekening.
Na acht weken nemen burgemeester en wethouders een definitief besluit over het plan om subsidie te verlenen. Als u een reactie hebt ingediend, dan informeren wij u over dit besluit. Bent u het niet eens met het definitieve besluit? Dan kunt u daar op dat moment bezwaar tegen maken.