Bevoegdheid:
Op grond van artikel 18, eerste lid, onder d, van de Wegenverkeerswet 1994 en bij besluit van 12 november 2024, is de medewerker Ruimte bevoegd dit verkeersbesluit te nemen. Het betreft namelijk verkeer op wegen onder beheer van de gemeente Heumen.
Aanleiding verkeersbesluit:
Er is een verzoek ingediend om twee deelauto’s te plaatsen in Malden. Het betreft een locatie op het Kerkplein en een locatie op het parkeerterrein bij het sportcentrum aan de Veldsingel. Deelauto’s leveren een bijdrage aan lager autobezit en daarom werkt de gemeente Heumen mee aan dit verzoek. Voor de deelauto’s is het noodzakelijk dat er een parkeervak wordt gereserveerd waarvoor een verkeersbesluit noodzakelijk.
Waarom een verkeersbesluit?
In artikel 15 van de Wegenverkeerswet 1994 staat dat een verkeersbesluit vereist is als door de plaatsing of verwijdering van de bij algemene maatregel van bestuur aangewezen verkeerstekens en onderborden een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd. De algemene maatregel van bestuur is het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer (BABW). In artikel 12 van het BABW staan verkeerstekens en onderborden opgenomen. Door het plaatsen of verwijderen van deze verkeerstekens en onderborden ontstaat of wijzigt een gebod of verbod. Hiervoor is een verkeersbesluit vereist.
Doelstelling verkeersbesluit:
De doelstelling van het verkeersbesluit is het waarborgen van de bruikbaarheid van de weg en het bevorderen van een doelmatig of zuinig energiegebruik.
Overwegende dat:
• het concept autodelen in het landelijk beleid ten aanzien van verkeer en vervoer wordt gezien als een instrument om de groei van het autogebruik te temperen en toch in een noodzakelijke mobiliteitsbehoefte te voorzien;
• onder deelauto een auto wordt verstaan die door meerdere personen te gebruiken is. De gebruiker betaalt niet voor het bezit, maar voor het gebruik van het voertuig. De deelauto is door iedereen te gebruiken en dus niet alleen te gebruiken door een besloten gemeenschap.
• volgend op dit beleid is besloten om in de gemeente Heumen mee te werken aan de invoering van autodelen;
• autodelen het autobezit terug kan dringen en automobiliteit mogelijk maakt voor hen die zich geen eigen auto kunnen of willen permitteren;
• autodelen bovendien bijdraagt aan het beperken van door het autoverkeer veroorzaakte overlast en de nadelige gevolgen hiervan voor het milieu;
• het concept autodelen past binnen de uitgangspunten van de “Routekaart Klimaatneutraal Heumen 2050” en het Programma Slim en Schoon Onderweg van de Groene Metropoolregio Arnhem Nijmegen;
• om het autodelen als systeem te laten functioneren het noodzakelijk is hiervoor parkeerplaatsen te reserveren;
• de parkeerplaatsen waar de deelauto’s komen te staan in onderhoud en beheer van de Gemeente Heumen zijn.
Overleg politie:
Overeenkomstig art. 24 BABW overleg heeft plaatsgevonden met de verkeersadviseur van politie-eenheid Oost Nederland, district Gelderland-Zuid.
Bekendmaking:
Dit verkeersbesluit wordt in het Digitale Gemeenteblad gepubliceerd.