Gemeenteblad van Lisse
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Lisse | Gemeenteblad 2025, 419461 | ander besluit van algemene strekking |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Lisse | Gemeenteblad 2025, 419461 | ander besluit van algemene strekking |
Regeling beheer en toezicht Basisregistratie Personen (BRP) Lisse 2025
De Informatiebeheerder beheert de voorziening voor de BRP Key2Burgerzaken/Centric Burgerzaken, het gegevensmagazijn en het autorisatiebesluit.
De Informatiebeheerder adviseert de directie over de navolgende aspecten die voortvloeien uit deze basisregistratie, te weten:
De Informatiebeheerder beslist:
over de wijze van de verstrekking van gegevens1 met betrekking tot het bepaalde in dit artikel onder b en c.
De Gegevensbeheerder is bevoegd om, in overleg met de Applicatiebeheerder, vanuit de in artikel 10 bedoelde verantwoordelijkheid de gegevensverwerkers aanwijzingen te geven betreffende de opname en bijhouding van gegevens in de voorziening voor de BRP.
De Functioneel beheerder voorziet in:
NB: de afhandeling van verzoeken omtrent managementgegevens wordt bij de gemeente Lisse door taakveld Data uitgevoerd.
De Functioneel beheerder is verantwoordelijk voor de gehele of gedeeltelijke uitvoering van de uitwijkprocessen, zoals beschreven in de procedure ‘Uitwijk’ van het informatiebeveiligingsplan.
De Gegevensverwerkers voorzien in:
de afhandeling van de verzoeken om inzage in de BRP overeenkomstig artikel 2.55 van de wet BRP (inzage), de behandeling van alle verzoeken om verstrekkings-beperking die op basis van artikel 2.59 van de wet BRP ingediend worden, en de eventuele privacy-toets als bedoeld in artikel 3.21 lid 2 van de wet BRP;
De Toezichthouders, als bedoeld in artikel 4.2 van de Wet BRP, zijn verantwoordelijk voor het toezicht op de naleving van de verplichtingen van de burger ingevolge hoofdstuk 2, afdeling 1, paragraaf 5 van de Wet BRP.
De Toezichthouder controleert of de burger aan zijn verplichtingen voldoet met betrekking tot de inschrijving in de BRP (artikel 2.38), de wijziging van diens adres (artikel 2.39), het rechtmatig gebruik van een briefadres (artikelen 2.40 t/m 2.42), zijn vertrek uit Nederland (artikel 2.43) en de verstrekking van alle inlichtingen die nodig zijn voor de bijhouding van de BRP.
De Toezichthouder ziet er op toe dat - indien de burger niet zelf aan zijn verplichtingen voldoet of kan voldoen - de verplichtingen worden vervuld door degene die daartoe bevoegd is op grond van de artikelen 2.49 en 2.50 van de Wet BRP.
De Toezichthouder voert zijn werkzaamheden uit in samenspraak met de Gegevensverwerker en koppelt het resultaat van zijn werkzaamheden terug aan de Gegevensverwerker.
De Beveiligingsbeheerder BRP is het aanspreekpunt op het gebied van informatiebeveiligingsbeleid BRP en bevordert het beveiligingsbewustzijn bij management en medewerkers.
De Beveiligingsbeheerder BRP rapporteert jaarlijks over de informatieveiligheid aan de Informatiebeheerder en verzorgt de bijdragen aan de managementrapportage over de informatieveiligheid m.b.t. de persoonsinformatievoorziening.
De Beveiligingsbeheerder BRP is verantwoordelijk voor het toezicht op naleving van de beveiligingsmaatregelen en -procedures, met inachtneming van de door alle gemeenten overgenomen Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO).
De Beveiligingsbeheerder BRP is bevoegd om het management dwingende adviezen te geven ten aanzien van de naleving van de beveiligingsvoorschriften die voortvloeien uit de Wet BRP en de BIO.
Toelichting op de Regeling beheer en toezicht BRP
Sinds 1 januari 2010 geldt voor de hele overheid - en dus ook binnen gemeenten - de verplichting om bij de uitvoering van taken gebruik te maken van persoonsgegevens uit de basisadministratie persoonsgegevens (GBA), thans basisregistratie personen (BRP). Organisatieonderdelen (volgens de wet ‘organen’) van de gemeente (voorheen afnemers) dienen gegevens over de personen met wie ze zaken doen te betrekken uit de BRP.
Op grond van artikel 4.15 van de Wet BRP mag de gemeente tot aan het moment dat ze overgaat op het gebruik van een nieuwe BRP-voorziening, gebruik blijven maken van het GBA-systeem waarmee ze werkte tot aan het moment van inwerkingtreding van de Wet BRP. In aansluiting op artikel 4.15 van de Wet BRP wordt in deze regeling de term ‘voorziening voor de uitvoering van de BRP’ gebruikt, in deze toelichting afgekort tot BRP. In de BRP registreert de gemeente gegevens over haar inwoners.
De minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) is op grond van artikel 1.9 van de Wet BRP verantwoordelijk voor de centrale voorzieningen waarmee de Wet BRP wordt uitgevoerd. De centrale voorzieningen (afgekort CV) zullen gegevens gaan bevatten over alle personen die in Nederland woonachtig zijn (ingezetenen) en over personen die niet in Nederland wonen, maar die wel een relatie hebben met de Nederlandse overheid (niet-ingezetenen). Vooralsnog zal de minister aan de Wet BRP uitvoering geven met behulp van de reeds bestaande landelijke voorziening voor de BRP, de GBA-V, en met een voorziening voor registratie voor de niet-ingezetenen (RNI).
Voor het gebruik van persoonsgegevens uit de BRP kunnen nadere regels worden gesteld, bij of krachtens Verordening. De verkrijging van gegevens uit de BRP is gebaseerd op een autorisatiebesluit van de minister van BZK.
Vanaf de tweede helft van 2024 vindt distributie van persoonsgegevens van de gemeente Lisse niet altijd rechtstreeks vanuit de BRP plaats, maar vanuit een specifiek daarvoor ingericht gegevensmagazijn. Dat gegevensmagazijn wordt gevoed zowel vanuit de gemeentelijke BRP voorziening (inwoners) als vanuit de centrale BRP-voorziening (voor de niet-inwoners en niet-ingezetenen). Het hiervoor beschrevene wordt geïllustreerd aan de hand van Figuur 1.
Uit oogpunt van privacy, beveiliging, beheer en toezicht is het noodzakelijk voor de BRP om een aantal taken te benoemen en vast te leggen in een regeling waarin de hoofdlijnen van het beheer van en toezicht op de BRP is geregeld. Los van de noodzaak verplicht ook de wetgever het College van B&W via artikel 1.11 van de Wet BRP om zich te houden aan de nadere regels van de systeembeschrijving ( Logisch Ontwerp GBA). Het Logisch Ontwerp schrijft in hoofdstuk 8 de aanwijzing door het College van B&W voor van functionarissen die een aantal beheertaken uitvoeren. Deze hebben alleen betrekking op de BRP.
De regeling is formeel gezien bedoeld voor de gegevensverwerking in de BRP. Op de gegevens van inwoners en niet- inwoners in het datadistributiesysteem en gegevensmagazijn is de AVG van toepassing. De verwerking van de uit de BRP afkomstige gegevens dient te worden opgenomen in het AVG-verwerkingsregister.
Desondanks is het van belang om uit oogpunt van eenheid van persoonsinformatie- en privacy-beleid én van de beheersbaarheid van de informatiestromen ook de voor het datadistributiesysteem en gegevensmagazijn relevante beheeraspecten onder te brengen, respectievelijk te integreren, in de regeling voor de BRP. Daarmee ontstaat een ‘regeling voor informatievoorziening basisgegevens’, die zowel betrekking heeft op het beheer van de BRP als op het datadistributiesysteem en gegevensmagazijn.
Verdeling beheer- en toezichtrollen
Deze regeling onderkent naast een aantal beheerrollen - te weten informatiebeheer, gegevensbeheer, applicatiebeheer, technisch beheer, beveiligingsbeheer en privacy-beheer - ook de rol van de gegevensverwerker, toezichthouder en controller informatiebeveiliging.
Gegevensverwerkers verwerken uitsluitend de persoonsgegevens voor de BRP. De inhoudelijke verantwoordelijkheid voor de basisgegevens van personen die niet tot de bevolking van de gemeente worden gerekend, ligt namelijk bij de beheerder van de BRP van de andere gemeenten en bij de beheerder van de centrale voorzieningen, de Minister van BZK.
De verdeling van de beheer- en toezichtrollen is mede afhankelijk van de inrichting van de (persoons)informatiehuishouding en het informatie- en beveiligingsbeleid van de gemeente. De taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden per rol en de bijbehorende competenties zijn richtinggevend voor de plaats in de organisatie waar deze belegd worden. Rollen kunnen worden gecombineerd zoals de beveiligingsfunctionaris BRP, de beveiligingsfunctionaris Reisdocumenten, beveiligingsfunctionaris Rijbewijzen, de privacy officer, de privacy-beheerder BRP.
De inhoud van de rol van de beveiligingsbeheerder had onder het regime van de GBA vooral betrekking op toezichtaspecten. Voor een correcte uitvoering van beveiligingsbeheer en -toezicht (en tevens voor aansluiting op de BIO) is het noodzakelijk gebleken om de inhoud van beheer en toezicht in aparte rollen onder te brengen. De regeling bevat nu in hoofdstuk 9 het beveiligingsbeheer.
De Privacy-beheerder BRP adviseert de informatiebeheerder over alle privacyvraagstukken aangaande de persoonsgegevensverwerking waarvoor de informatiebeheerder verantwoordelijk is. Daarnaast adviseert de Privacy- beheerder BRP degenen die belast zijn met de dagelijkse uitvoering van de werkzaamheden in het kader van de Wet en Verordening BRP.
De taken van de Privacy-beheerder BRP beperken zich in deze regeling niet tot de verwerking van persoonsgegevens uit de BRP. Verzoeken uit de organisatie om gegevens uit zowel de BRP als uit de centrale voorzieningen, dienen door de Privacy- beheerder BRP getoetst te worden op doelbinding, rechtmatigheid, proportionaliteit, et cetera. Daaronder valt ook de advisering over de wijze van verstrekking van gegevens uit de BRP, en over koppelingen tussen het datadistributiesysteem en het gegevensmagazijn en de verschillende systemen van de gebruikers in de organisatie. De Privacy-beheerder BRP adviseert de informatiebeheerder, die moet beslissen bij dergelijke verzoeken. Een verzoek kan inhouden dat men gebruik wil maken van de bestaande ministeriële autorisatie, maar ook uitbreiding van de autorisatie in verband met de uitvoering van een taak die nog niet in het autorisatiebesluit is voorzien. De rol van Privacy-beheerder BRP kan worden gecombineerd met die van de beveiligingsbeheerder BRP.
Leeswijzer Regeling beheer en toezicht BRP
Het eerste hoofdstuk van de Regeling beheer en toezicht BRP betreft de aanwijzing van de functionarissen die worden belast met de verschillende beheer- en toezichtrollen. Het College van B&W wijst de functionarissen aan wiens inhoudelijke rol zich niet beperkt tot de BRP of het datadistributiesysteem en gegevensmagazijn.
Gelet op de noodzaak van een onafhankelijke rolinvulling, wijs het College van B&W de Privacy-beheerder BRP aan.
De Informatiebeheerder voorziet in de aanwijzing van het functioneel inhoudelijk beheer, het verstrekkingenbeheer uit de BRP en het gegevensmagazijn. De informatiebeheerder als bronhouder beheert de inhoud en de kwaliteit van de gegevens in de BRP en stelt tevens leveringsvoorwaarden (i.c. privacy-voorwaarden) aan de verstrekking van gegevens uit de BRP.
De gegevensverstrekking binnen de gemeentelijke organisatie over niet-inwoners uit de BRP dient gebaseerd te zijn op het autorisatiebesluit van de minister van BZK. Het beheer en de uitvoering van dat autorisatiebesluit maken deel uit van het functioneel inhoudelijk en verstrekkingenbeheer.
Bijlage 1 Aanwijzing van beheerfunctionarissen BRP
Op grond van artikel 1 van de BRP-beheerregeling zijn de navolgende beheerfunctionarissen aangewezen:
Als Informatiebeheerder is aangewezen: De teamleider Burgerzaken Back Office. Als plaatsvervanger is aangewezen: De teamleider Burgerzaken Front Office.
Als Gegevensbeheerder is aangewezen: De adviseur kwaliteit en ontwikkeling. Als plaatsvervanger is aangewezen: De BRP specialist Burgerzaken.
Als Systeembeheerder is aangewezen Infrastructuur specialist. Vervanging vindt onderling plaats.
Als Functioneel beheerder Key2Burgerzaken/Centric Burgerzaken zijn aangewezen:
Bedrijfsvoering Vervanging vindt onderling plaats
Als Privacy-beheerder BRP is aangewezen: De adviseur kwaliteit en ontwikkeling. Als plaatsvervanger is aangewezen: De teamleider Burgerzaken Back Office
Als Gegevensverwerkers zijn alle medewerkers van het team Burgerzaken (FO en BO)aangewezen. Zij vervangen elkaar hierin.
Alle medewerkers van team Burgerzaken FO en BO en de toezichthouders leefomgeving (BOA’s)
Als Beveiligingsbeheerder BRP is aangewezen: De adviseur kwaliteit en ontwikkeling
Als plaatsvervanger is aangewezen: De plv. adviseur kwaliteit en ontwikkeling
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2025-419461.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.