Hotspotlijst Gemeente Nuenen

Status: Vastgesteld door directeur Dienst Dommelvallei 1-9-2025

Positief advies RHCe op: 25-8-2025

 

TOELICHTING

INLEIDING

Op grond van artikel 5, 1, sub e, van het Archiefbesluit 1995 kunnen in bijzondere gevallen archiefstukken die in een selectielijst zijn gewaardeerd als te vernietigen alsnog worden gewaardeerd als te bewaren.

HOTSPOTS: DEFINITIE EN CRITERIA

Een hotspot is een gebeurtenis of kwestie die zorgt voor een opvallende of intensieve interactie tussen overheid en burgers en/of burgers onderling. Het gaat dus om zaken die veel maatschappelijke beroering veroorzaken. Een hotspot voldoet aan één of meer van de volgende criteria:

  • Er is sprake van een (schokkende) gebeurtenis of reeks van gebeurtenissen die (nationaal en/of regionaal en/of lokaal) voor veel maatschappelijke beroering zorgt en waarvoor uitzonderlijk veel aandacht bestaat in de media. Bijvoorbeeld: de schietpartij in een winkelcentrum in Alphen aan den Rijn (2011); de vuurwerkramp in Enschede (2000); het neerstorten van vlucht MH17 (2014); het uitbreken van de vogelgriep (2014).

  • Er is sprake van een gebeurtenis of kwestie die belangrijke principiële tegenstellingen tussen burgers aan het licht brengt, het debat over de kwestie maakt veel emoties los. Bijvoorbeeld: de discussie over Zwarte Piet (2013 e.v.).

  • Er is sprake van een gebeurtenis of kwestie die aanleiding is voor een intensief publiek debat over het functioneren van de Nederlandse overheid. Bijvoorbeeld: het delen van de metadata van telefoonverkeer met de NSA door de AIVD (2014); de Schipholbrand (2005).

  • Er is sprake van een politieke kwestie waardoor de positie van de minister of het Kabinet ernstig is bedreigd. Bijvoorbeeld: de fraude met toeslagen door Bulgaren (2013); de nationalisatie van ABN AMRO (2008).

HOTSPOTMONITOR: INSTRUMENT VOOR IDENTIFICATIE VAN HOTSPOTS

De hotspotmonitor is gericht is op het identificeren van gebeurtenissen en kwesties in de samenleving die grote invloed hebben uitgeoefend op de activiteiten van de organisatie. Het doel van de periodieke hotspotmonitor is om er voor te zorgen dat de archiefbescheiden die betrekking hebben op deze hotspots worden aangewezen voor blijvende bewaring.

 

De gehanteerde criteria en procedure zijn beschreven en vastgelegd in de selectielijst voor de gemeenten en intergemeentelijke organen 2020, meer in het bijzonder cat. 12.2, cat 3.1 en cat 20.1.

 

VERHOUDING TOT DE ALGEMENE VERORDENING GEGEVENSBESCHERMING

(AVG)

De AVG gaat uit van het principe van doelbinding: persoonsgegevens mogen enkel verwerkt worden voor uitdrukkelijk omschreven en gerechtvaardigde doeleinden en niet zomaar voor andere doeleinden. De AVG maakt daarbij een onderscheid tussen gewone persoonsgegevens, bijzondere persoonsgegevens en strafrechtelijke gegevens. Meer informatie hierover is te vinden op de website van de Autoriteit Persoonsgegevens: https://autoriteitpersoonsgegevens.nl.

 

Voor blijvend te bewaren gegevens geldt ook de ‘archivering in het algemeen belang’. Archivering in het algemeen belang is in de AVG beperkt tot overheidsinstanties of openbare of particuliere organen die wettelijk verplicht zijn om archiefbescheiden te beheren. Het uitgangspunt is dat archiefvormers ‘archivering in het algemeen belang’ al toepassen tijdens het verzamelen van persoonsgegevens en dus niet alleen ná overbrenging naar een archiefbewaarplaats. In het kader van ‘archivering in het algemeen belang’ is het permanent bewaren van persoonsgegevens verenigbaar met de oorspronkelijke rechtmatige doeleinden waarvoor ze zijn verzameld. De belangenafweging en motivatie tot het permanent bewaren moet zijn neerslag vinden in de selectielijst, waarover, desgevraagd, verantwoording moet kunnen worden afgelegd.

 

Concreet vermeldt bovengenoemde selectielijst reeds voor elk proces of en, zo ja, welke categorie persoonsgegevens wordt verwerkt. Daarbij aansluitend wordt de wettelijke grondslag aangegeven op basis waarvan de organisatie de gegevens oorspronkelijk heeft verwerkt en wordt verduidelijkt welke persoonsgegevens (BSN, NAW-gegevens, medische gegevens, IP-adressen, enzovoort) worden verwerkt. Een beslissing tot blijvende bewaring wordt uiteindelijk gemotiveerd in de systeemanalyse. De hotspotlijst bouwt voort op de selectielijst en dient dus enkel de (eventuele) gewijzigde waardering te verantwoorden, zonder alle informatie uit de selectielijst te hernemen.

 

DISCLAIMER

Na vaststelling van de hotspotlijst zal bepaald worden welke archiefbescheiden uitgezonderd worden van vernietiging. Mogelijk zijn archiefbescheiden al vóór vaststelling van een hotspotlijst vernietigd volgens de geldende selectielijst. Het is ook mogelijk dat archiefbescheiden met betrekking tot een hotspot niet uitgezonderd worden van vernietiging omdat deze niet van belang zijn voor de reconstructie van de hotspot.

 

NIEUWE HOTSPOTS GEMEENTE NUENEN

Uniek nummer 

2125842 

Hotspot 

Opvang Oekraïense vluchtelingen 

 

Dit onderwerp is vorig jaar al vastgesteld als hotspot . De gebeurtenissen van afgelopen jaar voegen we hieraan toe.

Datering 

Vanaf februari 2022, onderwerp loopt nog. 

Criteria 

Maatschappelijke beroering / media-aandacht ☒ 

 

Tegenstellingen tussen burgers / emoties ☒ 

 

Debat functioneren overheid ☐ 

 

Positie minister/kabinet ☐ 

Nadere omschrijving 

Gemeente Nuenen vangt ontheemden op uit Oekraïne, die moesten vluchten naar aanleiding van de inval van Rusland sinds 24-2-2022. Dit leidt tot maatschappelijke commotie. De gemeente is daarom in nauw contact met de inwoners om dit goed te organiseren. De meeste ontheemden worden opgevangen in een gemeentelijke opvanglocatie. Ook door particulieren worden tijdelijk ontheemden in huis opgevangen. 

Rol organisatie 

  • Uitvoerend met betrekking tot de geldende wet- en regelgeving.  

  • Ondersteunend  

Mogelijke andere betrokken organisaties 

Niet van toepassing.  

 

Uniek nummer 

2135672 

Hotspot 

Opvang asielzoekers 

 

Dit onderwerp is vorig jaar al vastgesteld als onderwerp. De gebeurtenissen van afgelopen jaar voegen we hieraan toe.

Datering 

Vanaf september 2022 (project loopt nog) 

Criteria 

Maatschappelijke beroering / media-aandacht ☒ 

 

Tegenstellingen tussen burgers / emoties ☒ 

 

Debat functioneren overheid ☐ 

 

Positie minister/kabinet ☐ 

Nadere omschrijving 

Gemeente Nuenen heeft het een locatie aan het COA aangeboden ten behoeve van de opvang van asielzoekers. Dit project heeft bij een fors aantal inwoners een behoorlijke inpact. 

De gemeente besteedt veel aandacht aan participatie en communicatie voor haar inwoners. 

Begin 2024 is een crisisnoodopvang (CNO) voor 50 asielzoekers gerealiseerd in de binnentuin van het gemeentehuis. 

Rol organisatie 

  • Uitvoerend met betrekking tot de geldende wet- en regelgeving.  

  • Ondersteunend  

Mogelijke andere betrokken organisaties 

Niet van toepassing.  

 

Uniek nummer 

2581426

Hotspot 

Distributiecentra Eeneind-West

Datering 

Juni 2024 – (onderwerp loopt nog) 

Criteria 

Maatschappelijke beroering / media-aandacht ☒ 

 

Tegenstellingen tussen burgers / emoties ☒ 

 

Debat functioneren overheid ☐ 

 

Positie minister/kabinet ☐ 

Nadere omschrijving 

In augustus 2021 is een omgevingsvergunning voor de realisatie van 3 distributiecentra op de locatie Eeneind West ingediend bij de gemeente.

Vanwege de aanhaking van de Wet natuurbescherming is op deze aanvraag de uitgebreide voorbereidingsprocedure van toepassing.

Na afgifte van de Verklaring van geen bezwaar i.v.m. Wet natuurbescherming is door de Provincie op 1 mei 2024 is de aanvraag om omgevingsvergunning verder in behandeling genomen door de gemeente.

In juni 2024 heeft het college besloten om het ontwerpbesluit gedurende 6 weken ter inzage te leggen. In deze periode kon een ieder zienswijzen indienen.

De gemeente heeft circa 1500 zienswijzen ontvangen. Dit getuigt van grote betrokkenheid. Bijzonder is dat de gemeente Geldrop-Mierlo er alles aan lijkt te doen om de beoogde ontwikkeling tegen te gaan.

Binnen de samenleving en bij de gemeente Geldrop-Mierlo zijn er veel zorgen met name ten aanzien van de toename van verkeer en de gevolgen hiervan voor de woon- en leefomgeving. Hieraan is ook uiting gegeven door protestacties.

Tegelijkertijd schrijft de wet voor dat een aanvraag omgevingsvergunning getoetst moet worden aan het bestemmingsplan. Het bestemmingsplan staat de realisatie van distributiecentra toe. Het aspect verkeer en de gevolgen daarvan zijn beoordeeld/afgewogen in het kader van de bestemmingsplanprocedure (in 2015/2016).

Deze aspecten komen in principe niet meer aan de orde bij het besluit op de aanvraag omgevingsvergunning. Op 12 mei 2025 heeft het college besloten om de omgevingsvergunning te verlenen. Verwacht wordt dat er beroep bij de rechtbank wordt ingesteld.

Rol organisatie 

  • Uitvoerend met betrekking tot vergunningverlening binnen de geldende wet- en regelgeving.

  • Nav van Woo-verzoeken documenten openbaar gemaakt.

Mogelijke andere betrokken organisaties 

  • GLP als aanvrager vergunning

  • Ontwikkelcombinatie als partij die grond kocht van de gemeente en verkocht aan aanvrager vergunning

 

Voor akkoord ter advisering aan RHCe:

J. Verbruggen

Gemeentesecretaris Nuenen

Datum

25-8-2025

Naar boven