Besluit tot wijziging van Beleidsregel bijstand en parttime ondernemen gemeente Utrecht

Burgemeester en wethouders van de gemeente Utrecht,

  • Gelet op artikel 4:81 van de Algemene wet bestuursrecht, de artikelen 9, 17, 19 en 55 van de Participatiewet (PW) en de artikelen 4a, 5, 8, 13, 37 Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers (IOAW);

Overwegende dat;

  • De beleidsregel bijstand en parttime ondernemen gemeente Utrecht dient om kaders te geven om parttime ondernemen effectief in te zetten als instrument ter bevordering van ondernemerschap en participatie;

  • De wijzigingen bijdragen aan de bevordering van ondernemerschap en participatie.

besluiten het volgende:

Artikel I

De beleidsregel bijstand en parttime ondernemen gemeente Utrecht wordt als volgt gewijzigd:

  • A.

    In artikel 4 komt de eerste zin te luiden:

  • Het college verleent belanghebbende voor de duur van 12 maanden toestemming om met behoud van uitkering parttime zelfstandige activiteiten uit te voeren.

  • B.

    In artikel 4 wordt ‘50%’ vervangen door ‘100%’.

  • C.

    Artikel 5 komt te luiden:

  • Artikel 5. Toestemming (vragen) om parttime te ondernemen

  • Het college verleent toestemming als iemand als pto'er kan worden aangemerkt, zoals opgenomen in artikel 2.

  • Om dat te beoordelen vraagt het college van de aspirant pto’er een kort ondernemingsplan, waarin ten minste is opgenomen:

  • Een omschrijving van de bedrijfsactiviteiten, welke diensten of goederen worden geleverd?

  • De doelgroep, op wie zijn de activiteiten gericht?

  • Welke verkoopprijzen er gevraagd gaan worden.

  • Een verwachting van de omzet en kosten.

  • Wat er nog nodig is om te starten, vergunningen, verzekering, investering?

  • Hoe de boekhouding bijgehouden gaat worden. Kan de pto’er dit zelf of is er ondersteuning nodig?

  • Indien nodig kan het college ondersteuning bij de boekhouding of bij het opstellen van het ondernemingsplan inzetten.

  • D.

    Artikel 6 komt te luiden:

  • Artikel 6. Toestemming verlenen om parttime te ondernemen

  • Voordat het college toestemming verleent, wordt eerst een gesprek gevoerd met de aanvrager.

  • Toestemming wordt verleend voor maximaal 12 maanden. Na ongeveer een half jaar volgt een tussengesprek met de pto’er over de voortgang en de inkomsten uit het bedrijf. Als belanghebbende blijft voldoen aan de voorwaarden en verplichtingen (zoals beschreven in artikel 2 en 3 van deze regeling) verlengt het college de toestemming steeds met 12 maanden.

  • Het college trekt de toestemming in als de pto’er niet meer voldoet aan de voorwaarden en verplichtingen, en als de pto’er al een paar maanden verlies draait en het niet te verwachten is dat er op korte termijn winst gemaakt zal worden. Ook trekt het college de toestemming in als er geen goede administratie wordt gevoerd (zie artikel 7).

  • Als het college geen toestemming geeft om part time te ondernemen, of een eerder verleende toestemming intrekt, houdt het college bij de vaststelling van het inkomen geen rekening of geen rekening meer met eventueel gemaakte kosten. In dat geval wordt de gehele omzet gekort op de uitkering.

  • Het college verleent geen toestemming om parttime te ondernemen als iemand voor meer dan 85% is afgekeurd voor het beroep dat hij of zij wil uitvoeren of als iemand problematische schulden heeft.

  • Toestemming om parttime te ondernemen betekent niet ontheffing van de arbeidsplicht.

Artikel II

Dit besluit treedt in werking op 1 oktober 2025.

Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders van de gemeente Utrecht, in de vergadering van 9 september 2025.

De burgemeester

Sharon A.M. Dijksma

De secretaris,

Michiel J. Ruis

Naar boven