Gemeenteblad van Amsterdam
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Amsterdam | Gemeenteblad 2025, 309184 | beleidsregel |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Amsterdam | Gemeenteblad 2025, 309184 | beleidsregel |
Uitwerkingsbesluit kunst en cultuur stadsdeel Oost 2026
Het dagelijks bestuur van het stadsdeel Oost van Amsterdam,
gelet op onderdeel W.2 van het Bevoegdhedenregister behorende bij de Verordening op de stadsdelen en het stadsgebied Amsterdam 2022 en artikel 5 van de subsidieregeling gebiedsgebonden kunst- en cultuuractiviteiten 2025-2028,
In dit Uitwerkingsbesluit is vastgelegd hoe de subsidieregeling gebiedsgebonden kunst- en cultuuractiviteiten wordt toegepast in relatie tot de Hoofdlijnen kunst en cultuur 2025-2028, de gebiedsagenda’s en/of gebiedsplannen. Het dagelijks bestuur bepaalt, met inachtneming van de voorschriften zoals opgenomen in bovengenoemde subsidieregeling, per soort activiteit de wijze waarop de subsidie wordt verleend (onderdeel IV).
Stadsdeel Oost profileert zich als het stadsdeel van de makers: veel kunstenaars werken en/of wonen in dit deel van de stad. Er bevinden zich meer dan 500 ateliers in Oost. De culturele rijkdom van ons stadsdeel willen we koesteren en vergroten, waarbij we volop ruimte bieden aan experiment en innovatie. Bij aanvragen kijken we daarom goed naar de mate van vernieuwing, in hoeverre er nieuw publiek wordt aangetrokken of het aanbod wordt verbreed en wat de toegevoegde waarde is voor Oost. We streven daarbij een divers en hoogstaand kunst- en cultuuraanbod na, hieronder verstaan we dat het merendeel van de uitingen van professionele kwaliteit is en er een duidelijk artistieke visie en profiel aanwezig is. Om dit te waarborgen is er voor drie categorieën een cultuuradviescommissie die de aanvragen beoordelen. Hun advies wordt aan het dagelijks bestuur van Oost voorgelegd.
Stadsdeel Oost wil ontmoeting en samenwerking in de culturele sector stimuleren om zo het kunst -en cultuurklimaat te versterken. De mate van samenwerking tussen lokale initiatieven is daarom een belangrijk toetsingscriterium bij subsidieaanvragen. De gebiedsteams geven daarom advies aan de ambtenaren kunst en cultuur en de cultuuradviescommissie bij het beoordelen van de aanvragen.
We vinden het belangrijk dat het culturele aanbod aansluit bij de behoeften van onze bewoners. Projecten en activiteiten moeten daarom draagvlak hebben in de buurt. We moedigen aan dat activiteiten meebewegen met de buurt en leren van de effecten en uitvoering. We vinden het van belang dat kunst en cultuur bijdraagt aan sociale verbindingen, ontmoetingen en de grenzen tussen kunst en maatschappij opzoekt. Extra aandacht gaat uit naar projecten die inwoners van Oost betrekken voor wie deelname niet vanzelfsprekend is. Het is daarbij cruciaal dat ook de jongvolwassenen bewoners worden aangesproken en in contact worden gebracht met andere groepen.
Alle aanvragen moeten voldoen aan de volgende criteria:
Voor eenmalige en boekjaarsubsidies is in 2026 €479.124 beschikbaar. Dit onder voorbehoud of het extra bedrag van €182.754 dat in 2026 extra is toegevoegd ook daadwerkelijk beschikbaar komt. En onder voorbehoud van de mogelijke toevoeging van nominale compensatie.
A. Educatie kunst- en cultuurprojecten
Het gaat hierbij om gebiedsgebonden kunst -en cultuurprojecten die gericht zijn op kunst-en cultuureducatie. De combinatie tussen artistieke kwaliteit en sociale aspecten is kenmerkend. Aanvragers zijn (semi) professionals met een streven naar artistiek-inhoudelijk onderscheidende activiteiten die passen bij het profiel van Oost.
Er is aantoonbaar draagvlak in de buurt en activiteiten worden ontwikkeld in samenwerking met bewoners, professionals en/of andere partners in de wijk.
Workshops tegen betaling zijn uitgesloten van subsidie. Als een organisatie reeds een subsidie heeft ontvangen voor hun jaarprogrammering dan komen ze niet meer in aanmerking voor een projectsubsidie.
B. Buurtgerichte kunst-en cultuurprojecten
Het gaat hierbij om gebiedsgebonden kunst -en cultuuractiviteiten waarbij de combinatie van artistieke kwaliteit en sociale aspecten kenmerkend is. Aanvragers zijn (semi) professionals met een streven naar artistiek-inhoudelijk onderscheidende activiteiten die passen bij het profiel van Oost.
Er is aantoonbaar draagvlak in de buurt en activiteiten worden ontwikkeld in samenwerking met bewoners, professionals en/of andere partners in de wijk. Het betreft projecten op het gebied van kunst in de publieke ruimte, community art en cultuurparticipatie.
Een project kan een tot enkele dagen duren. Workshops tegen betaling zijn uitgesloten van subsidie. Als een organisatie reeds een subsidie heeft ontvangen voor hun jaarprogrammering dan komen ze niet meer in aanmerking voor een projectsubsidie.
C. Professionele kunst-en cultuurprojecten
Hieronder wordt verstaan: actuele kunstprojecten van een hoge kwaliteit, die door professionele kunstenaars of kunstinstellingen in stadsdeel Oost worden gerealiseerd.
Een project kan een tot enkele dagen duren. Workshops tegen betaling zijn uitgesloten van subsidie. Als een organisatie reeds een subsidie heeft ontvangen voor hun jaarprogrammering dan komen ze niet meer in aanmerking voor een projectsubsidie.
D. Programmeren in parken en op pleinen
Stadsdeel Oost wil een sterkere culturele identiteit in de programmering in parken en op pleinen. Bij de samenstelling van de programmering moet nauw samengewerkt worden met buurtbewoners, lokale kunstenaars en (lokale) culturele instellingen. Evenementen vinden overwegend plaats in de buitenruimte en moeten aansluiten bij de profielen van deze locaties. Ruime toegankelijkheid is hierbij een pre (bijvoorbeeld in de vorm van een gratis festival of voorstelling). De programmering heeft een beperkte tijdsduur van een of meerdere dagen en zonder winstoogmerk.
E. Jaarprogramma’s culturele instellingen
Hieronder wordt verstaan het steunen van privaatrechtelijke organisaties voor een actuele jaarprogrammering, die van een artistieke en professionele kwaliteit is en door (lokale) professionele kunstenaars worden uitgevoerd. De activiteiten zijn overwegend gericht op bewoners van Oost en er is aantoonbaar draagvlak in de buurt.
Aldus vastgesteld in de vergadering van 1 juli 2025.
De voorzitter
Carolien de Heer
De secretaris
Nejma el Maâch
Het Uitwerkingsbesluit kunst en cultuur dient op grond van artikel 5, eerste lid van de subsidieregeling gebiedsgebonden kunst- en cultuuractiviteiten, voor 1 juli van elk jaar te worden vastgesteld door het dagelijks bestuur. Dit betekent dat voor elk stadsdeel een apart Uitwerkingsbesluit geldt. Een aantal variabele componenten van de stedelijke regeling gebiedsgebonden kunst- en cultuuractiviteiten wordt per stadsdeel ingevuld of gedefinieerd.
In onderdeel I van het Uitwerkingsbesluit wordt een korte beschrijving opgenomen van het kunst- en cultuurprofiel van het stadsdeel gerelateerd aan de gebiedsagenda’s en/of gebiedsplannen en binnen het kader van de Hoofdlijnen kunst en cultuur 2025-2028.
In onderdeel II neemt het dagelijks bestuur het subsidieplafond op. Het gaat daarbij om het bedrag dat in totaal beschikbaar is voor de uitvoering van deze subsidieregeling. Het subsidieplafond kan eventueel opgedeeld worden in deelplafonds. Hiermee krijgt het dagelijks bestuur instrumenten om per activiteit, soort subsidie of gebied een subsidie te weigeren, waardoor het beschikbare budget beter verdeeld kan worden over de gebieden en de activiteiten in het stadsdeel.
Gebaseerd op het kunst- en cultuurprofiel van het stadsdeel, volgt in onderdeel III een opsomming van de subsidiabele activiteiten (bijvoorbeeld kunst-en cultuureducatie, (kleinschalige) festivals gericht op kunst en cultuur, atelierroutes, tijdelijk kunstprojecten, etc.). Een accurate omschrijving van de soort activiteiten geeft het stadsdeel handvatten om aanvragen die buiten de omschrijving vallen te weigeren op grond van de ASA 2023.
Van elke soort activiteit die voor subsidie in aanmerking komt, bepaalt het dagelijks bestuur in onderdeel IV van het uitwerkingsbesluit de kaders waarbinnen de subsidie wordt verleend. De onderdelen van de kaders die het dagelijks bestuur zelfstandig kan invullen dan wel definiëren zijn vastgelegd in artikel 5 lid 3 van de regeling. In het uitwerkingsbesluit is ruimte voor een uitgebreide toelichting.
Eenmalige en boekjaarsubsidies
Eenmalige subsidies worden afgegeven voor activiteiten die van bepaalde duur zijn en niet per se in één kalenderjaar gerealiseerd hoeven te worden. Boekjaarsubsidies worden afgegeven voor activiteiten van in beginsel onbepaalde duur, die per boekjaar aan een aanvrager worden verstrekt.
Activiteiten A en B worden beoordeeld door de kunst en cultuur ambtenaren van het stadsdeel Oost op basis van artikel 8 van de algemene subsidieverordening Amsterdam (ASA 2023) en artikel 11 lid 1 en 3 van de subsidieregeling gebiedsgebonden kunst-en cultuuractiveiten 2025 – 2028.
Activiteiten onder C, D en E worden door de cultuuradviescommissie stadsdeel Oost getoetst aan artikel 11 lid 1 en 2 en aan de beoordelingscriteria uit artikel 7 lid 3 van de subsidieregeling gebiedsgebonden kunst-en cultuuractiveiten 2025 – 2028:
a) “de mate waarin de activiteit bijdraagt aan het bevorderen van de kwaliteit van de leefomgeving in buurten en gebieden in het stadsdeel”
b) “de mate waarin de activiteit gericht is op het in stand houden, verbreden en vernieuwen van aanbod van gebiedsgebonden kunst- en cultuuractiviteiten waaraan zoveel mogelijk (groepen) bewoners actief en/of passief kunnen deelnemen”
c) “de mate waarin de activiteit zich onderscheidt door de artistiek-inhoudelijke kwaliteit en professionaliteit”
NB: de aanvraag wordt afgewezen indien hierop minder dan 3 punten worden gescoord.
d) “de mate waarin de activiteit past binnen het Uitwerkingsbesluit kunst en cultuur van het stadsdeel”
e) “de mate waarin de activiteit een positieve bijdrage levert aan het kunstklimaat in een of meer gebieden”
f) “de zakelijke kwaliteit van de aanvrager en de uitvoerbaarheid van het plan”
Voor de onderdelen C, D en E adviseert de Cultuurcommissie over 7.3 a, b, c, d, e en f van de subsidieregeling gebiedsgebonden kunst- en cultuuractiviteiten. De adviezen van de Cultuurcommissie worden vervolgens gebundeld aangeboden aan het dagelijks bestuur.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2025-309184.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.